Prostějov – České tenistky na mistrovství světa družstev do 14 let, které v pondělí posedmnácté v řadě odstartovalo v Prostějově, v úvodním zápase porazily Indii 2:1. O první český bod se ve dvouhře postarala Ivana Šebestová. Ostravská hráčka pak po boku prostějovské kolegyně Anny Siskové zvítězila i ve čtyřhře a české dívky se tak na úvod mistrovství světa těšily z výhry. Domácím chlapcům se naopak nedařilo, když podlehli Korejcům 1:2.
Kazaň - Na plaveckém mistrovství světa v Kazani padly další dva světové rekordy, stejně jako v obou předchozích případech je vytvořily ženy. Švédka Sarah Sjöströmová vyhrála motýlkářskou stovku časem 55,64 sekundy, Maďarka Katinka Hosszúová zvládla 200 metrů polohový závod za 2:06,12.
New York - Americký provozovatel aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies je nejhodnotnější začínající soukromou firmou, tzv. startup, na světě. Podle údajů poskytovatele informací o soukromých společnostech PrivCo je hodnota firmy téměř 51 miliard USD (1,3 bilionu Kč). Uber tak překonal čínského výrobce chytrých telefonů Xiaomi, jehož hodnota je podle PrivCo 46 miliard USD, uvedla na svých stránkách CNN.
Kazaň - Barbora Závadová zaplavala na mistrovství světa v Kazani dvakrát český rekord na polohové dvoustovce, na postup do finále to ale nestačilo. V semifinále se zlepšila až na 2:11,97 minuty a obsadila celkové dvanácté místo. Nikdo další z českých reprezentantů z dopoledních rozplaveb do odpoledního finálového bloku nepostoupil.
Saint-Denis (Réunion), Toulouse - Z předmětu, který se dnes ráno našel na ostrově Réunion jako údajně druhý úlomek z pohřešovaného malajsijského letounu, se vyklubal kus žebříku. Agentuře AP to řekl malajsijský představitel zodpovědný za civilní letectví.
Brno - Post hejtmana Jihomoravského kraje je víc než práce na plný úvazek. Alespoň v podání Michala Haška to tak letos vypadá. Přestože je období dovolených, volno si nevzal. Vedle běžných povinností totiž řeší, jak zajistit další ročníky motocyklové Grand Prix. Ani poté, co jednání několikrát krachla, neztratil optimismus. „Věřím, že zájem na budoucnosti závodů mají všichni. Veřejný sektor i okruh. Minulé schůzky jsou uzavřená záležitost. Zásadní je, aby Velká cena v Brně zůstala," tvrdí.
Praha - Ministerstvo zdravotnictví varovalo před kosmetickou sadou pro děti s názvem Petite Girls. Výrobek je zdraví nebezpečný, obsahuje plísně a může způsobit oční infekci. Výrobce je z Číny. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Limit pro mikrobiální kontaminaci je u výrobku překročen o řád, dodalo.
Peking - Čím dál více Číňanek začíná nosit takzvané facekiny – plavky zakrývající obličej, aby jej chránily před sluncem a rizikem, že se na pláži opálí. Světlá pleť je totiž v Číně vysoce ceněná, protože opálená pokožka je tradičně spojována s chudými venkovankami, jež musejí dlouhé hodiny pracovat na slunci.
Brno - Post hejtmana Jihomoravského kraje je víc než práce na plný úvazek. Alespoň v podání Michala Haška to tak letos vypadá. Přestože je období dovolených, volno si nevzal. Vedle běžných povinností totiž řeší, jak zajistit další ročníky motocyklové Grand Prix. Ani poté, co jednání několikrát krachla, neztratil optimismus. „Věřím, že zájem na budoucnosti závodů mají všichni. Veřejný sektor i okruh. Minulé schůzky jsou uzavřená záležitost. Zásadní je, aby Velká cena v Brně zůstala," tvrdí.
Kazaň - Matěj Kozubek i Lenka Štěrbová vybojovali na plaveckém mistrovství světa v Kazani shodně 15. místo v závodech na 25 kilometrů. Oba se na nejdelší vypsané trati postarali o nejlepší české výsledky mezi dálkovými plavci na šampionátu. V neděli začnou v Kazani bazénové soutěže.
Brusel - Největšímu světovému producentovi oceli ArcelorMittal klesl ve druhém čtvrtletí zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 20 procent na 1,4 miliardy USD (34,6 miliardy Kč). Firma současně ve svém prohlášení zhoršila výhled globální spotřeby ocele, výhled svého hospodaření však ponechala beze změny. Společnost vlastní také přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava.
Liberec /GALERIE, SOUTĚŽ, ROZHOVOR/ - Rozhovor s libereckým fotografem Miroslavem Chmelou alias Matyášem Gálem o focení hudby a přírody, postprodukci, fotogeničnosti a jeho kalendáři Na dohled.
Vážený pane generální sekretáři Českého olympijského výboru Graclíku,je mi jasné, že jako někdejší špičkový biatlonista a rodák z Beskyd, kde o sníh nebývala nouze, musíte nad přiklepnutím zimní olympiády do Pekingu zvedat obočí. Nejen, že se tam se sněhem radši rovnou nepočítá, ale ani v nejbližších pořádných kopcích, do kterých je to z hlavního města skoro dvě stě kilometrů, to s ním nebývá nijak slavné. To konkurenční kazašská Almaty ho má spoustu hned za humny.
Praha - Americká technologická společnost Apple zůstává nadále podle ceny akcií celosvětově nejhodnotnější firmou světa a její hodnota se dokonce dále zvýšila. V první desítce nejhodnotnějších firem je osm ze Spojených států, zbývající jsou z Číny. Vyplývá to z průzkumu, který ČTK obdržela od poradenské firmy EY.
Bílovice /FOTOGALERIE/ - V zastrčené a nenápadné hale na kraji Bílovic vyrábí Martin Horák nafukovací katamarány. Lodě jsou mimo jiné unikátní tím, že je lze poměrně pohodlně převážet i v autech. Už deset let se jeho firma zabývá výrobou plavidel, své jméno si vybudovala už i v zahraničí.
Brno – Svou premiéru v ringu pod širým nebem zvládl zcela suverénně a pak si i povídal se soupeřem, kterého zasypal tvrdými údery. Brněnský thajboxer Tomáš Hron porazil jasně 3:0 na body běloruského protivníka Igora Bugaenka. „Dali jsme si pivko a prohodili pár slov. Je to normální sportovec, a tak bral i porážku," popisuje český bojovník s přezdívkou Chřestýš.
Bílovice /FOTOGALERIE/ - V zastrčené a nenápadné hale na kraji Bílovic vyrábí Martin Horák nafukovací katamarány. Lodě jsou mimo jiné unikátní tím, že je lze poměrně pohodlně převážet i v autech. Už deset let se jeho firma zabývá výrobou plavidel, své jméno si vybudovala už i v zahraničí.
Kuala Lumpur, Praha - Zajímavá informace, která stojí za pozornost. Češi by mohli pomáhat s přípravou sportovišť v lyžařských střediscích pro zimní olympijské hry v Pekingu, které se v čínské metropoli uskuteční v roce 2022. Čína totiž nemá s pořádáním zimních sportů tolik zkušeností. Peking získal pořadatelství při páteční volbě v Kuala Lumpuru.
Praha - Novým českým velvyslancem v Londýně se má stát dosavadní velvyslanec v Číně Libor Sečka. Ve středu o tom rozhodla vláda. Serveru iDnes.cz to řekl jeden z jejich členů, který si nepřál být jmenován. Sečka nahradí Michaela Žantovského, jenž od 1. září povede Knihovnu Václava Havla v Praze.
Washington - Když je škeble dutinovka tichomořská (Panopea generosa) naservírovaná na talíři, není to úplně nejlákavější pohled. Ale tento mořský mlž výmluvného tvaru je v Číně považovaný za lahůdku - a proto se v Severní Americe rozjíždí slibné podnikání, které se tuto gastronomickou kuriozitu snaží zpeněžit. To první, čeho si lidé na dutinovce všimnou, je její tvar - a řada místních názvů a přezdívek se právě o něj opírá. Z této škeble totiž vyčnívá dlouhý výběžek podobný ze všeho nejvíc mužskému pohlavnímu údu. Dutinovce slouží k propátrávání písku, který nasává, filtruje a zbavený všech výživných látek opět vypouští z těla.
Kuala Lumpur - 2008: jedna olympiáda. 2022: druhá olympiáda. Ano, už je to jasné. Zimní olympijské hry v roce 2022 se uskuteční v Pekingu. Čínská metropole je prvním městem, které po letním svátku uspořádá i zimní variantu. Co rozhodlo? Kandidatura podložená zárukami.
New York - Téměř čtyři miliardy lidí přibudou na světě do konce tohoto století, když poroste zvláště populace v afrických zemích. Uvádí to zpráva Organizace spojených národů, podle níž do roku 2100 bude na planetě 11,2 miliardy obyvatel. Nejlidnatější zemí se již za sedm let stane Indie, která o tento primát připraví Čínu. Předchozí odhady přitom tvrdily, že k tomu dojde až na konci příští dekády.
Peking - Čínské úřady prohlásily, že brambory budou další hlavní potravinou v zemi, a postupně by měly vytlačovat pěstování rýže. Země se čím dál tím víc potýká se suchem, které znemožňuje vypěstovat dostatek rýže v zemi, jež má 1,3 miliardy obyvatel, informoval dnes zpravodajský server The Times.
Brno – Zážitky z Dolomit i dobrý výsledek. To se vybaví brněnským závodníkům na dračích lodích. České barvy hájil Dragon Boat Club čtyři červencové dny na mistrovství Evropy v italském městečku Auronzo di Cadore. „Nečekala jsem takové nadšení pro dračí lodě. Už jen nástup týmů byl zajímavý, skoro na styl malé olympiády. S vlajkou a názvem klubu jsme procházely celým městečkem na stadion za doprovodu kapely," líčí bubenice Pavla Polanská.
Peking - Čína od roku 2012 zabavila celkem 38,7 miliardy jüanů (asi 152 miliard korun) z odhalené korupce. Oficiální činitelé usvědčení z korupce musí vrátit státu krom peněz také například pozemky či nemovitosti pořízené z úplatků. Informoval o tom dnes místní tisk.
New York - Rusko dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku podle očekávání vetovalo návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetřování loňské katastrofy malajsijského letadla nad Donbasem. Ruský zástupce v radě Vitalij Čurkin byl přitom jediný, kdo se postavil proti. Jedenáct členů RB OSN návrh podpořilo, Čína, Angola a Venezuela se hlasování zdržely.
Praha – Pražští hoteliéři, provozovatelé kempů i incomingové cestovní kanceláře zatím hodnotí letošní letní sezónu jako nadprůměrnou. Ruské turisty nahrazují Němci či návštěvníci z Asie. Vyplývá to z ankety médií. Obsazenost pražských hotelů na srpen zatím dosahuje 53 procent.
Hamburk - Němečtí celníci zabavili v hamburském přístavu 16.000 flakonů s padělaným značkovým parfémem. Náklad z Číny mířil na Slovensko a byl deklarován jako zásilka sedátek na WC a náhubků pro psy, informovala dnes agentura DPA.
Manila - Celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla nejníže od roku 2009, zejména kvůli nižšímu zájmu v Indii a Číně. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila konzultační společnost GFMS. Uvádí se v ní například, že Číňané místo zlata nakupovali akcie, které v té době slibovaly vyšší návratnost, zatímco dovoz zlata do Indie byl nejnižší za posledních pět čtvrtletí. Čína a Indie jsou největšími spotřebiteli zlata na světě.
Kazaň - Pro titul mistryně světa na deset kilometrů si doplavala v Kazani pětadvacetiletá Francouzka Aurélie Mullerová. Dnešní zlato přidala ke stříbru z poloviční tratě ze Šanghaje v roce 2011, druhou Sharon van Rouwendaalovou z Nizozemska porazila o 2,4 sekundy. Teprve sedmnáctiletá česká plavkyně Alena Benešová obsadila 30. místo.
Praha - Málokdy se stane, aby hráč, kterého si některý klub NHL vybere až v šestém kole draftu, vyvolal tolik pozornosti. Letos k tomu došlo - newyorští Islanders si jako 172. borce v pořadí vybrali mladého obránce jménem Sung An-tung. A proč kolem toho byl takový poprask? Talentovaný hokejista je z Pekingu a stal se vůbec prvním Číňanem, draftovaným do nejlepší hokejové ligy planety.
Kazaň - Mistrem světa na olympijské desetikilometrové trati v dálkovém plavání se v Kazani stal Američan Jordan Wilimovsky. Češi se mezi nejlepší neprosadili - Ján Kútnik obsadil 37. pozici, Matěj Kozubek doplaval na 54. místě.
Praha - Útraty čínských turistů v Česku rychle rostou. V březnu a červnu dokonce Číňané poprvé utratili v tuzemských obchodech víc než Rusové. V prvním letošním pololetí vzrostly nákupy Číňanů meziročně o 119 procent, v případě Ruských návštěvníků klesly o 42 procent. Další růst se očekává od podzimu po zavedení přímého leteckého spojení Peking - Praha. Na dotaz ČTK to dnes uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH. Čínských turistů by letos mohlo přijet do ČR zhruba 270.000.
Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nebezpečnou hračkou, barevnou chlupatou jo-jo koulí s očima a nosem. Děti mohou totiž plastovou kuličku nosu a poutko snadno utrhnout a následně je vdechnou nebo spolknou. Inspekce prodej výrobku proto zakázala. Oznámilo to dnes její tiskové oddělení.
Omaha - Volejbalistky USA po třech letech ovládly světovou Grand Prix. Ve finálovém turnaji v domácím prostředí v Omaze vyhrály úřadující mistryně světa všech pět zápasů, ztratily jen dva sety a zvítězily před Ruskem a Brazílií. Bývalý slavný volejbalista Karch Kiraly si tak na lavičce amerického výběru připsal další trenérský úspěch.
Peking - Pasažér letadla společnosti Šen-cen se pokusil na palubě o žhářský útok, ale ostatní cestující a posádka mu v tom zabránili. Na palubě bylo 95 cestujících a devítičlenná posádka. Podle čínského úřadu pro civilní letectví se dva lidé zranili.
Kábul - Představitelé afghánské vlády a islamistického hnutí Taliban se příští týden sejdou v Číně k druhému kolu oficiálních mírových jednání. Kábul uvedl, že bude požadovat dočasné příměří v bojích, které se vystupňovaly poté, co Taliban zahájil v dubnu jarní ofenzivu. Informovala o tom agentura AP.
Příbram - Slušná návštěva, pět gólů a nakonec těsná výhra Jablonce nad Příbramí. Takový byl sobotní šlágr fotbalové ligy. Jan Rezek, jenž se rozhodl si prodloužit profesionální kariéru v Příbrami, i po zápase věří, že když se tým vyvaruje zbytečných chyb, má na to prát se s nejlepšími.
Praha - Český trh se zlatými šperky loni vzrostl poprvé od roku 2007. Puncovní úřad opatřil ochranou známkou 825.000 zlatých šperků, meziročně o 16 procent víc. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o 23 procent na 1001 kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2014.