Kreativ

ŠTÍTEK: Václav Havel

Letecký pohled na zaplavené Troubky při povodni v roce 1997.

Povodeň 1997 den po dni: Bylo 8. července a voda smetla Troubky

Desítky mrtvých, desetitisíce zničených domů. V červenci 1997 sužovala Moravu a Slezsko nejničivější povodeň za posledních sto let. Letos od katastrofy uplyne čtvrt století. A není to jediné smutné výročí, v srpnu to zase bude 20 let od jedněch z nejhorších záplav v Čechách. Připomeňte si s Deníkem smutek, strach i naději tragických dní. Až do konce prázdnin čtěte speciál Povodně 1997/2002 den po dni.

Demolice vybydlených domů v ústecké Matiční ulici začala ve čtvrtek 7. července

Začala demolice domů v ústecké Matiční. Do měsíce zmizí ze světa

/FOTO, VIDEO/ Kruh se uzavřel. Cvakání fotoaparátů novinářů, tiché bzučení kamer televizáků, kapky deště a rachot silného motoru žlutého bagru provázely ve čtvrtek 7. července začátek demolice zchátralých domů v ústecké Matiční ulici. Symbolickou tečku za nejostudnější kauzou České republiky udělal stejný člověk, který stál u jejího zrodu - někdejší obyvatel demolovaných domů, poté starosta Neštěmic a dnešní náměstek primátora Ústí nad Labem Pavel Tošovský.

Nábřeží Edvarda Beneše v Přerově v červenci 1997

Apokalypsa 1997: jak povodeň smetla Přerovsko, den po dni

Stoletá voda udeřila na Přerovsku na počátku července 1997 po vytrvalých lijácích, které zasáhly celou Moravy. Právě v regionu na řece Bečvě byl obraz zkázy nejhorší - zemřelo patnáct lidí, z toho devět v obci Troubky.

25 let poté. Velká voda začala budit obavy už 5. července.

Čtvrtstoletí od ničivých povodní na Orlicku: Zničené domy, záchranáři na člunech

/ARCHIVNÍ FOTO/ Stovky evakuovaných lidí, třináct zničených domů a záchranáři na nafukovacích člunech – to vše s sebou přinesly červencové povodně, které Orlickoústecko zasáhly přesně před pětadvaceti lety. „Byl to smutek a zmar. Koleje trčely ve vzduchu, protože svah vzala voda. Všude byly utržené a pokroucené mosty,“ vzpomíná někdejší redaktorka Deníku Dana Pokorná na velkou vodu i na reportérskou práci v terénu.

Rekonstrukce letního stadionu se posouvá do další etapy. Hrubá stavba hlavní tribuny byla dokončena již začátkem června, v případě dalších tribun se již provádí práce na jejich osvětlení.

Letní stadion se prodraží. Město se bojí, aby stavbaři nešetřili na úkor kvality

Za rekonstrukci letního stadionu si Pardubice připlatí. Zástupci města mají obavu, aby firma Porr, která projekt vysoutěžila formou Design&Build, nešetřila na základních věcech. Na vylepšené zázemí pro diváky i kvalitnější trávník proto radnice pošle dalších 30 milionů korun. Firma měla stadion postavit do ledna 2023 za zhruba 430 milionů korun.

Pro své poslední vysvědčení si zašli žáci devátých tříd Základní školy Na Valech v Litoměřicích. Předávání předcházelo poslední zvonění, při kterém deváťáci sešli slavnostním špalírem po schodech školy za potlesku učitelů a dětí z mladších ročníků.

Deváťáci v Litoměřicích dostali vysvědčení. Rozloučili se květinami a videem

/FOTO/ Pro své poslední vysvědčení si zašli žáci devátých tříd Základní školy Na Valech v Litoměřicích. Předávání předcházelo poslední zvonění, při kterém deváťáci sešli slavnostním špalírem po schodech školy za potlesku učitelů a dětí z mladších ročníků. Absolventi se se svými učiteli rozloučili vzpomínkovým videem.

Otec ukrajinské rodiny děkuje i Základní škole Václava Havla a jejímu řediteli Vlastimilu Špinkovi, kam děti dočasně chodily. Škola pomáhala Ukrajincům i formou sbírky od začátku války.

Nikdy nezapomeneme na vaši laskavost, loučí se ukrajinská rodina s Poděbrady

Čtyři měsíce žil Yevhen Bushynskyi se svojí ženou a třemi dětmi v Poděbradech. Putinova válka je vyhnala z Charkova. V nouzi se uchýlili do Poděbrad, kde byli ubytováni v městském penzionu na Ostende. Nyní přišel čas loučení. Rodina podle našich informací získala víza do USA a na rozloučenou napsal Yevhen všem Poděbraďákům dojemný dopis, v němž děkuje za veškerou pomoc a vzdává hold místním za to, jak jeho rodinu přijali.

Renesanční zámek v Litomyšli. Od roku 1999 patří mezi památky UNESCO.

Zákaz vjezdu. Litomyšl se chystá na jednání vlády a Evropské komise

Uklidit, zabezpečit, uzavřít ulice… Litomyšl se chystá na páteční jednání české vlády a Evropské komise. Setkání politiků z celé Evropy zahájí české předsednictví v Evropské unii. Lidé musí počítat s uzavírkami a přísnými bezpečnostními opatřeními. Radnice doporučuje, aby motoristé kvůli omezením v centru parkovali u zimního stadionu nebo na parkovišti pod druhou a třetí základní školou.

Tančící dům oslavil 20. června 2021 čtvrstoletí.

Turisté obdivují Tančící dům, Pražané dovnitř ale nechodí

Rohová parcela na Jiráskově náměstí u břehu Vltavy byla prázdná od roku 1945, někdejší dům byl 14. února omylem zničen zásahem americké bomby při leteckém bombardování Prahy. V roce 1963 bylo rozhodnuto o zástavbě proluky, což se však až do 90. let nestalo.

T. Pištěk, Adieu guy moll, 1992-2017,olej na platne, Kodl Contemporary

Theodor Pištěk se vrací, tentokrát ve světovém hyperrealistickém kontextu

"Poprvé se malíř Theodor Pištěk objevil společně s americkými a evropskými hyper-, foto- či jinými realisty 60. a 70. let na široce koncipované výstavě East of Eden v Ludwigově muzeu v Budapešti. Nyní se ke svébytné Pištěkově realistické prezentaci s lehkými přesahy k jeho evropským a americkým druhům odhodlala Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou," informovala Paulina Skavova, které za článek děkujeme. 

Vikárka.

Restaurace Vikárka: od piva rovnou mezi husity a alchymisty

/FOTOGALERIE/ Název vinárny Vikárka napovídá, že ji najdeme ve Vikářské ulici v areálu Pražského hradu. Kdejaký pamětník by vám řekl, že se zde nachází “od nepaměti”. Pražané však už nějaký pátek čekají na její opětovné otevření.

Z Poděbradské školní ligy miniházené

FOTO: Pokrok v herních dovednostech malých házenkářů byl hodně patrný

V poděbradské hale se uskutečnilo 2. kolo čtvrtého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené. Tentokrát měly děti oproti kolu předchozímu možnost si zahrát na výsledek, tedy s počítáním skóre. Další atraktivní novinkou byla ta skutečnost, že na konci každého utkání byly zahrávány nájezdy tzv. „shoot –out“. V každém utkání se tak rozdělovaly vždy tři body, dva body pro vítěze utkání a jeden pro vítěze nájezdů. Na konci turnaje byla pak vždy tři nejlepší družstva každé kategorie odměněna pohárem a všechny zúčastněné děti obdržely originální medaili poděbradské školní ligy. Celá akce byla uspořádána za finanční podpory města Poděbrady.

V Novoměstské radnici v pondělí večer vystoupí Duo Beautiful Strings.

Tipy na pondělí 13. června

Začíná další týden. Zpestříte si ho účastí na nějaké zajímavé akci? Podívejte se níže na pár našich tipů.

Ilustrační foto

Opravy dráhy pokračují. Letadla budou lidem hučet nad hlavami do konce června

Podle plánu, který by se neměl nijak měnit, pokračují práce na údržbě a opravách hlavní vzletové a přistávací dráhy letiště Václava Havla Praha. Plyne to z odpovědi mluvčí letiště Kláry Divíškové na dotaz Deníku, zda se harmonogram prací neposune. V minulosti se totiž opakovaně podařilo údržbu dokončit dříve, než bylo původně ohlášeno. A taková zpráva je důležitá nejen pro pracovníky letiště: zajímá i veřejnost.

Ústavní právník Jan Kysela

Jan Kysela: Zeman poškodil českou společnost

Přímá volba hlavy státu je pro české občany důležitým aktem. „Přesvědčení, že když se vybírá hlava státu, vybírá se ten nejlepší z našich rad, je specificky tuzemská záležitost. Promítá se v tom císařská tradice, aura Pražského hradu, Masaryk i Beneš,“ uvedl v rozhovoru pro Deník ústavní právník Jan Kysela.

V Udírně si dáte i burgery.

Kde se na Hradecku dobře najíst? Tipy pro milovníky řízků, ryb, steaků i zákusků

Ve větších městech přibývá specializovaných podniků, které jsou zaměřené na určitý typ gastronomie. Jsou to například řízkárny, rybí restaurace, burgrárny, steakhousy nebo asijská bistra. V následujícím článku jsme se zaměřili na podniky v jindřichohradeckém okrese, které jsou mezi zákazníky osvědčené a lidé sem rádi chodí za gurmánskými zážitky.

Největším "tahákem" Leteckého muzea v Kunovicích je bývalý vládní Tupolev TU-154M imatrikulace OK-BYZ, který v roce 1998 přivezl z olympiády v Naganu české hokejisty se zlatými medailemi. Dostal proto přezdívku Naganský expres.

Máte rádi letadla? V Kunovicích na vás čeká i Naganský expres

Milovníci letadel a letecké techniky si přijdou na své v Kunovicích u Uherského Hradiště. Zdejší letecké muzeum nadchne nejen tatínky a jejich kluky, ale doslova celou rodinu. Najdete zde pestrou sbírku strojů různého zaměření - legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Vystaven je tu i vrtulník, bezpilotní letoun, řez motorem, vlečný terč, radar a výzbroj z období Československé lidové armády.

Ulice Ruská.

Zamítnuto. Názvy ulic Ruská a M. Koněva zůstávají, Jičíňané slaví

Je rozhodnuto. Lidé v Jičíně se s velkou převahou vyjádřili proti přejmenování ulic Ruská a M. Koněva. V anketě, kterou vedení města vyhlásilo mezi podnikateli a obyvateli těchto ulic 25. dubna, hlasovala jen necelá polovina oslovených Jičíňanů, 86 procent z nich se postavilo proti změně názvu ulice jakožto gestu sounáležitosti s Ruskem napadenou Ukrajinou.

Slavnostní den. Bývalý judista Petr Jákl starší byl oceněn Českým klubem fair play, který je součástí Českého olympijského výboru

Cenu za fair play dostal Jákl senior. Děkoval syn, došlo na příhodu s fanynkou

České judo, to není jen Lukáš Krpálek (nebo herec Luděk Sobota). O popularizaci tohoto klasického sportu se v minulosti postaral také kaskadérský rod Jáklů. A právě Petru Jáklovi seniorovi se ve středu dostalo prestižního sportovního uznání: od Českého klubu fair play dostal cenu za celoživotní postoj pro rok 2021.