Kreativ

Jarní talíř s krokusy

Zdroj: Redakce

Vydáno: 22. 12. 2011 00:00

Čekáte už netrpělivě na jaro, na první teplé sluneční paprsky, na první sněženky, krokusy, až se všechno začne zase zelenat? Za okny to ještě nevypadá, že vypukne jaro v plné síle, ale pojďme si zkrátit čekání a vyrobíme si jarní talíř s krokusy.

Svěží barvy signalizují jaro. A krokusy k němu neodmyslitelně patří. Jako hlavní pomůcku zvolíme docela obyčejnou cibuli…


Materiál:

Budeme potřebovat jednu malou a větší cibuli (na tisk), dřevěný talíř (náš je z IKEA v menší velikosti o průměru 30 cm), akrylové barvy jemně zelenkavou, světlou a tmavší zelenou, fialovou, žlutou a hnědou barvu, houbičku (stačí ta obyčejná kuchyňská), štětec, nádobu na vodu, hadřík na utírání štětců.

KROK 1

Nejprve si cibule rozřízneme napůl, vnitřek položíme na ubrousky, abychom osušili šťávu z cibule. Pro tisk potřebujeme suchou cibuli, tak nám lépe budou dobře chytat barvy na rozříznuté ploše.


KROK 2

Připravíme si talíř a jemnou zelenkavou barvu. Plochu talíře zjemníme tupováním barvy pomocí houbičky. Na jemné tónování stačí malý nános barvy. Necháme talíř důkladně zaschnout.

KROK 3

Pro otisk na talíř použijeme část cibule jen jednou. Připravíme si tedy razítko: Na suchou rozříznutou plochu cibule natřeme různé zelené barvy, do středu dáme trochu žluté pro jas a spodní část cibule a kořínky natřeme hnědou barvou. Pracujeme rychleji, protože akrylové barvy mají tendenci rychleji schnout.

KROK 4

Na řadu přichází otisk cibule na talíř, který vždy provedeme silným tlakem pomocí prstů a dlaní. Kořínky otiskneme pomocí jemných doteků prstů. Cibuli pak odstraníme. Pokud se nám na nějaké části plochy otisku objeví místa bez barvy, buď ještě zopakujeme tisk cibule, ale barvu natřeme na cibuli jen tam, kde se místo neotisklo. Nebo pomocí štětce rovnou domalujeme chybějící barvu otisku. Všechny cibule natiskneme a necháme zaschnout.

KROK 5

Po zaschnutí si jemně tužkou nakreslíme linie obvodu stonků a květy krokusů. Stonky vyplníme výraznou zelenou barvou ve světlém a tmavším tónu. Na přechod barev nebo tónování použijeme trochu smíchání barvy s vodou – jako s akvarelem.

KROK 6

Květy krokusů domalujeme fialovou nebo žlutou barvou. Tónování barev provádíme stejnou technikou akvarelu jako u kroku č. 5.

KROK 7

Hotový a suchý talíř přestříkáme ochranným lakem na akrylové barvy. Použijeme takový lak, který má atest na potraviny, jen tak můžeme na ozdobený talíř odkládat ovoce, vejce a další pochoutky bez rizika. Pokud chcete talíř jen dekorační, nemusíte malovanou plochu lakovat.

Tyto otisky cibule můžete použít na jarní přáníčka, vyrobit si běhoun, zástěru či prostírání, ale v tom případě je třeba použít barvy na textil.

Autor: Eva Trávníčková

Další návody pro tvoření najdete ZDE