Jestli vám klasický Jeep Wrangler připadá usedlý a obyčejný, tohle auto by mohlo být pro vás. A i když vychází ze zmíněného amerického teréňáku a jmenuje se G. Patton Tomahawk, vyrábí ho Číňané.
Louny, Dalian - Zatímco její dvojče Karolína bojovala ve finále na US Open, Kristýna Plíšková také „řádila". Tenistka z Loun v Číně vyhrála svůj první turnaj na okruhu WTA.
Mladá Boleslav/ Lhasa - Výprava na osmitisícovku Čo Oju, kterou právě absolvuje mladoboleslavský horolezec Petr Mašek spolu s jedenáctkou odvážných, je v tuto chvíli na cestě k základnímu táboru
Peking/Tchaj-pej - Čína a Tchaj-wan se připravují na mohutný tajfun Meranti, který má ve středu přinést přívalové deště a ničivé větry. Tajfun už za posledních 24 hodin nabral maximální sílu na pětistupňové škále tropických bouří, informoval dnes zpravodajský portál CNN.
Istanbul - Turecko oficiálně požádalo Spojené státy o zatčení islámského duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara obviňuje ze zosnování červencového pokusu o převrat. Oznámila to dnes podle agentury Reuters turecká stanice NTV. Gülen, jenž obvinění odmítá, žije v USA od roku 1999.
Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev dnes jmenoval svou nejstarší dceru senátorkou. Třiapadesátiletá Dariga Nazarbajevová působila od loňského září jako místopředsedkyně vlády. Komentátoři v Rusku a na Západě už dlouho spekulují, zda se právě ona stane nástupkyní autoritářského prezidenta.
Praha - Česko-čínské centrum, které letos na jaře vzniklo při Univerzitě Karlově, rozšíří své aktivity a chystá se spolupracovat s Akademií věd ČR. Centrum se zaměřuje na společenské vědy, bezpečnost, ekonomiku a především na sinologii, která by se spoluprací obou institucí měla v ČR více rozvíjet. V úterý to řekl výkonný tajemník centra Miloš Balabán. K hlavním cílům centra podle něj patří studentské výměny mezi Českem a Čínou a také pořádání konferencí.
Stockholm - Nábytkářské společnosti IKEA ve finančním roce 2015/2016 v Česku stouply tržby o devět procent na rekordních 9,3 miliardy korun. Vyplývá to z odhadu společnosti. Firma oznámí hospodářské výsledky letos v listopadu. Zisk společnosti v předchozím účetním období činil 599 milionů korun po zdanění a vzrostl v meziročním srovnání o 63 procent.
Vsetín - Společnost Mayer&Cie. CZ otevřela novou výrobní halu v průmyslové zóně ve Vsetíně- Bobrkách. Společnost, která je součástí koncernu německé rodinné firmy s více než stoletou tradicí a zabývá se výrobou velkoprůměrových pletacích strojů a jejich komponent, se tady přestěhovala ze vsetínských Jasenic.
Soul - Dva americké strategické bombardéry schopné nést atomové zbraně přeletěly dnes nad územím Jižní Koreje v reakci na páteční jadernou zkoušku KLDR. Informovala o tom agentura AP, podle níž šlo o ukázku americké připravenosti pomoci svému spojenci proti severokorejské hrozbě. Podobné přelety jsou běžné v dobách zvýšeného napětí na Korejském poloostrově.
Peking - Čína se přiblížila dostavbě nejvyššího mostu na světě. Most v hornaté oblasti provincie Kuej-čou se tyčí 565 metrů nad zemí. Stavbu základní konstrukce mostu čínští inženýři dokončili o víkendu. Pro dopravu by měl být most otevřen koncem roku, napsal britský deník The Guardian.
Roudnice n. L. - Roudnický trucker David Vršecký proměnil dva starty na okruhu Kuang-tung v dva triumfy. Kvůli druhému a třetímu místu parťáka z týmu China Buggyra Racing Adama Lacka, který si do Číny odskočil mezi závody mistrovství Evropy, však nemůže někdejší dvojnásobný evropský šampion předčasně slavit svůj první asijský titul. O čínském šampionovi v závodech tahačů se rozhodne až v Šanghaji.
Ta-lien (Čína) - Dva finálové starty sester Plíškových během víkendu skončily v neděli titulem jen pro Kristýnu. Dvojčeti poražené finalistky US Open Karolíny ale na turnaji nižší kategorie v čínském Ta-lienu pomohla k jubilejní desáté trofeji v kariéře skreč soupeřky. Sedmá nasazená Misa Egučiová musela zápas vzdát kvůli zranění kolena, přestože vedla 5:7, 6:4, 5:2 a měla i mečbol.
Vyškov /FOTOGALERIE/ – Jako jeden z nejsilnějších zážitků mu utkvělo, jak se utábořili u jezera Hovsgol. K ohni si k nim přisedli mongolští rybáři, upekli rybu, a oni jim na oplátku nabídli vlastní zásoby. „A jen tak jsme tam spolu byli," přibližuje přátelskou atmosféru třiadvacetiletý Ondřej Šperka z Vyškova, který s kamarádem Markem Štefechem z Kyjova vyrazil stopem do Mongolska. Přes Polsko, Litvu, Lotyšsko a Rusko.
Kyjev - Ukrajina doufá, že se jí podaří přilákat z Číny investici v objemu až 500 milionů dolarů (12 miliard Kč), aby mohla dokončit modernizovanou verzi největšího letadla na světě Antonov An-225 Mrija. Agentuře Reuters to řekl prezident společnosti Antonov Oleksandr Kocjuba.
Niamey – Nigerská vláda přijala „přísný zákaz" vývozu a porážky oslů. Chce tím ochránit lichokopytníka, jehož populaci v zemi v poslední době začala ohrožovat rostoucí poptávka na asijských trzích. Stejný zákaz platí už od srpna i v sousední Burkině Faso.
Berlín – Vítězi globalizace jsou otevřené ekonomiky včetně malých států. Občané Japonska, Švýcarska a Finska díky mezinárodní hospodářské propojenosti svých zemí získali statisticky nejvíce dodatečného bohatství. Češi jsou ve srovnání na 32. místě. Zjistila to aktuální analýza německé Bertelsmannovy nadace, která zkoumá vývoj 42 zemí od roku 1990.
Peking – V Číně byl dnes slavnostně zahájen univerzitní stipendijní program financovaný americkým magnátem Stephenem Schwarzmanem. Je určen studentům ročního magisterského programu a je zaměřen na poznání Číny. Vyučovat se bude na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua a podle agentury AP má být konkurentem elitního Rhodesova stipendia.
Praha - Španělský squashista Borja Golán vybojoval poprvé titul mistra Evropy. Ve finále v pražském hotelu Step překvapivě porazil po dramatickém průběhu prvního nasazeného Francouze Grégoryho Gaultiera 3:2 na sety. Vítězkou v soutěži žen se stala popáté za sebou Francouzka Camille Sermeová, která si poradila s belgickou squashistkou Nele Gilisovou 3:1 na sety.
Londýn/Pchjongjang – Severokorejský jaderný program zůstává zdrojem hlubokého znepokojení pro mezinárodní společenství. Navzdory mnoha snahám zastavit severokorejské jaderné snahy Pchjongjang tvrdí, že už provedl pět jaderných testů, z nichž ten pátý byl údajně zatím nejsilnější.
Hradec Králové - Jezdci China Buggyra Racing týmu David Vršecký, Adam Lacko, Michal Matějovský a Miroslav Forman odletěli k druhému dějství China Truck Racing Championship, které se v neděli koná v Kuang-tung.
Berlín – Počet turistů přijíždějících do Evropy ze vzdálených destinací během letních prázdnin klesl a nižší jsou i rezervace na nadcházející měsíce. Důvodem jsou obavy o bezpečnost po smrtících útocích, které odrazují cestující. Vyplývá to ze zprávy analytické společnosti ForwardKeys, kterou zveřejnila agentura Reuters. Počet turistů ze vzdálených destinací v Evropě se od června do srpna snížil o 0,9 procenta, a to navzdory silnému začátku, kterému pomohl evropský šampionát ve fotbale.
Karlovy Vary - Obliba Karlových Varů mezi Čechy stále stoupá. Do města přicestovalo ve druhém čtvrtletí letošního roku o 17 procent českých klientů více než ve stejném období loňského roku. Češi tak v návštěvnosti lázní obsadili první místo.
Elektromobily zatím v České republice nejsou příliš rozšířené. Problémem jsou především pořizovací náklady, vozy jezdící na elektřinu totiž nejsou zrovna levné. Právě cena by přitom měla být největším tahákem dvojice malých elektromobilů z Číny, které se u nás začínají prodávat.
Zlínsko – Kulturním vystoupením, zpěvem, občerstvením a celou řadou darů uctili v pátek velvyslankyni Čínské lidové republiky Ma Keqing, která přijela do Zlínského kraje na dvoudenní návštěvu. Po poledni navštívila kašavskou mateřskou a základní školu, odpoledne se pak setkala s klienty Domova pro seniory v Lukově.
Olomouc - Příznivci volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc budou mít o nadcházejícím víkendu první příležitost před blížící se sezonou vidět svůj oblíbený tým v akci na domácí palubovce. Od pátku do neděle se ve sportovní hale na Lazcích uskuteční již 28. ročník mezinárodního turnaje O pohár rektora Univerzity Palackého. Vedle vysokoškolaček se na něm představí také hráčky Sokola Šternberk, zahraniční účast zajistí přední běloruský tým z města Baranoviči, slovenský 1. BVK Bratislava a rakouský celek Sokol Post.
Olomouc - Již třetím rokem odstartovala na asijském kontinentu cyklokrosová sezona světového poháru UCI. Čínský Qiansen Trophy International Cyclo-cross zahájil svoji tradici v roce 2014 a všech tří ročníků se zúčastnila trojice hanáckých sportovců, Emil Hekele, Martina Kukulová s manažerem Romanem Brandýsem.
Uherské Hradiště – Už v pátek 9. září od 20. hodiny propukne na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti jedna z největších kulturních akcí regionu Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Na nich nebudou chybět jak zástupy krojovaných v sobotním průvodu, tak ani davy návštěvníků kolem nich. Mezi hosty letos nebudou chybět například čínská velvyslankyně v České republice nebo zástupci maďarského Sárváru, které je partnerským městem Uherského Hradiště. V rámci doprovodného programu vystoupí také například Petr Bende.
Peking - Prodej osobních automobilů v Číně v srpnu meziročně vzrostl o 24,5 procenta na 1,8 milionu vozů. Vyplývá to z dnešních údajů Čínského svazu osobních automobilů (CPCA). Tempo růstu tak zrychlilo z 23 procent v předchozím měsíci.
Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyloučil, že by důvodem prodloužení azylového řízení s čínskými křesťany byly politické tlaky nebo české zájmy v Číně. Uvedl to dnes ve Sněmovně na dotaz jejího místopředsedy a předsedy STAN Petra Gazdíka, který vyjádřil obavy, že důvodem odkladů by mohlo být sbližování českého prezidenta a vlády s čínským režimem.
/POZVÁNKA/ Městské sady v Opavě budou v neděli patřit in-line bruslařům. Opavský oddíl Luigino.cz pořádá předposlední kolo Českého poháru a finále Moravské in-line tour. Na startu se představí závodníci z Česka, Polska a Slovenska.
Vientiane - Americký prezident Barack Obama dnes v Laosu znovu kritizoval Donalda Trumpa. Republikán usilující o zvolení v nadcházejících amemrických prezidentských volbách podle Obamy každým svým vystoupením potvrzuje, že není schopen zastávat vykonávat prezidentský úřad.
Vientiane – Filipínská vláda dnes zveřejnila fotografie, na nichž jsou údajně zachycena plavidla čínské pobřežní stráže u sporného řetězce útesů a skalnatých ostrůvků, který je na Filipínách nazýván Scarborough Shoal (Mělčina Scarborough). Filipíny vyjádřily obavy, že lodě připravují stavbu budov na těchto ostrůvcích, na něž si obě země dělají nárok. Vyjádření přišlo v den, kdy se v Laosu koná summit USA – Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a summit zemí východní Asie, jichž se účastní i americký prezident Barack Obama.
Jihlava – Tchajwanská společnost Lemtech zabývající se výrobou kovových dílů pro elektronický a automobilový průmysl chce příští rok otevřít svou továrnu u Jihlavy. Továrna Lemtechu v Jihlavě bude jeho prvním výrobním závodem mimo území Asie a USA, informoval včera deník E15.
Boskovice - Do roku 2004 žil jako každý jiný. Rodák z Boskovic Kamil Vašíček měl rád přírodu, cestování a sport. Jenže pak se mu život obrátil vzhůru nohama. Při jízdě na motorce v terénu měl nehodu a ochrnul od krku dolů.
Kuala Lumpur - Malajsie dnes oznámila první případ nákazy virem zika u těhotné ženy. Malajsijské ministerstvo zdravotnictví podle agentury Reuters uvedlo, že virus byl potvrzen u 27leté pacientky. Čína informovala, že zahájí zdravotní kontroly lidí přijíždějících ze Singapuru a dalších zemích, kde se virus zika šíří.
Psík mývalovitý nebo také mývalovec je zvíře, o kterém se děti ve školách neučí. Do naší přírody totiž pronikl tento invazivní druh teprve nedávno. Není divu, že ho krnovská babička považovala za mývala.
Baku (Ázerbajdžán) - Čeští reprezentanti porazili v pátém kole šachové olympiády v Baku Slovinsko 3:1 a se čtyřmi výhrami a jednou remízou jim patří čtvrté místo. Před nimi je s plným počtem bodů trojice Nizozemsko, Ukrajina, Indie.
Praha /FOTOGALERIE/ - Na osm desítek karikatur dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla ukazuje výstava nazvaná Svět kreslí Havla. Uspořádala ji Česká unie karikaturistů a po úterní vernisáži bude přístupná v Malostranské besedě. „Nejstarší práce jsou maximálně dva roky zpátky, jedná se tedy o současnou věc. Na základě výzvy autoři zaslali 130 kreseb a z nich jsme vybrali 80 nejlepších," řekl předseda České unie karikaturistů Radovan Rakus.
Rio de Janeiro (Brazílie) - Necelé tři týdny po skončení olympijských her bude ve středu v Riu de Janeiro slavnostně zahájena XV. letní paralympiáda. Mezi rekordními 176 zeměmi nechybí česká výprava, kterou tvoří 39 sportovců. Naopak Rusko bylo kvůli státem řízenému dopingu z her vyloučeno a následně neuspělo s odvoláním ani u sportovní arbitráže CAS, ani u švýcarského federálního soudu.
Bořitov /ROZHOVOR/ – Usmívala se na všechny kolem, sršel z ní optimismus a dobrou náladou musela zlepšit den všem svým fanouškům. Nejlepší česká skokanka do výšky Michaela Hrubá se v rodném Bořitově při besedě a improvizovaném tréninku předvedla jako pohodová holka, které účast na olympiádě ani dosavadní úspěchy nezamotaly hlavu. Přestože je jí teprve 18 let, snaží se být vzorem pro malé děti, které ke sportu hledají cestu.
Jičínsko – Celníci na Jičínsku při kontrole kontejneru z Číny odhalili 420 kusů plastových kostek a panenek se stavebnicemi, u kterých testy zjistily obsah nebezpečných ftalátů. Hračky mířily na český trh.
Praha - Předsednictvo Ekumenické rady církví vyzvalo vládu, aby urychleně poskytla azyl čínským křesťanům, kteří pobývají v České republice. Sedm desítek Číňanů tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Česko by mělo pomoci lidem, kteří se nacházejí ve velmi nejisté situaci a jsou pronásledování z náboženských důvodů. Křesťanské církve to uvedly v prohlášení, které zaslaly ČTK.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který v boji proti drogám využívá všech prostředků včetně vraždění drogově závislých, vulgárně označil amerického prezidenta. Ten zrušil plánovanou schůzku s Dutertem.
Chang-čou – Rusko a Saúdská Arábie v pondělí podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci na ropném trhu. Obě země založí pracovní skupinu, která zhodnotí situaci na trhu a doporučí kroky na podporu jeho stability. Na okraj summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v Číně to oznámili ministři energetiky obou zemí Alexandr Novak a Chálid Fálih.
Praha - Česká republika se zřejmě nebude ucházet o pořádání kongresu Světové fórum měst v roce 2020. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v pondělí vláda neschválila, informoval tiskový odbor vlády. Fórum pod záštitou Organizace spojených národů se věnuje problematice rozvoje měst a bydlení ve městech. Termín pro podání nabídky je 15. září, náklady na uspořádání kongresu MMR odhadlo na 397 milionů korun.
Chang-čou – Čínský prezident Si Ťin-pching je otevřený bilaterální obchodní dohodě mezi Čínou a Británií. Prezident to podle nejmenovaného britského představitele citovaného agenturou Reuters sdělil na summitu skupiny největších světových ekonomik G20 nové britské premiérce Therese Mayové.
New York – Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump by nepřešel mlčením způsob, jakým čínské vedení v sobotu uvítalo na letišti v Chang-čou prezidenta Baracka Obamu. Na volebním shromáždění v Clevelandu dnes Trump prohlásil, že by se s čínskými představiteli za „projev neúcty" odmítl sejít.
Chang-čou – Spojené státy dnes ostře odsoudily odpálení severokorejských balistických raket, které dopadly do Japonského moře. Podle amerického činitele přítomného na summitu zemí G20 v čínském Chang-čou hodlá Washington reagovat diplomatickou iniciativou. Čína varovala před eskalací napětí a Evropská unie vyzvala k ukončení „nelegálního" programu vývoje balistických raket v KLDR.