Muzeum v přírodě Vysočina připravuje na letní prázdniny ve svých skanzenech na Veselém Kopci a Betlém v Hlinsku řadu akcí zvláště pro děti. Na Veselém Kopci bude program s workshopy, dílničkami a komentovanými prohlídkami každou středu a čtvrtek, v menším skanzenu Betlém v úterky a čtvrtky, uvedla Petra Valíčková z Národního muzea v přírodě. Kromě toho čekají návštěvníky i větší akce.
Městské peníze se mají dát na holubník. Tak rozhodli Trutnované při nedávném hlasování v tzv. participativním rozpočtu. Pokud vše půjde dobře, vznikne holubník u supermarketu Billa nejpozději v příštím roce.
Pamatujete na scénu z filmu Homolka a tobolka, kde Jiří Hrzán coby kulturní referent Bradáček marně nabízí ptáčky v klícce, aby měl na autobus? Tehdy se o ně nikdo nezajímal.
Pohádkový park na Krakonoši v Mariánských Lázních je opět bohatší. O víkendu byla slavnostně odhalena Pohádková lavička. Ze dřeva ji vytesal bečovský výtvarník Lukáš Duchoň ve stylu klasické české pohádky O Budulínkovi. Jejím partnerem se stal komik, bavič a hudebník Milan Pitkin.
V sobotu 31. května ožije Veselý Kopec dětským smíchem, loutkami, tvořivými dílničkami a tradičními hrami. Oblíbený program Dětský den s loutkami je připravován ve spolupráci s Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi a je součástí širšího společného projektu.
Chladný a vlhký vzduch přináší na Chrudimsko víkend plný přeháněk a oblačné oblohy. Teploty se budou pohybovat těsně nad deseti stupni a navíc místy zesílí vítr. Je možné, že se přidají bouřky, což není ideální předpověď pro pořadatele pátečních a víkendových akcí.
Jedinečná tradice masopustních obchůzek z Hlinecka slaví významné výročí zápisu na seznam UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina připravilo dvoudenní program plný folkloru, řemesel a rodinné atmosféry.
Skanzeny Veselý kopec a Betlém na Chrudimsku v letošním roce připravily nové programy, věnovat se budou masopustu nebo mlynářské práci a mletí pivovarského mlatu. K tomu se budou konat tradiční řemeslné, dožínkové nebo vánoční akce, na které jsou návštěvníci zvyklí. Novinářům to řekla ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová.
Skanzen Veselý Kopec u Hlinska na Chrudimsku zkrátil mimo sezonu otevírací dobu. Je to v časech, kdy tam nebývali návštěvníci. Náhradou za to bude, že v létě bude mít otevřeno i v pondělí. Novinářům to řekla ředitelka Muzea v přírodě Magda Křivanová. Ke změně instituce přistoupila také proto, že má daný rozpočet na zaměstnance a nesmí ho překročit, dodala.
Kdo chce letos zažít Velikonoce v duchu starých zvyků, měl by zamířit na Hlinecko. Národní muzeum v přírodě připravilo program, který návštěvníky zavede zpět v čase – do doby, kdy Velikonoce voněly po čerstvě spletené pomlázce a v chalupách zněl zpěv koledníků.
/FOTO/ Mrazivé počasí pomohlo vytvořit v pískovcových skalách v Českém Švýcarsku turisty oblíbené a hojně navštěvované ledopády. Pohled na ně si v posledních letech kvůli teplým zimám lidé příliš neužili, dlouho nevydrží vzhledem k předpovědím razantního růstu teplot ani tentokrát.
Obnova centrálního lázeňského parku v Poděbradech začne 10. února kácením prvních stromů na náměstí T. G. Masaryka. Rozsáhlá revitalizace a generační obnova parku je naplánovaná do roku 2027 v devíti etapách, první tři potrvají zhruba do poloviny letošního května.
/VIDEO, FOTO/ Unikátní perníkový betlém, který návštěvníky nadchne svou vůní, a především detailním zpracováním lidových krojů, je do posledního lednového víkendu ještě k vidění v dejvickém kostele sv. Matěje. Tradiční výtvor začala kdysi vyrábět malířka Helena Horálková, nyní je jejím pokračovatelem Daniel Zítka. Perníkové jesličky každoročně přilákají tisíce návštěvníků.
Až do 14. ledna 2025 probíhá na území České republiky Tříkrálová sbírka. Do zapečetěné pokladničky koledníků lze přispět drobným i větším penízem. Lze tak oslavit svátek solidarity dobrým skutkem.
Už pětadvacátý ročník výstavy ledových soch od soboty hostí beskydské Pustevny. Do horského střediska pod vrcholem Radhoště vyrazily hned první den zástupy turistů především z Ostravska.
/FOTO, VIDEO/ Lehké sněžení jen podtrhlo zimní atmosféru úvodu již 25. ročníku výstavy ledových soch na Pustevnách. Letos je tématem peklo. Čertovskou náladu ale vyvažuje i největší vyřezávaný Betlém v Česku.
/FOTO, VIDEO/ Lehké sněžení jen podtrhlo zimní atmosféru úvodu již 25. ročníku výstavy ledových soch na Pustevnách. Letos je tématem peklo. Čertovskou náladu ale vyvažuje i největší vyřezávaný Betlém v Česku.
/VIDEO, FOTO/ Na jedné straně peklo s pořádným čerty, na straně druhé boží jesličky. Vše z ledu. Jubilejní 25. ročník výstavy ledových soch na Pustevnách začal.
/FOTOGALERIE/ Už pětadvacátý ročník výstavy ledových soch od soboty hostí beskydské Pustevny. Do horského střediska pod vrcholem Radhoště vyrazily hned první den zástupy turistů především z Ostravska.
Ledové sochy na Pustevnách jsou zpět. Horské středisko v Beskydech přivítá už tuto sobotu 11. ledna jubilejní 25. ročník ledových soch. Návštěvníky čekají sochy čertů, pekelných postav a největší ledový betlém v Česku. Navzdory nepříznivému počasí se řezbáři nevzdávají a pracují na dokončení detailů.
Ledové sochy na Pustevnách jsou zpět. Horské středisko v Beskydech přivítá už tuto sobotu 11. ledna jubilejní 25. ročník ledových soch. Návštěvníky čekají sochy čertů, pekelných postav a největší ledový betlém v Česku. Navzdory nepříznivému počasí se řezbáři nevzdávají a pracují na dokončení detailů.
/FOTO, VIDEO/ Četba vánočního příběhu Rudolfa Těsnohlídka, sborový zpěv žáků základní umělecké školy a pomoc potřebným a sociálně slabým. Na Zelném trhu v centru Brna se uskutečnil desátý ročník dobročinné akce s názvem Betlémské dary. Lidé si mohli přijít pro porci teplé gulášové polévky nebo si zdarma vzít důležité předměty jako boty, oblečení, zavazadla nebo brýle.
V kovárně a staré světnici na usedlosti u Škochů 5. ledna 2025 opět „klapaly“ nejen autentické masky uvedeného zvyku, ale byli tradičně večer uvítáni a pohoštěni i další kovářovští koledníci domácím chlebem, houstičkami, domácím uzeným a dobrou kořaličkou.
V pondělí 23. prosince si z milevského náměstí bylo možné do svých, svátečně vyzdobených domovů odnést plamínek Betlémského světla, které pro tuto příležitost přivezli milevští skauti. Jde o plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě a který představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství.
Muzeum v přírodě Vysočina letos zaznamenalo mimořádný úspěch díky spolupráci s Muzeem loutkařských kultur v Chrudimi. Společné projekty přispěly ke zvýšení návštěvnosti památkové rezervace Betlém Hlinsko o téměř 20 % ve srovnání s předchozím rokem.
Tři králové obešli v pondělí 6. ledna navečer městečko Kladruby, aby obyvatelům svojí písní popřáli do nového roku štěstí, zdraví, dlouhá léta. Trojice mudrců Kašpar, Melichar a Baltazar při své pochůzce s hospodáři a hospodyňkami popovídají, na uplynulý rok se vyptají a každoročně také speciální papírové přáníčko s letopočtem předají.
Domácnosti na Břeclavsku obejdou v prvních dvou lednových týdnech tříkráloví koledníci. Obyvatele požádají o dar na projekty a služby pro potřebné. Letošní Tradiční tříkrálová sbírka na Břeclavsku začíná v pátek 3. ledna. Dosavadní rekord v celkové vybrané částce na Břeclavsku přesahuje čtyři miliony korun.
Příbramí v pondělí 6. ledna projde tříkrálový průvod s živými velbloudy. V 15.00 hodin se vydá od budovy radnice a přes Jiráskovy sady a Pražskou ulicí zamíří na náměstí T. G. Masaryka, kde mudrci Kašpar, Melichar a Baltazar veřejnosti předají své poselství. Tradiční akci doprovodí pěvecký sbor Hokus Pokus.
/VIDEO, FOTO/ Centrem Prahy v pátek prošel tradiční tříkrálový průvod, který završil období Vánoc a připomněl příběh mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara, symbolizující moudrost, pokoru a laskavost. Průvod opět rozjasnili ulice hlavního města svými pestrobarevnými kostýmy, velbloudy a dary.
Centrem Prahy v pátek 3. ledna prošel tradiční tříkrálový průvod, který završil období Vánoc a připomněl příběh mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara, symbolizující moudrost, pokoru a laskavost. Tři králové opět rozjasnili ulice hlavního města svými pestrobarevnými kostýmy, velbloudy a dary.
/OBRAZEM, VIDEO/ Kouzelný malovaný betlém i desítky různých andělů zdobí cestu do osady Lhota Samoty u Plané nad Lužnicí. Za jejím vznikem stojí kreativní místní občané.
Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce Valaši, Štědrej večer nastal, Jak si krásné neviňátko a mnoho dalších známých koled zpívaly děti spolu se svými rodiči i prarodiči v sobotu v kostele Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli. Ještě předtím se sešly děti u jesliček a povídaly si o postavičkách, které viděly v Betlému. Poté se již rozezněly varhany a přišly na řadu zmíněné koledy. Kdo chtěl, mohl zpívat dokonce z kůru hned vedle varhan. Pro zájemce byla připravena i komentovaná prohlídka tohoto nástroje.
Dětský silvestr aneb silvestrovské rodinné odpoledne je v Novém Městě nad Metují, perle našich renesančních měst, už tradiční akcí. Vždy poslední den v roce se na Husově náměstí sejde nespočet dospělých i dětí. Letos radnice připravila novinku. Ohňostroj nahradí videomapping. Český Betlém, jak se městu právem přezdívá, plánuje originální a inspirativní show šetrnou k životnímu prostředí i zvířatům.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Živý betlém před bazilikou svatého Prokopa v Třebíči přilákal 27. prosince stovky návštěvníků. Opět vystoupily i děti, které secvičily vtipné představení zasazené do staré Persie. Na velkém živém betlému nechyběla ani zvířat včetně velblouda. Podívejte se na video a obsáhlou fotogalerii Deníku.
Originální betlém vyrobený místními dobrovolníky a nadšenci láká v těchto dnech do Hrdibořic, vesnice ani deset minut jízdy od Prostějova spousty návštěvníků. Někteří jej objeví náhodou, když obcí projíždějí, jiní si jeho prohlídkou pravidelně zpestřují vánoční svátky a rádi se u něj s dětmi také fotografují.
Závěr vánočního programu v Břeclavi propršel, což však nezkazilo náladu návštěvníkům a posluchačům skvělé hudby na podiu. Mimo jiných zazpíval Tomáš Löbl a legendární kapela Poutníci. Mezi kapkami deště také proběhl Tichý ohňostroj v městském parku. Ve Staré Břeclavi se kolemjdoucí mohou pokochat krásným Betlémem.
Krásný dárek v podobě vánoční hry s názvem "Jak šle tovačovšti Hanáce do Betléma" dali svým příznivcům i sobě v sobotu 21. 12. 2024 v Tovačově členové hanáckého spolku Hatě, Hanáček, cimbálové muziky Konopěnke a Hatěnke.
Vánoční hodinový koncert, kde zazněly krásné chodské koledy, se uskutečnil v sobotu 21. prosince v kostele sv. Anny v Pocinovicích, poslední chodské vesnici. Zahrát a zazpívat posluchačům přijela Domažlická dudácká muzika. Jako pramen, z něhož kapela při výběru písní čerpá, je zpěvník Jindřicha Jindřicha, sběratele chodských lidových písní.
V předvečer Štědrého dne utichl ve Svojšíně předvánoční shon. Místní i v letošním roce dodrželi tradici, která vznikla již v roce 1999. Sešli se v pondělí 23. prosince u rozsvíceného obecního vánočního stromečku, aby si ve vzájemné pospolitosti užili sváteční chvíle klidu a pohody. Prostorem tak zněly koledy velkého sboru složeného ze všech věkových skupin obyvatel.
/VIDEO/ Před mateřskou školkou v Dobšicích se konal v úterý 17. prosince v podvečer tradiční přednes básniček a zpěv koled a písní. V pásmu Půjdem spolu do Betléma účinkovaly děti ze Základní a mateřské školy Dobšice a dobšické žestě Romana Teplého.