Kreativ

Řetězová šála

Zdroj: Redakce

Vydáno: 07. 06. 2012 00:00

Originální šála, která je více než na zahřátí hlavně na parádu. Můžete si ji udělat v nejrůznějších odstínech, třeba i jako duhu.

Potřebujeme: 5 jehlic na ponožky (4.5), háček odpovídající síly, a 2 klubíčka akrylové příze (Dora, 100g / 250m).

Postup: Upleteme 7 samostatných kroužků, které potom spojujeme 6ti spojovacími kroužky. Moje šála má tedy 13 článků a je dlouhá cca 180 cm (foto celek). Velikost a počet kroužků ale mohou být libovolné. Ubráním počtu ok zmenšíme kroužky, přidáním několika řad bude kroužek „tlustší".

Samostatný kroužek: Nahodíme 64 ok (foto 1). Rozdělíme na 4 jehlice (4 x 16 ok). Spojíme do kroužku (svážeme uzlíkem) a dáváme při tom pozor, abychom oka nepřekroutili (foto 2). Pleteme do kruhu stále hladce do výše 30 řad. Uzavřeme (ve 30. řadě). Přebývající konec příze z první a poslední řady „zamaskujeme" obháčkováním několika okrajových ok (foto 3). Kroužek se sám stočí, takže lícové (hladké) řady zůstanou uvnitř.

Spojovací kroužek: Postupujeme skoro stejně jako u samostatného kroužku. Nahodíme 64 ok, která rozdělíme na 4 x 16 ok. Při spojování do kruhu navlečeme 2 samostatné kroužky (respektive konec už hotové části šály a další kroužek) a oka spojíme do kruhu (foto 4 + foto 5). Při pletení navlečené kroužky posouváme kolem jehlic, aby nám nepřekážely. Toto posouvání je trochu krkolomné, ale za ten výsledek to stojí. Pleteme hladce do výšky 30 řad a uzavřeme (foto 6). Konce příze zaháčkujeme do okraje.

Varianty: 1) Každý článek řetězu může mít jinou barvu, např. od nejsvětlejší k nejtmavší, případně jako duha. 2) Články můžeme napojovat postupně (druhý k prvnímu, třetí ke druhému…). Ale je asi pohodlnější uplést polovinu kroužků samostatně.

FOTO 1

FOTO 2

FOTO 3

FOTO 4

FOTO 5

FOTO 6