Praha – Řeky v Česku mají s pokračujícím podzimem stále dostatek vody a s výjimkou Moravice jsou splavné. O víkendu by vodákům navíc mohlo přát počasí, které má být podle předpovědi relativně teplé a slunečné. Oznámil to dnes Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Na programu jsou i vodácké akce, kterých ale už ubývá.
Táborsko - Na Táborsku může k volbám přes 84 tisíce lidí, pro které je připraveno 208 volebních místností. Nové zastupitele si nevolí jen Zadní Střítež.
Bechyně – Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni stále neví, jak to s ním dopadne. Krajští politici chtějí sbírku do Českých Budějovic, Bechyňští nechat ji doma. A k řešení nabízejí svoje bývalá jatka, kam by se muzeum mohlo nově nastěhovat.
Jižní Čechy – Volební týden začne v Táboře sportovně. Domácí reprezentanti ze širší nominace na mistrovství světa v cyklokrosu, které se v Táboře pojede na přelomu ledna a února, se v pondělí objeví na závodní dráze. Půjde o její první testování, přičemž vrátit by se na ni jezdci během podzimu měli ještě třikrát.
Haškovcova Lhota – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Nedávno jsme v seriálu psali o natáčení už 72 let starého snímku Ryba na suchu. Po přečtení článku se nám přihlásil někdejší dětský komparzista, a ne ledajaký – hrál a mluvil přímo s hlavním hrdinou filmu Vlastou Burianem. Natočil scénu s vypůjčením loďky.
Bechyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Pokud má někdo zájem vidět, jak vypadala jihočeská Bechyně na konci tzv. první republiky a v době protektorátu, nemusí shánět archivní snímky. Stačí si pustit komedii z roku 1942 od režiséra Vladimíra Slavínského Ryba na suchu o svérázném převozníkovi v podání Vlasty Buriana.
Táborsko – Víkend nebude pouze v duchu Svatováclavských slavností, budete si také moci protáhnout tělo během, vodním slalomem nebo jízdou na kole. Pro houbaře je připravena výstava s mykologickou poradnou.
Chrášťany – /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Čtyři bratři Písačkovi z Chrášťan museli narukovat do první světové války. Každý z bratrů měl ve válce trochu jiný osud. Z válečných bojů se domů ve zdraví vrátili jen dva.
Tábor, Bechyně – Na trať z Tábora do Bechyně a zpět v sobotu opět vyjela historická Elinka. Do minulosti se nevrátila pouze ona, ale i cestující, kteří se oblékli do dobových kostýmů. Výjimečná jízda připomněla 111 let existence první elektrifikované tratě v Česku.
Táborsko – O víkendu se můžete vrátit do časů minulých. Pokud v sobotu navštívíte Soběslavské slavnosti, vrátíte se do doby Václava IV. Na trati z Tábora do Bechyně se pojede historický vůz Elinka. Navštívit také můžete divadlo nebo pouťovou zábavu nebo táborskou Voříškiádu.
České Budějovice – Na jihu Čech vyrůstá hvězdička bojových sportů. Sedmnáctiletý Josef Talafous z Gladiators Gym České Budějovice už se letos stal juniorským mistrem republiky v muay thai a v neděli odjíždí na mistrovství Evropy juniorů do polského Krakova, což bude vrchol jeho dosavadní kariéry.
Bechyně – Sbor dobrovolných hasičů v Bechyni má dlouhou historii, která sahá až do roku 1874. Na tehdejší výzvu purkmistra k založení sboru se přihlásilo devětatřicet občanů, od té doby sbor funguje bez větších časových prodlev.
Příbram – Farní charita Příbram uspořádala v rámci sociálně akvizičního programu pro rodiny s dětmi třídenní pobyt pro děti od 6 do 14 let pod názvem KinderFest. Šedesát dětí a zaměstnanci charity tak vyrazili na konci prázdnin na zábavně poučný pobyt v přírodě dvěma autobusy směr Olomouc. O průběhu akce jsme si dodatečně povídali s ředitelkou příbramské charity Alenou Ženíškovou.
Výstavní prostory lapidária v Dobrušce patří v září domácímu, tedy dobrušskému výtvarníkovi, ve městě F. L. Věka i jeho okolí dobře známému Karlu Štětinovi, který zde představuje svoji keramiku a obrazy. Karel Štětina, pochází z Vlašimi a od roku 1984 žije v Dobrušce. Vystudoval Střední keramickou školu v Bechyni a poté pracoval ve Výzkumném ústavu elektrokeramiky v Hradci Králové, kde zároveň učil výtvarnou výchovu na Lidové škole umění.
Benešov – Po třech letech studia v bakalářském a dvou v navazujícím magisterském studijním programu, opustil benešovský rodák Jan Holub Univerzitu obrany v Brně s červeným diplomem. Tedy hodnocením, které získávají jen ti nejlepší.
Malšice – Psal se rok 1877, v Malšicích vypukl rozsáhlý požár, popelem lehlo 15 stavení. Tehdy se začala psát historie dobrovolného sboru, který má ve zbrojnici doslova skvosty.
Veselí nad Lužnicí – Po Táboře a Bechyni i Veselští uvažují o postupném zavedení užívání elektronických aukcí pro veřejné zakázky. Ale zatím pouze u těch, u nichž se to finančně vyplatí.
Mladá Vožice – Dřevěný model původní budovy zdejší základní školy a na zdech informace, které krok za krokem odkrývají vývoj výuky včetně ředitelů a kantorů školy. Spolu ve vestibulu tvořily jakýsi koutek tradic. Jeho čas se ale k nelibosti tvůrců naplnil.
Sudoměřice u Bechyně – Družstvo SDH Sudoměřice u Bechyně bylo založeno již v roce 1893. V současné době má tým mužů, žen i dětí. Všech členů je dohromady kolem 70, z čehož dětí je čtrnáct.
Bechyně – Od včerejšího dne nese bechyňská Základní škola Libušina oficiálně jméno vynálezce Františka Křižíka. K příležitosti přejmenování se uskutečnila slavnost, na níž se sešli bývalí kantoři se zástupci města a pozvání přijala i Křižíkova pravnučka Helena Schmausová Shoonerová.
Jižní Čechy – V Bechyni dnes v první školní den oficiálně zavedou nový název pro školu v Libušině ulici. Za přítomnosti dvou pravnuček Františka Křížíka ponese jméno slavného vynálezce, který je úzce spojený s Bechyní. Slavnost se koná od 13 hod.
Rataje – Nejen výběr vhodné lokality je jedním z předpokladů k tomu, zda studenti archeologie přinesou během své praxe nějaké cenné nálezy z přelomu mladší a pozdní doby bronzové. Na poli u bechyňských Ratají získávají před nástupem do druhého ročníku zkušenosti dva týdny a za tu dobu odkryli pod dohledem odborníků zbytky tři tisíce let starého osídlení.
Bechyně – Kromě stálic jako jsou sociální demokraté nebo lidovci, budou moci Bechyňští vložit důvěru do rukou nového nezávislého sdružení Občané pro Bechyni. Za ním stojí jednapadesátiletý technik Pavel Houdek, kterého by voliči našli před čtyřmi lety na kandidátce ČSSD.
Táborsko - O víkendu se jistě nudit nebudete. Dospělí mohou využít pestré nabídky hudebních produkcí a inspirovat se českými designery. Děti se dočkají putování za vílou Jordánkou a korálkování.
Táborsko – Dlouho před sestavením kandidátek se v Táboře šuškalo, že poslankyně Radka Maxová bude atakovat post starosty Tábora. Bude, ale až ze třetí pozice.
Táborsko – U komunistů je před komunálními volbami pěkné horko. Do sestavy kandidátů promluvil sám předseda strany Vojtěch Filip. Těsně před uzávěrkou stáhl původní kandidátku a změnil ji.
Bechyně – Bechyňský most je od letošního června národní kulturní památkou. Nad Lužnicí se klene od roku 1928. Jeho architektura láká turisty, ve městě patří mezi nejfotografovanější místa. Pojí se s ním ale i méně radostné události: výška přitahuje sebevrahy. Osudná se stala i jednomu ze stavitelů.
Bechyně - V neděli 10. srpna se na bechyňském náměstí četl Bohumil Hrabal jako pocta ke stému výročí narození tohoto známého spisovatele. Stručným životopisem autora, miskou mléka pro potulné kočky a vychlazeným nealkoholickým pivem městská knihovna zahájila ve 21 hodin veřejné čtení z knihy Hovory lidí.
Havlíčkův Brod – Model mostu, který z vlnité lepenky postavili studenti Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně z Havlíčkova Brodu, je nyní k vidění v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka.
Táborsko – O víkendu se dočkáte pouťového veselí, formanské jízdy i kostýmované prohlídky. Ani sportovci nezůstanou ochuzeni. Naši nejmenší si přijdou na své při putování za vílou Jordánkou.
Táborsko – V roce 2006 stálo za táborskými lidovci sedmadvacet kandidátů, ale již u dalších voleb měli co dělat, aby kandidátku vůbec sestavili. Na listině jich zbylo deset a řada jmen se objevila v mundúru topky.