Že česká automobilka Škoda chystá svoje první kupé-SUV, už nějakou dobu víme. A víme, že půjde o sportovněji vyhlížející variantu modelu Kodiaq. Vzhledem k příjezdu nejdříve v roce 2018 však samozřejmě zatím zůstává tajemstvím vzhled.
Nymburk - Výroba ledniček a kompresorů pro celou Evropu. K tomu otevření vývojového centra. To jsou plány čínské firmy Changhong v Nymburce. Aktuálně po návratu z návštěvy Číny tato fakta uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. O konkrétních věcech týkajících se například nabídky nových pracovních míst chce firma před zveřejněním nejprve jednat s vedením Nymburka.
Malečov /ROZHOVOR/ - Zní to tak trochu jako nadsázka, ale je to fakt. David Cihlář je mezi běžeckou elitou známý jako skvělý sportovní masér, bydlí v Malečově a nedávno se vrátil z Číny, kde předává své zkušenosti dál. O své poznatky z poslední cesty se podělil s Deníkem.
Intervence České národní banky se pomalu chýlí ke konci. O jejich smyslu polemizovala dvojice uznávaných ekonomů Markéta Šichtařová a David Marek. Shodli se na tom, že intervence trvají příliš dlouho, což má negativní dopady. Zda samotné zavedení mělo přínos, ale Šichtařová a Marek vidí rozdílně.
Teplice - Velkolepá a vskutku jarní oslava Dne učitelů, tak lze krátce charakterizovat slavnostní koncert, který se odehrál v teplickém domě kultury. Hlavní slovo, či spíše notu, měl populární smíšený pěvecký sbor z Krupky - Bohosudova, Audite silete.
Japonská automobilka Toyota Motor Corp. svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu vozů. Důvodem je možná závada airbagů
Brno /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Jen zaklapnou třísetkilové dveře s elektromagnetickými zámky a rozlehne se ticho. Tedy alespoň od okolního ruchu. V brněnském výzkumném centru společnosti Honeywell před týdnem otevřeli takzvanou bezdozvukovou místnost, které je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Za zavřenými dveřmi.
Skalná - Replika čínského seismoskopu a demonstrátor příčného a podélného vlnění. To jsou dva nové artefakty, které do vnitřních prostor jediného seismologického muzea na Chebsku umístili pracovníci Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. Muzeum tu funguje už přes rok a cestu si do něho našly stovky lidí.
Praha – Zabránit se podařilo 40milionové škodě, která by vznikla majiteli práv duševního vlastnictví. Tímhle úspěchem se ve středu pochlubili celníci z pražské Ruzyně, kteří vedle letiště mají na starosti i zajištění kontroly poštovních zásilek na celní poště v Praze 5. Právě tam rentgen odhalil balíček z Číny obsahující nelegální napodobeninu luxusních pánských náramkových hodinek. Ve středu to připomněla Šárka Miškovská z ruzyňského celního úřadu.
Přesně před rokem otřásala politickou scénou kauza Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK). Ve středu se krnovští zastupitelé ohlédnou za bouřlivým rokem 2016 ve KVaK.
Mladá Boleslav - Novým vedoucím komunikace automobilky Škoda Auto bude od 1. dubna Jens Katemann (42). Katemann vystřídá Peika von Bestenbostela, který převezme vedení komunikace značky Volkswagen ve Wolfsburgu. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Katemann má bohaté zkušenosti v mezinárodním automobilovém průmyslu. Naposledy působil jako šéfredaktor německého časopisu Auto, motor und sport.
Praha - Jedna životní etapa loni skončila a druhá právě startuje. Zabalil věci, nastoupil do letadla a vydal se do exotických dálek. Bývalý úspěšný reprezentant a člen pražské Dukly Jaroslav Radoň začne trénovat rychlostní kanoisty v Indonésii.
Soul (Jižní Korea) - Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela kvůli pravidelné údržbě a úpravě technologií jednu ze svých továren v Číně a čelí za to velké čínské kritice. Jde však pouze o jednu ze záminek. Číňanům se totiž nelíbí výstavba amerického protiraketového systému v Jižní Koreji.
Šanghaj (Čína) - Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern je největším čínským přepravcem podle počtu cestujících. Spolupráce obou společností by posílila spojení mezi dvěma největšími světovými trhy letecké dopravy.
Marii Čihákové je již přes sedmašedesát let. Pochází z Blatnice pod Svatým Antonínkem v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji a jejím celoživotním koníčkem je lidová umělecká výroba.
Liberec - SAMEČEK TAKINA ČÍNSKÉHO LUCAS překvapil ošetřovatele v liberecké ZOO. Narodil se totiž nečekaně! O jeho existenci se ošetřovatelé dozvěděli, když počítali zvířata v ohradě a jedno bylo navíc. Letos jde už o čtvrté narozené mládě takina v zahradě.
Vývoz železa a oceli z Česka loni meziročně vzrostl o 7,9 procenta na 5,01 milionu tun. Dovoz se zvýšil o 5,8 procenta na 6,6 milionu tun. Objem výroby surového železa stoupl o 3,3 procenta na 4,17 milionu tun, surové oceli bylo vyrobeno 5,31 milionu tun, meziročně o 0,8 procenta více. Vyplývá to z údajů, které poskytla asociace Hutnictví železa.
Novou vůdkyní Hongkongu se stala někdejší vysoká představitelka hongkongské vlády Carrie Lamová. Zvolila ji dnes 1194členná komise, v níž převažují přívrženci čínské vlády v Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters.
Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus amerického výrobce Apple porušují patent jednoho z čínských konkurentů a nesmějí se na čínském trhu prodávat.
Střední Čechy – Posílit vztahy nejen v oblasti kultury a cestovního ruchu, ale také prohloubit obchodní vztahy. To je záměr, s nímž v tomto týdnu odcestovala na oficiální návštěvu Čínské lidové republiky delegace zástupců středočeského hejtmanství.
Americká vláda odsouhlasila sankce proti třiceti zahraničním firmám a osobám z deseti zemí včetně Číny. Oznámilo to dnes ve Washingtonu ministerstvo zahraničí. Postižené společnosti podle ministerstva "přispívaly k aktivitám, které rozšiřovaly regionální konflikty a vážně ohrožovaly regionální stabilitu".
Britská cestovní kancelář Blue Marble Private, která se specializuje na nevšední turistické zážitky, chystá výlety k Titaniku. Její první cesta k nejslavnějšímu vraku lodi pro rok 2018 už je obsazena, i když cena vychází v přepočtu na 2,6 milionu Kč na osobu. Zájemci ale nemusejí věšet hlavu - další cestu firma chystá na léto 2019.
Právě oslavujeme 60 nejlepších let v historii svobodné Evropy. Zítra si připomeneme výročí podpisu Římských smluv, které jsou jedním ze základů evropské integrace.
Praha - Tržby kunovické potravinářské společnosti Hamé loni stouply o 2,7 procenta na 5,23 miliardy Kč. Český trh se na tržbách podílel z poloviny. Letos Hamé plánuje nárůst tržeb o čtyři až pět procent, společnost chce růst i pomocí akvizic.
Praha - Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 44,64 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta více. Tržby za prodej nábytku vzrostly o 2,3 procenta na 35,48 miliardy korun.
Že česká automobilka Škoda na letošním autosalonu v Šanghaji ukáže koncept elektrického auta, už několik dnů víme. Nyní se ale můžeme podívat na první obrázek.
Známý ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek se přišel před několika dny podívat do školní družiny Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. A protože již v předchozích letech byl o jeho návštěvu vždy velký zájem, mohly děti z družiny přibrat také své sourozence.
Internetová a kybernetická kriminalita v Německu roste, její přesný rozsah lze ale jen těžko odhadnout. Na Německo a německé firmy se soustředí i výrazná aktivita zahraničních tajných služeb. Uvedl to dnes šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch na veletrhu výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru.
Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájí 86. sezonu. Očekává v ní šedesátimiliontého návštěvníka. Měl by přijít zřejmě v dubnu či květnu. Řekl to dnes ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Stěžejním bodem zahájení bude setkání pamětníků, kteří v roce 1975 zažili přivítání 25miliontého návštěvníka zoo. V duchu 70. let pak bude celý zahajovací program v areálu zoo.
Na Alfu Romeo Giulia se zatím pěje převážně chvála. Možná i proto zájemci z Číny vzali první várku vozů útokem. Po spuštění prodeje se všechny zaváděcí kousky vyprodali za pouhou půlminutu.
Škoda Auto loni zvýšila čistý zisk o 34 procent na 951 milionů eur, tedy v přepočtu 25,7 miliardy korun. Tržby vzrostly o desetinu na rekordních 13,7 miliardy eur (370 miliard Kč).
Největší tuzemská automobilka Škoda Auto dnes zveřejní výsledky za loňský rok. Firma loni podle mateřské skupiny Volkswagen zvýšila provozní zisk o 30,9 procenta na 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy Kč). Tržby se zvýšily o 9,8 procenta na 13,7 miliardy eur (370,2 miliardy Kč).
Praha - Výstavu Slovanské epopeje Alfonse Muchy navštívilo v Japonsku za 12 dní od otevření 75 323 návštěvníků. V úterý to řekl pražský radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Epopej je v Tokiu vystavena od 8. března a bude zde do 5. června.
Hongkong/Biella (Čína/Itálie) - Zahraniční nákupčí textilu čím dál častěji opouštějí Čínu a vracejí se k západním dodavatelům. Rostoucí náklady na práci, suroviny a energii totiž Čínu coby hlavní výrobní základnu světa prodražují.
Pokud globalizace existuje, tak určitě v online světě. Digitalizace nebyla nikdy "světovější" než dnes. Pokud používáte „chytrý telefon" můžete se přesvědčit, zda se najdete ve studii digitálních analytiků ComScore, která analyzuje chování uživatelů jednotlivých zařízení. A na co nejvíce klikáme? Pardon, ťukáme prstem.
Peking (Čína) - Tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce zřejmě zpomalí na 6,5 procenta a příští rok na 6,3 procenta, přestože vývoz by měl oživit díky posílení globální poptávky. Uvedla to ve svém pravidelném výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Varovala však také před obrovským růstem firemního dluhu v zemi.
/ROZHOVOR/ Byl na roztrhání. Tak velký zájem o svou osobu Bořek Dočkal nepamatuje. Nejen od novinářů. Když se český fotbalista včera po poledni objevil na srazu národního týmu, už ho všichni vítali. Jako velkou posilu. A Milan Škoda vyzvídal: „Jak to tam vypadá?"
Třebíč - Dokumentem Plastová Čína vyvrcholil v neděli večer v knihovně letošní festival Jeden svět v Třebíči. Snímek oceněný v Praze mezinárodní porotou za nejlepší režii zaplnil hudební sál knihovny a ukázal světovou velmoc z nového úhlu pohledu.
Praha - Projekce čínského filmu Já nejsem Lotos Pchanová se v pondělí v pražském kině Evald zúčastnil autor jeho knižní předlohy, spisovatel Liou Čen-jün. Snímek byl natočen podle románu Manžela jsem nezabila, režisérem je Feng Siao-kang a hlavní roli ztvárnila Fan Ping-ping. Film získal loni Zlatou mušli na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu a zvláštní cenu na festivalu v Torontu. Zatím nebylo určeno, zda se dostane do české distribuce.
Že si v Číně příliš nelámou hlavu s duševním vlastnictvím a autorskými právy, je známá věc. Nové vozidlo Weikerui V7 ale posouvá hranici plagiátorství zase o chlup dál.
Ztráta pevniny je pomalý a skoro neviditelný proces. Záplavy jsou ale díky němu mnohem více zničující. Má ale překvapivě málo společného s globálním oteplováním. Tento lokální problém na vlastní kůži tvrdě pocítila indonéská metropole Jakarta při záplavách v roce 2007. Díky vysoké přílivové vlně 76 lidí zahynulo a 590 tisíc přišlo o svůj domov.
Jedete na schůzku a potřebujete najít na přeplněných ulicích co nejrychleji volné místo k zaparkování. Aplikaci, která by vám s tímto úkolem měla pomoci, vyvíjí Škoda Digilab, centrum pro inovativní nápady Škody Auto. Největší česká automobilka chce aplikaci otestovat ve spolupráci s městem Mladá Boleslav, kde sídlí. Uvedla to šéfka Škoda Digilabu Jarmila Plachá.
Vůbec není snadné zjistit, jestli jsou vztahy USA a Německa výtečné, anebo napjaté. Napjaté asi nejsou, když si Trump pochvaluje, že měli s Merkelovou skvělou schůzku. Výtečné ale budou sotva, když si Trump dal záležet na tom, aby si před novináři s německou kancléřkou nepodal ruku.
Mnichovo Hradiště /ROZHOVOR/ – Restaurant Day, tedy gastrofestival, na němž kuchařské umění mohou vedle profesionálů ukázat také amatéři, přilákal v sobotu stovky návštěvníků do Mnichova Hradiště. Přehlídka a nezbytná ochutnávka kulinářských delikates či specialit se konala ve zrekonstruovaných prostorách Posilovny v areálu fotbalového hřiště. A nechyběla na něm ani Veronika Tomanová, která vsadila na vyzkoušenou klasiku. Mnoho let pracovala v kuchyni, v důchodu už vaří především pro radost. I když měla možnost ochutnat jídla na několika světadílech, nejlépe podle ní chutná doma.