Kreativ

ŠTÍTEK: Čína

Čínský balón nad územím amerického státu Montana, 1. února 2023

Čínské špionážní balóny byly zpozorovány na všech kontinentech, tvrdí USA

Čína rozmístila své špionážní balóny po celém světě, zpozorovány byly na pěti kontinentech, uvedl Bílý dům. Spojené státy jsou podle něj v této věci v kontaktu se svými spojenci. Pentagon uvedl, že americká vláda si je vědoma několika přeletů čínských balónů americkým územím, informují tiskové agentury.

Helikoptéra amerického námořnictva nad troskami čínského balonu, který Američané sestřelili nad Atlantským oceánem, 4. února 2023

USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu. Číně je vracet nechtějí

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

Vlajky USA a Číny - ilustrační foto.

Čekejte důsledky. Čínská diplomacie zkritizovala sestřelení svého balónu nad USA

Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.

Čínský balón nad městem Kingston v americkém státě Severní Karolína.

USA sestřelily čínský balón nad Atlantikem. Snaží se vyzvednout trosky

Spojené státy sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden nedlouho před sestřelením balónu řekl, že se o něj USA „postarají“.

Pavel Konvalina z létajícího pivovaru Lípák má tanky z Číny, brzy bude vařit ve své výčepně v českolipském klášteře.

Přistání létajícího pivovaru. Po dlouhé cestě dorazily do Lípy tanky z Číny

Pořádný důvod k přípitku měli v uplynulých dnech příznivci klášterní výčepny v České Lípě. Po dlouhé cestě sem dopravili tanky, kde bude už brzy zrát pivo podle receptu Pavla Konvaliny. Jeho minipivovar Lípák patřil doteď k jednomu ze stovek českých létajících pivovarů a pivo si nechal vařit v zavedenějších výrobnách.

Čínský balón nad územím USA, 1. února 2023.

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou, zjistil Pentagon

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom informuje stanice CNN a tiskové agentury. První čínský špionážní balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek. Úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení.

Let horkovzdušným balonem. Ilustrační snímek

Nad USA se údajně pohybuje čínský špionážní balón. Úřady zvažovaly sestřelení

Nad Spojenými státy se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, řekl ve čtvrtek AP nejmenovaný vysoce postavený činitel z ministerstva obrany. USA pohyby balónu sledují a Pentagon na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Nakonec se ale ministr obrany Lloyd Austin a šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley pro takový krok nerozhodli kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že balón je civilním výzkumným přístrojem, který zkoumá hlavně počasí, a kvůli jeho omezeným manévrovacím schopnostem ho z plánovaného kurzu vychýlil vítr.

Českoslovenští sportovci při zahájení OH v Moskvě 1980.

Hitler nevadil, sovětské tanky ano. Olympijské bojkoty mají pohnutou historii

Představitelé olympijského hnutí se rádi tváří jako zastánci apolitické otevřenosti na všechny strany a neustále opakují (v nejrůznějších více či méně vynalézavých variantách) omšelou mantru, že „politika do sportu nepatří“. Je samozřejmě v pořádku bránit svět sportu před přímými zásahy politických veličin, i letmý pohled do moderní historie her pod pěti kruhy však svědčí o tom, že bojkoty z politických důvodů nejsou ničím novým.

Žralok bílý

Pro úspěch cokoli? Blogerka si koupila a snědla žraloka bílého. Trest ji neminul

Čínská food blogerka se chtěla na sociálních sítích pochlubit nebývalým úlovkem. Natočila video, na kterém ukázala, jak koupila velkého bílého žraloka, uvařila ho a nakonec snědla. Háček byl v tom, že nákup volně žijících zvířat je v asijské zemi nelegální. Dívka tak kromě zhlédnutí na internetu dostala i statisícovou pokutu.

Zleva předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ukrajinské ochránkyně lidských práv Marija Suljalinová, Daryna Pidhorná a Julija Sporyšová

Pekarová Adamová plánuje navštívit Tchaj-wan. Čína: Tu cestu zrušte

Čína označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Pekarová Adamová na twitteru reagovala vyjádřením, že cesta je rozhodnutím předsedkyně Sněmovny suverénní země.

Tomáš Ujfaluši (vlevo) dabuje Zlatana Ibrahimoviče v novém Asterixovi

Ujfaluši dabuje Zlatana v novém Asterixovi, s moravským přízvukem

Udatní válečníci Asterix a Obelix se 2. února po více než 10 letech vracejí do kin. Tentokrát se vydávají do daleké Číny, kde dvojice nerozlučných Galů zachraňuje císařovnu i celou zemi. Snímek se jmenuje Asterix a Obelix: Říše středu a má i olomouckou „stopu“.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen během telefonátu se zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem, 30. ledna 2023.

Telefonát s Tchaj-wanem? Je na nás, s kým si voláme, říká ke kritice Číny Fiala

Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, napsala v úterý agentura Reuters. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Na kritiku nyní reagoval český premiér Petr Fiala, který uvedl, že se česká diplomacie může „sama rozhodnout, komu se rozhodne zavolat,“.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen

Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu: Sdílíme hodnotu svobody, řekl

Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Pavel to uvedl na twitteru. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.

13. října 2021. Petr Pavel se zajímal o fungování země v době covidu. O prezidentství tehdy nemluvil. Navštívil Českolipsko, sklárnu v Lindavě a besedoval v Kravařích.

FOTO: Tady to začínalo. Petr Pavel navštívil Českolipsko, kamery ještě nelákal

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Ještě nebyl obležen davy, ještě se s ním nechtěl každý vyfotit nebo si podávat ruku. Nenápadný, vnímavý generál ve výslužbě zatím neshlížel s plakátů, nepřitahoval média, kamery. Teprve pozvolna začínal navštěvovat různá místa v zemi, navazovat kontakty, dělat si úsudek o názorech mezi lidmi. Nemluvil o kampani. O zvažování své prezidentské kandidatury sám nehovořil, nechtěl se k ní vyjadřovat.

Mladá podnikatelka si zakládá na udržitelnosti a ekologii

Studentka vymyslela prací papírky. Svým nápadem mění tradiční způsoby praní

Petra Doubková má ráda orientační běh. Na několikadenních závodech, kdy se spí v přírodě ve stanech, to však s praním použitého sportovního oblečení bývá někdy problematické. Bylo by mnohem praktičtější, pokud by existoval prací prostředek vhodný pro podobné situace. „Který by se vešel do batohu, byl lehký a skladný, nikdy a nikam by nevytekl, a hlavně – který by fungoval i při praní v ruce,“ vyjmenovává Petra Doubková své nároky. Jenže před několika lety nic podobného neexistovalo. A tak se do věci pustila sama a začala rozvíjet myšlenku tzv. ekologických pracích papírků v projektu, kterému se teď už věnuje naplno.

V Číně existuje speciální jazyk pro ženy. Nazývá se nu-šu.

V Číně existuje speciální jazyk jen pro ženy. Jeho tajemství se brávalo do hrobu

Existuje množství vtipů na téma, jak muži nerozumí ženám. V Číně se ovšem taková situace může stát doslova. V této východoasijské supervelmoci totiž v dávných dobách vznikl speciální jazyk zvaný nu-šu, který ovládají pouze ženy. Vynalezen byl možná už před třemi tisíci lety, v době kulturní revoluce experti, kteří jej chtěli studovat, skončili v pracovních lágrech.

Kateřina Perknerová

Spravedlnost pro vybrané

Miloš Zeman slib ohledně udělování milostí porušil: Kajínek, Podroužek, Balák a teď Nečasová.

Ivana Kalinová

KOMENTÁŘ: Prodej Trocnova vyvolává otázky

Česká hotelová? Zní to tak pěkně česky, že by jeden zaslzel. Přesto sanatorium Trocnov, historický majetek Karlových Varů, skončí v rukou kazašských byznysmenů. A hotel jim prodá samotné město.

Vysokoškolský pedagog Jiří Jaromír Klemeš (na archivním snímku).

Zemřel český vědec Klemeš. Patřil k nejcitovanějším, věnoval se udržitelnosti

Zemřel vědec a vysokoškolský pedagog Jiří Jaromír Klemeš, jenž patřil k nejcitovanějším českým výzkumníkům. Bylo mu 77 let. V posledních letech působil na Vysokém učení technickém v Brně, kde v centru NETME vedl Laboratoř integrace procesů pro trvalou udržitelnost. O jeho úmrtí informovala brněnská technika na webu.

Modrotiskový polštář.

Modrotisk – starobylá technika barvení látek. Vyzkoušejte si ji v muzeu

Rozmach modrotisku v lidovém prostředí na Valašsku nastal až v 19. století, ačkoliv do Evropy se rozšířil už ve století osmnáctém. Je spojením dvou profesí: tiskařství a barvířství a pochází z daleké Číny. Modrotisk lze označit také jako negativní tisk. Původně sloužil pro výzdobu šlechtických interiérů (povlečení, přikrývky, závěsy, ubrusy, prostírání).

Modrotiskový polštář.

Modrotisk – starobylá technika barvení látek. Vyzkoušejte si ji v muzeu

Rozmach modrotisku v lidovém prostředí na Valašsku nastal až v 19. století, ačkoliv do Evropy se rozšířil už ve století osmnáctém. Je spojením dvou profesí: tiskařství a barvířství a pochází z daleké Číny. Modrotisk lze označit také jako negativní tisk. Původně sloužil pro výzdobu šlechtických interiérů (povlečení, přikrývky, závěsy, ubrusy, prostírání).

Modrotiskový polštář.

Modrotisk – starobylá technika barvení látek. Vyzkoušejte si ji v muzeu

Rozmach modrotisku v lidovém prostředí na Valašsku nastal až v 19. století, ačkoliv do Evropy se rozšířil už ve století osmnáctém. Je spojením dvou profesí: tiskařství a barvířství a pochází z daleké Číny. Modrotisk lze označit také jako negativní tisk. Původně sloužil pro výzdobu šlechtických interiérů (povlečení, přikrývky, závěsy, ubrusy, prostírání).

V Indii se snoubenci vidí až třetí den svatby.

Svatby ve světě: Někde nevěsta přijde o zuby, jinde ženich pošlape příbuzné

„Hlavně žádné komedie,“ přála si úpěnlivě moje známá, když se měla vdávat a její nastávají si přál slavit svatbu ve své rodné vesnici. Poněkud introvertní nevěsta se už předem děsila vesnických svatebních tradic a bála se, aby při nich nevypadala trapně. Mohla však být ráda, že se vdává v Čechách a ne třeba ve Skotsku, v Keni nebo v Rumunsku, kde hosté snoubence a novomanžele moc nešetří. To by si našeho rozbíjení talířů jinak považovala!

Lékárnice ukazuje dětský sirup Nurofen - Ilustrační foto

Neskupujte léky, vyzval Válek. Vláda objednala půl milionu balení antibiotik

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyzval lidi, aby neskupovali léky, kterých bylo nebo stále je na trhu nedostatek. Sirupu na horečku pro malé děti se však podle něj do Česka dovezlo dostatečné množství na čtvrt roku. Na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že různých druhů antibiotik se v lednu a únoru přiveze téměř půl milionu balení. Podle náměstka Jakuba Dvořáčka by situace měla být stabilní na začátku března. Ministerstvo podporuje společný nákup některých léků v rámci EU, o kterém se bude jednat příští týden.

Letadlová loď CVN-78 Gerald R. Ford.

Atomové superlodě jako zbraň proti Číně? Trumf USA je technologický zázrak

Vztahy mezi státy v Tichomoří v posledních letech mimořádně ochladly. Američtí spojenci - Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Austrálie a zčásti paradoxně také komunistický Vietnam - stále silněji pociťují agresivní geopolitiku Číny. V Tichomoří proto zuří závody ve zbrojení, nikoli nepodobné těm v Evropě. Jedním z amerických trumfů mají být nové supermoderní jaderné letadlové lodě třídy Gerald R. Ford.

Čínský turista na letišti v Paříži - Ilustrační foto

Evropa se opevnila před Číňany. Bojí se mutací koronaviru

Evropská unie se podobně jako mnoho dalších států světa rozhodla k „předběžné opatrnosti“, pokud jde o návštěvníky z Číny. V zemích Unie, kam míří přímé lety z Číny, platí, že na jejich území nesmí tito cestující vstoupit bez platných testů.

Mgr. Petr Brož, Ph.D.

Petra Brože zavedla jeho životní cesta až k sopkám na Marsu

Doktor Petr Brož se narodil v Písku. Chodil na Základní školu J. A. Komenského, v níž v současné době sídlí písecká knihovna, a později navštěvoval nedaleké gymnázium. Dlouho nevěděl, co bude jeho osudovou pracovní láskou, až objevil vědu - vulkanologii či planetologii. Od té doby v rámci svého zaměstnání na Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky zkoumá sopky nejen na Marsu. O své činnosti se navíc nebojí vyprávět a svůj obor tak popularizovat. V letošním roce si připsal úspěch také na poli literatury.

Prezident Miloš Zeman se připravuje na svůj poslední vánoční projev ve funkci, 26. prosince 2022.

Jak šel čas s Milošem Zemanem: Lidé ostře sledovali prezidentovo zdraví

Miloš Zeman se v roce 2013 stal v pořadí třetím prezidentem v historii samostatné České republiky. Druhé funkční období mu skončí již za několik týdnů. Do dějin se zapsal jako kontroverzní hlava státu, kritizováni částí politiků i veřejnosti byli jeho blízcí spolupracovníci, kontroverzní vyjádření, napojení na Rusko a Čínu, či zhoršený zdravotní stav.

Bývalá reprezentantka a olympionička Renáta Štrbíková se stala novou trenérkou české reprezentace stolních tenistek. Na snímku s Josefem Plachým. Fotogalerie Deníku je ze zápasů havířovské rodačky.

Stolní tenistky vede Štrbíková, asistenta má z Číny. Premiéra ji čeká v Havířově

/FOTOGALERIE/ Bývalá úspěšná reprezentantka a olympionička Renáta Štrbíková se stala novou trenérkou českých stolních tenistek. U reprezentace žen nahradila Petra Nedomu, který se rozhodl neprodloužit smlouvu. „Je to něco úplně jiného, než hrát za národní tým nebo koučovat mládežnické kategorie. Větší zodpovědnost, obrovská čest a také výzva,“ řekla Renáta Štrbíková. Dosud působila jako trenérka kategorie do 21 let.