Tupesy - Radujeme se, veselíme se, zpíváme, tancujeme a tvoříme. I tak by se daly nazvat dvě vánočně laděné a propojené akce, vánoční zpívání s festivalem chutí a dobrot, které v neděli odpoledne a navečer uspořádala ve dvorním traktu Muzea keramiky v Tupesích kulturní komise obecního úřadu.
Bratislava - Za selhání ochranky slovenských ústavních činitelů označují místní média vykradení bytu předsedy parlamentu Petera Pellegriniho v lukrativní bratislavské čtvrti. „Policie se k podrobnostem případu odmítá vyjadřovat. Připustila jen, že krádež vyšetřuje. Na otázky, kdy se stala a co zloději z bytu vzali, nereaguje a na informace uvalila embargo," napsal na své internetové stránce deník Pravda. Předpovídá zároveň, že zodpovědnost za selhání ochranky nejspíše ponese její šéf Radovan Horváth.
Pardubice - Hokejisté extraligových Pardubic získali posilu do ofenzivy, s vedením Východočechů podepsal kontrakt do konce sezony dvaadvacetiletý slovenský útočník Branislav Rapáč. Podle klubového webu obsahuje dohoda rovněž možnost opce na další dva extraligové ročníky.
Teplé počasí a nedostatek přírodního sněhu podobně jako loni ovlivnily začátek lyžařské sezony na Slovensku. V provozu před nadcházejícími vánočními svátky jsou zejména skiareály ve Vysokých a Nízkých Tatrách; v příštích dnech plánuje spustit vleky či lanovky jen několika dalších středisek.
Praha – České dráhy před Vánoci posílí vlaky na Moravu a na Slovensko. Počet míst ve vlacích by měl během dneška a středy vzrůst o několik tisíc, uvedly dnes v tiskové zprávě České dráhy. Naopak o Štědrém dnu bude provoz jako obvykle utlumen mezi 18. a 19. hodinou.
Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej alternativního dodavatele energií Europe Easy Energy konkurenční firmě Bohemia Energy. Řekl to předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí není zatím pravomocné. Europe Easy Energy dosud vlastnily podle databáze Prodata tři fyzické osoby.
Praha - Více než dva tisíce buddhistů z celého světa přijede koncem roku do Prahy. Meditační kurz buddhismu Diamantové cesty povedou na Letné ve dnech 27. až 31. prosince dva významní učitelé, tibetský lama Džigme rinpočhe a dánský lama Ole Nydahl. Celý program je otevřený veřejnosti, pro některé může být setkání s buddhismem netradičním osvěžením křesťanských svátků. O akci za pořadatele informovala Nikola Bukajová.
Zlínsko – Policisté ze zlínského oddělení cizinecké policie ve spolupráci s hlídkou pohotovostního a eskortního oddělení zadrželi mezinárodně hledaného čtyřiatřicetiletého muže ze Zlínska.
Bratislava – Při červencovém mistrovství Evropy do 21 let v malém fotbalu, které hostí Praha, už Michal Mezník překročí věkovou hranici. Trenéři vyberou jen dva starší reprezentanty, kteří si na premiérovém Euru zahrají. Brněnský obránce doufá, že nebude chybět. „Byl by to můj vrchol. Šanci vidím padesát na padesát. Moje výkony se mi líbily a třeba to bude stačit," říká jedenadvacetiletý hráč.
Praha - Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová zůstanou ve funkcích i po Novém roce. Budou dočasně vázány dohodou o provedení práce, kterou jim dnes navrhlo ministerstvo zahraničí. Uvedla to Česká televize (ČT). Podle služebního zákona by velvyslankyně ve funkci měly skončit kvůli věku, protože je jim víc než 70 let. Novelu, která zavádí výjimku, projedná Senát až v lednu.
Praha - Rekordních 300 otužilců očekávají pořadatelé vánočního Memoriálu Alfreda Nikodéma - nejstarší otužilecké akce v České republice. Pořádá ji tradičně v sobotu 26. prosince I. plavecký klub otužilců Praha ve Vltavě u Národního divadla. Na nejdelší trati 750 metrů budou startovat ti nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání.
Prostějov – Turnajem O pohár starosty obce Dobrá, který pro Prostějov ukořistil benjamínek David Zaoral, skončila prostějovským judistům letošní sezóna. A byla to sezóna nadmíru úspěšná.
Nymburk - Právě Nymburk není zrovna městem, kam by se stahovaly stovky bezdomovců a kde by byl problém lidí bez střechy nad hlavou palčivou každodenní realitou. I proto se místní ve spolupráci se strážníky snaží pomoci, když už se nějaký nešťastník opravdu objeví a neví si rady. To je případ i třiapadesátiletého muže, který snad stráví Vánoce mezi svými blízkými na rodném Slovensku.
Nymburk - Právě Nymburk není zrovna městem, kam by se stahovaly stovky bezdomovců a kde by byl problém lidí bez střechy nad hlavou palčivou každodenní realitou. I proto se místní ve spolupráci se strážníky snaží pomoci, když už se nějaký nešťastník opravdu objeví a neví si rady. To je případ i třiapadesátiletého muže, který snad stráví Vánoce mezi svými blízkými na rodném Slovensku.
Třinec, Brno – Brněnský krasobruslař Michal Březina obhájil na společném šampionátu Česka, Slovenska, Polska a Maďarska v Třinci národní titul. Totéž se v kategorii žen povedlo i jeho devatenáctileté sestře Elišce Březinové.
Lužice /FOTOGALERIE/ – Šestý ročník mezinárodního vánočního turnaje rozhodčích v halovém fotbale vyhráli sudí z Brna, kteří v sedmi zápasech získali patnáct bodů. Nikdo lepší v lužické sportovní hale, kde se v sobotu Memoriál Mikuláše Zimy uskutečnil, nebyl. Okresní arbitři skončili mezi poraženými na čtvrtém a sedmém místě. Druhá na Hodonínsku byla pětice rozhodčích z Blanenska, bronz brali jejich kolegové z Břeclavska.
Horní Olešná - Jihočeští kriminalisté vyšetřují od páteční noci závažný zločin dvojnásobné vraždy, ke kterému došlo v jednom z vesnických domů v malé obci na Jindřichohradecku.
Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným," řekl by klasik při pohledu z okna. Vánoce budou patrně opět na blátě, a milovníci zimních sportů tak musí vyrazit vysoko do hor či při plánování zimní dovolené zvažovat i lokality, které dokážou v zimě velmi dobře zabavit i bez romantické sněhové pokrývky.
S novou sezonou přichází v atletickém kalendáři malá změna v názvu i místě konání. Tradiční zimní miniseriál halových výškařských mítinků se od nadcházející zimní sezony změní z Moravské na Mezinárodní.
Bratislava - Slovensko podepsalo s italskou společností Enel memorandum, na jehož základě Bratislava získala předkupní právo na 17 procent akcií společnosti Slovenské elektrárne (SE). V budoucnu tak může nad podnikem získat kontrolu. Novinářům to dnes na dotaz řekl slovenský premiér Fico. Enel, který v SE drží 66 procent akcií, v pátek uzavřel dohodu s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) o prodeji podílu v SE.
Třinec - Krasobruslař Michal Březina obhájil na společném šampionátu Česka, Slovenska, Polska a Maďarska v Třinci národní titul. Totéž se v kategorii žen povedlo i jeho devatenáctileté sestře Elišce Březinové.
Praha vyhradila deset bytů pro bezdomovce. Bude možné je přidělit lidem, kteří úspěšně prošli nízkoprahovými centry, noclehárnami a azylovými domy. Rozhodnutí pronajmout byly Centru sociálních služeb Praha (CSSP) schválili pražští radní. Další dva utajené byty budou k dispozici pro oběti domácího násilí.
Ve vzpěračské hale Milana Romana v Havířově se v sobotu konal 2. ročník mezinárodního závodu Superior 14 Open test couple. Celodenního sportovního klání se zúčastnilo celkem 64 mužských dvojíc z České republiky, Polska a Slovenska.
Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu klesla na 10,77 procenta z 10,98 procenta v říjnu. Dosáhla tak nejnižší úrovně od března 2009. Vyplývá to z údajů, které dnes na tiskové konferenci zveřejnilo slovenské ústředí práce, jež v zemi zastřešuje pracovní úřady.
Čtvrtou adventní neděli 20. prosince v 15:45 balet Louskáček z Velkého divadla naladí rodiny s dětmi na vánoční vlnu. Rozkošná baletní pohádka pro celou rodinu s Čajkovského hudbou je symbolem Vánoc po celém světě. V hlavních rolích uvidíme novou generaci Bolšoje - Annu Nikulinu a Denise Rodkina. Projekce se uskuteční ve 27 kinech v Čechách i na Slovensku.
Češi v zimě nejčastěji pojedou lyžovat do zahraničí do Rakouska, Itálie a na Slovensko. Meziročně výrazně klesla obliba Slovenska, roste naopak zájem o lyžování v Itálii. Podle výsledků průzkumu ERV Evropské pojišťovny z konce listopadu k našim jižním sousedům vyrazí 61 procent Čechů, kteří plánují zahraniční zimní dovolenou. Do Itálie pojede 41 procent z nich a na Slovensko pětina lyžařů. Řada Čechů navštíví v zimě více zahraničních lyžařských destinací.
Českého olympionika Ondřeje Banka každý zná jako slalomáře a sjezdaře. Fanoušci lyžování znejistěli, když se poslední dobou začal Bank v televizi často objevovat jako horolezec.
Slaný – Další osobností, kterou čtenáři Kladenského deníku nominovali na ocenění Řádem srdce, je slánský muzikant, skladatel a pedagog Karol Hevessy. Rodák ze slovenských Košic spatřil světlo světa 12. června v roce 1940 a většinu života zasvětil hudbě a Slanému. Jeho celoživotní práce je ponejvíce slyšet a našinec okamžitě pochopí, že Karol dělá muziku srdcem a na poli kulturním po něm zůstává obrovská nepřehlédnutelná stopa.
Rožnov pod Radhoštěm /REPORTÁŽ/ – Dřevěným městečkem Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm procházejí hloučky návštěvníků. Jednotlivá stavení zdobí zářící okna. Zbytek areálu je zahalený do tmy. Skanzen se připravuje na oslavu příchodu Vánoc. Mezi diváky nechyběl ani redaktor Valašského deníku.
Bratislava, Brno – I podruhé zněl oslavný ryk po duelu reprezentací do 21 let v malém fotbalu z české kabiny. Lvíčata v sestavě s brněnskou dvojicí Dominik Kunický a Michal Mezník v odvetném přátelském utkání zdolala v Bratislavě domácí Slovensko 4:2. „Kvalita u nás je, to víme. Všichni tomu dali všechno a zase jsme vyhráli zaslouženě," povídal po vítězství český kapitán Lukáš Haspra.
Liberec, Mimoň - Rozhovor s Irenou Eliášovou, která začala publikovat až v důchodu. Beletrii píše v romštině i češtině. Jako třetí jí vychází kniha dvou pohádkových příběhů Chci se vrátit do pohádky.
Praha - Česká armáda pošle příští rok cvičit vojáky například do Mongolska, počítá s účastí na cvičení sil rychlé reakce NATO. V Česku jsou v plánu také dvě velká cvičení, kterých se v obou případech zúčastní kolem 300 zahraničních vojáků a 30 spojeneckých letounů. Vyplývá to z přehledu plánovaných cvičení, které poskytlo ministerstvo obrany. Kompletním seznamem se bude v pondělí zabývat vláda.
První pobočka Světového Muzea a Knihovny Bible se otevírá v neděli v Jablunkově. Lidé tak mohou v rekonstruované části takzvaného starého kláštera alžbětinek zhlédnout stovky Biblí a křesťanských knih sbírka se má ale postupně rozšiřovat.
Ústí nad Labem - Sedm obžalovaných si vyslechlo rozsudek. Byli v pátek odsouzeni, někteří jako členové vysoce organizované skupiny, protože prodávali pervitin. Nejméně od října 2013 do 20. března 2014 vyváželi drogu na Slovensko a do Belgie.
Plzeň – Smutná zpráva postihla tento týden českou házenou. Do házenkářského nebe odešel rodák ze Starého Plzence a mistr světa z roku 1967 Rudolf Havlík. Bylo mu sedmasedmdesát let.
První pobočka Světového Muzea a Knihovny Bible se otevírá v neděli v Jablunkově. Lidé tak mohou v rekonstruované části takzvaného starého kláštera alžbětinek zhlédnout stovky Biblí a křesťanských knih sbírka se má ale postupně rozšiřovat.
Bratislava - Při požáru v romské osadě na východě Slovenska ve čtvrtek vpodvečer zahynuly tři děti. Oznámili to pracovníci hasičského sboru v Prešově. Oheň zabíjel v obci Sačurov u Vranova nad Topľou, kde hořelo jedno z místních stavení.
Bratislava - Podnikatelé na Slovensku si v době zrychlování tempa ekonomického růstu a klesající nezaměstnanosti stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Při obsazování volných pracovních míst, a to i na pomocné práce, si pomáhají zájemci ze zahraničí. Počet cizinců zaměstnaných na Slovensku za poslední roky vzrostl.
Bratislava - Slovenská policie dnes oznámila, že tento týden zabavila při razii na středním Slovensku několik desítek nelegálně držených zbraní a značné množství munice. Vyšetřovatel obvinil pět osob z nedovoleného ozbrojování, sdělil ČTK mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.
Liberec, Mimoň - Rozhovor s Irenou Eliášovou, která začala publikovat až v důchodu. Beletrii píše v romštině i češtině. Jako třetí jí vychází kniha dvou pohádkových příběhů Chci se vrátit do pohádky.
Vyškov /ROZHOVOR/ – Strašák fotbalové R-evoluce před letním startem nového soutěžního ročníku, tedy především přechod na elektronické zpracování zápisů o utkáních, jen cenil zuby. Přes počáteční potíže nový informační systém Fotbalové asociace České republiky funguje i v nejmenších oddílech čtvrtých tříd. „Myslím, že v tomto směru jsme jedním z nejlepších okresů v republice," říká předseda výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Vyškov Miloslav Brtníček.