Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Čínské pivovary zjišťují, že možná měly předchůdce před 5000 lety

Hongkong - V Číně se v posledních letech značně rozmáhají malé, řemeslné pivovary, které vznikají po celé zemi. Chrlí nejen tradiční mok, ale i pivo, které chutná prakticky po čemkoli – od bobulí godži až po zelený čaj. Ale jako spousta věcí v Číně, co je nové ve skutečnosti tak nové být nemusí. A v tomto případě měli pivovarníci své předchůdce už před 5000 lety, napsal list The New York Times.

Grygar neodmítl vyznamenání kvůli Zemanovi, tvrdí Ovčáček

Praha - Astrofyzik Jiří Grygar, který požádal o vyřazení se seznamu osob doporučených pro státní vyznamenání, se nevzdal pocty kvůli tomu, že by ji měl převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana. Dnes to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří politici však Grygarovu zdrženlivost vnímají jako gesto vzdoru. Podle Ovčáčka Grygarův postoj vysvětluje e-mail od občana z Plzně, který vědce na vyznamenání navrhl. V něm se píše, že podobně postupoval už v minulosti.

Přátelé působí jako přírodní morfin

Dobrovolníci, kteří při vědeckém experimentu delší dobu vydrželi bez problémů nepříjemnou situaci, se mohli pochlubit vyšším počtem přátelských vztahů. Přátelé nám totiž pomáhají snášet bolest a bojovat proti depresi. Jsou jakýmsi druhem přírodního morfinu. I když k takovému závěru můžeme dospět na základě zkušeností, má to i své vědecké odůvodnění.

Stephen Hawking: Trump je demagog, nechápu jeho popularitu

Londýn - Fyzik Stephen Hawking rozumí tomu, jak funguje vesmír, ale říká, že nemůže přijít na kloub popularitě amerického miliardáře Donalda Trumpa, který se nejspíš stane republikánským kandidátem na prezidenta USA. Podle agentury AP Hawking také podpořil další členství Británie v Evropské unii.

Laureát Wichterleho ceny: Školy neučí děti logicky myslet

Praha - Osnovy školské matematiky by měly být použitelné v běžném životě, naučit studenty nejen mechanicky počítat, ale hlavně logicky a kriticky myslet. Současný systém ale k tomu děti nevede. V rozhovoru s ČTK to řekl matematik Jan Hladký, laureát Prémie Otto Wichterleho.

Neandertálci žili podle vědců v jeskyních už před 176.500 lety

Paříž – Neandertálci si zařizovali bydlení v jeskyních už před 176.500 lety. Podle vědců z Francie, Belgie a Nizozemska o tom svědčí stopy v jedné z jeskyň v jižní Francii, kterou objevili speleologové už v roce 1990. Pralidé v ní zanechali z té doby kruhové krápníkové struktury a kosti, které ukazují na organizaci práce a pravděpodobně na pořádání rituálů. Dosavadní nejstarší stopy neandertálské „civilizace" se datují zhruba z doby před 38.000 lety.

Vědci: Obří sluneční erupce by ohrozila členy výpravy na Mars

Washington – Když mocná „supererupce" na Slunci před více než 1200 lety prolétla sluneční soustavou, měla na obyvatele Země patrně jen malý účinek. Dnes by astronauti takové štěstí neměli, myslí si vědci. Nový výzkum totiž naznačuje, že událost takového stupně by významně ohrozila nynější plány na cestování vesmírem, protože astronauty by zasáhla smrtelná dávka radiace.

U Havaje našli vědci největší mořskou houbu na světě

Honolulu – Američtí vědci našli u Havajských ostrovů největší mořskou houbu, jaká kdy byla podle nich objevena. Houba velikosti automobilové dodávky žije v hloubce dva kilometry pod mořskou hladinou. Podle agentury AP vědci o objevu informovali tento týden v časopisu Marine Biodiversity.

WHO: Pro odklad letní olympiády kvůli viru zika není důvod

Rio de Janeiro – Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že pro odklad či zrušení letních olympijských her v Riu de Janeiro kvůli viru zika není důvod. Reagovala tak podle agentury AP na výzvu asi 150 zdravotních expertů, kteří na WHO jako instituci Organizace spojených národů v tomto smyslu apelovali v otevřeném dopise.

Vdovy se těší lepšímu zdraví než vdovci

Řím – Vdovci bývají zpravidla churavější než ovdovělé ženy. Po pětašedesátém roce života je zdraví vdov pevnější, než je tomu u stejně starých žen, které žijí v manželském svazku. Je tomu tak zřejmě proto, že je pro ně život s mužem po boku mnohem náročnější. Zjistila to studie, kterou vedla Padovská univerzita a která byla zveřejněna na stránkách Journal of Women's Health.

Vědci vyzvali: Přesuňte nebo odložte kvůli viru olympiádu v Riu

Londýn – Více než 100 renomovaných vědců vyzvalo v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci (WHO) k přesunutí nebo odložení srpnové olympiády v Riu de Janeiro. Pořádání her je podle nich neetické vzhledem k novým zjištěním o viru, píše BBC. Mezinárodní olympijský výbor už dříve uvedl, že pro přesunutí her jinam nebo na jiný termín nevidí důvod.

V USA se objevila bakterie odolná vůči nejsilnějším antibiotikům

Washington - Američtí lékaři vůbec poprvé narazili na bakterii, která je odolná i proti nejsilnější antibiotické léčbě. Pacientku se sice podařilo vyléčit, bakterie však podle vědců nesla gen rezistence vůči použitému antibiotiku, uvedla agentura AP. Případ z minulého měsíce popsaný ve čtvrtek v odborném časopise může podle expertů předznamenat konec účinnosti tradičních antibiotik, pokud by se gen rozšířil na další bakterie.

Nakladatel Jan Otto byl hlavně schopným podnikatelem

Vydání Ottova slovníku naučného je patrně největším nakladatelským počinem v českých dějinách a bývá právem přirovnáváno ke slavné encyklopedii Britannica. Jeho organizátor, slavný pražský nakladatel Jan Otto, měl hlavně značné manažerské schopnosti, jež v tomto projektu skvěle uplatnil. Od jeho úmrtí uplyne 29. května přesně 100 let.

Klimatická hrozba: Hnůj krav na antibiotikách obsahuje víc metanu

Londýn - Hnůj krav, které dostávají antibiotika, obsahuje až dvojnásobné množství metanu, než exkrementy skotu, který léky nepožívá. Ve studii zveřejněné v prestižním časopise britské Královské společnosti Proceedings B to uvedl mezinárodní tým vědců. Metan je jedním ze skleníkových plynů a výrazně přispívá ke globálním změnám klimatu.

V severošpanělském Baskicku našli jeskynní malby staré 14.000 let

Bilbao (Španělsko) - V severošpanělském regionu Baskicko našli archeologové sedmdesát jeskynních rytin a maleb starých asi 14.000 let. Informoval o tom španělský list ABC. Nástěnné rytiny se nacházejí asi 300 metrů pod zemí v jeskyni Atxurra, z níž značná část ještě není prozkoumána. Podle vědců půjde zřejmě o nejpočetnější nález svého druhu v Baskicku.

Mapa republiky roztaje ve druhé půlce června

Krkonoše /FOTO/ - Kvalifikovaný odhad založený na výsledcích měření Mapy republiky za posledních 17 let říká, že sníh na tomto sněhovém poli roztaje s největší pravděpodobností v půlce června. V současné době zde leží 2,5 m vysoká sněhová vrstva a letošní maximum bylo 6,7 m.

Mapa republiky roztaje ve druhé půlce června

Krkonoše /FOTO/ - Kvalifikovaný odhad založený na výsledcích měření Mapy republiky za posledních 17 let říká, že sníh na tomto sněhovém poli roztaje s největší pravděpodobností v půlce června. V současné době zde leží 2,5 m vysoká sněhová vrstva a letošní maximum bylo 6,7 m.

Čeští vědci vyvíjí pro NATO přístroj na odhalování výbušnin

Praha - Čeští vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) připravují pro NATO přístroj na detekci výbušnin a chemických bojových látek. Cílem projektu je vytvořit cenově dostupné zařízení, kterým by bezpečnostní složky včas a spolehlivě detekovaly chemické bojové látky nebo výbušniny. Sdělil to Michal Janovský, vedoucí oddělení komunikace VŠCHT.

Droga považovaná za náhradu extáze může být smrtelně nebezpečná

Praha - Populární droga MDAI, známá jako mindy nebo sparkle, je podle vědců nečekaně toxická. Zjistili, že tato látka, přestože ji uživatelé popisují jako relativně bezpečnou, je při určitém způsobu podání nebezpečná a smrtelná až v 90 procentech případů. Droga bývá užívána jako obdoba extáze (MDMA), která je velmi oblíbená u mladých lidí žijících nočním životem. Podle výzkumu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) je tak užívání MDAI v porovnání s extází mnohem riskantnější, řekl vedoucí lékařského týmu Tomáš Páleníček.

Český vědec chystá expedici do Konga za neznámým krokodýlem

Praha - Český přírodovědec Václav Gvoždík chce prokázat, že v Kongu žije doposud neuznávaný živočišný druh – krokodýl konžský. Zvíře bylo v odborných publikacích pojmenováno sice již před téměř sto lety, od té doby ho ale nikdo blíže nezdokumentoval, a proto upadlo v zapomnění. Odborníci ho v současnosti zařazují k podobnému druhu krokodýlu čelnatému, řekl v rozhovoru. Gvoždík na expedici vyjede díky Nadačnímu fondu Neuron, jehož porotu svým projektem zaujal. Na výpravu dostane od fondu čtvrt milionu korun.

Každý nový objev nám otevírá další možnosti, říká vědec Bryja

Studenec - „Vědec musí být zvědavý," říká o své práci vedoucí studeneckého detašovaného pracoviště Ústavu biologie obratlovců Josef Bryja. Prohlédnout si jeho pracoviště mohou zájemci mohou každoročně při tam-ních Dnech otevřených dveří. On sám však za prací vyjíždí i do pralesů východní Afriky.

Vědci objevili 320 milionů let starého roztoče

Paříž - Prokletí roztoči! Kdo by nespílal těmto maličkým bestiím odpovědným za alergie, kožní choroby či dokonce vážné nemoci, jako je lymská borelióza? Z asi 50.000 známých druhů nás opravdu obtěžuje jen menšina. Ale jejich špatná pověst je provází nadále. Jeden zástupce této velké rodiny nicméně učinil vědce šťastnými. Mezinárodní tým z Francie, Ruska a Číny nalezl na zkamenělině hmyzu starého 320 milionů let roztoče z řádu pavoukovců. Tímto objevem se posunuje hranice stáří těchto živočichů o zhruba 200 milionů let, napsal francouzský deník Le Monde.

Světové membránové špičky navštívily centrum ve Stráži

Praha, Stráž pod Ralskem - Více než 250 vědců, výzkumníků i podnikatelů ze 34 zemí světa se účastnilo unikátní dvojkonference zaměřené na membránové procesy, kterou tento týden v Praze pořádala českolipská Česká membránová platforma.

Amatérští astronomové ve Vlašimi oslavili půlkulaté výročí založení hvězdárny

Vlašim – Pětapadesáté výročí otevření vlašimské hvězdárny pro veřejnost si v pátek 20. května připomněli členové Vlašimské astronomické společnosti. V rámci vzpomínky na zprovoznění observatoře v roce 1961 a její znovuotevření v roce 1996 uspořádali Den vlašimské hvězdárny. Pátečního odpoledního a večerního programu s zúčastnily desítky příznivců amatérské astronomie.

Volných míst na letních táborech rychle ubývá. Některé už hlásí plno

Blanensko – Konec školního roku se pomalu blíží. Rodiče i samotné děti už teď přemýšlí, co zajímavého podniknou o prázdninách. Letní tábor se zdá jako skvělá volba, ale pozor, volných míst už moc není. I letos je na Blanensku velký zájem a nabídka pestrá. Každý láká na něco jiného. Někde na Mimoně, jinde pro změnu na přístroj, který zhmotňuje sny.

Letošní duben byl nejteplejší v měřené historii

Washington - Průměrné dubnové teploty na planetě Zemi byly letos vůbec nejvyšší, jaké kdy zaznamenali meteorologové v průběhu čtvrtého měsíce roku. Podle dnes vydané zprávy americého Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA) se duben stal již dvanáctým měsícem v řadě, který překonal teplotní rekord pro své období, což se dosud nikdy nestalo.

Vědci z USA či Francie zkoumají někdejší sopku

Zákupy - Na koupališti v Zákupech uvítali první hosty. V areálu našli své zázemí vědci ze Spojených států a Francie. Jedná se o vulkanology a zajímají je pozůstatky dávné sopečné činnosti, která nechala vzniknout místní krajině.

Američtí vědci debatovali o umělé přípravě lidské DNA

New York – Genetičtí vědci ve Spojených státech uvažují o tom, že by za použití chemických látek uměle připravili DNA, která je obsažena v lidském chromozomu. Projekt, o kterém se nedávno za zavřenými dveřmi radili odborníci na Harvardově univerzitě, ale podle listu The New York Times vyvolává ve vědeckém světě obavy z možného zneužití.

Kaštan ze Skleného soutěží v anketě

Sklené - Do patnáctého ročníku celostátní ankety Strom roku bylo přihlášeno 57 dřevin. Odborná porota nakonec vybrala 12 finalistů, mezi nimiž je i jírovec ze Skleného. Místní tvrdí, že kaštan, z něhož strom vyrostl, kdysi v obci ztratil český génius Jára Cimrman.

Čeští diplomaté a vědci vyzvali dopisem Brity, aby zůstali v EU

Praha – Desítky českých vědců, diplomatů a jiných významných osobností podpořily setrvání Velké Británie v Evropské unii. V otevřeném dopise, který je adresován britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi, připomínají historické a kulturní vazby Spojeného království a Evropy. V čele nezávislé iniciativy stojí bývalý český velvyslanec v Británii Michael Žantovský. Britové budou 23. června v referendu rozhodovat o tom, zda země zůstane členem EU.

Sympozium ESA se zaměřilo nejen na využití družicových snímků

Praha - Na využití družicových snímků, například v meteorologii nebo předpovědi výnosů zemědělské produkce, se letos poprvé ve větším rozsahu zaměřilo sympozium Living Planet, které v Praze od pondělí do pátku pořádala Evropská kosmická agentura (ESA). Téměř 3000 odborníků z celého světa se zabývaly také distribucí dat a zpracováním pro uživatele. Cílem sympozia, které se v různých státech koná jednou za tři roky, bylo shrnout dosavadní poznání v pozorování Země a výsledky vědeckých družic, na některých se podílejí i čeští vědci.

Proč každý stárne jiným tempem?

Řím - Na sešlostech bývalých spolužáků to je vidět nejlépe: někdo stárne dobře a jiný špatně. Věk, na který člověk vypadá, nemusí být nutně totožný s tím, jaký dosvědčuje rodný list. Na vině jsou stejnou měrou životní styl i genetika. Svůj význam mají více či méně zdravé návyky, zdravotní stav, stres, ale také DNA, kterou jsme zdědili po našich rodičích.

ASMR. Relaxační technika nebo orgasmus mozku?

Paříž - Za podivnou zkratkou ASMR se skrývá zvláštní jev: radost a uvolnění způsobené zpravidla zvukem. Na internetu jsou videa s praskáním, hučením, šelestěním a dalšími zvuky stále častější. Jde o jev, který vědci stále nedokážou vysvětlit. Říká se tomu braingasm či "orgasmus mozku". Pro některé lidi to jsou nepříjemné zvuky, které vyvolávají nervozitu.

V Muzeu Blanenska přiblíží deset známých osobností

Blansko - Hugo František Salm, Karel Ludvík baron von Reichenbach, Jindřich Wankel. Známý průmyslník a mecenáš, vědec nebo krasový badatel. Historické postavy, které jsou spojené s Blanskem a celým regionem. Více se o nich zájemci dozví v Muzeu Blanenska.

Čeští vědci objevili organizmus, který funguje i bez mitochondrií

Praha - Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a biomedicínského centra Biocev objevili novou funkci buněk, která by možná mohla ovlivnit i dosavadní výklad biologie. Všechny takzvané eukaryotické buňky, které tvoří většinu živých těl včetně těl lidských, obsahují mitochondrie. Jde o jakési "buněčné elektrárny", které mají na starosti "buněčné dýchání". Vědcům se ale podařilo najít jeden organismus - prvoka žijícího ve střevech obratlovců, který dokáže fungovat i bez mitochondrií.

Vědci z Prahy objevili organismus, který funguje i bez mitochondrií

Praha - Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a biomedicínského centra Biocev objevili novou funkci buněk, která by možná mohla ovlivnit i dosavadní výklad biologie. Všechny takzvané eukaryotické buňky, které tvoří většinu živých těl včetně těl lidských, obsahují mitochondrie.

Rozdělování peněz na kulturu

Město Bruntál rozdělovalo dotace z rozpočtu na kulturu v letošním roce. Nejrůznější organizace, pořadatelé akcí i jednotlivci se na radnici obrátili s žádostmi o finanční podporu v celkové výši 1 456 869 korun, město ale rozdělovalo jen 720 tisíc.