Kreativ

Papírová romantika

Zdroj: Redakce

Vydáno: 28. 06. 2012 00:00

S papírem jdou dělat úplná kouzla. Na tyto jsem narazila při brouzdání po internetu. Pro Vás jsem však připravila vlastní osobitý návod, jak s pomocí prstýnku a ubrousků vyrobit tyto nádherně rozvité květy a díky obyčejnému papíru něžná poupátka. Je to krásná dekorace; a například do růžové ložnice přímo stvořená!

Pro ubrouskové květy potřebujete několikavrstvé ubrousky různých barev, na jeden květ je třeba dva ubrousky, dále nůžky, lepidlo a masivní prsteny. Nemusíte se bát, že byste o prstýnky přišli navždy, naopak, až vás ubrouskové květy přestanou bavit, můžete prstýnky opět vrátit na ruku:)

Z ubrousků odstřihnete cca 10-15cm široké pruhy. Řiďte se dle toho, jak velké květy chcete mít. Ideální jsou 4 pruhy, na což potřebujete dva ubrousky. Střed z každého ubrousku jsem dala pryč, kvůli záhybu je nepoužitelný. Každý pruh jsem stříhala vždy o něco tenčí. Pruhy položte na sebe, nejširší naspod.

Délku pruhů jsem o něco zkrátila, lépe se s nimi následně pracuje.

Ubrousky jsem po 1-2 cm složila jako harmoniku. Konce by měly směřovat stejným směrem.

Do středu ubrouskové harmoniky jsem navlékla prsten, oba konce harmoniky musí směřovat dolů.

Ubrousek rozviňte kolem prstenu do kytice. Poslední dvě vrstvy ubrousku slepte na obou stranách k sobě.

Slepená bude tedy jen poslední dvojvrstva a to na obou stranách, (na této fotce musím druhou stranu teprve slepit), s ostatními neslepenými vrstvami tak budete moci pracovat.

A nyní opatrně rozvíjejte květ. Odlupujte jednu vrstvičku od druhé a aranžujte ji do rozvitého květu kolem prstenu. Jedna vrstva překrývá druhou. Dávejte pozor, aby se Vám ubrousek nenatrhl.

Ještě poslední kosmetické úpravy; tam zastřihnout trčící konec ubrousku, tady ubrousek trochu víc rozvinout a květ je hotový!

Líbí se mi jednobarevné květy, můžete však barvy i všelijak kombinovat, dosáhnete tak zajímavého stínování. Z ubrouskových květů můžete udělat např. i krásné brože nebo magnety na lednici!

Co květ, to originál!

Pro výrobu papírových poupátek potřebujete papír takové barvy, jakou si zvolíte. Já se rozhodla, že má poupátka budou bílá a růžová. Pro lístky potřebujete zelený papír. Dále je třeba lepidlo, barevně sladěné korálky, které můžete pomocí nitě a jehly uchytit ve středu poupátka. A to nejdůležitější - ideální jsou nůžky, jež stříhají vlnkovitě. Pokud je však nemáte, nevadí, vystačíte si i s normálními.

Pomocí kružítka nebo čehokoliv kulatého, např. sklenice, si na papír tužkou obkreslíte kolečko, cca 5-7cm velké. Do kolečka domalujete jednoduchou spirálu.

Spirálu vystřihnete, vznikne takový had. Pokud budete stříhat s nůžkami, jež stříhají vlky, dejte pozor, aby Vám na sebe vlnky hezky navazovaly.

Pomocí špejle začněte papírového hádka z vnější strany namotávat. První smotání, tedy střed poupátka, přilepte lepidlem k sobě, střed se Vám pak nebude rozmotávat.

Celého hádka namotejte na špejli, tu vytáhněte a sevření uvolněte, smotaný papír se přirozeně rozvine do podoby poupěte. Pokud jste motání příliš utahovali, je třeba rozvití trochu pomoci.

Na konci hádku, tedy na středu kolečka, rozetřete lepidlo a přilepte ho ke spodní části poupátka. Držte lehce, ať se Vám neponičí vlnky.

A jedno poupátko je na světě. Udělejte si jich víc, různé velikosti, různé barvy, některé s vlnitým okrajem a jiné pomocí obyčejných nůžek s rovným. Všechna jsou krásná!

Co by to však bylo za poupátka bez lístků? Zelený papír přehněte a vystřihněte z něj několik lístků.

Lístek, nejlépe pomocí kleštiček, zohýbejte cik cak nahoru dolů.

Po rozevření Vám tak vznikne reálně zvlněný lísteček! Ten pomocí lepidla přilepte na spodek poupátka.

A poupátka jsou hotová! Do některých jsem všila perličku, k jiným jsem přilepila lísteček. Teď už jen chybí přilepit je na větvičky!

Do vysoké skleněné vázy jsem nastrkala suché větve, tenké i silnější, aby se pod tíhou větších květů nezohýbaly, použila jsem i ty větévky, které mi zbyly z Velikonoc. Větší květy jsem díky prstýnku jednoduše navlékla na silnější větévky a malá poupátka jsem pomocí tavné pistole přilepila na tenčí větvičky.

Autor: Ivana Hunkařová

Další návody ke stažení najdete: http://praktickazena.kafe.cz/kreativni-publikace/