Kreativ

ŠTÍTEK: rozpočet

Budova chomutovské radnice. Ilustrační foto.

Chomutov je 98 milionů v plusu. Kvůli drahotě ale otáčí každou korunu

Hospodaření Chomutova dopadlo nad očekávání dobře. Vyplývá to ze závěrečného účtu za uplynulý rok. Přes covidovou krizi a další otřesy, které měly dopad na veřejný rozpočet, město skončilo s kladným hospodářským výsledkem 98,7 milionů korun. To je o 30 milionů více než v roce předešlém. Hlavní ekonom dokonce hovoří o rekordním hospodaření v historii města. Opozice naopak upozorňuje, že původní rozpočet byl pravděpodobně nerealistický.

Miroslav Zadák, dvacetiprocentní vlastník HC Slovan Ústí nad Labem

Ve Slovanu zůstali opravdoví srdcaři, těší jednoho z vlastníků Miroslava Zadáka

/ROZHOVOR/ Miroslav Zadák, majitel firmy ATT - investments. Jméno či tvář, které mnoho fanoušků Slovanu nezná. Přesto člověk nezbytný pro přežití ústeckého hokeje. Dvacetiprocentní vlastník klubu se rozhodl podpořit Slovan i v nadcházející sezóně, před níž poskytl Deníku obsáhlý rozhovor. V něm vyzval i další místní firmy k podpoře sportu v regionu.

Projekty navržené občany pro Budějovice. Lavičky nad vodou nad slepým ramenem Malše, navržené v minulosti pro participativní rozpočet, už si lze prohlédnout i v reálu.

Budějovické projekty od občanů prošly dalším sítem, míří do finále

Několik kol hodnocení čeká v jihočeské metropoli projekty, které navrhli občané pro takzvaný participativní rozpočet. Město na ně vyčlenilo deset milionů korun. Z původních 37 návrhů jich prošlo 35 do internetového hlasování. V něm potřebovaly získat alespoň stovku pozitivních hodnocení „líbí se mi“, aby postoupily dál.

Děčínský magistrát.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili 32 projektů, nejméně v historii

Meteorologický kiosek, psí hřiště nebo pítko a osvěžovník na Kvádrberku. Letos přihlásili lidé do participativního rozpočtu v Děčíně 32 nápadů, jak zlepšit město. To je nejméně za čtyři ročníky, které radnice doposud vyhlásila. Oproti předchozím letům Děčín výrazně snížil peníze vyčleněné na realizaci projektů. Z pěti milionů klesl rozpočet na dva miliony.

Letos zdravotní pojišťovny vrací lidem rekordní sumy za přeplatky za léky, které si loni koupili

Češi za léky utratí i třetinu měsíčního rozpočtu. Roste obliba rezervací

Peníze vynaložené na zdraví jen lítají. Desetinu až třetinu svého měsíčního rozpočtu utratí za léky, rehabilitace, zdravotní pomůcky či nehrazené úkony více než čtvrtina českých domácností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který si nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika.

Zařizovat první samostatné bydlení je velkým zážitkem spojeným s radostí ze svobody, Co by v něm mohlo být?

První samostatné bydlení: Jak na to, aby se lidé vyhnuli zbytečným potížím

Zařizovat první samostatné bydlení je velkým zážitkem spojeným s radostí ze svobody, a ovšem také se starostí o placení všech poplatků i hledání vhodného zařízení. Mladý a dynamický interiér odrážející osobnost a životní styl obyvatel se dá s trochou představivosti zařídit bez velkého rozpočtu.

Vodní elektrárna v Rudolfově je kulturní památkou, která prošla velkou obnovou. Nyní se otevře veřejnosti.

Její stavbu provázel obří skandál. Nyní se elektrárna Rudolfov otvírá veřejnosti

Při pohledu na klidné údolí na Černé Nise na okraji Liberce, kde od roku 1928 stojí vodní elektrárna Rudolfov, by jen málokoho napadlo, že výstavbu před téměř sto lety provázel politický skandál nebývalých rozměrů. V titulcích tehdejšího tisku se objevovala slova korupce, obrovský skandál, kolosální překročení ceny, odehrávaly se dramatické soudní spory. Výstavba rudolfovské elektrárny se řešila v libereckých ulicích, zasedacích síních městských i obecních rad, představenstev, a dokonce i Národního shromáždění

Pražský magistrát - ilustrační foto.

Hospodaření Prahy: Město bylo loni v přebytku skoro šestnácti miliard korun

Hospodaření hlavního města Prahy jako celku skončilo loni přebytkem zhruba 15,99 miliardy korun, což je meziročně více. Příjmy dosáhly přibližně 105,64 miliardy korun a výdaje 89,65 miliardy korun. Na investice vydalo město více než 14,7 miliardy korun, což je také meziročně více. Vyplývá to z výsledku hospodaření, který v pondělí schválili pražští radní.

Park republiky v Ústí nad Labem. Ilustrační foto.

Hřiště, grily, zahrady. Na projekty z participativního rozpočtu jsou tři miliony

Hřiště, vyhlídky, sportoviště a zahrádky, grilovací místa. Obnova zeleně, výsadba alejí, nové lavičky a altány v parcích. Do 16. června lze zaslat návrh projektu do participativního rozpočtu. Ústečané pak hlasováním vyberou, které z nich má město financovat. „Na občanské projekty si město Ústí nad Labem připravilo tři miliony korun, přičemž finanční podpora jednotlivých návrhů může dosáhnout až půl milionu korun,“ informovala městská mluvčí Romana Macová.

Pumptracková dráha - Ilustrační foto.

Čemu v Pečkách dáte svůj hlas? Mlžítkům, pump tracku nebo třeba diskgolfu?

O hlasy veřejnosti se uchází 15 zajímavých nápadů v Pečkách. Jsou mezi nimi mlžítka, společná pec na chleba, komunitní bylinková a květinová zahrada, přístřešek na chvalovické cyklostezce, studie k rekonstrukci klubovny mladých hasičů ve Velkých Chvalovicích nebo třeba workoutové hřiště pro děti i dospělé. 

Vítězné projekty participativního rozpočtu v Písku.

Participativní rozpočet má svých sedm vítězů. Mezi nimi molo u Šarláku

Pobytové molo u Šarlatského rybníka, pergola u sportovního hřiště ve Smrkovicích, lavička Václava Havla, dvojitá lanová dráha pro děti v Semicích, mobilní tribuna pro sportovní a kulturní akce, vzpomínkové místo na Lesním hřbitově a vysázení plodonosného remízu. To je sedm projektů, které vzešly z druhého ročníku participativního rozpočtu a dočkají se tak realizace.

Chodov.

Chodováci mohou pomoci městu neotřelými nápady

Poprvé v historii města mohou obyvatelé Chodova přihlašovat své nápady do nového participativního rozpočtu. K dispozici budou mít pro své nápady dva miliony korun. O tom, které projekty se v Chodově zrealizují, rozhodne hlasování veřejnosti. Peníze se rozdělí rovným dílem mezi čtyři návrhy.

Náměstí TGM v Přerově. Ilustrační foto

Přerované navrhovali, kam půjde 1,5 milionu. Sešlo se 45 nápadů

Kam by měly mířit investice města, kdyby o nich rozhodovali obyvatelé Přerova? Lidé mohli do konce dubna posílat své nápady do participativního rozpočtu. Jak se ukázalo, zájem vyjádřit se k věci v Přerově nechybí. Celkem se sešlo pětačtyřicet návrhů.

Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze

Schodek státního rozpočtu stoupl na sto miliard. Loni byl zhruba dvojnásobný

Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 100,1 miliardy korun z březnových 59,1 miliardy korun. Loni ke konci dubna rozpočet vykázal schodek 192 miliard korun, což byl nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok počítá v březnu schválený státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Ilustrační foto.

Okružní křižovatka Pavlovská: zatím ne, Mikulov na ni nemá v rozpočtu peníze

Příjezdové silnice od Milovic a z Klentnice se potkávají v křižovatce ulic Dukelská, Bezručova, Pavlovská a Hliniště v Mikulově na Břeclavsku. Dopravní situaci tam měla zlepšit okružní křižovatka. „Od Klentnice jezdí cyklisté rychlostí i padesát kilometrů v hodině, z milovické strany si silnici oblíbily kamiony, křižovatka se často stává nepřehlednou,“ přiblížil starosta Rostislav Koštial.

Krnované v rámci participativního rozpočtu 2022 vybrali psí park s rozpočtem kolem 800 tisíc korun.

Ze sedmi projektů Krnované hlasováním vybrali Psí park

Na začátku bylo devět krnovských projektů, které jejich autoři přihlásili do participativního rozpočtu ročníku 2022. A z nich mohli občané Krnova vybírat prostřednictvím hlasování na webu Munipolis (informace od samospráv) projekt vítězný.

Most v Radostíně je ve velmi špatném stavu.

Lidem v Radostíně se uleví, konečně se k nim dostanou hasiči i záchranka

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Jako v pasti si mohou připadat lidé, kteří žijí v Radostíně, místní části obce Sychrov, mezi dvěma mosty – mostem nad železnicí a mostem přes řeku Mohelku. Pokud by u nich začalo třeba hořet, nejspíš jim nezbyde než hasit vodou v kýblech, protože se k nim nedostanou hasiči.

Kladno schválilo rozpočet, kromě rozvoje města myslí i na sportovce.

Odhlasováno. Kladno schválilo rozpočet, opraví zimák, silnice, pěší zónu i školy

Kladno bude letos hospodařit s mimořádně velkým rozpočtem s příjmy a výdaji převyšujícími 2,6 miliardy korun. Velkou část investičních akcí pokryje město z úvěrů. Příjmy z daní by měly dosáhnout výše 1,4 miliardy korun, přičemž do investic půjde okolo 400 milionů korun z úvěrového rámce, který město uzavřelo už před časem.

Finální projekty participativního rozpočtu v Písku.

Chcete molo u Šarláku nebo lanovku pro děti v Semicích? Hlasujte

Pobytové molo u Šarlatského rybníka, pergola k zázemí u sportovního hřiště ve Smrkovicích, lavička Václava Havla, dvojitá lanová dráha pro děti v Semicích, mobilní tribuna pro sportovní a kulturní akce, vzpomínkové místo na Lesním hřbitově a plodonosný remíz na Kožichově. To je sedm projektů, které postoupily do finále druhého ročníku participativního rozpočtu v Písku.

Jiří Kohout

O části investic si můžete rozhodnout

Vyslovit to slovo a říct ho ještě k tomu správně, tak, jak má znít, není jednoduché. Participativní. Přesto se jedná o výraz, s nímž se v obcích a městech možná budou občané setkávat stále častěji.