Kreativ

Letní lampion

Zdroj: Redakce

Vydáno: 09. 03. 2013 00:00

Vyrobte si s dětmi váš vlastní originální papírový lampion! Ten můj je jednoduchý jednobarevný, ale vy, naše šikovné dámy a vaše ještě šikovnější ratolesti, ty své jistě prázdné nenecháte. Pomalujte (nebo orazítkujte) je podle své fantazie. Vyrobte si jich hodně a uspořádejte zahradní slavnost!

Na lampiony potřebujeme: pergamenový papír, nůžky, lepidlo na papír, kousek kartonu, šňůrku, větší skleněné korálky, drátek, malé úzké pravítko (velké nemusíte mít, jen jsem podle něj skládala dlouhé sklady) a případně anilínky - vodovky v zářivých barvách.


Kdybyste nesehnali pergamenový papír (našla jsem ho ve výtvarných potřebách), můžete použít například svačinový papír (z toho byly moje první lampiony, ale našli jsme ho na chalupě - už se asi nevyrábí) nebo takový papír, do kterého vám v obchodě zabalí salám nebo zákusky (samozřejmě čistý) :-).

Papír, ze kterého budete skládat, může mít různé rozměry. Hlavní je, aby při svislém přeložení napůl byl o dost delší než širší.
Já skládám z formátu 50 x 69,5 cm (polovina koupeného archu).
1) Papír přeložíme na polovinu, ale tak, jak je vidět na obrázku - spoj by měl být blíž k jedné straně, asi v 1/4 šířky. Kdybyste spoj měli uprostřed nebo na okraji, vyšel by potom do hrany lampionu. To je nejvíc namáhané místo a mohl by se rozlepovat.

Teď je vhodná chvíle pro pomalování lampionu. Až bude slepený, mohly by se vám barvy promáčet na druhou stranu.

2) Spoj slepíme.
3) Hrany uhladíme, přeložíme ještě napůl. Vzniknou nám budoucí 4 strany lampionu.

4) Začneme skládat. Tady si pomáhám malým pravítkem - určuje mi šířku skladu.
Šířka skladů je libovolná, ale všechny musí být stejné. Čím jsou širší, tím bude lampion víc "zubatý", nižší a širší. Hodně úzkých spojů dá práci, ale vznikne nám štíhlejší a "hladší" lampion.

5) Skládáme harmoniku. Sklady by měly být pravidelné, ale lampion bude fungovat i když bude trochu "šišatý" :-).

Poskládaná harmonika. Měla jsem štěstí a poslední sklad mi vyšel stejný, jako ostatní. Častěji to ale nevyjde. Poslední sklad tedy ustřihněte, pokud vám zbyde moc úzký.

6) A tady je kouzlo lampionu. Samotná harmonika by nefungovala, musíme ještě poskládat klínky. Snad je to na fotce dobře vidět. Přehýbáme špičku, vždy dva proužky dohromady, k linii vodorovných skladů.

Tady jsou klínky lépe vidět.

7) Po poskládání klínků lampion opatrně rozevřeme, nejprve do plocha…

8) …a potom do hranolu.

9) A máme hranol, který už začíná připomínat lampion.

10) Aby lampion fungoval, musíme poskládat jeho hrany. Od toho jsou tam právě klínky, které nám teď pomůžou. Někde musíme přehyby obrátit, ale linie skladů nám pomůžou.
Vypadá to možná složitě, ale až to budete mít v ruce, uvidíte, že vás papír sám navede. Je to vlastně princip jedna "stříška" ven, jedna dovnitř. Skládáme kolem dokola, takže všechny strany lampionu zároveň.

11) Vzniknou nám dvě širší strany a dvě užší. Tohle je ta širší, tam zůstanou některé klínky nepoužité.

12) A tohle je užší strana.

Poskládaný lampion z vnější strany…

a z vnitřní strany.

13) Poskládaný lampion stlačíme a podle něj obkreslíme na karton tvar budoucího dna a vršku. (Používám žlutý fix, abych si nepočmárala žlutý papír.)

14) Kartonové díly vystřihneme, horní i s otvorem pro svíčku. Přilepíme k lampionu.

15) Do spodní části lampionu uděláme dvě dírky. Provlékneme jimi provázek a zauzlujeme. Uzel jsem zakryla korálky. Na volný konec šňůrky navlečeme ještě několik korálků nebo jeden větší a zavážeme. Korálky slouží k zatížení lampionu, aby se dobře otevřel, když visí. Proto by měly být skleněné, pokud možno těžké.

16) Přes provázek přilepíme svíčku. Já jsem doma našla tohle obuvnické lepidlo, které lepí i kovy a vydrží teplotu až 70 °C. Snad to bude pro svíčku stačit. Lepší ale bude přilepit svíčku tavnou pistolí (kterou já momentálně nemám).

17) Do horního okraje uděláme dvě dírky a upevníme drátek. Drátek používám proto, že bude nad plamenem a na rozdíl od provázku vydrží teplo. Drátek použijte co nejdelší, myslete na to, aby lampion visel pokud možno co nejdále od větve, šňůry, trámu verandy… kam budete lampiony věšet.

Hotovo! Až svíčka vyhoří, jen stačí dát do kovového lůžka novou.

Autor: Lucie Bartová

Další návody ke stažení najdete: http://praktickazena.kafe.cz/kreativni-publikace/