Kolín - Atletický stadión ve Vyškově hostil letošní mezistátní utkání juniorů a juniorek Česká republika – Polsko – Maďarsko – Slovinsko – Slovensko. Do českého výběru byli nominováni také dva kolínští sprinteři Štěpán Hampl a Stanislav Jíra a oba si vedli výborně.
Škrdlovice – Mezinárodní závody koňských stříkaček spojené s další akcí, Setkáním historických traktorů, se uskuteční v sobotu 23. června v areálu U Křížku ve Škrdlovicích.
Kultovní rocková skupina Folimanka Blues, jejímž kapelníkem a autorem písní je Ladislav Jakl, vznikla v roce 1993. Letos se tak dožívá svých pětadvacátých narozenin. Velká oslava vypukne v Malostranské besedě ve středu 20. června od 19 hodin a nepůjde jen o běžný koncert. Na gratulanty bude čekat nejedno hudební, pivní a další překvapení.
Vítězem závodu horských kol BIKE VALACHY, který se konal v sobotu 16. června v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích jako třetí díl seriálu VALACHY TOUR, se stal Jan Jobánek.
Malá Vrbka /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Stébla vysoké trávy a stonky urostlých květin padají v téměř strojovém rytmu k zemi. Přes osm desítek krojovaných kosců se v sobotu ráno sešlo na louce nad Malou Vrbkou na Hodonínsku. Již podevatenácté se tam konalo tradiční Horňácké kosení.
Brno /VIDEO/ - Nebe nad Brnem zazářilo naposledy v letošní sezoně ohňostrojů Ignis Brunensis. Sobotní epilog oblíbených světelných kompozic, který sledovalo podle pořadatelů kolem 140 tisíc lidí, jeho tvůrci zasvětili nad hradem Špilberk oslavám stého výročí republiky.
Osmnáct hodin. Právě tak dlouho trvá zrod auta v areálu továrny Kia v Žilině. Na počátku je svitek ocelového plechu, který se nastříhá na jednotlivé díly a pak se z něho v obřích lisech tvarují hlavní karosářské díly vozů Ceed, Venga či Sportage. Přímo v továrně se lisují jen velké kusy jako jsou bočnice, střecha, dveře či kapoty, menší součástky směřují do svařovny od různých dodavatelských firem.
András Kaliszky a Daniel Krumpolc byli s platností od 13. června zvoleni dozorčí radou Sberbank CZ do funkcí Chief Operation Officer a Chief Corporate Officer. Oba jsou zároveň členy představenstva.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB). Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.
Pardubice – Mají to tam rádi, mají je tam rádi… Mládežnické týmy Sokola Pardubice se znovu zúčastnily Velkého mezinárodního turnaje na trávě v německém Regenstaufu. A opět neodjely s prázdnou. Oslavit čtvrtstoletí existence se snažili pořadatelé pojmout velkolepě. A tak se k našim západním sousedům sjela družstva z Polska, České republiky, Slovinska, Slovenska, Itálie, Rakouska i Švédska.
V areálu Technických služeb Havířov, na statku v Bludovicích a na dalších místech floristé a zahradníci finišují s přípravami alegorických vozů, které se zúčastní sobotního korza slavnosti Havířov v květech.
Generálku na blížící se červencový XVI. všesokolský slet v Praze si připravili na sobotu v Uherském Brodě členové župy Komenského, Hanácké a Valašské. Krajského sletu se zúčastní na tisíc sokolů včetně hostů z ostatních žup a přátel ze Slovenska.
Nemovitostní fond České spořitelny koupil budovu Metronom Business Center v pražských Butovicích. Od developera HB Reavis ji získal za 2,3 miliardy korun. Jde zatím o největší letošní kancelářskou transakci v Česku. Většinovým nájemníkem je německý softwarový gigant SAP, který má své hlavní sídlo v Česku.
Nemovitostní fond České spořitelny koupil budovu Metronom Business Center v pražských Butovicích. Od developera HB Reavis ji získal za 2,3 miliardy korun. Jde zatím o největší letošní kancelářskou transakci v Česku. Většinovým nájemníkem je německý softwarový gigant SAP, který má své hlavní sídlo v Česku.
Neprostupné chátrající území někdejšího pivovaru v Nuslích čeká zásadní proměna. Památkově chráněné budovy projdou nákladnou rekonstrukcí. Chystá ji společnost Penta Real Estate.
Pustevny, Svatý Hostýn, Žítková či Luhačovice v napojení na Velehrad. Stovky kilometrů poutních tras procházející několik měst a obcí na Moravě získá ještě letos označení Cyrilometodějská stezka. Turisté trasu poznají podle symbolu, který bude vylepen na turistické značce.
Přestavlky u Čerčan - V Přestavlkách u Čerčan bude v sobotu 16. června veselo. Příznivci a obyvatelé obce si totiž připomenou čtyři významná výročí, která se vztahují jak k samotným Přestavlkám, tak i k aktuálním, celorepublikovým oslavám. Zájemci při slavnostech vzpomenou na 790. výročí první písemné zmínky o obci, 125. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Přestavlky, 100. výročí vzniku Československé republiky a 85. výročí založení Sokola Přestavlky.
Litomyšl – Dvoudenní mezinárodní akce konaná pod názvem Orion Taurus Trans 2018 se organizátorům vydařila. Přestože ji tu a tam poznamenalo proměnlivé počasí, tak motorističtí fanoušci, kteří zavítali na motoshow na litomyšlském náměstí a na motokros do Horního Újezdu, určitě nelitovali takhle stráveného času.
Koncem června vyjede na jízdu po Česku a Slovensku speciální prezidentský vlak. Souprava bude složena z vozů, které za první republiky i po druhé světové válce sloužily československým prezidentům. Vlak poveze parní lokomotiva, přezdívaná kvůli světle zelenému nátěru Rosnička. Národní technické muzeum (NTM) a České dráhy ve spolupráci se Železnicemi Slovenské republiky se touto unikátní jízdou rozhodly oslavit letošní sté výročí založení Československa, informovalo muzeum na svém webu.
Mikulov – Přední sportovní taneční páry z České republiky, Slovenska, Rakouska či Polska změřily o víkendu své síly při tradiční mezinárodní taneční soutěži Jaro 2018. Klání se konalo v sále mikulovského zámku.
Mladá Boleslav – Jedna z hlavních sportovních akcí letošního léta je tady. Úvodními zápasy odstartuje ve středu druhý ročník florbalového turnaje Bohemia Trophy.
Plzeň - Největší domácí přehlídka profesionálního loutkového a také alternativního divadla Skupova Plzeň startuje právě ve středu. Festival vstupuje do 33. ročníku a diváky zve na špičkové umění loutkářů, ale nejen na ně.
Slovenský prezident Andrej Kiska dnes vystoupil ve slovenském parlamentu. Poslance, kterým přednesl zprávu o stavu země, nešetřil. Kriticky hovořil především o selhání právního státu v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a o zneužívání eurodotací.
Televize NaStopě má svou základnu v Masarykově základní škole v Návsí. A nutno říct, že její práce již překročila hranice nejen kraje – po úspěchu v republikovém klání míří filmaři z Návsí do dalekého japonského Tokia.
Plzeň – Se zlatou medailí na krku se z mezistátního utkání ve slovinské Ptuji vrátila běžkyně Škody Plzeň Linda Hettlerová. Sedmnáctiletá atletka byla součástí vítězné štafety České republiky, která porazila soupeřky z Maďarska, Slovinska a Slovenska.
Plzeň – Město Plzeň se promění v centrum cyklistiky. Tuhle i další středu za dva týdny se tu koná Giant liga a mezi dvěma díly kritérijní série se příští víkend uskuteční mistrovství České a Slovenské republiky v silničním závodě.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Stihl toho opravdu hodně. Záložník Slezského FC Opava Joel Kayamba se o dovolené vůbec nenudil. Pár dnu relaxoval ve slovenské Pohorelé, pak vytáhl rodinu do Turecka.
Heřmanov - Heřmanov na Velkomeziříčsku v úterý navštívila evropská komise. Obec je jednou z dvaadvaceti vesnic z devíti států, které se utkají v mezinárodním klání. „Heřmanov se loni stal celorepublikovým vítězem v soutěži Vesnice roku 2017, a proto postoupil do evropského hodnocení v soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2018,“ upřesnila starostka Heřmanova Pavla Chadimová.
Dubí - Čína, Japonsko, Kanada, Spojené státy, Rusko i Slovensko a Česká republika mají své zástupkyně na 14. Mezinárodním sympóziu malby pod glazuru, jež se právě rozjíždí v Dubí na Teplicku pod názvem Tradice a možnosti.
Třetí pokračování seriálu Českého poháru v judu se v sobotu konalo v Chomutově. Mezi více než pětistovkou závodníků z Česka, Slovenska, Polska a Německa tradičně nechyběli ani hraničtí zástupci.
Na základní škole ve Spišské Nové Vsi na východě Slovenska v úterý dopoledne zemřel chlapec. Čtrnáctiletý žák zkolaboval při hodině tělesné výchovy a přivolaní záchranáři ho už nedokázali oživit. Příčina smrti zatím není známá. Informovala o tom slovenská média.
Až osm let vězení hrozí šestadvacetiletému muži, který na internetu nabízel padělky maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Avšak pokaždé jen inkasoval peníze a objednané listiny zákazníkům nedodal. Tím si přišel na skoro 800 tisíc korun. Po dvouletém pátrání nyní kriminalisté muže dopadli a vznesli obvinění.
Bratislava, Třebíč - Městský triatlon s názvem PRESSBURG TRIATHLON 2018 hostilo centrum Bratislavy. Závod s objemy 1,5-40-10 km se jel jako další závod Slovenského poháru. Na startu nechyběl pravidelný účastník, Petr Mejzlík z TJ Spartak Třebíč. Do bojů o pohárové body se vrhlo 113 triatlonistů.
/ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ Už roky je to stálice českých turistů a s výjimkou roku 2015, kdy vedlo Slovensko, nenašlo Chorvatsko „přemožitele“. Loni na tamější pláže vyrazilo 850 tisíc Čechů. Co je čeká letos? Podle Igora Siroty z ÚAMK musejí řidiči zatnout zuby hlavně doma.
Nabitý víkend mají za sebou přerovští veslaři. V pátek 8. června se v polské Poznani konaly závody olympijských nadějí, následující dny patřily již 105. ročníku Pražských primátorek. Na obou akcích měl zastoupení i Veslařský klub Přerov.
Třebíč - Veřejné projednání posuzování vlivů na životní prostředí pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany se bude konat v úterý 19. června od 12 hodin na zimním stadionu v Třebíči. Akci oznámilo Ministerstvo životního prostředí.