Kreativ

ŠTÍTEK: Čína

Café Evropa v Deníku

VIDEO: Evropská Unie má na to, aby v Africe porazila Čínu. Poslechněte si debatu

Česká republika v posledních letech zjistila, že i ona se musí zajímat o Afriku, geograficky nejbližšího souseda Evropy. Donutila nás k tomu především migrační krize, která ukázala, že bohatá Evropská unie musí společně čelit zvýšenému tlaku běženců nejen z válkou rozvrácených regionů světa, ale také převážně ekonomických migrantů z afrických zemí.

Martina Schmoranzová

Schmoranzová: Vždy jsem chtěla být lepší než všichni ostatní

V boxu patří mezi naprostou špičku. Martina Schmoranzová se do ringu postavila poprvé v osmnácti letech a od první chvíle bylo jasné, že tento bojový sport je pro ni jako stvořený. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat, a když v roce 2006 porazila úřadující šampionku české scény, otevřela si dveře do reprezentace, ve které bravurně obstála a daří se jí výborně i v současnosti. Na svém kontě má nespočet titulů.

Ilustrační foto

Bitcoin se propadl pod hranici 40 tisíc dolarů, padají i další kryptoměny

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu 19. května propadla pod 31 tisíc dolarů (646 tisíc korun) a za poslední den se snížila zhruba o 30 procent. Jde o největší jednodenní propad za více než rok, uvedla agentura Reuters. Výprodej zrychlil v odpoledních hodinách, kdy se prudce snižovala i cena dalších kryptoměn, včetně druhé nejrozšířenější ethereum. Bitcoin od svého maxima blízko 65 tisíc USD, kde byl minulý měsíc, tak ztratil už více než 50 procent hodnoty.

Andrej Šustr (vpravo) a Joe Thornton z Kanady.

Dvoumetrový unikát. Obránce Šustr hrál na Aljašce a vystudoval sociologii

Je výjimečný, to si pište. A nejen tím, že se dostal do nominace národního mužstva na mistrovství světa. Obránce Andrej Šustr má za sebou nevšední cestu. Hokej hrál na Aljašce, poté ho dokázal zvládnout dohromady se studiem na univerzitě. Prodral se do NHL, nejlepší ligy světa, v níž strávil šest sezon, aby ji vyměnil za úplně jiný svět, za angažmá v Číně.

Se svým synem se Radek Červenka toulají nejen po českých cyklostezkách.

Káva a kolo dohromady? Chutná to skvěle

V mládí jezdil na kole závodně a kolo mu jako zdroj obživy zůstalo dodnes, protože je prodává. Radek Červenka dnes žije s rodinou na okraji Prahy. A na kole tráví stále spoustu času. S ani ne pětiletým synem se na kole toulají nejen po českých cyklostezkách. „Minulý rok se s cyklistikou začal seznamovat v oddíle Kovo Praha. Doufám, že mu to vydrží a nesklouzne k balonu, zatím ho to dost baví," říká Radek, který svou vášeň pro cyklistiku propojil se světem kvalitní kávy, již prodává pod značkou Coffee Racer.

Strahovské autokino dnes večer promítá americkou hororovou komedii Skautův průvodce zombie apokalypsou.

Tipy na čtvrtek 13. května

Počasí se trochu zachmuřilo, ale i doma si můžete zkrátit hrozící dlouhou chvíli nějakou zajímavou akcí. Nebo vyrazíte třeba do autokina? Volba je jen na vás. Podívejte se na pár tipů, které si můžete dnes užít.

Testy na covid na ZŠ v Jihlavě

Žáci ve školách budou testování méně často. Končí i nutnost homogenních skupin

Frekvence testování žáků s PCR testy na covid-19 se ve školách od 17. května sníží z každého týdne na jednou za 14 dnů. Při používání antigenních testů od státu bude testování nutné jednou týdně. Výjimkou bude druhý stupeň základních škol v sedmi krajích s horší epidemickou situací, kde bude antigenní testování jako dosud dvakrát týdně. Všude se zároveň zruší podmínka, že se ve škole nesmí potkávat děti z různých tříd. Vyplývá to z informací, které dnes ministerstvo školství rozeslalo do škol.

Start čínské rakety Dlouhý pochod 5B

Trosky čínské rakety dopadly do Indického oceánu. Většina stroje shořela

Zbytky nekontrolovaně sestupujícího základního stupně čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly dnes ve 4:24 SELČ do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská státní média, podle nichž většina trosek shořela při vstupu do atmosféry. Zatím nejsou zprávy o tom, že by nějaké části dopadly do obydlených oblastí.

Čínská vakcína Sinopharm proti nemoci covid-19

Čínská vakcína má zelenou. WHO schválila Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. Rozhodnutí poradní skupiny WHO otevírá možnost, aby byla vakcína Sinopharm v následujících týdnech či měsících zahrnuta do programu COVAX, který WHO zřídila pro distribuci vakcín do středně- a nízkopříjmových zemí. Čína již v únoru přislíbila dát do programu COVAX deset milionů dávek očkovacích látek, uvedla agentura DPA.

Plastový odpad, ilustrační foto

Brčka a kelímky zakážou. Plastů ale přibude kvůli respirátorům či boxům na jídlo

Jedny plasty odcházejí, ale jiné je nahrazují. Nárůstu objemu plastových odpadů měl zabránit zákaz používání plastových brček a kelímků plánovaný na červenec tohoto roku. Konec brček je schválený vládou a nic se na něm nezmění. Výsledný efekt ale bude podle odborníků prozatím mizivý. Koronavirová pandemie totiž naopak přinesla masivní využití dalších plastů, třeba na respirátory, zdravotnický materiál a samozřejmě různé obaly na jídla z restaurací.

Sakury v Jablonci nad Nisou.

FOTO: Nádech růžové. Rozkvetlé sakury zkrášlily Jablonec

Nedaleko autobusového nádraží v Jablonci se mohou procházející pokochat pohledem na alej rozkvetlých sakur. Letos vykvetly o něco později než vloni především kvůli nadprůměrně studenému dubnu. Domovem sakury je mnoho asijských států, například Japonsko, Čína, Indie, Vietnam a Korea.

Kladno slaví postup do finále Chance ligy, Jaromír Jágr ale nedohrál

250 lidí na hokej a další útoky na Jágra. Smutný kolorit

Na poslední, rozhodující zápas letošního ročníku hokejové Chance ligy mezi Kladnem a Jihlavou smí diváci. 250. Titěrný počet, ale přesto zvedl vlnu nevole některých fanoušků (nejen jihlavských). Ti dokonce řádně zvedli mandle hrajícímu majiteli Rytířů Jaromíru Jágrovi.

Sběratel historických motorek, motonadšenec a autor motoristické literatury Petr Hošťálek se vydal po stopách závodu Paříž Peking.

2. díl Expedice Peking: Kawa žere i nízkooktanový benzín! zjistil Petr Hošťálek

Přes Rusko a Mongolsko do Číny. Přečtěte si, jak Petr Hošťálek ujel v rámci Expedice Peking zatím 1 808 kilometrů ze 40 tisíc. Co na cestě kus za hranicemi Slovenska viděl? Připravil se dobře? Pravidelně budeme přinášet povídání Petra Hošťálka, milovníka retro motorek, sběratele a autora motoristické literatury, o jeho cestách na motorce. Začínáme tím, jak se vydal po stopách slavného závodu Paříž - Peking. 

Co zbylo z Růženiny huti.

KOMENTÁŘ: Likvidace skuhrovské fabriky uvízla na slepé koleji

Masové mlýnky ze skuhrovské Porkertovy továrny znal celý svět. V dobách svého největšího rozkvětu dávala práci stovkám lidí. Nakonec fabriku nesemlela ani velká voda v roce 1998, ale konkurenční levnější napodobeniny jejich výrobků z Číny.

Mňága a Žďorp I Fléda I 28.3.2019

Skupina Mňága a Žďorp a Meky Žbirka vystoupí na střeše brněnských trojčat

Přestože hudební festivaly jeden po druhém ruší letošní ročníky a kultura spíš, než že by žila, živoří, kapela Mňága a Žďorp se rozhodla nepodléhat blbé náladě. Hraje jako by vir nebyl. Týden co týden oprašuje texty i akordy písní ze svých čtrnácti studiových alb, aby je na sobotních koncertech zazpívala fanouškům. V rámci Jarní online šňůry už „odjela“ pět koncertů a dalších šest jich má před sebou. Mezi nimi i ten, na který si jako hosta pozvala Mekyho Žbirku, a vystoupí s ním na střeše brněnských trojčat.

I přes obrovské pokroky v medicíně stále více pacientů doplňuje svou standardní léčbu bylinkami.

Z klášterních zahrad do lékárniček. Bylinkám moderní lékaři dlouho nevěřil

Už v pravěku patřily rostliny ke každodenní lidské stravě. Mírnily hlad, hasily žízeň, chutnaly. Po některých přestala bolet hlava, zuby, žaludek, mizely bradavice, vyrážka, otoky, rány se rychleji zacelovaly. Ani po tisíciletích nebyly účinky mnohých „obyčejných“ bylinek překonané. Není divu, že se k nim – vzdor kolosálnímu boomu syntetických léčiv – s pokorou vracíme.

Meteorický roj na obloze - ilustrační foto.

Vrcholí meteorický roj Lyridy, nejzřetelnější bude v noci na pátek

Meteorický roj Lyridy vyvrcholí ze čtvrtka na pátek. Pro pozorování jsou ale letos horší podmínky, ruší ho Měsíc, uvedl dnes astronom Petr Horálek v tiskové zprávě. Nejlepší bude pohlédnout na oblohu v pátek časně ráno. Lyridy lze pozorovat už nyní, poslední meteory lidé mohou vidět 25. dubna. V maximu půjde o deset až 15 meteorů za hodinu. Další zajímavý úkaz bude 27. dubna - tzv. superúplněk. Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.

Studenti z Přímky uspěli v soutěži na podporu lidských práv.

Studenti z Přímky podpořili lidská práva a uspěli v soutěži

 Účastnit se mimoškolních aktivit a soutěží v této nelehké době je mnohdy velmi náročné. Studenti ze znojemské střední školy na Přímětické ulici to však zvládli bravurně. V březnu se zapojili do 7. ročníku celorepublikové soutěže Vlajka pro Tibet. Je zaměřena na dodržování a podporu lidských práv v Tibetu, který je okupován Čínou. Soutěž se skládala z výtvarné a literární části a probíhala v několika kategoriích.  Letos se zapojilo šestnáct škol, elektronicky přišlo celkem 114 výtvarných a literárních příspěvků. Odborná komise ze Spolku Lungta, který je organizátorem tohoto klání, vybrala počátkem dubna vítězné práce. Mezi středními školami byli studenti ze znojemské Přímky jasnými favority.

Pavel P. Kopecký: Virtuální socdemokraté

Nešlo to asi jinak, než aby se delegáti posledního sjezdu ČSSD setkali pouze on-line. Nicméně v jejich přesunu do virtuálního prostoru je kus temné symboliky. Uvízli doslova v síti. Za poslední léta jim zásadně prořídly partajní řady, zdrcujícím způsobem prchali dlouho „ochočení“ voliči (mnozí zpětně „zdivočeli“), a rovněž jejich peněžní poměry jsou „na štíru“.