Kreativ

Naše poklady

Naše poklady Zdroj: Praktická žena

Vydáno: 07. 04. 2011 00:00

Jak se starat o klenoty, na kterých vám záleží, jak pečovat o věci, aby zůstaly krásné, dlouho vydržely a vypadaly stále jako nové.

Prádlo jako sen

Ať už si koupíte spodní prádlo jakékoli značky, materiálu či barvy, rozhodně se vyplatí prát ho v ruce – především to platí pro podprsenky s kosticemi a výztuží. Jen tak můžete prodloužit životnost oblíbených podprsenek, kalhotek, košilek a jiných jemných kousků.

• Jemný prací prášek a vlažná voda do 30 °C je to nejbezpečnější, jak podprsenku vyprat. Příliš horká voda a koncentrované prací prášky ji mohou poškodit. Proto se pro jemné praní často doporučuje vlasový šampon. Nikdy nesušte podprsenku v sušičce, protože se může zkroutit a změnit svůj tvar. Podprsenku před praním vždy zapněte – zabráníte tomu, aby se zatrhla nebo zachytila i jiný kousek prádla. Pokud kostice opustí dutinku, budete mít nejen zničenou podprsenku, ale můžete navíc poškodit pračku.

• Pokud chcete dát spodní prádlo do pračky, použijte speciální sáček na praní. Pořiďte si alespoň jeden. Kalhotky, podprsenka či punčochy jsou tak chráněné před nárazy, změnou barvy, žmolky a poškozením od zipů či jiných kovových částí.

• Perte prádlo odděleně podle barev, minimálně světlé a tmavé. Pro praní barevných kousků používejte prací prostředky určené k praní barevného prádla (color). Pro ruční praní používejte tekuté prací přípravky. Na bílé prádlo nepoužívejte prášky s bělidly ani běžnou aviváž, předejdete jejich zašednutí. Barevné prádlo nesušte na přímém slunci.

• Nejlépe uděláte, budete-li se řídit symboly údržby, které jsou uvedeny na etiketě. Je rozdíl v péči o bavlněné prádlo, umělé materiály nebo krajky, liší se zásady praní bílého a barevného prádla nebo prádla s potiskem. Na každém výrobku je proto cedulka s ustálenými symboly, které vás na správnou péči bezpečně a názorně navedou.

Elegantní módní doplňky

Praktická kabelka, pěkný pásek, hebký šátek či originální klobouk patří k základům šatníku moderní ženy. Proto se do kvalitních doplňků nebojte investovat – až nebudete vědět, jak svůj model oživit, sáhněte po jednom z nich. a problém máte vyřešen.

Kabelky

Bez kabelky (a to ne jedné) se žádná žena neobejde. Jak o ně pečovat, aby byly co nejdéle krásné? Především je nepřetěžujte (kabelka není nákupní taška!), nevkládejte do nich ostré předměty a chraňte je před mechanickým poškozením.

• Hladkou koženou kabelku čistěte navlhčeným měkkým hadříkem či speciálními přípravky na čištění kožené galanterie, nejlépe ve spreji. Pozor, krémy na obuv mají jiné složení, a proto se k ošetřování kabelek nehodí.

• Semišovou kabelku ošetřete před prvním použitím impregnací, čistěte gumovým kartáčem na semiš.

• Lakovou useň lze otřít měkkým suchým nebo vlhkým hadříkem. Takovou kabelku bedlivě chraňte před mrazem.

• Kabelky ze syntetiky čistěte roztokem saponátu nebo mýdla a potom dosucha vytřete.

• Textilní kabelky vykartáčujte, popřípadě otřete hadrem namočeným v roztoku pracího prostředku na jemné prádlo nebo v šamponu. Nikdy je neperte!

Pásky, opasky

Péče o kožené pásky je mimořádně důležitá. Pokud je nebudete ošetřovat, mohou se natrvalo poškodit (třeba vlivem působení vlhkosti a potu), popraskat a ztratit barvu. Nejdříve nečistoty odstraňte mýdlem na kůži a poté ošetřete balzámem na kůži, aby byla kůže stále měkká a vláčná.

• Pásky mějte zásadně pověšené svisle (například na tyč ve skříni připevněte závěsové háčky), chraňte je před vlhkem i světlem.

Šátky, šály, plédy

Jemné šátky z hedvábí, zejména ručně malované, perte vždy ručně ve vodě na pomezí vlažné a studené, velmi rychle a pouze v jemném tekutém prostředku. Než si šátek vezmete na sebe, lehce ho oroste studenou vodou, abyste odstranili statickou elektřinu.

• Opatrní buďte při praní plédů a šálů, zejména z pašmíny (nejjemnější druh kašmíru) Perte je v ruce ve studené vodě s jemným mýdlovým práškem nebo vlasovým šamponem. Položte na ručník, zabalte a lehce vymačkejte. Sušte položené na vzduchu.

Klobouky

I když se slova jako krempa, dýnko či modistka z běžného slovníku vytrácejí, nezapomínejte na elegantní pokrývku hlavy, která v poslední době zažívá módní renesanci.

Klobouky skladujte v krabicích na klobouky nebo je vložte do velkých plastikových sáčků, nafoukněte a zalepte lepicí páskou. Čištění svěřte raději do rukou odborníků.

Jen čisté boty jsou super

Jsou důležitou součástí garderoby. Udržujte je v perfektním stavu – správně je čistěte a ošetřujte, pravidelně je prohlížejte a při prvních známkách poškození je dejte opravit.

Hlavní složkou péče je krém na boty v barvě obuvi. Nejuniverzálnější je bezbarvý. Krémy obsahují pečující složky a ochrání obuv před poškrabáním, odřením nebo jiným mechanickým poškozením – a samozřejmě proti vysoušení. Za deštivého počasí je nutné používat impregnaci na boty, pokud se ale přesto namočí, musí se do nich okamžitě vložit papír. Přebytečná voda se vsákne a to zaručí, že se vaše boty nezdeformují. Boty by se měly čistit po každém použití.

Správné čištění

• Kožené boty zbavte nečistot jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Použijte vhodný krém v odpovídajícím barevném odstínu a nakonec vyleštěte. Obuv chraňte před promočením. Pokud se o kožené boty nestaráte dobře, časem se začnou vysoušet a mohou praskat. Před prvním použitím je nezapomeňte naimpregnovat. Tím boty ochráníte před vlhkostí.

• Péče o obuv z vlasových materiálů (velur, nubuk) je trošku složitější. Ošetřujte je gumovým kartáčkem a speciálními přípravky. Kartáčujte je tak, aby nedošlo k vydření vlasu. Vlasové usně nikdy nekrémujte! K ošetření jsou vhodné impregnační prostředky ve sprejích.

• Nečistoty z lakované usně odstraňte vlhkým flanelovým hadříkem – nikdy nepoužívejte kartáček, mohli byste ji poškrábat – a utřete do sucha. Na ošetření používejte speciální čisticí mléka. Tento povrch je choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmočení a mráz. Vyvarujte se nošení lakované obuvi ve vlhkém počasí, povrch by mohl zmatnit a popraskat.

• Syntetické materiály jsou velmi nenáročné na údržbu. Nejlépe se ošetřují vlhkou houbou a potom se vysuší jemným hadříkem. U těchto materiálů dávejte velký pozor na mechanické poškození (například při zakopnutí), může dojít k sedření barvy.

Sportovní obuv

• Se sportovními botami to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některé můžete i vyprat (pokud to výrobce doporučuje), i když je lepší čistit je ručně, a to třeba jemným silonovým kartáčkem, speciální pěnou nebo mýdlovou vodou a hadříkem. Vyplatí se používat přípravky, které jsou pro tento druh obuvi doporučeny. Zajistíte si tím jejich dlouhou životnost a pěkný vzhled.

• Do tenisek a dalších bot na sport pravidelně používejte speciální deodoranty do bot. Ty ničí bakterie a zaručují lehkou vůni.

Zlaté a stříbrné šperky

Každý nový šperk je krásný, ale každodenním nošením se znečišťuje. Hlavními faktory jsou pocení, špína na rukou, prach a další. Abyste vrátili svému šperku ztracený lesk, musíte o něj pečovat.

Nosíte-li šperky denně, alespoň jednou měsíčně je vyčistěte, abyste z nich odstranili prach, pot a mastnotu. Na noc klenoty odložte do šperkovnice a nespěte v nich. Sundavejte je i před vstupem do bazénu, protože chlor jim neprospívá. Prsteny si odložte při práci rukama (na zahradě, zadělávání těsta), jen tak předejdete zašpinění, ale hlavně poškrábání.

Zlaté klenoty

Mají velkou výhodu, že vyžadují minimální údržbu. Zlato nekoroduje a neoxiduje, proto si dlouho drží svůj přirozený lesk. Celozlaté šperky ponořte do horké vody s několika kapkami saponátu, počkejte, až se špína rozpustí, a pak důkladně vyčistěte měkkým kartáčkem na zuby. Opláchněte pod tekoucí vodou, osušte a vyleštěte bavlněným hadříkem.

Pozor – doma čistěte jen šperky bez perel, korálů, jantaru a drahých kamenů. Saponát i mýdlo by vsazené kameny mohly poškodit.

Stříbro

Údržba je náročnější, protože na vzduchu stříbro oxiduje a černá. Nejlepší je pořídit si stříbrný šperk, jehož povrch je potažený vzácným rhodiem, které tvoří ochrannou vrstvu, chrání proti černání a díky tvrdosti i proti poškrabání. Potažení šperků rhodiem vytváří navíc luxusnější vzhled.

• Stříbro nejdříve vyčistěte v mýdlové či saponátové vodě jako zlato. Dobré jsou speciální hadříky a utěrky na čištění stříbra. Pokud je šperk silně znečištěný, použijte roztok na čištění stříbra. Neměl by se však používat na šperky s kameny.

• Čištění pomocí ultrazvuku je nejšetrnější (bez chemie) a nejefektivnější (ultrazvukové vlny se dostanou všude), ale také nejdražší.

Autor: Redakce