Některé body čínského plánu na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dávají smysl, s jinými ale nesouhlasí. Na tiskové konferenci k výročí ruské invaze na Ukrajinu uvedl, že s Čínou lze spolupracovat. Pokud spojenci Kyjeva dodrží své slovo a splní své úkoly, ukrajinské vítězství bude nevyhnutelné, uvedl také prezident a zdůraznil, že je potřeba navázat bližší partnerství se zeměmi Latinské Ameriky a afrického kontinentu, jejichž podpora Ukrajině chybí.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podporuje Čínou představený plán na ukončení války na Ukrajině. Kyjev by se podle Moskvy měl smířit s „novou územní realitou“. Za hlavní překážku pro dosažení míru označila ruská diplomacie neochotu Ukrajiny jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Čína vyzvala k příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a k zahájení mírových jednání. Informovaly o tom tiskové agentury s tím, že jde o součást dvanáctibodového plánu čínské vlády na ukončení války. Plán zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí na výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.
Derniéra. Lépe řečeno domácí rozlučka. Čeští basketbalisté už bez možnosti postoupit na letošní mistrovství světa vyzvou na souboj Francii. Země galského kohouta jim je v posledních letech snad souzená. Obě trikolory se totiž spolu dvakrát střetly v minulé kvalifikaci o světový šampionát i na olympijských hrách v Tokiu. Naposledy se hrálo v Paříži, kde domácí po zpackaném prvním poločasu vývoj střetnutí otočili. Zatímco Francie už si zajistila s předstihem postup, tak Čechům zbydou jen vzpomínky na Čínu. Vrchol pod bezednými koši v Japonsku, na Filipínách a v Indonésii budou sledovat jen u televizních obrazovek.
Derniéra. Lépe řečeno domácí rozlučka. Čeští basketbalisté už bez možnosti postoupit na letošní mistrovství světa vyzvou na souboj Francii. Země galského kohouta jim je v posledních letech snad souzená. Obě trikolory se totiž spolu dvakrát střetly v minulé kvalifikaci o světový šampionát i na olympijských hrách v Tokiu. Naposledy se hrálo v Paříži, kde domácí po zpackaném prvním poločasu vývoj střetnutí otočili. Zatímco Francie už si zajistila s předstihem postup, tak Čechům zbydou jen vzpomínky na Čínu. Vrchol pod bezednými koši v Japonsku, na Filipínách a v Indonésii budou sledovat jen u televizních obrazovek.
Archeologové objevili v Číně pozůstatky pravděpodobně nejstaršího splachovacího záchodu na světě. Podrobnosti o nálezu zveřejnila čínská státní tisková agentura minulý týden.
U krajského soudu v Plzni pokračoval spor o vlastnictví unikátní sbírky hudebních nástrojů z průmyslové školy z Kraslic. Soud má určit jejího vlastníka. Jako zřizovatel střední školy si ji nárokuje Karlovarský kraj. Problém je v tom, že ji při prodeji podniku Amati Denak správce konkursní podstaty zahrnul do majetku firmy.
Fanoušci divadla nejen z Opavy mohou jásat. Slezské divadlo si pro ně připravilo zpracování operety Země úsměvů od proslulého skladatele Franze Lehára. Premiéra proběhla 19. února a sklidila obrovský aplaus přihlížejících diváků.
Jedním z lékařů Domácího hospice Antonínek je šestapadesátiletý Jaroslav Minařík z Luhačovic. Kromě toho je anesteziologem v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a setkat se s ním můžete také v ordinaci léčby bolesti.
Čínský ministr zahraničí Čchin Kang v projevu na bezpečnostní konferenci v Pekingu vyzval západní země, aby „přestaly rozdmýchávat“ válku na Ukrajině, a vyjádřil znepokojení Pekingu ohledně stupňování ukrajinské krize. Informovala o tom agentura Kjódó.
/FOTOGALERIE/ Uprostřed práce na své šesté knize, věnované pouti do Santiaga de Compostela, udělal známý cestovatel, spisovatel, vypravěč a novinář Ladislav Zibura malou přestávku a poctil svou mimořádnou návštěvou diváky pořadu Křeslo pro hosta ve Zruči nad Sázavou. Tak trochu i díky přátelství s jedním z předchozích našich hostů, kterému se ve Zruči líbilo - reportérovi Janku Rubešovi.
Jen málokterý strom se krásou vyrovná kvetoucí sakuře. Koruny načechrané záplavou růžových květů odedávna milovali a uctívali lidé v Japonsku a Číně. Sakury a jejich květy v Číně symbolizovaly ženskou krásu, lásku a něhu, kdežto v Japonsku kvůli krátké době kvetení představovaly pomíjivost života. Postupem času zdomácněly i u nás, takže řada měst bývá na jaře zahalena do růžových obláčků a na podzim do odstínů červené, oranžové a žluté barvy.
Pohodová veselka pod širým nebem a hostina ve staré kamenné stodole. Na slavnostní tabuli bílý porcelán se zlatými ozdobami, památeční skleničky po prababičce a ve vázách kytice lučního kvítí. Snoubencům, kteří mají podobnou představu o jejich velkém dni, pomáhá plnit sny Dagmar Kružíková. S partnerem a přáteli upravila nevyužívanou stodolu a organizuje tam svatby či akce pro rodiny s dětmi.
Původ trojice neidentifikovaných létajících objektů sestřelených minulý týden nad Severní Amerikou je stále neznámý. Podle prezidenta USA Joea Bidena nicméně nemají souvislost se špionážním čínským balónem sestřeleným dříve nad Atlantským oceánem ani s vojenskými aktivitami jiné země. Biden to novinářům řekl na tiskové konferenci z Bílého domu. Oznámil také, že plánuje hovořit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Na rozdíl od Andreje Babiše vidí nově zvolený prezident Petr Pavel Karlovarský kraj jako atraktivní region. Řekl to při tiskovém brífinku po návštěvě firmy BWI Czech Republic v Chebu, která vyrábí tlumiče a brzdy do vozů BMW. Firma patří čínskému státnímu fondu a Petr Pavel se vyjádřil i k investicím a obchodování s Čínou.
Americká armáda vyzdvihla z Atlantského oceánu důležité elektronické součástky z objektu, který označuje za čínský špionážní balon a který 4. února sestřelila u pobřeží Jižní Karolíny. Mezi nalezenými součástkami jsou také senzory, jejichž účelem bylo podle armády shromažďování zpravodajských informací. S odvoláním na prohlášení armády o tom informovala agentura Reuters. Později dnes dopoledne SEČ čínské ministerstvo zahraniční obvinilo Spojené státy z toho, že od května 2022 vypustily více než deset balonů, které pak nelegálně vletěly do vzdušného prostoru Číny a dalších zemí.
Skleníky v Květné zahradě v Kroměříži po roce opět zdobí rozkvetlé kamélie. Ode dneška je tam mohou návštěvníci obdivovat na tradiční výstavě. Letos je tematicky propojena s evropskými umělci a jejich vnímáním kamélií, především ve výtvarném umění.
Je to záhada. Nad Spojenými státy americkými a Kanadou stíhačky sestřelily několik objektů. V prvním případě to byl mohutný balon, přičemž Američané podezřívají Čínu, že nesl její špionážní zařízení. Čína se také k balónu přihlásila. Tvrdí ovšem, že byl určený k meteorologickým měřením. „Když jsem se si to poprvé přečetl, pousmál jsem se. Považuji to za nesmysl,“ je přesvědčený letecký meteorolog a pilot Petr Dvořák.
V úterý 21. února 2023 od 18:30 proběhne v Regionálním muzeu Skuteč přednáška s názvem Zběsilá Čína. S cestovatelkou Sašou Ryvolovou se vydáte napříč „Říší středu“ s batohem na zádech a totální jazykovou bariérou. Zažijete výstup na kultovní horu Emei Shan a toulky po národním parku Wulong, kde se točily exteriéry filmu Avatar.
Není jasné, jakým způsobem se nejméně tři neidentifikované létající objekty, které americké letectvo v uplynulých třech dnech sestřelilo, drží ve vzduchu. Řekl to v neděli novinářům podle agentury Reuters generál Glen VanHerck, který stojí v čele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) a severního velitelství. Generál dodal, že objekty z jistého důvodu nenazývá balony. Výslovně přitom ani nevyloučil, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru.
Americká stíhačka v uplynulých hodinách sestřelila u Aljašky blíže neurčený objekt o velikosti malého osobního auta, který letěl ve velké výšce. Uvedl to Bílý dům, podle kterého zásah letectva nařídil prezident Joe Biden. Není jasné, komu předmět patřil. Další podrobnosti budou podle Washingtonu jasné po analýze zbytků předmětu.
Otevřít mobilní aplikaci v chytrém telefonu, sepsat text, přidat fotku, nebo rovnou vzkaz natočit a poslat. V dnešní době naprosto běžný a i dostatečně rychlý způsob komunikace. Ovšem i přes nástup digitalizace Češi na „klasický“ dopis nezanevřeli. Stále se najdou tací, kteří vlastnoručně sepíší dopis, vloží jej do obálky, nalepí známku, připíší adresáta a odnesou do poštovní schránky. Hlavně při nejrůznějších příležitostech spojených se speciálně vydaným razítkem České pošty. Nyní valentýnským.
Čína rozmístila své špionážní balóny po celém světě, zpozorovány byly na pěti kontinentech, uvedl Bílý dům. Spojené státy jsou podle něj v této věci v kontaktu se svými spojenci. Pentagon uvedl, že americká vláda si je vědoma několika přeletů čínských balónů americkým územím, informují tiskové agentury.
Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.
Pět lidí za poslední den zemřelo pod lavinami v rakouském Tyrolsku. Jde o jednoho řidiče pluhu a čtyři muže, kteří se vydali do hor za rekreací. V Tyrolsku a Vorarlbersku stále platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí.
Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.
Spojené státy sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden nedlouho před sestřelením balónu řekl, že se o něj USA „postarají“.
Pořádný důvod k přípitku měli v uplynulých dnech příznivci klášterní výčepny v České Lípě. Po dlouhé cestě sem dopravili tanky, kde bude už brzy zrát pivo podle receptu Pavla Konvaliny. Jeho minipivovar Lípák patřil doteď k jednomu ze stovek českých létajících pivovarů a pivo si nechal vařit v zavedenějších výrobnách.
Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom informuje stanice CNN a tiskové agentury. První čínský špionážní balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek. Úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení.
Televizní i rozhlasový reportér, moderátor, turistický průvodce, učitel, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu a od ledna 2023 nový ředitel Českého rozhlasu Plzeň a Českého rozhlasu Karlovy Vary. To je stručný životopis chebského rodáka Davida Jakše.
Politici z Brna v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou zamíří na Tchaj-wan. Stanou se součástí delegace předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové. Cesta se uskuteční v březnu.
Nad Spojenými státy se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, řekl ve čtvrtek AP nejmenovaný vysoce postavený činitel z ministerstva obrany. USA pohyby balónu sledují a Pentagon na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Nakonec se ale ministr obrany Lloyd Austin a šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley pro takový krok nerozhodli kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že balón je civilním výzkumným přístrojem, který zkoumá hlavně počasí, a kvůli jeho omezeným manévrovacím schopnostem ho z plánovaného kurzu vychýlil vítr.
Představitelé olympijského hnutí se rádi tváří jako zastánci apolitické otevřenosti na všechny strany a neustále opakují (v nejrůznějších více či méně vynalézavých variantách) omšelou mantru, že „politika do sportu nepatří“. Je samozřejmě v pořádku bránit svět sportu před přímými zásahy politických veličin, i letmý pohled do moderní historie her pod pěti kruhy však svědčí o tom, že bojkoty z politických důvodů nejsou ničím novým.
Čínská food blogerka se chtěla na sociálních sítích pochlubit nebývalým úlovkem. Natočila video, na kterém ukázala, jak koupila velkého bílého žraloka, uvařila ho a nakonec snědla. Háček byl v tom, že nákup volně žijících zvířat je v asijské zemi nelegální. Dívka tak kromě zhlédnutí na internetu dostala i statisícovou pokutu.
/VIDEO, FOTO/ V pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek 2. února brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru.
V pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek 2. února brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru.
Čína označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Pekarová Adamová na twitteru reagovala vyjádřením, že cesta je rozhodnutím předsedkyně Sněmovny suverénní země.
Čínští vědci úspěšně naklonovali tři „superkrávy“, které produkují nadprůměrné množství mléka. Tvrdí to čínská státní média, podle nichž se jedná o průlom, který pomůže Číně zbavit se závislosti na importovaných plemenech mléčného skotu.
Udatní válečníci Asterix a Obelix se 2. února po více než 10 letech vracejí do kin. Tentokrát se vydávají do daleké Číny, kde dvojice nerozlučných Galů zachraňuje císařovnu i celou zemi. Snímek se jmenuje Asterix a Obelix: Říše středu a má i olomouckou „stopu“.
Generál Petr Pavel vpochodoval hned po svém zvolení hlavním vchodem do světové politiky. Jeho telefonát s tchajwanskou prezidentkou vzbudil celosvětovou pozornost a vrátil Česko po dvaceti letech do dob prezidentství Václava Havla, kdy dokázalo hrát významnou roli ve světové politice.
Měsíc po konci předsednictví Evropské unie se Česko dostalo opět do čela Evropy. Rozhovor nově zvoleného prezidenta Petra Pavla s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen se stal evropským tématem a Prahu dostal na špici politiky Unie vůči Číně.
Od středy 1. února firma Toyota přerušuje provoz ve svém výrobním závodě v průmyslové zóně v Ovčárech u Kolína. Odůvodňuje to nedostatkem výrobních součástek, který globálně řeší mnoho automobilových továren. Zákazníci si tak na své nové vozy počkají o to déle.
Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, napsala v úterý agentura Reuters. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Na kritiku nyní reagoval český premiér Petr Fiala, který uvedl, že se česká diplomacie může „sama rozhodnout, komu se rozhodne zavolat,“.
Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Pavel to uvedl na twitteru. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Ještě nebyl obležen davy, ještě se s ním nechtěl každý vyfotit nebo si podávat ruku. Nenápadný, vnímavý generál ve výslužbě zatím neshlížel s plakátů, nepřitahoval média, kamery. Teprve pozvolna začínal navštěvovat různá místa v zemi, navazovat kontakty, dělat si úsudek o názorech mezi lidmi. Nemluvil o kampani. O zvažování své prezidentské kandidatury sám nehovořil, nechtěl se k ní vyjadřovat.
Petra Doubková má ráda orientační běh. Na několikadenních závodech, kdy se spí v přírodě ve stanech, to však s praním použitého sportovního oblečení bývá někdy problematické. Bylo by mnohem praktičtější, pokud by existoval prací prostředek vhodný pro podobné situace. „Který by se vešel do batohu, byl lehký a skladný, nikdy a nikam by nevytekl, a hlavně – který by fungoval i při praní v ruce,“ vyjmenovává Petra Doubková své nároky. Jenže před několika lety nic podobného neexistovalo. A tak se do věci pustila sama a začala rozvíjet myšlenku tzv. ekologických pracích papírků v projektu, kterému se teď už věnuje naplno.
Dvanácti let se letos dožívá maskot táborské zoologické zahrady tygr ussurijský Rocky. Narozeniny oslaví už tuto sobotu 28. ledna přímo s návštěvníky zoo. Speciální narozeninové komentované krmení připravili ošetřovatelé na jednu hodinu odpolední.
Existuje množství vtipů na téma, jak muži nerozumí ženám. V Číně se ovšem taková situace může stát doslova. V této východoasijské supervelmoci totiž v dávných dobách vznikl speciální jazyk zvaný nu-šu, který ovládají pouze ženy. Vynalezen byl možná už před třemi tisíci lety, v době kulturní revoluce experti, kteří jej chtěli studovat, skončili v pracovních lágrech.