Kreativ

ŠTÍTEK: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Jan Beler v pacientském domě

Stavěl paneláky a skončil na ulici. V pacientském domě se na něj usmálo štěstí

V pražských Vysočanech stojí soubor historických Kloubových domů. Jako součást humanitárních zimních opatření pro lidi bez domova tam jeden z nich, který si město pronajalo od soukromého majitele, od prosince do března sloužil nemocným lidem bez domova. Deník jej navštívil. Některým následně sociální pracovníci našli trvalejší ubytování.

Dětská skupina je primárně pečující zařízení, nikoli vzdělávací

Na dětské skupiny půjdou miliardy. Dejte jim už pravidla, žádají odborníci

Přijímají děti už od šesti měsíců věku, nejčastěji do nich chodí dvouleté, ale část dětí v nich zůstává až do začátku povinné školní docházky. Podle odborníků ale dětem v dětských skupinách může uniknout předškolní vzdělávání, které je důležité pro další studium i zařazení do společnosti. Volají proto po tom, aby pro dětské skupiny platila vzdělávací pravidla jako pro mateřské školy. V nové výzvě ministerstvo práce a sociálních věcí pro jejich rozvoj rozdělí až sedm miliard korun.

Péče o blízkého člověka s rakovinou

Příspěvky na péči vzrostou, rozhodli poslanci. Nejnižší dávka se ale nezmění

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením schválila Sněmovna podle koaličního návrhu. Úpravy opozičních hnutí ANO a SPD o razantnějším růstu části dávek zamítla. Novelu, která má také zdůraznit podporu poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí, nyní dostanou k posouzení senátoři.

O "superdávku" si půjde zažádat z domova přes klientskou zónu MPSV Jenda, na pobočce úřadu práce, popřípadě České pošty.

Přehledně: Blíží se nová superdávka sociální pomoci. Kdo získá nárok

Systém českých sociálních dávek už byl podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) zastaralý a nepřehledný. Resort ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) proto nyní chystá zásadní změny. Místo přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení se chystá jedna nová komplexní dávka pro celou rodinu složená ze tří možných částí a pracovního bonusu. Stačit bude jedna žádost, proběhne jedno správní řízení a mnoho potřebných dokumentů si najde sám stát.

Zaměstnavatelé už zřejmě nebudou muset vytvářet písemné rozvrhy dovolených. Počítá s tím nová podoba zákoníku práce, kterou v minulých dnech projednala vláda. Ilustrační snímek

Firmy nebudou muset mít písemný rozvrh dovolené, schválila vláda

Zaměstnavatelé už zřejmě nebudou muset vytvářet písemné rozvrhy dovolených. Počítá s tím nová podoba zákoníku práce, kterou v minulých dnech projednala vláda. Předkladatelé návrhu tento krok vysvětlují tím, že rozvrhy dovolených představovaly značnou administrativní zátěž. Mezi odboráři ovšem na této povinnosti nepanuje úplná shoda.

Ilustrační snímek

Změny u minimální mzdy: Vláda schválila její pravidelnou valorizaci

Minimální mzda by měla do roku 2029 růst tak, aby odpovídala 47 procentům průměrné mzdy. Nyní je na 41,1 procenta. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce by měly od příštího roku platit už jen pro veřejný sektor, ne pro firmy. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ze slavnostního otevření domova se zvláštním režimem v Olbrachtově ulici.

Domov pro seniory otevřel novou přístavbu. Pro lidi s demencí a duševní nemocí

/FOTO, VIDEO/ Proti předpokládaným osmi měsícům se přístavba nového oddělení v domově pro seniory v Olbrachtově ulici protáhla skoro na dva roky. Ale výsledek stojí za to. Specializované oddělení pojme 23 klientů, přičemž v nové nástavbě jich bude 18. Oficiálně ponese název dům se zvláštním režimem. Je určen pro lidi s duševním onemocněním či demencí.

Neštěmická ulice v Ústí nad Labem, ilustrační foto.

V Neštěmické ulici by mohl vzniknout denní stacionář pro seniory

V dlouhodobě nevyužívané budově v Neštěmické ulici by mohl vzniknout denní stacionář pro seniory. Ústečtí radní schválili přesun 650 tisíc korun z městského rozpočtu na aktualizaci projektové dokumentace k tomuto domu. Denní centrum péče o seniory totiž i přes velkou poptávku v krajské metropoli chybí.

Úřad práce - Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Pardubickém kraji zůstala v únoru na 3,3 procentech

V Pardubickém kraji bylo ke konci února celkem 11 763 uchazečů o zaměstnání a podíl nezaměstnaných tak činil 3,3 %, zůstal na stejné úrovni jako v lednu. Nezaměstnaných je v kraji nejvíc od roku 2018, přesto ale počet volných pracovních míst nadále přesahuje počet uchazečů o zaměstnání. Uvedla to krajská pobočka Úřadu práce v Pardubicích.

Webinář na téma školní zralost uspořádalo Mateřské centrum Hvězdička v Benešově ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Posázaví a Místním akčním plánem rozvoje vzdělávání v Obci s rozšířenou působností Benešov.

Na webináři si rodiče budoucích prvňáčků doplnili informace o školní zralosti

Především pro rodiče předškoláků se ve středu 28. února uskutečnil webinář na téma školní zralost. Organizovalo ho Mateřské centrum Hvězdička ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Posázaví a Místním akčním plánem rozvoje vzdělávání v Obci s rozšířenou působností Benešov. Informace si přišly poslechnout tři desítky rodičů.

Zpřísnění pravidel pro odchod do předčasného důchodu, které vstoupilo v platnost od loňského října, již přineslo první výsledky. Dosavadní záplava žádostí o jeho přiznání se zpomalila

Zpřísnění pravidel zabralo. Předčasný důchod chce méně lidí

Zpřísnění pravidel pro odchod do předčasného důchodu, které vstoupilo v platnost od loňského října, již přineslo první výsledky. Dosavadní záplava žádostí o jeho přiznání se zpomalila. Zatímco loni v lednu si jich lidé v předdůchodovém věku podali 5034 žádostí, v prvním měsíci letošního roku bylo podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) sepsáno a předáno k rozhodnutí 3830 žádostí o předčasný důchod.

Josef Šulc, předseda Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR

Na zvýšení příspěvků pro hendikepované zaměstnance by stát vydělal, říká Šulc

Mají různé typy hendikepů, ale chtějí pracovat. Řeč je o takzvaných osobách se zdravotním postižením (OZP). V Česku jsou jich desítky tisíc a stěžují si, že politici na ně zapomněli. Zatímco minimální mzda pro „zdravé“ lidi každý rok roste, příspěvek státu na zaměstnávání hendikepovaných lidí se zvyšoval naposledy před dvěma roky. Teď je šance na změnu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka připravil návrh na zvýšení příspěvku. Není ale jisté, v jaké výši to bude. O tom, jak se v době odeznívající rekordní drahoty pracuje postiženým lidem, Deník hovořil s předsedou Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR Josefem Šulcem.

V Hůrce, části Horní Plané, se ke konci loňského roku propadla bývalá důlní jáma Vilemína. Sanaci propadu zajistila Závodní báňská záchranná stanice Libušín. Snímek z 19. ledna.

Mezi chatami u Lipna se propadla zem. V Hůrce se objevila stará důlní jáma

V Hůrce na Lipensku se propadla zem. Přímo mezi ploty, pár metrů od několika chat, se jako chřtán do nitra země otevřela bývalá důlní jáma Vilemína, součást bývalých grafitových dolů. Celá oblast je poddolovaná, jelikož se tam těžil až do poloviny 20. století grafit, a s rizikem, že by se někde mohl objevit další propad, je proto třeba počítat vždycky. 

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Lidé nevědí, na co mají nárok. Sjednocená dávka jim pomůže, tvrdí Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje od příštího roku sjednotit čtyři nejčastěji vyplácené sociální dávky do jedné. Dosavadní přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení nahradí jediná dávka s jedinou žádostí a jediným správním řízením o jejím přiznání. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Deník představuje hlavní cíle změn i to, co by pro žadatele o dávky měly konkrétně znamenat. „Lidi oceníme za to, že budou aktivní a budou se snažit hledat si práci,“ nastiňuje.

Bankovky, peníze, ilustrační foto.

Jak je to možné? Žena z Karvinska čeká už osmý měsíc na důchod

Nekonečnou trpělivostí se musí obrnit tisíce lidí, kteří v posledních dvou letech požádali o předčasný důchod. Ačkoli zákonná lhůta na vydání vyrozumění o přiznání starobního důchodu je 90 dní, realita je úplně jiná a mnoho žadatelů čeká na vyrozumění dlouhé měsíce. 

Tříletá Laura z Lanškrouna patří mezi hrstku českých dětí se vzácným Kabuki syndromem

Syndrom Kabuki není v tabulce. Laura z Lanškrouna nemá na peníze od státu nárok

Tříletá Laura Hubálková z východočeského Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem. 

Martin Prymus trpí narkolepsií. Usíná při práci i za volantem. O invalidní důchod ale žádá marně

Kvůli nemoci usíná při práci i za volantem. Invalidní důchod mu ale dát nechtějí

Projevuje se hlavně nadměrným denním spánkem a nekontrolovaným usínáním během dne. Narkolepsii má v Česku asi jen pětistovka pacientů. Jedním z těch, kteří touto autoimunitní neurologickou chorobou trpí, je osmatřicetiletý Martin Prymus. „Žijeme ve stavu chronické únavy. Jako kdyby zdravý člověk při plné zátěži tři dny nespal. Jak s tím chcete pracovat?“ ptá se.

Zástupci ministerstvo práce a sociálních věcí představili návrh změny částek vyplácených jako příspěvek na péči. Lidem, kteří potřebují nejvyšší péči, jej od července zvýší téměř o 40 procent. Ilustrační snímek

Změny u příspěvku na péči: Výrazně se zvýší, na některé se ale nedostane

Zástupci ministerstvo práce a sociálních věcí představili návrh změny částek vyplácených jako příspěvek na péči. Lidem, kteří potřebují nejvyšší péči, jej od července zvýší téměř o 40 procent. V nejnižším stupni ale budou senioři a postižení čekat na zvýšení pomoci marně. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější související otázky.

Tříletá Laura z Lanškrouna patří mezi hrstku českých dětí se vzácným Kabuki syndromem.

Syndrom Kabuki není v tabulce. Laura z Lanškrouna nemá na peníze od státu nárok

/DOKUMENT - ROZHODNUTÍ O ZAMÍTNUTÍ ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA AUTO/ Tříletá Laurinka Hubálková z Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem. 

Jak ohlášenou změnu sociálních dávek vidí odborník? Čtěte v článku

Jurečkovo sloučení dávek? Expert: Nestačí změnit pravidla, lidem se musí pomoct

Sloučení čtyř sociálních dávek do jediné, zjednodušení byrokracie a motivace příjemců k větší aktivitě je podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni krokem správným směrem. Stát by ale podle něj měl lidem výrazně pomoci, aby se s novými pravidly dokázali sžít. „Bez pomoci s tím, aby se nutným nově zamýšleným změnám přizpůsobili, by mohlo dojít k mnoha sociálním problémům,“ varuje.

Místo, kde dříve byla pošta na sídlišti, se promění ve třídy pro malé děti.

Co bude v bývalé poště na sídlišti? Přepážky zmizely, na jaře tam přijdou děti

/FOTO, VIDEO/ Bývalá pošta na nymburském sídlišti nezůstane opuštěná. Za zamčenými dveřmi už probíhají stavební práce, které mají být hotové na jaře. Podle zjištění Deníku se v místech, kde bývaly poštovní přepážky, budou pohybovat děti. Definitivně tak padla naděje, že by poštovní pobočka mohla na tomto místě ještě fungovat, například systémem Pošta Partner.

Má těžkou skoliózu páteře, tři vyhřezlé plotýnky, jedna je dva milimetry od míchy. Marie Škubnová přiblížila Deníku problémy, se kterými se potýká

Nesměla stát, chodit ani sedět. Invalidní důchod jí zamítli, musela dál pracovat

Má těžkou skoliózu páteře, tři vyhřezlé plotýnky, jedna je dva milimetry od míchy. „Mám tam spoustu nálezů, kvůli plotýnkám jsou postižené i okolní nervy, kvůli tomu mám v nepořádku pravou nohu a často padám. Lékaři mi zakázali dlouho stát, sedět i chodit, takže co máte dělat?“ přiblížila své problémy Deníku Marie Škubnová.