Kreativ

ŠTÍTEK: Bechyně

Bechyňská galerie Záliv odstartovala už 17 výstav

Galerii Záliv vlna nespláchne

Pohybové ústrojí se v Libušiných lázních v Bechyni uzdravuje také přes oči. Šuma fuk, jestli jsou kukadla modrá, hnědá nebo zelená: hlavně, že umí přijímat krásu. Po masážích, rašelinových koupelích a plavání, po zdravém přísunu dobrých pokrmů, žádá si vážený pacient něčím nasytit i svůj zrak. Proto v lednu roku 2017 vyrostla v lázeňské budově Olga malá Galerie Záliv, která do této chvíle odstartovala už 17 výstav. A to ne ledajakých, vůbec ne průměrných!

Kurzu se zúčastnili kvůli covidu pouze 3 studenti. První zprava – npor. Michalka Radek

Pyrotechnici z Bechyně mají díky Američanům prvotřídní vybavení i vzdělání

Letecká munice vyučovaná přímo na letadlech, nástražné výbušné systémy nebo munice s biologickými či chemickými látkami – to všechno bylo součástí výuky Mezinárodního kurzu EOD (International Explosive Ordnance Disposal Course) v EOD Navy School u základny Eglin na Floridě. Nadporučík Radek Michalka z 15. ženijního pluku tady strávil náročným studiem 8 měsíců. 

Bechyňský most Duha.

Chtěl skočit z mostu Duha. Zachránili ho

Ve středu krátce po desáté hodině přijali policisté policie informaci o muži středního věku, který se nejspíš chystá spáchat sebevraždu. Stál na vnější straně zábradlí mostu Duha nad řekou Lužnicí v Bechyni a bylo zřejmé, že zvažuje ukončení svého života.

Bechyňští vojáci cvičí na své nasazení v Lotyšsku.

OBRAZEM: Bechyňští vojáci cvičí na své nasazení v Lotyšsku

„Kontakt na šesté hodině!“ Informace se během vteřiny ozývá ze všech stran. Třicet osm vojáků 15. ženijního pluku vybíhá ze stanů a zaujímá místa při obraně svého prostoru rozmístění. Zalehávají do bahna a sněhu, a jsou připraveni střílet. Začíná třetí den jejich praktického výcviku, který je má připravit na zahraniční operaci v Lotyšsku.

Kaplan 15. ženijního pluku kpt. Tomáš Harastej v rozhovoru s vojáky v ÚVN Praha.

Vojenský kaplan hraje v boji s covidem důležitou roli

„Vlídné slovo nebo pohlazení je pro pacienty na covidových odděleních stejně důležité, jako podávání léků,“ říká kaplan 15. ženijního pluku kapitán Tomáš Harastej. V současné době má za sebou několik návštěv nasazených vojáků v nemocnicích a domovech pro seniory. Svoje poslání vidí v tom, být nablízku kolegům a pomáhat jim vyrovnávat se se smrtí.

Po novém mostě se jezdí již měsíc, ale dokončovací práce skončí až v půlce března.

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém už se jezdí

Mezi Bechyní a Raděticemi začala minulý pátek demolice silničního mostu z roku 1890, který už dosloužil. Dopravu to ale neomezí. Přes říčku Smutná se od ledna jezdí po mostě novém, na němž práce společnost Swietelsky stavební ukončila po necelém roce před loňskými Vánocemi. Nový most měří 43 metrů, má dvě pole a jeho základem je předpjatá železobetonová konstrukce.

Ilustrační foto.

Zloděj kradl v rozestavěném domě na Bechyňsku

Trestného činu krádeže a porušování domovní svobody se v době mezi nedělí a úterkem dopustil neznámý pachatel, který kradl v rozestavěném domě v obci nedaleko Bechyně. Nejprve vypojil pojistky v rozvodné skříni a pak sklepním okénkem vnikl do budovy.

Kozský a Černovický potok se řekou Lužnicí na Táborsku už se místy vylévají mimo svá zaběhlá koryta.

VIDEO: Potoky a řeka Lužnice na Táborsku se derou z koryt

Na Táborsku se v důsledku dešťových srážek a tání sněhu rozlil na louky i do stavby koridoru Černovický potok, pastviny u Tábora zaplavil také Kozský potok. Na prvním stupni povodňové aktivity, tedy ve stavu bdělosti jsou u Dyje u Janova, Nežárka u Lásenice či Hamerský potok v Oldřiši na Jindřichohradecku.

Kozský a Černovický potok se řekou Lužnicí na Táborsku už se místy vylévají mimo svá zaběhlá koryta.

VIDEO: Důsledky počasí. Potoky i řeka Lužnice se na Táborsku derou z koryt

Na Táborsku se v důsledku dešťových srážek a tání sněhu rozlil na louky i do stavby koridoru Černovický potok, pastviny u Tábora zaplavil také Kozský potok. Na prvním stupni povodňové aktivity, tedy ve stavu bdělosti jsou u Dyje u Janova, Nežárka u Lásenice či Hamerský potok v Oldřiši na Jindřichohradecku.

Původní most z roku 1890.

U Bechyně demolují mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí

Mezi městem Bechyně a obcí Radětice začala v pátek demolice silničního mostu z roku 1890, který dosloužil. Dopravu ale neomezí. Přes říčku Smutná se od ledna jezdí po mostě novém, na němž práce společnost SWIETELSKY stavební ukončila po necelém roce před loňskými Vánocemi.

Bechyňský most Duha.

Most Duha vzbuzuje úžas. Láká ale i sebevrahy

Bechyňský most je národní kulturní památkou. Nad Lužnicí se klene od roku 1928. Jeho architektura láká turisty, ve městě patří mezi nejfotografovanější místa. Pojí se s ním ale i méně radostné události: výška přitahuje sebevrahy. Osudná se stala i jednomu ze stavitelů.

Teplý bazén mu dělá problém, do otužování jde však po hlavě

Šestatřicetiletý Michal Petrů z jihočeské Soběslavi společně s přítelkyní Lucií ze Slovenska před dvěma roky propadl lásce zvané otužování. Nejraději se noří do ledové vody v okolí bydliště, ale okusil i nádhernou atmosféru alpských jezer či šumavské Vydry.

Nejtěžší zásah pro tým letecké záchranky? Požár hájenky Kajetín

Armáda zajišťovala leteckou záchrannou službu (LZS) pro Jihočeský kraj ze základny v Bechyni na základě rozhodnutí vlády od ledna 2017 do 31. prosince loňského roku. Za dobu svého působení provedla posádka Kryštof 13 přes dva tisíce vzletů a transportovala přes dva tisíce pacientů.

Deník startuje nový velký projekt. Vydá se k vám na přátelskou návštěvu

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Vážení čtenáři, rádi bychom vám představili náš nový projekt Deník na návštěvě, který startuje v pondělí 18. ledna. Díky němu se u vás v obci potkáme možná právě s vámi! Jeho cílem je přiblížit život lidí v jihočeských městech a obcích, a to jak v tištěném Deníku, tak na jeho webových stránkách.Těšit se můžete na příběhy lidí, na informace ze spolků a zapátráme i v historii obcí.

OBRAZEM: Kouzlo zimního královského města

Kdo alespoň jednou navštívil Vodňany, určitě si na dlouho zapamatuje atmosféru tohoto krásného jihočeského města. Už jen třeba proto, že u jeho zrodu údajně stál český král Přemysl Otakar II. Vodňany totiž nesou shodný půdorys s jím zakládanými městy jako jsou České Budějovice, Písek nebo Bechyně.

Pokaždé se těšíme, co z té pece vyleze, říkají umělkyně z Mnichu

Kateřina Netolická a Denisa Špundová se našly v tvorbě keramiky. Své výrobky kouzlí ve vesničce Mnich, kde mají keramickou dílnu pod značkou Minet. I je ovlivnila pandemie koronaviru, takže všelijaké hrnečky, misky, medníky, vázy, konvice, květináče a mimo jiné také džbány tentokrát na trzích nabízet nemohly.  

Horolezkyně: Baví mě ten adrenalin, kdy se musíte spolehnout na vlastní síly

Ferraty, cestičky v přírodě a horách, kde se jistíte na ocelovém laně. Pro někoho nepředstavitelné dobrodružství, pro jiné vášnivý koníček. Mezi ty, kteří kouzlům ferrat a vysokohorské turistice propadli, patří i Markéta Nikrmajerová. Začínala na těch českých, za sebou už má ale i výstupy v Rakousku.

Armáda začíná cvičit násilné vstupy do objektů

Vypáčení dveří, odstřelení zámku nebo vniknutí do budovy pomocí nálože – to všechno bylo obsahem soustředěného výcviku řídících kurzů v provádění násilných vstupů do objektů neboli tzv. „breaching“. Během 14 dnů si vojáci 15. ženijního pluku Bechyně, 601. skupiny speciálních sil Prostějov a 43. výsadkového pluku Chrudim vyměňovali zkušenosti ze zahraničních kurzů a operací, slaďovali způsoby a postupy, jak nejlépe tuto novinku zavést do výcviku jednotek Armády České republiky.

Babičky se na mě usmívaly a dědové mi vyprávěli o vojně

„Situace je veskrze vážná a k dnešnímu dni máme 36 pozitivně testovaných zaměstnanců. Proto se na vás obracím s prosbou, kdo můžete a chcete, pojďte nám vypomoci v péči o naše klienty.“ Tak začínala výzva ředitelky Domova pro seniory v Bechyni paní Aleny Sakařové na konci října. Desátník Jakub Růžička z 15. ženijního pluku neváhal a nabídl pomocnou ruku.