Kreativ

ŠTÍTEK: Betlém

Přítomnost opilých bezdomovců v parcích, v blízkosti školy nebo dětského hřiště místním velmi vadí.

VIDEO: Z pardubické záchytky pěšky do Hlinska. Bezdomovci odpuzují i děti

Skupinka bezdomovců obtěžuje Hlinsko. Místní si stěžují, že se věčně opilí bezdomovci scházejí i v historickém skanzenu Betlémě, obtěžují obyvatele v parcích, popíjejí v blízkosti základní školy a vykonávají potřebu, kde se jim zachce. Vedení radnice východočeského městečka volá po přísnější legislativě a zvýšení kompetencí městské policie.

Ilustrační foto.

Hendikepovaní v Hustopečích získali moderní zázemí, kde mohou tvořit a pracovat

Nové Sociálně terapeutické centrum Radost v Hustopečích, které bylo slavnostně otevřeno 13. června, nabízí lidem s hendikepem moderní a bezpečné prostředí pro setkávání, tvoření a práci. Díky rekonstrukci bývalé ubytovny a podpoře dárců mohou klienti využívat keramickou, šicí a dřevařskou dílnu, tělocvičnu i tréninkový byt.

Ilustrační snímek

Archeologové v Izraeli objevili na zdech kostela 1500 let staré nákresy lodí

Při vykopávkách na jihu Izraele archeologové objevili pozůstatky kostela s více než 1500 let starými nástěnnými nákresy lodí z doby Byzantské říše. Izraelští památkáři uvedli, že rytiny můžou pocházet od křesťanských poutníků, kteří po příjezdu do Svaté země zakotvili v přístavu vzdáleném asi půl dne cesty od kostela. Ten byl zřejmě prvním místem, které poutníci na souši navštívili, napsal web The Jerusalem Post.

Podomácku vyrobené kuchyňské náčiní je možné vidět v domku čp. 161.

Kovotlačitelská dílna ožívá v Hlinsku v památkové rezervaci Betlém

Cedníky, naběračky, struhadla nebo formičky má leckdo ještě doma po babičce a dobře ví, že poctivě vyrobené kuchyňské náčiní vydrží staletí. Staré časy připomene právě instalovaná kovotlačitelská dílna v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku na Chrudimsku. Expozice je součástí prohlídkového okruhu Řemeslnická obydlí v domku čp. 161.

Pepíček už dnes není v kurzu. Kalendář. Ilustrační foto

Konec Josefů v Čechách? Rodiče novorozenců na krásné české jméno zanevřeli

Ještě před pár desítkami let Češi oslavovali svátek Josefa 19. března velmi bujaře. Šlo o jakýsi Den mužů, který se musel pořádně zapít. Avšak toto tradiční jméno ve statistikách rok od roku postupně mizí, protože jen hrstka rodičů se v současné době rozhodne mít doma malého Pepíčka. V žebříčku popularity tak v Pardubickém kraji vedou Jakub, Matyáš, Tomáš a Matěj.

Maškary v hlineckém Betlémě.

Máme půst! Ohlédněte se za dobou, kdy bylo všeho dostatek a všude veselí

Pobavit se, potkat se, zatančit si, dobře se najíst - o tom je masopust. V letošním roce nám předvelikonoční půst začal 14. února a na konci března oslavíme Velikonoce. Ohlédněte se s panem Jaroslavem Černým z Pardubic za letošním hlineckým masopustem, za dobou, kdy bylo ještě všechno dovoleno. 

Braunův betlém

Před 340 lety se narodil Básník kamene Matyáš Bernard Braun

V sobotu tomu bylo právě 340 let, co se v malé rakouské vísce Sautens ve středním Tyrolsku narodil, jako páté z devíti dětí kováře a sedláka Jakuba Brauna, narodil jeden z nejvýznamnějších barokních sochařů Matyáš Bernard Braun (24. 2. 1684 – 15. 2. 1738). Nejvýraznější stopu svého umění zanechal v Čechách. I když se podílel na sochařské výzdobě nejen mnoha pražských kostelů, paláců a zahrad, tak asi nejvíc ze všech jeho děl vyčnívají sochy Ctností a Neřestí a také přírodní areál Betlém. Tato jeho stěžejní díla najdou lidé ve východočeském Kuksu nedaleko Jaroměře.

Počátek pastevního výzkumu v Betlémě v Oldřichově v Hájích se datuje k roku 1998. Jedná se tak o nejstarší manipulativní experiment v Evropě.

Univerzitní vědci se budou věnovat unikátnímu výzkumu luk v Jizerských horách

Jaký mají různé způsoby obhospodařování dopad na diverzitu rostlin a kvalitu a výnos travní biomasy? Na to dlouhodobě hledali odpověď v liberecké pobočce Výzkumného ústavu rostlinné výroby, která ale nedávno zanikla. Aby výzkum, který běží nepřetržitě na šesti jizerskohorských loukách a na jednom stanovišti na Českolipsku i několik desítek let, nepřišel vniveč, rozhodla se v něm pokračovat Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci (FP TUL). V případě pastevního experimentu v Betlémě, části Oldřichova v Hájích, se jedná dokonce o jeden z nejstarších výzkumů v Evropě.

Výroční členská schůze červeného kříže v Horních Těšicích.

Na výroční členské schůzi červeného kříže v Horních Těšicích plánovali

Ve středu 24. ledna se konala v Horních Těšicích výroční členská schůze červeného kříže. Pozvání přijala starostka obce paní Klára Schneiderová a zástupce hasičů paní Zuzana Pleslová. Tato organizace byla u nás založena v roce 1962 a u jejího zrodu stála nynější nejstarší občanka naší obce, paní Františka Rýparová.

Desetiletý Patrik ministroval na více než 123 bohoslužbách po celém světě.

Desetiletý rekordman Patrik stál po boku i papežovi. Přijede do Pelhřimova

Katedrála svatého Víta, svatostánky v České Republice, v Betlémě, v Římě, Bruselu nebo Lucemburku. Celkem jde o 123 míst, ve kterých stál Patrik Müller z Roudnice u Hradce Králové u oltáře jako ministrant. Nyní bude zapsán v České knize rekordů a vykoná svou službu i v Pelhřimově.

Tři králové a plavba po Dalešické přehradě

Po Dalešické přehradě pluli tři králové. Zpívali pro dobrou věc

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Z daleka byla cesta jejich, jen místo Betléma na Dalešickou přehradu mířila mysl jejich. Tři králové v sobotu obohatili plavbu lidem po nejhlubší vodní nádrži v republice. Účastníci plavby naopak svým vstupným přispěli na Charitu. Zážitek ještě cestujícím obohatila i zasněžené okolí a přehrada, která byla napuštěná téměř na maximum. Na záběry se můžete podívat v galerii i ve videu.

Tříkrálové koledování v ZŠ Mikoláše Alše

Tříkrálové koledování v ZŠ Mikoláše Alše

Jako každoročně obcházeli tři králové se zpěvem známé koledy všechny třídy naší školy. Seznámili žáky s historií cesty Kašpara, Melichara a Baltazara, při které zvěstovali narození děťátka v Betlémě a zároveň prosili o milodary.

Ve středu dopoledne pokračovala Tříkrálová sbírka, chodilo se po rakovnických obchodech.

Podívejte se: Tři králové navštívili rakovnické obchody

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Tuto koledu v podání tří králů v čele s Evou Hvězdovou mohli slyšet ti, co ve středu dopoledne zavítali na rakovnické náměstí.

Tříkrálový průvod v čele s velbloudem prošel Krnovem 6. 1. 2024

VIDEO: Krnovem prošel průvod Tří králů s velbloudem

Svátek Tří králů 6. ledna připomíná klanění mudrců čerstvě narozenému Ježíšovi v Betlémě. V Polsku je tento křesťanský svátek tak významný, že všechny obchody mají zavřeno. V Krnově pracovníci Charity uspořádali tříkrálový průvod v čele s živým velbloudem dvouhrbým. Desítky Krnovanů vyhlíželi před kostelem sv. Martina průvod, který je výzvou k solidaritě a štědrosti.

Ilustrační foto

Výstavu betlémů viděly stovky návštěvníků

Výstava betlémů v Muzeu přírody Český ráj v Prachově se konala nejen uvnitř ve výstavních prostorách, ale i v muzejní zahradě. Navštívilo ji několik stovek návštěvníků. Pro některé byla lákadlem absolventská vizitka vydaná k této příležitosti, pro ty menší pak třeba jezdící vláček.

Motorová pila a Betlém? Nic nemožné

Motorová pila a Betlém? Nic nemožné

Motorová pila a Betlém? Nic nemožné pro pana Vladimíra Harnu že Šumic. Svým uměním, řezbou motorovou pilou těší ne jednu zahradu, pod vrátí či před zahrádky.

Zelená hora a betlém

Po roce znovu k vidění. Betlém na Zelené hoře obdivují davy

Vyjít si na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou se znovu vyplatí o něco víc. Po Vánocích totiž pro zájemce otevřel poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Ten vevnitř zdobí ručně vyřezávaný betlém z lipového dřeva. Postaviček tam jsou desítky. 

Zelená hora a betlém

VIDEO: Po roce znovu k vidění. Betlém na Zelené hoře obdivují davy

/FOTOGALERIE/ Vyjít si na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou se znovu vyplatí o něco víc. Po Vánocích totiž pro zájemce otevřel poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Ten vevnitř zdobí ručně vyřezávaný betlém z lipového dřeva. Postaviček tam jsou desítky. Podívat se na ně můžete v galerii i ve videu.

Rozdávání Beltémského světla na 1. náměstí v Mostě.

Na Betlémské světlo v Mostě čekal v dešti zástup lidí. Zájem roste, řekli skauti

/FOTO, VIDEO/ Velké množství lidí si přišlo před Štědrým dnem pro Betlémské světlo na 1. náměstí v Mostě. Už před zahájením tradiční akce čekala na světlo před stánkem skautů dvacítka lidí. Podle pořadatelů tradičního setkání u svíček a lucerniček zájem o plamínek Vánoc roste. Lidé letos přicházeli, i když vydatně pršelo a chodníky zaplavil roztátý sníh.

Martin Komárek

Betlém 2023

Betlém je veskrze kladná, ale přece dezinformace. Teď se šíří na sociálních sítích zlé černé pohádky.

Vánoční atmosféra na Lesné.

FOTO: Děti na Lesné prožily jedinečnou vánoční atmosféru

Vzdělávací a rekreační centrum Lesná o.p.s. zrealizovalo během adventních týdnů neuvěřitelných 25 vánočních programů pro děti mateřských škol, základních škol. Během těchto programů navštívilo Lesnou 930 dětí. Žáci poznávaly Betlém, peklo a české tradiční vánoční zvyky.

V Poděbradech vzniklo pietní místo u sochy TGM. Konal se poslední den adventních trhů, ale vánoční koncert Daniela Hůlky byl zrušen.

Města kvůli tragické střelbě ruší koncerty. Na radnicích visí černé vlajky

/FOTO, VIDEO/ Na včerejší tragické události v Praze a smrt nejméně 14 lidí reagují také města, Nymburk i Poděbrady ruší páteční i sobotní kulturní program. Na obou radnicích zavlály černé vlajky a byla zřízena pietní místa, kam mohou lidé přijít zapálit svíčku nebo uctít památku obětí tichou vzpomínkou.

Betlémské světlo dorazilo vlakem. Ilustrační foto.

Kam můžete v Písku vyrazit za betlémským světlem

S nápadem zapálit vánoční světlo v jeskyni, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, přišli rakouští skauti v roce 1986. Již v roce 1989 přivezli světlo do Čech naši exiloví skauti. Od roku 1992 k nám přijíždí světlo z Betléma pravidelně. Za příspěvek píseckých skautů děkujeme Václavu Bočkovi, st..