Kreativ

NÁRAMKY S PATINOU VĚKŮ

Zdroj: Redakce

Vydáno: 11. 07. 2014 00:00

Metalická fólie nabízí spolu s polymerovou hmotou široké využití. Jednou z technik je možnost kombinace metalické fólie s akrylovou barvou. Výsledek je podobný starobylým šperkům dávných dob.


MATERIÁL

½ kostičky tmavé polymerové hmoty

Metalická fólie cca 9x11 cm stříbrná, zlatá, nebo měděná

Černá akrylová barva

Kukuřičný škrob

PRACOVNÍ NÁSTROJE A POMŮCKY

Strojek na zpracování hmoty

Pracovní podložka

Podkladové sklíčko velikost cca 9x11 cm

Váleček

Plátková čepel

Textura, nebo razítko

Měkký štětec

Kartonová stěrka obalená flízem

Silnější jehla, nebo rovný drát (na vypalování kulatých korálků)

Rovná špejle

Paměťový drát

Vodní rozprašovač

Papírové utěrky

PRACOVNÍ POSTUP

1. Z Připravené hmoty odkrojte zhruba 1/2. Toto množství dobře propracujte na strojku a posléze na tenkém nastavení vytvořte plátek velký zhruba 8x10 cm. Pomocí válečku jej lehce přitiskněte na podkladové sklíčko.

2. Plátkovou čepelí zarovnejte jeho okraje a metalickou fólii ustřihněte tak, aby její velikost byla po obvodu větší o cca 5 mm než připravený plátek hmot.

3. Metalickou fólii postupně pokládejte na plátek (lícovou stranou nahoru) a současně ji lehce uhlazujte prstem. Pozor na vzduchové bubliny, které se mohou vytvořit mezi plátkem a fólií. V těchto místech se fólie neotiskne na plátek.

4. Kartonovou stěrkou obalenou flízem třete (můžete i přitlačit) povrch metalické fólie cca 30 vteřin.

5. Opatrně zvedněte rožek fólie a podívejte se, zda je fólie již otisknuta na plátku. Pokud ano, strhněte fólii v ostrém úhlu z plátku. Pokud ne, třete ještě chvíli povrch fólie.

6. Na povrchu plátku by měla ulpět vrstvička dokonale imitující kov.

7. Povrch plátku lehce napudrujte štětcem kukuřičným škrobem a otiskněte do něj texturu.

8. Na prst naneste trochu akrylové barvy a rychle ji vetřete do prohlubní otisku po textuře.

9. Složenou, navlhčenou papírovou utěrkou opatrně otírejte výstupky otisku tak, aby vetřená barva zůstala v prohlubních.

10. Celkový vzhled plátku můžete „oživit" tak, že na ještě vlhký látek opatrně místy otisknete metalickou fólii (pozor chytá velice dobře). Takto připravený plátek zatím dejte stranou.

11. Ke druhé části hmoty přidejte okrojky z plátku a také ji dobře propracujte na strojku. Na neširším nastavení vytvořte plátek, který pevně sviňte a vytvarujte do tlustého krátkého válečku. Váleček propíchněte středem jehlou.

12. Tento váleček nasuňte na střed špejle a mačkáním jej vystřeďte. Toto je dost důležité, pokud chcete mít trubičku pravidelnou.

13. Váleček válejte na pracovní podložce. Prsty při válení lehce tlačte na střed válečku a současně jej roztahujte do stran. Válejte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s délkou a tloušťkou vznikající trubičky. Vznikající roztřepané okraje průběžně ořezávejte. Délka trubičky by měla být cca 19 cm.

14. Hotovou trubičku nechte na špejli a z okrojků vytvořte cca 6 kuliček.

15. Texturový plátek odřízněte plátkovou čepelí od skleněné tabulky a natrhejte (můžete i krájet) jej na kousky a tvary podle svého vkusu.

16. Tyto kousky lehce přimačkávejte k trubičce. Těmito kousky můžete obalit i kuličky.

17. Trubičku pokrytou kousky texturového plátku ještě lehce poválejte. Záleží na vás, jak plastický reliéf na trubičce necháte.

18. Zarovnejte okraje trubičky oříznutím plátkovou čepelí a teprve nyní ji stáhněte ze špejle. Trubičku stočte na skleněné tabulce do kruhu (nepřimačkávejte ji k podkladu, jen ji položte). Kuličky propíchněte středem a navlékněte je na jehlu. Konce jehly můžete podložit, aby se kuličky nedotýkaly podkladu.

19. Vše vypalte v elektrické troubě při teplotě 110 °C po dobu 20 minut.

20. Ještě teplý náramek rozkrájejte na stejné dílky – v našem případě 5 dílků, ale můžete jich udělat více v různých velikostech.

21. Kousky trubiček na řezu obruste a vyleštěte a navlékněte je spolu s kuličkami na paměťový drát. Konce drátu stočte kleštičkami do oček a je hotovo.

Mirka Pražáková žije, tvoří a pořádá kurzy v Karlových Varech. Je autorkou publikace, která je určena pro všechny, kteří tvoří, nebo se chystají tvořit s polymerovou hmotou a zajímají se o nové materiály a techniky v této oblasti. Jedním z takových materiálů je mimořádný, u nás zatím neprávem opomíjený – tekutý polymer. Kniha přináší soubor pracovních postupů s fotografiemi na výrobu originálních šperků z tekutého polymeru a polymerové hmoty. Použití tekutého polymeru v kombinaci s dalšími zajímavými materiály, například alkoholovými inkousty, kovovými plátky, metalickými fóliemi a perleťovými pudry, nabízí další úžasné možnosti při tvorbě s tímto mnoha způsoby využitelným materiálem. Podle podrobných návodů je možné vytvořit originální zářivé šperky s intarzií, perleťovou mozaikou, techniku cloisonné, koláž ve stylu steampunk a mnoho dalších polymerových klenotů. Vedle těchto návodů kniha obsahuje také postup na tvorbu vlastních šablon a texturových plátků, praktické rady, typy na kombinované techniky a využití zajímavých zbytků hmoty při tvorbě šperků. Závěrem se kniha věnuje možnostem dokončení šperků, jejich vsazení do různých rámečků a způsobům zavěšení medailonů a přívěsků.
www.mirkashop.cz

Autor: Mirka Pražáková

DALŠÍ NÁVODY KROK ZA KROKEM