Hned několik krádeží má na svědomí zloděj z Varnsdorfu, který kradl vše, co mu přišlo pod ruku a způsobil škodu za více než 48 tisíc korun. Za krádeže byl přitom nedávno odsouzen, z trestu si ale ponaučení nevzal.
Více než polovina obětí loňských dopravních nehod v Ostravě zemřela při srážce s tramvají. Jsou mezi nimi koloběžkář, motorista a chodec. Jednu z těchto havárií, u které svou roli sehrál alkohol v krvi mrtvého, policisté stále šetří. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by vina byla na straně řidiče tramvaje.
Cestování pod vlivem alkoholu se může pořádně vymstít. Vyprávět by o tom mohla pětašedesátiletá seniorka z Mariánských Lázní na Chebsku, které se pořádně zvrhl výlet do Prahy. Při návratu domů totiž omylem dojela do Pardubic, vzdálených od jejího bydliště téměř 300 kilometrů. Navíc zjistila, že cestou ztratila psa.
I krátkodobá abstinence, například během populárního suchého února, kdy si odpustíme konzumaci alkoholu, má podle Martina Liberdy, vedoucího lékaře gastroenterologie Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, zásadní pozitivní vliv na zdraví žaludku, střev, slinivky i jater a přispívá k prevenci závažných nemocí.
Cestování pod vlivem alkoholu se může pořádně vymstít. Vyprávět by o tom mohla pětašedesátiletá seniorka z Mariánských Lázní na Chebsku, které se kvůli popíjení pořádně zvrhl výlet do Prahy. Namísto návratu domů totiž omylem dojela do Pardubic. Vůbec netušila, jak se ve městě, vzdáleném od jejího bydliště téměř 300 kilometrů, ocitla, navíc zjistila, že cestou ztratila psa. Přespala na záchytce, ale nakonec díky pomoci strážníků z Pardubic a Prahy vše dobře dopadlo.
Opilá řidička může za nehodu v Nové Cerekvi. Policie čtyřiatřicetileté ženě naměřila 2,41 promile alkoholu, na místě přišla o řidičský průkaz. Ke zranění při nehodě nedošlo.
/FOTO, AUDIO/ Opilý řidič autobusu vezl na Vyškovsku skoro dvacet lidí, u Slavkova dokonce naboural. Muž nadýchal přes tři a půl promile alkoholu, o případu informovali v úterý policisté.
Nezodpovědná jízda, která mohla mít tragické následky. Dva řidiči se stejným vozidlem během jediné noci způsobili dvě nehody v Proseči na Chrudimsku. Oba byli pod vlivem alkoholu, poškodili několik plotů, fasádu rodinného domu a nyní jim hrozí trest.
Případ opilého řidiče řeší ústecká dopravní policie. Třiašedesátiletý řidič automobilu Suzuki Ignis se vydal po silnici I/30 z Ústí nad Labem na Lovosice. V obci Dolní Zálezly havaroval, jak později dopravní policisté zjistili, pod vlivem alkoholu.
Karlovarští celníci během ledna zajistili při kontrolách více než 9 000 kusů neznačených cigaret a další veliké množství tabákového příslušenství a alkoholu. Nelegální zboží hlídky našly jak v tržnicích, tak i v kamenných prodejnách, zejména v malých obchodech s večerním provozem.
Bezpečnost na silnicích je pro policisty z územního odboru Jičín i nadále prioritou. Během uplynulého víkendu provedli rozsáhlé dopravní kontroly, při nichž rozdali téměř 80 pokut. Akce, které se zaměřily na technický stav vozidel, rychlost, dodržování dopravních předpisů a další bezpečnostní opatření, vedly k odhalení mnoha přestupků.
Parta přibližně třináctiletých chlapců a děvčat v Třešti si zřejmě chtěla volnou únorovou neděli zpříjemnit popíjením alkoholu. Jeden z hochů obstaral láhev vodky.
Ohrožení pod vlivem návykové látky. Takovému obvinění čelí od sobotní noci 42letý muž, který řídil VW Transporter v ulicích Prostějova. Jeho jízda skončila v Okružní ulici.
Sotva začal „suchý únor“ policisté na Prachaticku rozbalují alkohol testery jak na běžícím pásu. Důsledkem riskantní jízdy řidiče pod vlivem alkoholu je i zničená závora na kolejích u Lenory.
Jsou bohaté, vdané, ale mnohdy osamělé v anonymním prostředí satelitních městeček. Svoji frustraci ze života ve zdánlivém blahobytu tak často utápějí v alkoholu či medikamentech. Tomuto fenoménu se říká zelené vdovy. Označení vzniklo podle zeleně, která obklopuje satelitní městečka, a vdova symbolizuje fakt, že ženy jsou mnohdy celý den doma samy bez manžela.
Téměř dvě promile alkoholu měl v těle řidič osobního auta, které zastavili policisté v Měříně na Žďársku. Okamžitě přišel o řidičský průkaz, aktuálně je podezřelý z trestného činu.
Pozitivní dopad nejen na zdraví, ale i na bezpečnost na silnicích může mít Suchej únor – tradiční kampaň vyzývající k měsíční abstinenci. Náměstek ředitele středočeské policie René Peták upozorňuje na nárůst počtu dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Loni policisté ve Středočeském kraji zaznamenali 657 nehod s alkoholem, což představuje 5,6procentní nárůst oproti předchozímu roku. Varující je, že u 513 viníků havárií naměřili více než jedno promile (což je hranice odlišující přestupek od trestného činu).
Česká republika se umístila na třetím místě v žebříčku Světové zdravotnické organizace v konzumaci čistého alkoholu na hlavu za rok 2024. S 12,73 litru alkoholu ročně na osobu se tak Češi řadí mezi největší pijany světa, což vyvolává obavy odborníků. Akce Suchej únor se snaží upozornit na tento problém a motivovat k měsíční abstinenci, která může vést k dlouhodobějším změnám v přístupu k alkoholu.
Populární kampaň Suchej únor vyzývá k jednoměsíční abstinenci, aby si lidé odpočinuli od konzumace alkoholu a zjistili, jak pití ovlivňuje jejich život. Kdo se k akci připojí a vytrvá, ať už jednotlivci či skupiny, ten může na konci zjistit, že lépe spí, má více energie, peněz i chuti ke sportu. A mnozí zaznamenají také úbytek na váze. Nadměrné pití totiž často způsobuje tloustnutí, které může vést až k obezitě a vážným zdravotním problémům.
Na jedné straně tramvaje se na sebe cestující tlačí, druhá strana takřka zeje prázdnotou. Tato situace většinou znamená, že v prázdné části je rušivý prvek nebo zdroj zápachu, kterým často bývají lidé bez domova. Jejich počet ve vozidlech v Brně podle oslovených cestujících v zimních měsících stoupá. Nejde pouze o brněnský problém. Nepříjemnosti se zapáchajícími cestujícími v hromadné dopravě řeší nově například v Třebíči.
/PŘEHLEDNĚ/ Připravili jsme pro vás nový přehled krimi zpráv z Havlíčkobrodska. Podívejte se, o čem psal Deník v uplynulých dnech. Do aktuálního přehledu se dostaly přepadení taxikářky v Brodě, najíždění řidiče kamionu do strážnícků ve Světlé a sražení cyklisty u Habrů.
Policisté zastavili v Chrastavě 48letého muže kvůli nebezpečné jízdě. Dechová zkouška na místě odhalila více než dvě promile alkoholu. Nyní mu hrozí až rok vězení, pokuta nebo zákaz řízení.
Jeden opilý za volantem, další ležel na silnici a třetí na podlaze v nákupním centru. Celkem tři lidé, kteří nezvládli konzumaci většího množství alkoholu, zaměstnali v úterý a ve středu zlínské strážníky, záchranáře i policisty.
Jdete do restaurace a zatímco se po druhé skleničce vína cítíte přiopilí, váš protějšek jich už stihl vypít šest a nic to s ním nedělá? Nebo jste to naopak vy, kdo má nutkavou touhu dát si po obědě dvě tři piva takzvaně na slehnutí? Lidé, a Češi obzvlášť, si podobného chování mnohdy ani nevšimnou. Může se však jednat o první varovné signály, že jde o skrytého alkoholika. Zaplacené účty, funkční vztahy a úspěchy v práci ještě neznamenají, že člověk nemá s alkoholem problémy. Druhý měsíc v roce, který už tradičně patří akci Suchej únor, je skvělou příležitostí, aby se každý člověk zamyslel, zda se ho téma alkoholismu také netýká.
Vysmívaná, vítaná i ignorovaná. Taková je v posledních letech tolik diskutovaná akce Suchej únor, která nabádá k osmadvacetidenní pauze v konzumaci alkoholu. Také na Nymbursku se do ní zapojují některé spolky, party přátel, ale i terapeutické organizace. Řeč bude například o poradně Respondeo. Účastníte se také abstinenční akce během nejkratšího měsíce v roce? Napište nám v komentářích.
Policejní hlídka zastavila v Třebíči opilého řidiče. Ten při kontrole přiznal, že před jízdou pil alkohol. Policisté muži na místě sebrali řidičský průkaz.
Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě. Proč jsme stále mezi největšími konzumenty a jaký vliv to má na naši společnost, zejména na mladé? O vztahu k alkoholu a významu prevence typu Suchej únor či Nechmel děti hovořil Deník s adiktoložkou Adélou Zeninou. „V Česku je bohužel velká nevole vůči kritice alkoholu. Kdyby někdo řekl, že kokain je špatný, většina společnosti by souhlasila. Ale u alkoholu je to jiné, lidé nechtějí, aby se jim na něj sahalo, zejména na pivo,“ říká odbornice.
/VIDEO/ Vraždící Středočeši loni sahali po různých zbraních. Kriminalisté v kraji za rok 2024 evidují 22 vražedných útoků. Nejvíce šokoval případ, kdy muž rozjezdil partnerku autem kvůli představě, že ho podvádí. Většina vražd byla důsledkem osobních konfliktů pod vlivem alkoholu.
K nehodě došlo ve Žďárské ulici v úterý 28. ledna večer. Viník dopravní nehody z místa ujel, policisté ho vypátrali a zjistili, že muž byl značně opilý. V dechu měl 1,25 promile alkoholu.
Rokycanští policisté se ve spolupráci s kolegy z odboru cizinecké policie zaměřili v pátek 24. ledna na ubytovny. Kromě toho je zajímaly také bary a v nich případné podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let.
Ve smyku naboural v neděli 26. ledna večer řidič do podezdívky oplocení u domu v Liberci a manévr zakončil opřením střechy automobilu o fasádu. Ke zranění řidiče ani spolujezdkyně nedošlo, policisté vyloučili i přítomnost alkoholu. Nehodou způsobil řidič škodu zhruba 180 tisícům korun.
Stovky litrů alkoholu bez dokladů odhalili celníci v sobotu při kontrole kamionu u Mikulova. O den později se opět trefili do černého. Na dálnici D2 u Lanžhota zastavili dodávku, jejíž osádka pašovala minerální oleje.
Při běžné kontrole odhalili policisté v Novém Městě řidiče pod vlivem alkoholu. Pětapadesátiletý muž měl v dechu přes jedno promile, což potvrdily opakované dechové zkoušky. Případ nyní čeká na výsledky krevních testů.
Parkoviště v obchodní zóně v Kutné Hoře se v sobotu 25. ledna proměnilo v přehlídku tuningových vozidel. Sraz, na který se sjelo více než padesát aut, trval podle vyjádření Policie ČR téměř 12 hodin. Přítomnost většího množství automobilů a jejich fanoušků si vyžádala zvýšený dohled policistů.
Cyklisté a chodci korzující v sobotu po obědě po cyklostezce mezi Mořicemi a Němčicemi nad Hanou zachránili život 39letému muži. Ten spadl z elektroběžky a zůstal bezvládně ležet vedle stezky. Náhodní kolemjdoucí přivolali záchranáře. Zraněného chlapíka následně transportoval vrtulník do olomoucké fakultky.
Bezmála dvě stovky dopravních přestupků zaznamenaly policejní hlídky během předposledního lednového týdne na Valašsku. K nejčastějším patřilo překračování povolené rychlosti, jízda s mobilem v ruce či špatný technický stav vozů. Téměř dvacet hříšníků řídilo pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky.
Až roční vězení hrozí 18letému mladíkovi, který své nezletilé známé koupil v obchodě v Rumburku lahev alkoholu, kterou jí tam nechtěli prodat. Dívka se pak opila tak, že skončila v nemocnici.
Opilí cestující na palubách letadel představují potenciální riziko pro bezpečnost a klid během letu. V některých případech musí piloti přistát na nejbližším letišti. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla vymáhat soudně náhradu škody po jednom z cestujících, který v dubnu loňského roku narušil kvůli opilosti let z Dublinu na Lanzarote ve Španělsku. Zároveň dopravce vyzval EU k regulaci konzumace alkoholu na letištích na maximálně dva drinky před odletem. „Podle mého názoru není takové opatření reálné,“ uvedl v rozhovoru pro Deník expert na leteckou dopravu z Fakulty dopravní ČVUT v Praze Jakub Kraus.
Incidentů podnapilých cestujících na palubách letadel přibývá. Kvůli nevhodnému chování musí v některých případech pilot přistát neplánovaně na nejbližším letišti, kde výtržníka vyvedou z letadla a zatkne policie. Zvyšuje to náklady pro dopravce, ale také prodlužuje dobu letu. Největší evropská letecká společnost Ryanair proto znovu navrhuje omezení pití alkoholu na letištích. Jejich zástupci ovšem naopak nevidí v restrikci řešení. Upozorňují, že opilým lidem mohou zakázat vstup na palubu aerolinky.
V noci na pondělí zastavili policisté ve Velkém Meziříčí řidiče, který měl v dechu 1,59 promile alkoholu. Muž nejenže přiznal konzumaci alkoholu, ale také nepředložil řidičský průkaz a odmítl lékařské vyšetření. Případ je nyní předmětem trestního řízení pro podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky.
Zabavený alkohol, šest pokut a tři lidé na záchytné stanici. Zákaz konzumace alkoholu ve Frýdlantu přinesl podle zástupců města viditelné výsledky. Naprostou většinu provinilců se podařilo vyřešit domluvou.
Celkem 33 řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog odhalili v průběhu minulého víkendu (od oátečního večera do pondělního rána) policisté v Královéhradeckém kraji. Drtivá většina šoférů odešla s přestupkem, jediný výtečník pak s podezřením ze spáchání trestného činu. Toho policisté odchytili v Předměřicích nad Labem. V autě stojícím v jízdním pruhu.
V obci Dolní Chrastava došlo k dramatické nehodě dvou osobních automobilů, která vyústila v pátrání po řidiči na útěku. Sedmadvacetiletý muž za volantem Renaultu Thalia nezvládl řízení a po střetu s protijedoucím vozidlem opustil místo nehody. Policie, včetně psovoda se služebním psem, rychle zareagovala a řidiče s pozitivním testem na alkohol zadržela.
/PŘEHLEDNĚ/ Od opilých řidičů přes posun v kauze smrtelného útoku psa až po dopravní nehody, policisté i hasiči měli na Žďársku v uplynulém týdnu plné ruce práce. Přinášíme vám opět přehled nejvýraznějších incidentů, které se v našem regionu odehrály. Podívejte se.
V Královéhradeckém kraji probíhaly v uplynulém víkendu (17. – 20. ledna) intenzivní policejní kontroly zaměřené na řidiče pod vlivem alkoholu a drog. Policisté přistihli celkem 33 řidičů, kteří byli ovlivněni návykovými látkami. Z toho 21 řidičů bylo pod vlivem alkoholu a zbytek měl v těle drogy.