Kreativ

Taška pro kočku

Zdroj: Redakce

Vydáno: 07. 04. 2013 00:00

To je samozřejmě nadsázka, ale moje kočka si tuhle tašku oblíbila a prohlíží si obrázek jako by byla v zrcadle…

Bílý díl kočky jsem rozstřihla v místě, kde bude na tašce přední středový šev. Vyměřila jsem si to tak, že je to jen ocas a šev potom přikryje jeho černá část.

Začala jsem tímto obrázkem. Moje kočka samozřejmě nemá tak dlouhý ocas, trošku jsem ji stylizovala, aby taška měla obrázek na obou stranách.

Podle náčrtku jsem si vytvořila šablonu ve skutečné velikosti. Můžete ji použít - stačí vytisknout na A4, jenom si ji upravte na velikost, která vám bude vyhovovat.

Střih je celkem jednoduchý. Složitost je vlastně jen v tom, že jsem si vymyslela jediný šev vepředu uprostřed (kvůli otvorům pro šňůry a tajné kapsičce). Abyste to měli jednodušší, můžete tašku sešít ze dvou dílů (přední a zadní). Nejprve na ně našijete vše, co je potřeba (kapsy, poutka, aplikaci…) a teprve potom sešíváte.

Nejprve jsem si vytvořila dvě ucha. Sešila jsem dvě vrstvy plsti…

… a "obalila" jsem je fialovou látkou.

Připravila jsem si vnitřní kapsy a našila na ně doprostřed suchý zip (tu "chlupatou" část).

Ucha jsem přišila na podšívku na vyznačená místa (těsně pod budoucí tunýlek a cca 5 cm od čáry, která označuje boční přehyb). Mezi ucha, která budou na zadním díle podšívky, jsem našila suchý zip (tu "zubatou" část), cca 20 cm dlouhý.

Kapsu jsem přiložila sucháčem na sucháč (aspoň tak pěkně držela na místě) a přišila jsem ji. Sešila jsem středový přední šev (s vynecháním cca 1,5 cm v místě tunýlku!) a našila suchý zip i kapsu i na druhou stranu.

Vynechaný šev v místě budoucího tunýlku. Na podšívce vynecháváme jen spodní! Kdybychom udělali oboustranný otvor i v tunýlku, který bude na horním okraji tašky, asi by to v tom místě moc nedrželo pohromadě.

Pro přesné našpendlení suchého zipu a později i kapsy jsem navlékla podšívku na žehlicí prkno. Stejně je dobré středový šev rozžehlit.

Na strany podšívky jsem našila poutka…

… a navlékla na ně polokroužky.

Pro dokončení podšívky je třeba sešít dno. Nejprve sešijte dlouhý šev - s vynecháním otvoru pro pozdější obrácení. Poté sešijte rohy - viz fotka.

Pro vnější část si nejprve připravte zadní kapsu a našijte na ní jednu stranu zipu.

Na vnějším díle tašky si vyznačte místo, kam chcete kapsu našít. Nejprve přišijte druhou část zipu…

… zip zapněte a našijte kapsu.

Teď je na řadě kočka. Šablonu jsem obkreslila na bílou nažehlovací záplatu a části, které měly být černé, jsem obkreslila na černou látku.

Bílou část jsem vystřihla o něco větší než černé díly, aby byla kočka na tmavé látce dobře vidět.

Opět mi pomohlo žehlicí prkno. Díl tašky jsem na něj ještě před sešitím našpendlila, abych mohla dobře obkreslit šablonu.

Bílý díl kočky jsem rozstřihla v místě, kde bude na tašce přední středový šev. Vyměřila jsem si to tak, že je to jen ocas a šev potom přikryje jeho černá část.

Ocas jsem nažehlila a přišila aplikačním stehem. Stejně jsem přišila i černé části.

Připravila jsem si malou kapsičku (obnitkovaná a našitý suchý zip) a přišila jsem ji na levou stranu vnějšího dílu tašky. Podle připraveného obrysu jsem na díl nažehlila a našila bílé tělo kočky. Na pravou stranu jsem přišila druhou část suchého zipu - na záložku. Sucháč jsem z lícu prošila, ale jen k místu, kam sahal bílý ocas - viz další fotky.

Sešila jsem přední středový šev, opět s vynecháním otvorů na místě, kde budou tunýlky (nahoře i dole). Prošila jsem pravou stranu v místě kapsy - kapsa je tak přišitá.Jen jsem vynechala šití přes bílý ocas - aby to pak nebylo vidět.

Na levou stranu jsem přišila černé části kočky aplikačním stehem. Černá část ocásku zamaskuje středový šev a přichytí i kousek dna kapsičky, který nebyl sešitý.

Kočičce jsem jednoduchým stehem vytvořila fousy a jemné obrysy.

Fousky jsou černé i bílé, aby byly vidět na světlé i tmavé látce.

Na strany jsem přišila poutka - na stejná místa jako na podšívce a sešila jsem dno (celé).

Podšívku a vnejší díl jsem vložila do sebe líc na líc a sešila v horním okraji.

Teď už jen obrátit připraveným otvorem v podšívce. Po obrácení je potřeba tento otvor z lícu zašít.

Oba díly narovnejte přesně na sebea horní okraj vyžehlete. Prošijte ozdobně těsně při horním okraji. Špendlíky si vyznačte, kde budou tunýlky a prošijte je.
Poutka: Pro jistotu jsem prošila potka skrz na skrz. Vnitřní i vnější jsou na stejném místě proti sobě, takže jsem je vlastně přišila k sobě a tím jsem je pojistila proti vytrhávání. Těsně pod horní tunýlek jsem našila ještě jedna poutka (jen na vnější stranu).

Oči z moosgummi.
Na tenhle fígl jsem přišla náhodou - při jiném vyrábění se mi nechtěně vytlačily kolíčky do moosgummi, když jsem chtěla při lepení přitisknout části k sobě. Tady se to ovšem perfektně hodí! Černé zorničky jsem nalepila na žluté oči a nechala uschnout secvaknuté k kolíčku. Ten zorničky krásně zatlačí do žluté části a oči pak vypadají jako z jednoho kusu :-)

Oči jsem nalepila a navíc našila pár ručními stehy. Jako čumáček posloužil malý knoflík.

Tunýlky protáhněte šňůry…

…vyrobte si popruh…

…a taška je hotová. Uf! ;-))) Byla to práce, ale stálo to za to :-)

Autor: Lucie Bartová

Další návody ke stažení najdete: http://praktickazena.kafe.cz/kreativni-publikace/