Nejvyšší počty prokázaných případů onemocnění Covid-19 byly v rámci kraje evidovány v Čelákovicích a v Berouně. Plyne to z tabulky v nepodepsaném e-mailu, který ve středu 8. dubna redakce Deníku obdržela s tím, že jde o údaje, jež platily před týdnem - a pisateli se je podařilo získat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Nejvyšší počty prokázaných případů onemocnění Covid-19 byly v rámci kraje evidovány v Čelákovicích a v Berouně. Plyne to z tabulky v nepodepsaném e-mailu, který ve středu redakce Deníku obdržela s tím, že jde o údaje, jež platily před týdnem – a pisateli se je podařilo získat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Fotbalová asociace rozhodla z důvodu pandemie koronaviru o předčasném ukončení sezony pro veškeré amatérské soutěže. Stopku tak mají vystavenou i jindřichohradečtí divizní fotbalisté.
Kam s lidmi bez přístřeší v případě, že se u nich prokáže onemocnění Covid-19, který způsobuje nový typ koronaviru? To řešila řada měst ve Středočeském kraji, výjimkou nebyla ani ta v berounském regionu.
/ROZHOVOR/ Velmi dobře zvládá přechod mezi dospělé atlety. Závodnice berounské Lokomotivy Bára Stýblová se musí ale připravovat jen v domácích podmínkách. Usměvavá atletka odpovídala na dotazy Deníku.
/HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE/ Jana Fuksová s Kateřinou Kučerovou se dobrovolně vzdaly osobního kontaktu se svými nejbližšími. Patří totiž do týmu, který zůstává nepřetržitě v domově pro mentálně postižené. S rodinou si teď jen telefonujeme, vyprávějí.
Rakovnická pobočka Českého červeného kříže funguje v omezeném režimu v počtu dvou zaměstnankyní, přesto se i nadále tato společnost snaží být prospěšná potřebným.
Celkem tisíc roušek z nanovlákna v hodnotě téměř půl milionu korun, jež odpovídají parametrům respirátoru třídy FFP3, předala v pondělí 6. dubna 2020 společnost AVE v zastoupení regionálního ředitele pro západní Čechy Jana Žurka městu Plzni.
Počet lidí nakažených nemocí Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, na Berounsku mírně stoupl. K úternímu dopoledni hlásí Krajská hygienická stanice Středočeského kraje celkem 36 nemocných, u kterých je ale průběh onemocnění mírný.
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic i nadále klesají kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru. Jen ve Středočeském kraji klesla průměrná cena litru nejprodávanějšího benzínu Natural 95 a nafty o více než čtyři koruny. A podle výhledu ekonomů by cena měla padat i nadále.
Berounský deník v době pandemie koronaviru spustil nový seriál „Sportovci v nouzovém stavu“. Nahlédněte s námi pod pokličku berounských sportovců. Co dělají během karantény, jak se udržují v kondici a co je nepříjemná životní situace naučila? Odpovídá atletka Barbora Míková.
/FOTOGALERIE/ Na Berounsku existují desítky sborů dobrovolných hasičů. Některé spolky pomáhají například s dezinfekcí veřejných prostor, jiné zatím nejsou vytížené, a to i díky tomu, že seniorům pomáhají obecní a městské úřady. Podle mluvčí profesionálních hasičů Středočeského kraje Terezy Fliegerové také klesá počet dopravních nehod.
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte města a obce na Berounsku podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším novým fotokvízem. Poznáte, odkud vám snímky přinášíme tentokrát?
Moje rouška chrání tebe, ta tvoje zase mne. Kolikrát jsme se s tímto sloganem od vypuknutí pandemie setkali? Každý z nás jej určitě viděl několikrát v televizi, v rádiu ale také na sociálních sítích. Promlouvají k nám známí umělci a herci s rouškou na obličeji a připomínají, že nosit roušku je to nejmenší, ale zároveň jedno z nejdůležitějších opatření, které můžeme udělat.
/VIDEO/ Policisté v těžko přístupném terénu v okolí Srbska našli třiačtyřicetiletého muže, který chtěl spáchat sebevraždu. Díky včasnému zásahu se jim podařilo zachránit mu život.
Města a obce na Berounsku mezi své obyvatele distribuují ochranné prostředky, které si musely zajistit vlastní cestou, nebo je šijí samotní obyvatelé. Roušky a respirátory pak nejčastěji míří k lidem nejvíce ohrožených možnou nákazou novým typem koronaviru.
/FOTOGALERIE/ K historicky zajímavým objektům v Králově Dvoře patří i bývalé Králodvorské železárny. S jejich vznikem je spjato jméno nejznámějšího českého krále a císaře Karla IV., který na území Králova Dvora v roce 1346 založil huť nazvanou Karlova. První železáři a zpracovatelé rudy se v této lokalitě objevili už ve 13. století.
/HLASOVÁNÍ/ Vážení čtenáři, díky vstřícnosti porodnic a rodičů vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Kvůli opatřením nemocnic proti šíření nebezpečného koronaviru tentokrát z celého Středočeského kraje.
Město Králův Dvůr musí i nadále kvůli vládním opatřením proti šíření nového typu koronaviru hospodařit v rámci takzvaného rozpočtového provizoria. Rozhodli o tom zastupitelé města při mimořádném zasedání. Podle starosty města Petra Vychodila investice ohrožené nejsou.
Obce v turisticky zajímavých lokalitách na Berounsku se připravují na další nápor jednodenních cestovatelů, kteří vyrážejí do přírody i přes vyhlášenou karanténu. V pohotovosti jsou již také policisté. Ti mají za úkol ve vytipovaných lokalitách mnohem více hlídkovat a kontrolovat vládní opatření.
Krize způsobená vládními opatřeními v boji proti šíření nového typu koronaviru se dotkne zásadním způsobem obecních rozpočtů. V řadě obcí bude muset dojít ke škrtům některých investičních akcí. O jak moc velké škrty se bude ale jednat, není zatím jasné. Vše je závislé na tom, jak se budou postupně uvolňovat vládní opatření a následném rozjezdu ekonomiky.
Nedostatek ochranných pomůcek i nadále komplikuje práci v terénu nejen dobrovolníkům, ale také lidem, díky nimž nám teče z vodovodu pitná voda a radiátory topí.
Až na výjimky uzavřené obchody, žádné příjmy, zato nadále výdaje v podobě nájmů, poplatků za energie či mzdové náklady. Velmi složité to mají v současné situaci, kdy platí vládní opatření proti šíření nového koronaviru, podnikatelé a živnostníci. Mnohým hrozí krach, někteří lidé přijdou o práci.
Bizarní případ řešili v pondělí 30. března policisté na Berounsku. Na linku 158 totiž někdo v noci zavolal s tím, že je nakažen koronavirem. Dle svých slov měl navíc nákazu vědomě šířit přejezdy autem po celé republice. Lhal. Za šíření poplašné zprávy šestatřicetiletému muži z Prahy nyní hrozí až 8 let za mřížemi. Na policejní linku anonym zavolal po půl třetí ráno.
Budova Pod Kaplankou, kde sídlí Úřad práce a také Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Beroun, musela být ve středu 1. dubna uzavřena. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje totiž nařídila všem zdejším zaměstnancům karanténu z důvodu výskytu onemocnění Covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru.
Počet lidí s prokázaným onemocněním Covid-19, které způsobuje nevyzpytatelný koronavirus, se na Berounsku opět zvýšil. Podle Krajské hygienické stanice Středočeského kraje je na Berounsku ke středečnímu dopoledni evidováno 25 případů.
Z důvodu havárie vodovodního řadu v Berouně je ve středu 1. dubna do 13 hodin přerušena dodávka pitné vody v ulicích Julia Fučíka, S. K. Neumanna a Kpt. Jaroše. Výkopové práce budou probíhat v ulici Kpt. Jaroše. Náhradní zásobování je zajištěno přistavenými kontejnery.
/FOTOGALERIE/ Vládní opatření proti šíření nového koronaviru zasahují do všech oblastí. S žádostí o pomoc se na veřejnost obrátila Helena Cynková ze Statku u Merlina u Chyňavy na Berounsku. Stejně jako jinde, i zde chybí finanční příjmy nutné k zachování provozu.
V areálu berounské fary naleznou lidé takzvaný rouškovník Charity Beroun. „Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří pro obyvatele města šijí roušky a poskytují je právě tímto způsobem ostatním,“ uvádí město Beroun na svých stránkách.
Telefonicky a e-mailem. Stejně jako městské úřady i Vodárny a kanalizace (VAK) Beroun přesunuly veškerou agendu do virtuálního prostředí. Důvod je podle ředitele společnosti Jiřího Paula prostý: ochránit zaměstnance před možnou nákazou a zajistit bezproblémové dodávky pitné vody.
Zatímco mnohá lůžková zařízení sociálních služeb, která se zaměřují na péči o seniory, lamentují nad vládním pokynem vyčlenit desetinu kapacity při případnou péči o klienty, kteří by se nakazili novým typem koronaviru, a tento požadavek označují za nesplnitelný, jiného mínění je vedení společnosti Clementas. Ta se stará převážně o klienty trpící Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.
Ačkoliv šíření koronaviru je vážnou situací, kterou není hodno zlehčovat, můžeme si z ní vzít i něco pozitivního. Najednou totiž máme možnost a hlavně čas se pořádně nedechnout a přemýšlet o věcech, které jsme až doposud brali za samozřejmé.
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte města a obce na Berounsku podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším novým fotokvízem. Poznáte, odkud vám snímky přinášíme tentokrát?
Uhynulá srna a škoda na vozidle ve výši 45 tisíc korun. Takové jsou následky dopravní nehody, která se stala v pátek krátce po devatenácté hodině na silnici III. třídy na Berounsku v obci Komárov. Třiatřicetiletý řidič projížděl ulicí Sokolská ve směru do obce Chaloupky, když mu náhle na rovném úseku v místě mírného klesání do cesty vběhla srna. Došlo ke střetu.
S náporem turistů se i přes vyhlášenou karanténu potýkaly obce na Berounsku. Jen o uplynulém víkendu zaznamenali policisté v lokalitě kolem obce Srbsko a Svatého Jana pod Skalou třiašedesát přestupků v dopravě. Policisté o víkendu pak na Berounsku zkontrolovali celkem osmdesát osob.
Počet lidí nakažených novým koronavirem se o víkendu opět zvýšil. Podle Krajské hygienické stanice Středočeského kraje je na Berounsku k pondělnímu dopoledni potvrzeno celkem devatenáct případů nákazy nemocí Covid-19. To je o pět více než v pátek.
Ceny pohonných hmot ve Středočeském kraji opět klesaly. Již jen na Berounsku se průměrná cena za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 držela nad třiceti korunovou hranicí, naopak na Mělnicku jej řidiči nakupují o více než tři koruny levněji. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot monitoruje.
Tragická dopravní nehoda se stala v pondělí kolem druhé hodiny ranní mezi Dobřichovicemi a Černošicemi. Pětatřicetiletý řidič tu se svým autem narazil do stromu a na místě zemřel. Podle předběžných zjištění jel příliš rychle.
Kvůli současnému nouzovému stavu vyhlášeného vládou České republiky v souvislosti se šířením nebezpečného koronaviru způsobující nemoc Covid-19 omezují Vodárny a kanalizace (VaK) Beroun některé své činnosti.
/FOTOGALERIE/ První autentickou historickou zmínkou o obci Loděnice najdete v písemném záznamu o bitvě o český trůn mezi Soběslavem II. a Bedřichem, která se odehrála u Loděnice 23. ledna 1179.
/ROZHOVOR/ Velmi dobře zvládá přechod mezi dospělé atlety. Závodnice berounské Lokomotivy Bára Stýblová se musí ale připravovat jen v domácích podmínkách. Usměvavá atletka odpovídala na dotazy Deníku.
Nouzový stav a zákaz volného pohybu osob si řada lidí přebrala po svém a vyrazili na své chaty a chalupy. To se pochopitelně nelíbí staousedlíkům, kteří mají strach ze zavlečení nového koronaviru z města do jejich obce. Zatím si ale na pohyb lidí z cizích měst vyloženě nestěžovali. Větším problémem jsou naopak jednodenní návštěvníci.
Nejčastějším tématem mezi lidmi je v současné době bezesporu koronavirus a ochranné pomůcky proti této velmi nakažlivé nemoci. Právě ochranné pomůcky jsou mnohde stále nedostatkovým zbožím. V některých obcích i městech, a to nejen na Berounsku, proto vyrostly rouškovníky – stromy nebo věšáky na oblečení, odkud lze roušku získat.
Od pátku 27. března mají všechna pracoviště Městského úřadu v Berouně nové úřední hodiny. Občané mohou úřad navštívit v pondělí a ve středu v době od 13 do 16 hodin.
Nejen senioři, ale i lidé bez domova jsou v době šíření nového koronaviru jedni z nejohroženějších. Kvůli vládnímu nařízení jsou totiž uzavřené noclehárny, kromě toho řada dobrovolnických organizací napříč Českou republikou i nadále hlásí nedostatek ochranných pomůcek a také dezinfekce. V Berouně žije zhruba tři sta bezdomovců.
Ze 12 na 14 se od soboty zvyšuje počet distribučních míst, jejichž prostřednictvím kraj za nynější koronavirové krize předává části zdravotníků včetně ambulantních lékařů a provozovatelům domovů seniorů i dalších zařízení poskytujících sociální služby přerozdělované ochranné prostředky. Původně kraj je kraj zřídil po jednom v každém okrese, a to v šesti krajských nemocnicích a v šesti středních školách.
Nejvíce za pohonné hmoty ve Středočeském kraji zaplatí řidiči na Berounsku. Průměrné ceny se tu ještě drží nad třiceti korunami za litr. Vyplývá z dat společnosti CCS, která ceny pravidelně monitoruje.
Záchranná stanice živočichů v rokycanské Švermově ulici má od včerejška další přírůstek. Nového obyvatele dovezl šéf zařízení Pavel Moulis ze sousedního okresu Beroun. Labuť velká má potíže s pohybem, ale pár dnů by jí mělo na vyléčení stačit.
Kvůli nouzovému stavu zůstávají nadále zavřené školy. Nejasný je zatím i průběh maturitních zkoušek. Studentka Střední pedagogické školy v Berouně Kateřina Kovářová Deníku sdělila, že denně stráví u počítače až pět hodin. „Učitelé nám posílají opravdu hodně úkolů.“