Kreativ

Na Vánoce jděte chytře

Zdroj: Redqakce

Vydáno: 15. 12. 2011 00:00

Nestrašíme, jen pohled na kalendář napovídá, že pokud se nechcete nechat zaskočit, je dobré s přípravami začít už teď. Na svátky si chcete užít klidu a pohody, a to se dá těžko, pokud nakonec schvácení upadnete k prostřenému stolu. Takže je nejlepší si věci rozmyslet, naplánovat a pak se krůček po krůčku se všemi nástrahami vyrovnat.

Pohoda na zakázku

Vánoční atmosféru sice dokonale uklizený a čistotou zářící byt nedělá, ale přesto většina chce, aby bylo doma pěkně, a tak se čistí, leští, gruntuje ostošest…

• Na vánoční úklid existuje spousta zaručených receptů: začít už teď, každý den věnovat 10 minut jednomu místu v bytě, za jediný víkend zvládnout všechno najednou, zapojit celou rodinu, neuklízet vůbec atd. Pokud nemáte čas a náladu a ruku k dílu nehodlá partner a rodina přiložit, zavolejte na pomoc odborníky. Není nic jednoduššího. Zkušení vědí, že nikdo neuklidí tak kvalitně a rychle jako dobrý profesionál. Ale dlouho neotálejte a obraťte se na některou z agentur co nejdříve – najdete je například na www.uklidovky.cz nebo si zadejte do vyhledávače heslo úklid domácnosti a místo, kde žijete. Mohlo by se totiž lehce stát, že se vám letos už nepodaří nikoho sehnat. Co všechno si můžete objednat? Prakticky všechno. Záleží jenom na tom, jakou firmu si vyberete a kolik budete ochotni za její služby zaplatit.

• Běžný předvánoční úklid od profesionálů vás rozhodně  finančně nezruinuje a ušetří vám spoustu času. Místo toho se můžete věnovat něčemu příjemnějšímu… Za hodinu zaplatíte orientačně 90–140 Kč a během tří hodin máte hotovo. Pokud si dáte umýt okna, podlahu, vytepovat koberec či čalouněný nábytek, bude vám firma účtovat práci na čtvereční metry.

• Největší zájem je o mytí oken. Vždyť komu by se chtělo stát v zimě u otevřeného okna s mokrýma rukama… Ceny za mytí oken závisí na velikosti a typu okna. Za metr čtvereční vyčištění okna včetně rámů si firmy účtují kolem 12 Kč. U složitějších typů pak zhruba 22 Kč.

• Mokré nebo polomokré čištění koberců vás vyjde zhruba na 10­–16 Kč za metr čtvereční. Vytepování čalouněného nábytku je asi dvakrát dražší, takže za 1 metr čtvereční sedací soupravy zaplatíte 20–35 Kč. Objednat si lze samozřejmě i suché čištění s pomocí pěny. To stojí od 15 do 50 Kč. Je vhodné v případech, kdy na úklid hodně spěcháte – nemusíte čekat, až všechno uschne.

• Důležité je vědět, jestli je úklidová firma pojištěna pro případné škody. Předem se o pojištění informujte a firmu, která jej nemá, si vůbec nenajímejte. Nikdy nevíte, co vše se může stát. Nezapomeňte se také zeptat, jestli je v uvedených cenách započteno DPH, které představuje 19 %. A informujte se, jak je to s dopravou – můžete být nemile překvapeni, když vám k účtu za umytí oken v ceně 200 Kč naskočí položka 8 Kč za každý ujetý kilometr.

• Pokud se do předvánočního úklidu pustíte sama, začněte s gruntováním v pokojích, protože kuchyň a koupelnu budete při úklidu potřebovat, a proto je nechte až na konec.

Udělejte si plán!

Zvažte, co vaše domácnost opravdu potřebuje, co můžete nechat stranou, třeba na jaro, a také si udělejte představu, jaké Vánoce chcete vlastně mít. A také si určete, kolik chcete letos do Vánoc investovat. Sedněte si třeba ke kávě a udělejte seznam. Nejspíše nebude úplný, ale budete mít vodítko, co vás čeká. Nespoléhejte na paměť. Když vás něco později napadne, hned si to napište. A neděste se, je to jenom přehled… Nepište si jenom úkoly, mezi položkami se budou dobře vyjímat i příjemné věci a tipy na dárky.

Půjčka na vánoční dárky?

Chcete-li udělat někomu velkou radost, ale nemáte dost peněz, můžete si půjčit. Ale nejprve si všechno důkladně rozmyslete! Nabídky na úvěr se jen hrnou, ovšem ne vždy jsou opravdu výhodné, nebo dokonce korektní. Co byste měli vědět, než začnete o půjčce uvažovat?

• Dárek, který za úvěr pořizujete, by ho měl přežít, to znamená, že by měl mít trvalejší hodnotu – například počítač, nábytek, lednice, myčka apod.

• I když kupujete užitečnou věc, půjčujte si pouze tehdy, pokud víte, že budete mít na splácení.

• Nikdy neuvažujte o úvěru proto, abyste měli na splácení jiné půjčky.

• Úvěr si berte pouze u obecně známých institucí (primárně bank, které jsou pod dohledem státu), v žádném případě u pochybných firem, jejichž nabídky vypadají více než lákavě, ale nakonec jim třeba zaplatíte i více než dvakrát tolik.

• Nedělejte okamžitá neuvážená rozhodnutí. Nikdy neberte první nabídku, byť by byla sebe lákavější, a zeptejte se na více místech, porovnejte více nabídek. Nejdříve zajděte do banky, kam vám chodí výplata, tam dostanete velmi pravděpodobně dobré podmínky.

• Před podpisem smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky úvěru. Raději se několikrát osobně zeptejte na věci, která vám nejsou naprosto jasné.

• A nejdůležitější rada na konec – řekněte o své půjčce partnerovi a poraďte se s ním!

Nenechte se napálit!

Vánoce jsou pro obchodníky opravdové žně. Vědí až moc dobře, jak lákavě vystavit zboží, aby zákazníky přitahovalo jako magnet, jak je naladit, aby nekoukali na nějakou tu korunku utracenou navíc…

• Abyste nakoupili to základní, musíte drahný čas kroužit labyrintem chodbiček mezi regály. Již po několika desítkách minut takového pobíhání, začínáte cítit hlad a žízeň. Není důležité, jestli míjíte pult se sýry a uzeninami, regál s chipsy či mrazicí box se zmrzlinou – na všechno máte v tu chvíli velkou chuť. A tak nakupujete a vyjdete z obchodu se spoustou zbytečných – a často velmi drahých pochutin, které se v konečném důsledku odrazí jen v přebytečných kilogramech! A než vyrazíte na velký nákup potravin, vždycky se najezte a nikdy nechoďte nakupovat s kručícím břichem!

• Všimněte si, že nejvíce pultů se zlevněným zbožím je vždy u vchodu. Protože teprve tam většinou sestavujete plán nákupu, a tak snadněji podléháte nápovědě. Ještě nejste unaveni nakupováním, proto se ochotně probíráte zbožím se slevami. Ale nemyslete jen na nízkou cenu.

• Nejčastěji sahají zákazníci po zboží, které mají na očích. A právě proto bývá ve výši očí vystaveno obvykle to nejdražší. Skloňte se – nejlevnější zboží bývá nejníže. A vůbec nemusí být horší kvality! V oddělení se školními potřebami a hračkami jsou tyto proporce obrácené – v nich bývá nejdražší zboží ve výšce očí – dítěte!

• Poslední pokušení číhá při čekání ve frontě před pokladnou. Rozhlížíte se kolem sebe a váš zrak spočine na poličce se sladkostmi. Reflexně sáhnete po oblíbené čokoládové tyčince.

Když se po běhání po obchodě na chvíli zastavíte, rádi si dáte něco chuť a žízeň se taky neodbytně hlásí. Proto jsou u pokladny umístěny sladkosti, zmrzlina, žvýkačky a chlazené nápoje. Abyste nepodlehli, kontrolujte si obsah košíku. Ještě je čas z něho něco vyndat!

Jak se dělá radost

Nemáte zrovna v lásce ono proslulé předvánoční běsnění v obchodních centrech, přesto chcete potěšit rodinu i přátele hezkým dárkem? Věřte, že to jde i bez zbytečné nervozity i vyhozených peněz. Nejlepší je pořídit základ vánočních dárků už v létě a na podzim. Ale ještě i v polovině listopadu to půjde hladce a v klidu…

• Nakupujte přes internet. Na síti seženete prakticky všechno – hračky pro děti, kosmetiku, elektroniku, knihy, CD, DVD, oblečení či šperky. Navíc ještě i ušetříte, mnohdy i pár set korun. Stačí jen sednout k počítači, zadat konkrétní věci do vyhledávače – a začít vybírat. Není dobré rozhodovat se až na poslední chvíli, protože internetové obchody mají pevně stanovené dodací lhůty (od několika dnů do několika týdnů) a zvláště před Vánoci bývá i tady nával nebo může být vyprodáno.

• Darujte poukázku! Většina renomovaných obchodů nabízí dárkové poukázky, jejichž hodnotu si můžete sami určit. Tak si ušetříte bezhlavé pobíhání a vybírání dárku a obdarovanému cestu do obchodu při pokusech o jeho výměnu, netrefíte-li se správně do vkusu nebo velikosti. Stejně lze darovat třeba předplatné Praktické ženy, permanentku do divadla nebo do posilovny, zájezd k moři, lázeňský pobyt atd. A dobrým dárkem jsou zážitky – samozřejmě ty předplacené. Například na www.uzijsito.cz nebo www.dreamyday.cz, www.darky.mraveniste.cz nebo www.denjaksen.cz můžete koupit svým blízkým projížďku na koni, paragliding, seskok padákem, medovou i čokoládovou masáž, relaxaci v solné jeskyni, ale třeba také kurz vaření, malování na hedvábí, den v nahrávacím studiu a další zajímavosti. Takový dárek si předem dobře promyslete, abyste obdarovaného spíše nevyděsili než potěšili.

• Zůstanete-li úplně bez inspirace, vsaďte na hotovost v obálce. Není to zase tak nevhodný dárek, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zejména dospívající členové rodiny to určitě náležitě ocení.

• Pomozte také těm, kdo budou kupovat dárky vám. Chete-li se vyhnout nevhodným dárkům, napište Ježíškovi. Jak? Sestavte si předem svůj soukromý seznam toho, po čem opravdu toužíte, abyste se mohli pohotově vytasit s patřičnou odpovědí.

• Báječné dárky vyrobte sama! Upřímně řečeno je naprosto zbytečné zruinovat se finančně kvůli Ježíškovi, když můžete mnohá překvapení pořídit doslova za babku. Stačí jen nápad (těch najdete spoustu v Praktické ženě), čas a šikovné ruce.

Kolik máte druhů cukroví?

Tuhle typicky českou otázku můžete zaslechnout v předvánočním čase prakticky kdekoli. Někdo peče druhů dvacet, další vystačí s lineckým a vosími hnízdy.

• Pečení vánočního cukroví je u nás snad nejrozšířenější vánoční zvyk. Existuje nepřeberné množství nejrůznějších receptů, které se často předávají a dědí z generace na generaci. Například takové docela obyčejné medvědí tlapky – jeden druh cukroví se stovkami receptů. A každý bude tvrdit, že ty jeho jsou ty nej.

• Příprava vánočního cukroví zabere skoro celý advent. K dokonalému úspěchu není důležité jen pečení, ale také příprava a potom správné uchovávání. Zorganizujte si čas a nakupte všechny potřebné suroviny v dostatečném množství, abyste uprostřed pečení nemuseli běžet do obchodu.

• Aby na Štědrý den bylo cukroví jak se patří, pečte ho postupně. Jak na to? Nejprve se dejte do perníčků a zázvorek, které se musí minimálně dva týdny rozležet, aby hezky změkly a získaly tu správnou chuť i vůni. Týden před svátky je nejvyšší čas na cukroví s kokosem a oříšky, z lineckého těsta, vanilkové rohlíčky nebo pracny. Jen pár dní před Vánocemi se můžete pustit do nepečeného cukroví, které raději uchovávejte v ledničce.

• Vánoční cukroví ukládejte dobře zabalené na chladném a vlhkém místě, vložte do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost a to se pak lépe rozleží. Nejdůležitější je teplota. Musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit.

• Při pečení se snažte šetřit čas a námahu. Práci si rozvrhněte tak, abyste některý den či večer jenom pekli, jiný cukroví plnili.

Dobrá rada na konec

Myslete na to, že je lepší být připraven. Pro všechny případy mějte po ruce pár univerzálních dárků, které můžete dát jak kamarádce, tak kolegovi v práci. Ideální je kombinace něco dobrého k pití a k zakousnutí. A když dárky neudáte na Vánoce, přijdou narozeniny a svátky.