Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Deset nejpodivnějších věcí nalezených na dně oceánů

Londýn – Zemi dominují oceány, které pokrývají 71 procent jejího povrchu. Co ale číhá pod vší tou vodou? Odborníci odhadují, že jsme zatím prozkoumali méně než pět procent našeho světa, což znamená, že nám zbývá 95 procent nezmapovaného prostoru hlubokých modrých moří. Jaké bohatství může být pohřbené pod mořskými vlnami? Ztracená Atlantida? Trosky majestátních potopených lodí? Přinejmenším bychom mohli čekat, že objevíme celou řadu zmizelých nákupních vozíků.

OBRAZEM: Na vzácné lanýže lze narazit i v okolí Znojma

Znojmo – Kulinářská pochoutka lanýže nejsou jen doménou Francie či Itálie. Jak ukazují nálezy z poslední doby, i na Znojemsku jsou zřejmě rozšířenější, než vědci v minulých letech předpokládali. Jednoho z představitelů této vzácné houby, takzvaného bělolanýže, našel v minulých dnech znojemský botanik Radomír Němec.

Středověká studna ukrývala dýku a keramiku

Brno - Studnice poznání středověkého a novověkého života brněnského obyvatelstva. Tak by se dalo mluvit o archeologickém nalezišti v místech budoucího Janáčkova kulturního centra. Archeologové při několikaměsíčním zkoumání objevili mnoho nečekaných předmětů.

Experiment s virem zika: V USA hledají dobrovolníky, kteří by se nechali nakazit

Washington - Američtí výzkumníci shánějí dobrovolníky na experimenty s nebezpečným virem zika, který se před rokem rozšířil z Brazílie. V nemocnici v Baltimoru by měli být za úplatu infikováni různě velkými dávkami laboratorně kultivovaného viru, aby vědci mohli sledovat reakci organismu. Podmínkou je souhlas vládních úřadů USA.

V Ondřejově pozorují astronomové už 110 let

Ondřejov /ROZHOVOR/ -  Na začátku srpna uplynulo 110 let od prvního pozorování na ondřejovské observatoři. Dnes vede Astronomický ústav Akademie věd ČR profesor Vladimír Karas. 

Studium kuřáků

Kuřák je vděčným objektem vědy. Na jedné straně se zkoumá, čím cigareta škodí, vymýšlejí se způsoby, jak se kouření zbavit, na straně druhé věda pomáhá tabákovým společnostem bagatelizovat kritiku a rozptylovat předsudky, které o cigaretách šíří militantní nekuřáci. Ať už ale vědci o kouření zjistí cokoli, podstatné je, že dokud je prodej cigaret legální a kouření není trestné, je na kuřáka třeba hledět jako na nevinného.

Meteostanice v Bystřici je bez proudu, zloděj vědcům ukradl baterky

Bystřice nad Pernštejnem – Bystřická meteostanice je bez proudu. Zloděj vědcům ukradl baterie. „Dosud neznámému pachateli se zřejmě hodilo sedm kusů gelových baterií a regulátor napětí. Tyto věci byly uloženy v plastovém boxu u měřící stanice počasí v katastru obce Bystřice nad Pernštejnem," uvedl policista Tomáš Procházka.

Rané dětství je pro paměť rozhodující

Řím - Období, z něhož si nic nepamatujeme, je ve skutečnosti pro kapacitu naší paměti rozhodující. Právě tehdy se mozek cvičí díky vyprávění, říkankám, ilustracím a stále novým místům a tvářím. Vše je téměř hotovo již v době, kdy dítě začíná navštěvovat mateřskou školu. První fáze života je totiž klíčová pro růst mozku, který brzy po narození klade jeden stavební kámen na druhý. A činí to tím rychleji, čím více stimulů získává a čím více nových zkušeností prožívá, píše italský deník La Repubblica.

Británie po odchodu z EU plně nahradí dotace z unijních fondů

Londýn - Británie svým zemědělcům, vědcům, regionům a dalším příjemcům evropských fondů po odchodu z Evropské unie plně vynahradí unijní dotace penězi ze svého státního rozpočtu. Slíbil to britský ministr financí Philip Hammond. Uvedl, že by to mělo státní pokladnu ročně stát kolem 4,5 miliardy liber (141 miliard Kč).

Vědci objevili zřejmě nejdéle žijícího obratlovce, je jím žralok

New York – Vědci objevili nového nejdéle žijícího obratlovce, který možná žil až 400 let. Výzkumnou studii ve čtvrtek zveřejnil časopis Science, napsala agentura AP. Rekordmanem je prý žralok malohlavý nebo též grónský, který žije i ve vodách severního Atlantiku, zejména kolem Grónska a Islandu, který uhynul před několika lety.

Má masku jako Darth Vader. Vědci objevili nový druh všenky

Brno – Hranatá maska se dvěma otvory pro oči a trojúhelníkovými ústy. Podobně jako fiktivní postava ve světě Star Wars čili Hvězdných válek zvaná Darth Vader vypadá podle týmu vědců z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně nový druh hmyzu. „Tým z ústavu biologie a chorob volně žijících zvířat nedávno popsal nový druh parazita, který se vyskytuje u ptáků. Pro podobnost s maskou Dartha Vadera z populární série Star Wars si vysloužil označení Ricinus Vaderi," řekla mluvčí univerzity Kristýna Kounková.

Pasení ovcí podle vědců stojí za vyhynutím motýlů a květin

České Budějovice - Pastva ovcí stojí za tím, že na některých místech vyhynuly vzácné druhy květin a motýlů. Z bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku takto zcela vymizela například rostlina hořec křižatý a na ní závislý modrásek hořcový. Vyplývá to z výzkumu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Pastva ovcí v posledních letech slouží jako forma péče o louky a pastviny.

Lék na rakovinu plic otestuje přes 100 pacientů z ČR a SR

Více než stovka českých a slovenských pacientů s rakovinou plic vyzkouší v klinické studii lék vyvíjený týmem Radka Špíška v pražských laboratořích společnosti Sotio. Jedná se o první fázi zkoušení přípravku, který má posílit pacientovu imunitu, aby s nádorem uměla bojovat. Ročně v Česku zjistí lékaři rakovinu plic u zhruba 6500 lidí, u 90 procent pozdě. Dosud užívaná léčba jim dává ve většině případů rok až rok a půl života.

Vědci prozkoumají vrypy na Věstonické venuši. Do laboratoří ji doprovodí eskorta

Brno – Ozbrojený doprovod bude střežit sošku Věstonické venuše při přesunu z Moravského zemského muzea, které sošku vlastní, do brněnských laboratoří technologického centra FEI. Venuše se tam přemístí příští středu. Státní kulturní památku vědci prozkoumají pomocí speciálního přístroje. Ten umožňuje udělat trojrozměrnou rekonstrukci sošky.

V Řecku našli u svatyně boha Dia možná lidskou obětinu

Atény – Na posvátné hoře Lýkaion na řeckém poloostrově Peloponésu našli vědci v hromadě popela 3000 let starou kostru mladého muže. Unikátní objev by mohl být dalším důkazem o tom, že staří Řekové olympským bohům přinášeli i lidské oběti.

Portál předpoví, co může za vznik cukrovky. Stojí za ním vědci z Brna

Brno – Po generace se u nich v rodině dědí cukrovka, a tak se bojí, že touto nemocí budou trpět i jejich děti. Podobně postiženým lidem život ulehčí nový webový portál, který vytvořili odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a dvou největších brněnských univerzit. Od nynějška předpoví nemoci, jako je diabetes nebo rakovina prsu.

Děti se nakazily antraxem, když z mrtvých sobů vytahovaly žíly vlastními zuby

Moskva - Sibiřské děti se na Jamalském ostrově nakazily antraxem, když z mrtvých sobů vytahovaly vlastními zuby žíly potřebné pro výrobu nití. V Moskvě to dnes prohlásila předsedkyně inspekční služby Rospotrebnadzor Anna Popovová. Kvůli údajné staleté tradici se na severozápadě Sibiře nakazilo smrtelně nebezpečnou nemocí 70 lidí, jeden dvanáctiletý chlapec zemřel.

Chůze na boso je pro děti prospěšná

Obuv vězní nohy a modifikuje chůzi. Pro děti má chůze na boso zásadní význam, ale pomáhá rovněž dospělým ve správném držení těla a v posilování svalů, píše italský deník La Repubblica.

Zubři by mohli spásat louky. Stát by ušetřil miliony, tvrdí vědci

Praha - Pokud by se do péče o českou krajinu zapojili velcí kopytníci jako zubři, divocí koně nebo zpětně šlechtění pratuři, ušetřil by podle vědců stát desítky milionů korun. Velcí kopytníci by se mohli uplatnit ve vojenských výcvikových prostorech, postindustriálních oblastech, při údržbě mimoprodukčních zemědělských ploch a větších chráněných územích. Peníze se totiž často vynakládají na zakázky za sečení luk nebo přepásání domácími zvířaty.

V Íránu popravili jaderného vědce. Měl vyzradit tajné informace

Teherán - V Íránu popravili jaderného vědce Šahrama Amírího. Ve vězení byl po návratu z USA a obviněn byl z vyzrazení tajných informací. O popravě informovala stanice BBC a později ji potvrdily íránské úřady. Amírího matka informovala, že ho rodina už pohřbila. Uvězněn a obviněn ze zrady byl v roce 2011.

Meditace a běhání vedou k sebeobviňování

Paříž – Meditovat, zdravě jíst, více sportovat. Zdravý životní styl je módní a stává se téměř povinným. Tato „pravidla" mohou ale často vést k sebeobviňování. Denně běháme, vyhýbáme se lepku, přestáváme s kouřením i pitím.

Speleopotápěč Lukáš Brychlec přiblížil vývoj průzkumu Hranické propasti

Hranice – Komentovaná prohlídka výstavy Příběh zázračné teplické kyselky v Městském muzeu Hranice poodhalila úskalí výzkumu Hranické propasti. Problematiku potápěčských ponorů do jezírka v propasti, nebezpečí, se kterým je třeba počítat i budoucí plány výzkumu návštěvníkům přiblížil jeskynní potápěč Lukáš Brychlec.

Deník hledá největší osobnost kraje - VĚDCI, MYSLITELÉ A LÉKAŘI

/HLASUJTE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM/ Zanechali v historii našeho regionu výraznou stopu nebo dělají dobré jméno našemu kraji svou činností i dnes. Výrazných osobností spojených se severní Moravou a Slezskem najdeme v historii i současnosti celou řadu. Které z nich jsou ale ty „NEJ"?

Jsme o krok blíž k původu ženského orgasmu

New York – Důvod rozkoše, která není nutná k početí, dlouho vědcům nedal spát. Nyní to vypadá, že ženský orgasmus je relikt z naší evoluční minulosti, kdy byl nutný pro početí. To se postupně změnilo a ženy už ovulaci takto vyvolávat nepotřebují.

Čeští vědci získali ocenění za detekci srdečních arytmií

Tým vědců z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně vyhrál mezinárodní soutěž zaměřenou na tvorbu algoritmů k detekci nebezpečných srdečních arytmií. Zadáním soutěže Physionet Challenge byla redukce falešných alarmů na jednotkách intenzivní péče. V nemocniční praxi jsou falešné alarmy závažným problémem, řekl vedoucí týmu Filip Plešinger.

Klimatická zpráva: Země láme teplotní rekordy, vody je málo

Washington - Celosvětová teplota roste, oceány musejí absorbovat rekordní množství tepla a zásoby podzemní vody jsou na historicky nejnižší úrovni. Tyto změny mimo jiné negativně ovlivňují populace zvířat a přispívají k šíření toxických mořských řas. Takové jsou závěry dnes zveřejněné výroční zprávy amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) o stavu klimatu na planetě za loňský rok.

Vědci: Poslední mamuti zahynuli žízní

Londýn - Jedna z posledních známých skupin mamutů vymřela kvůli nedostatku pitné vody. Myslí si to vědci, o jejichž zjištěních dnes informoval zpravodajský server BBC. Mamuti jako zvířata doby ledové žili na odlehlém ostrově u pobřeží Aljašky. Vědci jejich zánik datují do doby před 5600 lety. Podle nich vedlo oteplování klimatu k tomu, že jezera byla mělčí, a mamuti tak nedokázali uhasit žízeň.

Budoucnost jídla? V chuti zatím pokulhává

Londýn – Na oběd si Carole Cadwalladrová pozvala kamarádku. V místní turecké pekárně nakoupila tradiční chléb plněný špenátem a sýrem feta a připravila taky řecký salát s olivami, rajčaty a kořením. Jako alternativa tohoto menu sloužilo několik lžiček prášku smíchaného s vodou. Stačí dobře protřepat a servírovat.

Botanici z brněnské univerzity objevili unikátní jinan

Brno - Botanici z brněnské Masarykovy univerzity objevili unikátní jinan dvoulaločný, který má proti běžným dvěma sadám chromozomů sady čtyři. Ve světě se tento typ jinanu snaží odborníci už několik let bez úspěchu vytvořit uměle. Vědci jinan nyní pěstují v univerzitním kampusu, uvedla dnes v tiskové zprávě Martina Fojtů z tiskového odboru univerzity.

Úřad vlády začal nově sám spravovat informační systém pro výzkum

Praha - Úřad vlády zprovoznil po dvou měsících nefunkční informační systém pro výzkum. Nově ho provozuje bez externího dodavatele, informovala v pondělí mluvčí vládní sekce pro výzkum vicepremiéra Pavla Bělobrádka Adéla Klimešová. Systém přestal fungovat 1. června po více než deseti letech, protože se Úřad vlády nedohodl s dodavatelem na dalším provozu. Výpadek sklidil silnou kritiku od vědců i vysokých škol.

V brněnské botanické zahradě vyklíčil unikátní strom

Brno – Vědcům z brněnské Masarykovy univerzity se podařilo rozšířit rostlinnou říši. Botanici z přírodovědecké fakulty objevili světově ojedinělý mutant jinanu dvojlaločného. „Jinany jsme využili původně pro zcela jiný experiment a velikost jejich genomu jsme zjišťovali jen okrajově. Jeden z devíti malých stromků vykazoval nestandardní údaje a později jsme přišli na to, že nejde o chybu v měření, ale o významný objev," popsal botanik Petr Šmarda.

Rakovina je stará přes milion let

Johannesburg - Nejstarší lidskou fosilii s dokladem rakoviny objevil mezinárodní tým badatelů na prehistorické lokalitě v jeskyni Swartkrans nedaleko Johannesburgu v Jihoafrické republice. Nález podle vědců ukazuje, že rakovina není záležitostí až moderní společnosti, jak se někteří lidé domnívají.

Určuje pořadí narození sourozenců osobnost?

Řím – Psychologové a vědci z dalších oborů se pokoušeli zjistit, zda a jak pořadí, v němž se sourozenci narodili, ovlivňuje charakter. Dvě dosud největší studie v podstatě dospěly k závěru, že v růstu dětí a formování jejich psychických charakteristik hraje pořadí narození sourozenců okrajovou roli, píše italský deník Corriere della Sera.

Čeští vědci varují před neřízeným růstem výstavby na Šumavě

Železná Ruda – Dvaadvacet českých vědců varuje před neřízeným růstem bytové výstavby na Šumavě. Podle nich se tam staví v poměru k počtu obyvatel nejvíce bytů z celé ČR. Přitom počet obyvatel Šumavy výrazně klesá, místy i o desítky procent, řekl předseda odborné platformy Vědci pro Šumavu Jakub Hruška z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd. Data podle něj vyplývají z přehledu bytové výstavby, kterou pro roky 2005 až 2015 zveřejnil Český statický úřad.