Havířov, Blansko – V Havířově se konalo mistrovství republiky staršího žactva ve stolním tenise. TJ ČKD Blansko zde reprezentoval Libor Kutil. V jednotlivcích se mu příliš nedařilo. Jako sedmý nasazený měl první kolo volné, v tom následujícím podlehl Kortusovi z Českých Budějovic 1:4. Všechno si vynahradil ve čtyřhře. Spolu s Janem Vašíčkem z MSK Břeclav v boji o nejlepší osmičku přehráli poměrem 3:1 pár Buben-Hýbl ze Sokola Hradec Králové.
Blansko – Zatopený lom na okraji Blanska láká každoročně tisíce lidí na snadný přístup, skoky z útesů a především průzračně čistou vodu. K ideálnímu místu ke koupání má přesto daleko. Leží totiž hned vedle frekventované železniční trati. Navíc za prudkou zatáčkou. Nebezpečí při přecházení kolejí je tudíž nemalé. Většinu lidí však rizika nevzrušují. A ti, kteří na ně upozorňují, jejich přístup změnit nedokážou.
Blansko - Speleologové zpřístupní suché dno propasti Macocha v Moravském krasu vozíčkářům. První z nich by se do těchto míst měli dostat v lednu příštího roku. Ještě před tím bude ale nutné v podzemí vyhloubit sedmnáct metrů dlouhou chodbu. Projekt přijde na zhruba milion korun.
Blanensko – Zamračeno, zima a déšť. Na blanenském fotbalovém stadionu to v sobotu na jaro opravdu nevypadalo. Náladu tak fanouškům museli zlepšovat fotbalisté. A dařilo se. FK Blansko díky dalšímu gólu Jana Trtílka porazilo Ivančice 1:0, a zvýšilo tak svůj náskok na čele. Už na osm bodů.
Blansko – Zatopený lom na okraji Blanska láká každoročně tisíce lidí na snadný přístup, skoky z útesů a především průzračně čistou vodu. K ideálnímu místu ke koupání má přesto daleko. Leží totiž hned vedle frekventované železniční trati. Navíc za prudkou zatáčkou. Nebezpečí při přecházení kolejí je tudíž nemalé. Většinu lidí však rizika nevzrušují. A ti, kteří na ně upozorňují, jejich přístup změnit nedokážou.
Vísky – Ve Vískách v pátek otevřeli nový pivovar, který patří pod tamní agrocentrum Ohrada. Lidé tak mohli poprvé ochutnat dva zbrusu nové druhy piva, jedenáctistupňového světlého Bejčka a třináctistupňovou polotmavou Víseckou pšenku. Slavnostní otevření doprovázel i kulturní program, který pokračoval i v sobotu.
Blansko – Kváskový chleba s domácí vajíčkovou pomazánkou, buchta s fairtradovým třtinovým cukrem, bábovka s fairtradovým kakaem. Takové dobroty snídali lidé na sobotní Férové snídani v Blansku. Ta se konala již potřetí. Kvůli nepříznivému počasí ji však pořadatelé museli na poslední chvíli přesunout z parku před blanenskou radnicí do tamní kavárny Cafisco.
Blansko – Rakovina prsu. Touto zákeřnou nemocí onemocní každá osmá žena. Blanenská nemocnice se letos na konci května podruhé zapojí do iniciativy, která má ženám pomoci onemocnění včas odhalit.
Blanensko – Dozvědět se o minulosti svého města nebo obce už lidé zdaleka nemusejí jen v archivech nebo na obecních úřadech. Stále více obcí na Blanensku upravuje své kroniky do digitální podoby a dává je na své webové stránky. Informace o historii měst a obcí jsou tak mnohem dostupnější. Kromě toho digitální forma dokumentu šetří originální historické písemnosti.
Blansko – /SERIÁL CENY MĚSTA BLANSKA ZA KULTURU/ – V úterý 22. prosince 2009 se uskutečnilo další slavnostní vyhlášení laureátů Ceny města Blanska za kulturu. Ve velkém sále Dělnického domu ceny předala starostka města Blanska Jaroslava Králová.
Adamov – Barová jeskyně v Moravském krasu je v současnosti jedním z nejvýznamnějších paleontologických nalezišť v zemi. Objevena byla až po druhé světové válce, poté byla probádána a léta si o ní vědci mysleli, že už je žádnými cennými nálezy nepřekvapí.
Zboněk – Mezi Letovicemi a Skalicí na Svitavou v železniční zastávce Zboněk dnes po páté hodině ranní hořela střecha elektrické lokomotivy. Na místě zasahovaly tři hasičské jednotky.
Blanensko – Chtějí-li obyvatelé bytových domů v Družstevní ulici v Blansku nechat otevřené vchodové dveře kvůli větrání, musí u nich stát. Kvůli potkanům. „Máme strach, že nám vběhnou dovnitř. Často totiž potkani bývají v keřích před domem," řekla jedna z obyvatelek domu Božena Stloukalová s tím, že místo keřů by tak raději před domem místní chtěli trávník. Nedávno navíc žena podle svých slov zahrnovala před domem díry od potkanů.
Černá Hora – Běh Černou Horou vyhrál stejně jako loni Jan Kohut. Traťový rekord z roku 1987 opět s přehledem odolal. „Je to těžko uvěřitelné, ale zatím se ho nikomu nepodařilo překonat," okomentoval ředitel nejstaršího závodu v regionu Jaroslav Žáček.
Blansko /REPORTÁŽ, VIDEO/ – V blanenské Hybešově ulici je po jedenácté dopoledne docela slušný mumraj. Ostatně jako každý pátek. Ulici lemují stánky trhovců. Od čokolády až po záclony s ponožkami. Tradiční páteční trhy jsou v plném proudu. Po půl dvanácté vyrazí naproti přes silnici na dvůr blanenského gymnázia průvod studentů. V čele s armádou Šmoulů. Pískání, troubení, ryk. Masky, převleky, transparenty. Námořníci, trpaslíci, čarodějové, indiáni, pravěcí lovci a další. Za pár minut se připojí k majálesovému průvodu.
Jižní Morava /ANKETA/ – Už druhý měsíc v řadě nezaměstnanost v Jihomoravském kraji klesá. Mezi obyvateli od 15 do 64 let bylo v dubnu bez práce 8,2 procenta lidí.
Blansko, Boskovice – Parkoviště před dvěma supermarkety přilákají v poslední květnovou sobotu řadu řidičů z Blanenska. Ne kvůli nákupům, ale kvůli policejní preventivní akci. Při ní policisté zájemcům speciálním přístrojem změří propustnost skel v jejich autech. „Akci jsme loni pořádali poprvé a dorazilo na ni asi osmdesát řidičů. Což nám připadlo docela dost, takže ji letos zopakujeme," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.
Blanensko – Křtiny a Petrovice. To jsou letošní reprezentanti Blanenska v soutěži o titul Vesnice roku 2013. Hodnotitelské komise přijedou do obou vesnic už za pár týdnů. Vítěz celostátního kola získá příslib až milionové dotace na příští rok. Velké smejčení před příjezdem hodnotitelské komise dva blanenští reprezentanti ale neplánují. „Narychlo natírat a zametat ve Křtinách kvůli komisi nebudeme. Obec totiž takto udržujeme celoročně," podotkl starosta Křtin František Novotný.
Blanensko – Tři zabavené varny pervitinu a tři objevené pěstírny konopí. To je výsledek policejního zátahu na drogové dealery a výrobce drog na Blanensku. „Dva dealeři a výrobci drog jsou již ve vazbě. Ostatní vyšetřujeme na svobodě," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.
Blanensko – Vylepšení zázemí sportovního hřiště, zateplení mateřské školy, oprava hasičské zbrojnice či modernizace základní školy. To je jen několik projektů, na které pomohou obcím na Blanensku dotace od Jihomoravského kraje.
Blansko – Šlágr dohrávaného kola krajského kola ovládlo Blansko. Po soustředěném výkonu porazilo sousední Ráječko 2:1. „Jsem zklamaný výkonem našeho týmu," poznamenal po zápase kouč Olympie Jiří Škaroupka.
Blanensko - Od konce druhé světové války uplynulo osmašedesát let. Ve středu před desátou hodinou dopoledne si toto výročí připomněli lidé v Blansku u tamního památníku Rudoarmějce. Při pietním aktu položili věnce a uctili památku obětí války. Na místě bylo několik desítek lidí včetně členů Českého svazu bojovníků za svobodu a Vojenského sdružení rehabilitovaných. Čestnou stráž drželi u pomníku blanenští skauti.
Blanensko – Černovice, Crhov, Adamov. Tady všude musel v posledních dnech zasahovat vrtulník. Kvůli nehodám nebo požáru. Nakonec se však většinou ukázalo, že jeho asistence nebyla nutná. A některým lidem se zdá, že se jedná o zbytečné vyhazování peněz. S tím však záchranáři rezolutně nesouhlasí. „A pak že máme chudé zdravotnictví. Asi to taková krize nebude, když pro ožralého cyklistu s odřeným kolenem letí vrtulník," shrnula názor mnoha lidí v diskuzi na webových stránkách Blanenského deníku Rovnost diskutující pod přezdívkou Jana.
Blanensko – Až pětileté vězení hrozilo dvěma mužům, kteří zatajili stříbrný poklad nalezený u Boskovic. Nyní si mohou oddychnout. Potrestaní totiž nebudou. K činu se přiznali a zaplatili i škody, které způsobili.
Blansko – Již tuto sobotu mohou lidé svou snídaní oslavit Světový den pro fair trade. A podpořit pěstitele ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky, kteří pěstují třeba kakao nebo kávu. Férová snídaně v Blansku začíná v deset hodin dopoledne v parku před radnicí.
Blanensko – Osvobození. Osmašedesát let od konce druhé světové války. Státní svátek. Většina měst na Blanensku si toto výročí ve středu oficiálně připomene.
Blanensko – Dozvědět se o minulosti svého města nebo obce už lidé zdaleka nemusejí jen v archivech nebo na obecních úřadech. Stále více obcí na Blanensku upravuje své kroniky do digitální podoby a dává je na své webové stránky. Informace o historii měst a obcí jsou tak mnohem dostupnější. Kromě toho digitální forma dokumentu šetří originální historické písemnosti.
Blanensko – Své dovednosti v oblasti první zdravotnické pomoci si příští středu vyzkouší děti z Blanenska. Český červený kříž Blansko totiž pořádá okresní kolo Hlídek mladých zdravotníků. To letos Český červený kříž uspořádá na Masarykově náměstí v Boskovicích.
Blanensko – Ráječko si v Kuřimi vyčkalo na šance a dovezlo důležité vítězství, Blansko remizovalo v Krumlově a Boskovice prohrály po přestřelce v Mutěnicích. „Sebevědomí není na místě, musíme být rádi za každý bod," varuje kouč Blanska před předčasnou euforií.
Blanensko – Obětí počítačové kriminality přibývá. A to i na Blanensku. Asi dvacet lidí oznámilo policii, že je někdo chtěl podvést. Měli platit pokutu.
Rájec-Jestřebí – Na opačných koncích tabulky bojují soupeři středečního fotbalového derby I. A. Kunštát vede a pere se o postup, Rájec-Jestřebí je poslední a snaží se zastavit sešup soutěžemi. Oba dva uhráli v neděli stejný výsledek 0:0. Kunštát s druhým Slovanem Brno, který má stejně bodů, Rájec s nevýrazným béčkem Tasovic.
Olomouc – Pátý dvojzápas nového ročníku extraligy znamenal pro olomoucké baseballisty remízu s ostravskými Arrows. Nevydařené druhé střetnutí pokazilo radost z úspěšného úvodního duelu, který Hanáci zvládli 7:4.
Historické objekty mimořádného významu jsou ve finále soutěže o nejlépe opravenou památku jižní Moravy v loňském roce. Je mezi nimi brněnská vila Tugendhat, klášter v Rajhradě, zámky Blansko a Rosice, kaple na Svatém kopečku v Mikulově nebo větrný mlýn v Rudici v Moravském krasu. O vítězi rozhodne do 24. května veřejnost hlasováním. Akci pořádá kraj.
Blansko /CENY MĚSTA BLANSKA ZA KULTURU/ – Poslední stránku svého života napsal Zdeněk Zouhar 11. listopadu 2011 v Brně. Hudební skladatel a muzikolog, emeritní vedoucí katedry skladby a dirigování obdržel Cenu města Blanska za kulturu v roce 2006.
Blansko - Na místě blanenské sokolovny už dávno stojí supermarket a obchodní centrum. Její odkaz však žije dál. Blanenští si na páteční vernisáži výstavy, která je věnovaná devadesátiletému výročí postavení sokolovny, připomněli její historii. „Návštěvníci výstavy si prohlédnou dobové materiály, které jsme ještě nikdy nezveřejnili. Například sokolské pokladní knihy nebo fotografie," řekl ředitel Městské knihovny Blansko Pavel Přikryl.
Adamov - K podomním a pochůzkovým prodejcům se otočili zády v dalším městě. Po Blansku nebo Velkých Opatovicích jejich praktiky na svém území zakázali i v Adamově. Od pátku mohou tamní strážníci na požádání lidí podomní prodejce vykázat.
Blansko – Najít v blanenské nemocnici to správné oddělení znamená pro Ilonu Kuncovou z Klepačova pročíst si velkou informační tabuli u vchodu. „Já jsem podle té tabule zatím v nemocnici všechno našla. Pro starší lidi, kteří třeba už hůř vidí, to ale může být problém," řekla Kuncová.
Brno, Blansko – Ve známých podmínkách přírodního biketrialového parku v Blansku bude v letošní sezoně hájit český jezdec Václav Kolář stříbrnou medaili z loňského světového šampionátu.
Blansko - Obnova provozu vodních zařízení po zimním období. Tak se oficiálně jmenuje akce, kterou má na starosti blanenský odbor životního prostředí. Začali s ní už v březnu, ale jelikož znovu začalo sněžit, museli její pokračování odložit. Až na konec dubna.
Jedovnice – Petici za odstranění jedovnického kruhového objezdu podepsalo asi dvě stě lidí z celého regionu. Ten však stojí dál a nic nenaznačuje tomu, že by se to mělo změnit. Po zimě byl však v tak katastrofickém stavu, že vedení městysu zaznamenalo stížnosti i od lidí, kterým dříve rondel nevadil. Silničáři jej před týdnem dali do pořádku. Podle některých obyvatel však pouze provizorně. Díry se prý objeví znovu. A brzy.
Rajhrad, Rousínov – V sestavě už od začátku s Kubalou a se všemi futsalisty, ale přece zase bez bodu. V dohrávce krajského přeboru prohráli fotbalisté Rousínova v Rajhradě 0:1 gólem tři minuty před koncem.