Kreativ

Heslo léta: láska & sex

Zdroj: Redakce

Vydáno: 01. 08. 2012 00:00

Vraťte se k samotným základům: poznejte své tělo, svou mysl a potřeby.

Od smíchu k slzám

V období zamilovanosti se hladiny hormonů v lidském těle výrazně mění. A zdaleka nejde jen o hormony pohlavní – mnohem větší vliv mají takzvané hormony štěstí. A neméně podstatné je i celkové „rozhození" standardní hormonální situace, které vede k dalším fyziologickým změnám. Výsledkem jsou změny tlaku, tepové frekvence, ale i náhlé změny nálad – od smíchu k slzám a naopak. Nebo nesoustředěnost střídaná divokou aktivitou, zahleděnost do sebe či kamsi jinam (lidově řečeno „do blba")…

Nic netrvá věčně

Zamilovaní ale dokážeme být jen velmi krátký okamžik (prchavé vzplanutí na pár minut), několik hodin (láska na jednu noc), řádku dnů, týdnů i měsíců (vášnivý milostný vztah) nebo až zhruba dva roky (což často vede až k svatbě). O moc déle však ne. Potom hormony zamilovanosti „hodí zpátečku", tedy poklesnou k normálu. A my najednou uvidíme partnera takového, jaký je bez růžových brýlí. Pak buď přejde zamilovanost v lásku, anebo „sbohem a šáteček".

Čas pro antikoncepci

Je prokázáno, že pro více než tři čtvrtiny žen je antikoncepce podmínkou plně prožitého sexu (samozřejmě, netoužíte-li po okamžitém plodu lásky). Obavy, že sníží milostnou touhu, mohou být oprávněné (byť u většiny současných přípravků s nízkou hormonální dávkou, nikoli), ale výběr je takový, že určitě najdete tu „svou", jež vás o nic nepřipraví! Mladé dívky by měly zkusit přípravek Belara (pomáhá odstranit akné) nebo mimořádně šetrný Jeanine. Pro zkušenější je nejlepší Minesse a Mirelle, popřípadě Yasminelle (pomáhá i při hubnutí!). Hvězdou hvězd je nitroděložní Mirena (není pravda, že se hodí až pro ty, co už rodily!). Kdo nemůže ze zdravotních důvodů estrogen, měl by zkusit Cerazzete – zavádí se na 3 roky do podkoží paže, což uvítají i „zapomnětlivé". Pro ty je vhodný i třítýdenní vaginální kroužek NuvaRing nebo týdenní náplast Evra.
Antikoncepce „první pomoci" (takzvaná emergenční) by měla být vskutku jen výjimečným řešením – nejlepší je Postinor 2 nebo Escapelle – sice lze dle návodu užít až do 72 hodin po problémovém styku, ale jistější je zkusit to zvládnout do 12 hodin.

Ten správný čas na změnu

Ženy jsou fyziologicky uzpůsobeny tak, že jim přirozený mužský odér (samozřejmě pokud možno pána ctícího zásady běžné hygieny) dokáže napovědět, jestli se k nim hodí, nebo ne. Takže jakékoli „tlumení" těchto signálů  - ať už parfémy, či potem a tabákem – je pro žena matoucí. Nejcitlivější čichově-intuitivní vnímavost mají ženy těsně před ovulací. Pánové však touto „čichovou intuicí" nevládnou a rádi se dají omámit svůdnou vůní uměle dodanou. Což je známo už několik tisíc let…

Pohyb je důležitý v posteli, ale i mimo ni! Mysl je uklidněná, srdce silně pumpuje, do krve se uvolňují hormony štěstí.

Nezapomeňte na trénink

Nejde jen o svůdné vlnění boky a ladnou chůzi, i když i to je třeba trénovat, neboť v tom tkví velká část milostného úspěchu. Trénink je dobrý i na co nejlepší prožívání sexu. Doporučují se cviky označované jako „dračí tanec" na posílení pánevního dna, břišní tance v orientálním stylu, „hula –hula" s kruhem kolem boků (že vám to nejde jako mistryním světa v gymnastice, vůbec nevadí!), popřípadě vrtění na točně.

Osvědčené cviky

Cvičení svalů pánevního dna se doporučuje jako prevence problému se samovolným pouštěním moči, který trápí řadu žen – ale nejen to. Výrazně tím zlepšíte prožívání sexuálního styku, a to už stojí za trochu úsilí. Cviky proti inkontinenci poradí každý dobrý lékař a najdete jich řadu i na internetu. Princip není složitý – střídavě stahujete svaly v této oblasti (jako, když chcete zadržet moč) a zase je uvolňujete. Intervaly zvolte zhruba desetivteřinové a opakujte pravidelně aspoň desetkrát denně.

Nic nepřehánějte

Pohybová aktivita obecně zvyšuje „chuť na sex" i míru jeho prožívání – a to u mužů i u žen. Zejména, jde-li o aerobní pohyb, který zlepšuje dýchání, prokrvuje a dodává pocit vyrovnanosti a dobré nálady. Také příjemné zážitky a trocha dobrodružství, které se s tímto typem sportování často pojí, vás k milování přímo povzbudí. Ale nic se nesmí přehánět – přílišná únava, namožené svaly nebo dokonce nějaké zranění určitě erotice nepomohou.

Je dobře známo, že láska prochází žaludkem. Co mu nabídnete?

Co naladí

Na pověry moc nevěřte – to, co se uvádí jako „zaručená" afrodiziaka, sice zapůsobit může (bude-li oboustranný zájem), ale také nemusí. Jestliže chcete připravit večeři, jež bude tím správným starterem a dokonale „naladí", hleďte spíš na to, aby vám oběma chutnala, byla lehká, pestrá a trošku pikantní.

Zlehka jako Casanova

Mýtus o tom, že vejce nabuzují sexuální apetit, pusťte hned z hlavy – jde o pokrm spíše těžký, s velkým množstvím cholesterolu, sytý, a tudíž utlumující, a chuťově ne moc výrazný. Jestli vajíčka, tak jen trošku (a nejlépe jen bílky – salát z nich s olivovým olejem a kapkou octa doporučoval Casanova!).

Lahůdky se hodí

Kaviár a mořské plody sice prokazatelně potenci nezvyšují (byť se to říká), ale jsou to lahůdky výjimečné, sváteční, pikantně dráždivé a nejí se jich nikdy moc. Takže ano, hodí se. Ale pozor – leckdo na ně má alergii, což by mohlo učinit milostným hrátkám rychlý konec a místo do postele by se frčelo do nemocnice.

Celer, nebo raději petržel?

Proklamovaný celer na „mužskou výkonnost" taky moc velký vliv nemá (krom toho mnoha mužům opravdu, ale opravdu nechutná), ale je pravda, že kořenové zeleniny (spíš ale petržel než onen pověstný celer) mají vliv na močové ústrojí a touto cestou poněkud zvyšují i dráždivost blízce položených orgánů.

Zkuste vyzkoušené

Určitě se doporučuje veškerá zelenina (ale ne moc – pozor na žlučník), dále pak jemně pikantní sýry (nikoli příliš tučné nebo proleželé), speciálně upravená libovější masa (marinované kuře či ryby, pršut, uzený jazyk…), sladké ovoce (meloun, broskev, vyzrálé hrozny…), oříšky, mandle a jiná semínka a čokoláda (co nejtmavší!).

Alkohol

V malém povzbuzuje fantazii, uvolňuje, zbavuje zábran, ale ve větším uspává a zbavuje schopnosti milostného prožitku.

Hitparáda:

1. Lehké suché bílé víno – hodně vychlazené.
2. Sekt – spíše suchý, ale ne moc (optimální je demi).
3. Dobře vychlazené čerstvé ovocné nápoje (Sangria) s kousky ledu.
4. Jiskřivé červené víno, výhradně lehkého typu.
5. Alkoholický koktejl s větším množstvím čerstvé ovocné šťávy.

To ostatní (těžká vína, pivo, destiláty…) ponechte těm, jimž o sex nejde…