Kreativ

Doma vyrobená lepená kniha A5

Zdroj: Redakce

Vydáno: 12. 04. 2011 00:00

Jednoduchý návod, jak si udělat doma autorskou knížku – ať si píšete do „šuplíku" nebo si jenom chcete uspořádat třeba rodinné recepty.

Máte doma „plný šuplík" básniček, povídek, obrázků? Píšete román nebo třeba jen pohádky pro děti? Chcete sepsat rodinnou kroniku, zpěvník nebo vlastní kuchařku? Pokud byste chtěli svým výtvorům dát podobu knihy, ať už pro radost Vaši nebo někoho jiného (věnovanou jako dárek) a přitom nechcete vyhazovat peníze za tisk a vázání knihy v knižní tiskárně, mám pro Vás tip, jak si doma můžete vyrobit lepenou knihu sami. Potřebujete: Vaše dílo, (ať už připravené v počítači a vytisknuté nebo rukou napsané tak, aby na jedné straně listu A4 byly dvě strany obsahu), další prázdné papíry A4, lepidlo, tenký štěteček, tvrdý papír nejlépe krabicového typu velikostí o něco větší než je rozměr A4, balící papír s vhodným vzorem, (bude použit jako hlavní obal knihy), nůžky, tužku a pravítko.

Doporučuji si své dílo nejprve připravit v počítači. Obrázky oskenujte, básničky či román přepište do jednoho dokumentu. Následně budete tisknout dvě stránky na jeden list jednostranně. Proto doporučují první stranu v dokumentu nechat prázdnou, na druhou vepsat nadpis Vaší publikace, třetí prázdnou, na čtvrtou dát věnování, popř. obsah, úvod, pátou nechat také prázdnou a až od šesté vkládat obsah. Aby to působilo (alespoň zdánlivě) profesionálním dojmem. Vše vytisknout, jak už jsem říkala, jednostranně tak, aby na jednom listu byly dvě strany. Rukou psané dílo s živými malůvkami má ovšem také své kouzlo!

Listy přeložte na půl, obsahem dovnitř. Dejte si záležet na přesnosti. Pozor, aby se Vám listy nepomíchaly. Nechte je na sobě poskládané tak, jak by měly být v knize. Jako první i jako poslední dejte jen prázdný složený papír.

Nyní přichází na řadu lepení. Zadní pravou stranu A5 přilepíte k levé zadní straně dalšího listu. Lepte s přesností! Lepidlo nanášejte rovnoměrně, pečlivě do všech rohů, až k okrajům. Slepené listy uhlazujte přes další papír. Mezi neslepené strany, tj. ty, kde je obsah, doporučuji vložit další prázdné čisté papíry, neboť v případě přesahu lepidla, lepidlo poškodí pouze tento vložený papír (opatrně ho pak odlepujte) a ne tisk!

Na opětovné přilepení odlepujících se rohů, dolepení a doladění případných nedostatků použijte tenký štěteček. Po dolepení posledního listu budete před sebou mít syrový výtvor knihy měkké vazby. První a poslední list bude samotný, ostatní zdvojené slepením.

Připravte si tvrdý krabicový papír, díky němuž uděláte knize tvrdou vazbu. Pomocí tužky a pravítka si naměřte jako by obal na knihu, jež bude o cca 1-2 mm větší než měkká vazba. Nezapomeňte naměřit i hřbet Vaší knihy. Tvrdý obal vystřihněte a u hřbetu pozohýbejte.

Stejně tak si naměřte i balící papír, kterým oblepíte tvrdý krabicový papír. Balící papír by měl mít přesah cca 5 cm, zastřihněte. Tužkou si vyznačte ohyby a balící papír pozohýbejte předem.

Opatrně a rovnoměrně naneste na balící papír lepidlo, přitiskněte na něj tvrdý papír a důsledně zalepte i přehyby. Nakonec potřete lepidlem vnitřní stranu tvrdého obalu. Nejprve na pravou stranu nalepte první papír Vaší měkké vazby a k levé straně přilepte poslední stranu vazby.Pravděpodobně se Vám budou listy všelijak vlnit lepidlem, tudíž doporučuji knihu přes noc zatížit.

A kniha je hotová!

Má sbírka básní proložená vlastními ilustracemi

Autor: Ivana Hunkařová