Jen pár hodin poté, co světoznámá hradecká firma Petrof oznámila, že zřejmě v souvislosti návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zrušila čínská strana pětimilionovou zakázku na dodávku klavírů a pianin do Číny, „vytrhl“ rodinné firmě trn z paty miliardář Karel Komárek. Ten celou zakázku od hradecké firmy koupil a nástroje mají nyní putovat do českých škol.
Co mají společného klavíry Petrof a plynovod Nord Stream 2? To, že mohou padnou za oběť srážce mezi naší západoevropskou demokracií a totalitními mocnostmi – Čínou a Ruskem. Zatímco v případě Petrofu jde o stornovaný obchod ze strany Číny za pět miliónů korun, v případě storna Nord Streamu 2 půjde o sedm a půl miliardy, a to euro.
Krnovský rodák Pavel Brída podniká v branži motorek. Díky tomu má už 25 let spolehlivé obchodní partnery v Číně. Nedokázal nečinně přihlížet, když koncem března vrcholila koronakrize, z lékáren zmizely roušky a vázlo i zásobování nemocnic ochrannými respirátory. Ve spolupráci s Rotary clubem Opava a Frýdek-Místek sehnal od sponzorů 800 tisíc korun.
Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové zřejmě v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu zatím přišel o pětimilionovou zakázku na dodávku klavírů a pianin do Číny.
Americký magazín Foreign Policy každý týden zveřejňuje takzvaný dokument týdne, který je podle něj významný či zásadní. Zatímco obvykle jde o materiály týkající se zahraniční politiky Bílého domu nebo OSN, tentokrát se pocty dostalo dopisu z pražských Řeporyjí. Ten 31. srpna odeslal jejich starosta Pavel Novotný (ODS) čínskému ministru zahraničních věcí prostřednictvím zdejšího velvyslance.
Tisková konference Miloše Vystrčila na tchajwanském ministerstvu zahraničních věcí byla ve čtvrtek po poledni z různých důvodů sáhodlouhá. Až v samotném závěru zazněl dotaz zpravodaje agentury Reuters, který se předsedy Senátu jasně zeptal, zda jeho cesta bude znamenat změnu oficiální české politiky vůči Tchaj-wanu. Dostalo se nejen jemu, ale především Vystrčilovým tchajwanským hostitelům jasné a pravdivé odpovědi, že nic.
Prezident Miloš Zeman podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila lhal, když kritizoval jeho cestu na Tchaj-wan. Uvedl to v nedělní debatě v televizním pořadu Partie. Premiér Andrej Babiš uvedl, že nerozumí Vystrčilovým slovům o narovnání páteře České republiky.
/FOTO/ Od rozhodnutí o výstavbě nové plavecké haly v Lounech k jejímu otevření uběhly na měsíc přesně čtyři roky. Slavnostní akt je v plánu v pátek 11. září, týden předtím měla veřejnost možnost si areál poprvé prohlédnout. Nabídku využila v pátek 4. září řada lidí.
Prezident Miloš Zeman je proti zavedení 15procentní daně z příjmu, jak se na tom dohodla koalice ANO a ČSSD v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Jde o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu, řekl prezident v dnešní Partii televize Prima. Dodal, že tento nápad se bude snažit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) rozmluvit na schůzce příští úterý.
Ve finále letošní soutěže Miss České republiky bude mít své želízko v ohni i Vysočina. Simona Šimková sice bydlí v Praze, kde i pracuje v televizi, pochází ale z Jihlavy. „Myslím si, že o postupu rozhodla převážně moje povaha,“ říká v rozhovoru a poodhaluje zákulisí známé soutěže.
Čínské velvyslanectví v Praze dnes označilo cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan za hrubé porušení národní suverenity Číny a vážné zasahování do čínských vnitřních záležitostí. Velvyslanectví to uvedlo v prohlášení zaslaném ČTK. Velvyslanectví vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. Senátní delegace se vrátila z návštěvy Tchaj-wanu dopoledne.
Miloš Vystrčil má v sobě takovou zvláštní odvahu. Je to odvaha středoškolského profesora Málka z Drdova Vyššího principu nebo tatínka ze Svěrákovy Obecné školy. Toho, který po váhání zvedne panzerfaust a odpálí ho. Neb nikdo jiný to udělat nemůže.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil na palubě letounu směřujícího z Tchaj-wanu do Prahy poskytl Deníku rozhovor, v které uvedl, že svojí návštěvou neporušil politiku jedné Číny. Parlamentní diplomacií, která neodporuje dohodám s Pekingem, ale podle svých slov dosáhl významných posunů v ekonomické a vědecké spolupráci Česka s Tchaj-wanem i příslibu významných tchajwanských investic v Česku.
Přestože je Tchaj-wan od pevninské Číny oddělen mořskou úžinou, nacházejí se na ostrově neocenitelné kulturní poklady z dávných dob přímo z kontinentální Číny. Tchajwanci však nezamrzli v minulosti a zajímá je i moderní umění nebo současná popkultura. Součástí článku je i odpoveď na jednu ze soutěžních otázek, které se dozvíte v sobotu 5. září na Deník.cz.
/FOTO/ Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové zřejmě v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu zatím přišel o pětimilionovou zakázku na dodávku klavírů a pianin do Číny. ČTK to dnes řekla prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová. Čínský obchodní partner Petrofu z Pekingu podle ní s odkazem na Vystrčilovu návštěvu hradecké firmě oznámil, že zatím neodebere již dohodnutou zásilku nástrojů v hodnotě 200.000 eur (5,3 milionu korun).
Věra Kuberová odmítla převzít od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela Jaroslava Kuberu (ODS), který letos v lednu náhle zemřel ve funkci předsedy Senátu.
Deset miliard dolarů ročně. Tolik investovali v minulých letech tchajwanští investoři do svých firem v pevninské Číně. Nyní, s ohledem na události v Hongkongu, uvažují o přesunu aktivit, mimo jiné do Evropy. Česko by tak mohlo v příštích letech získat technologické investice v hodnotě desítek miliard korun ročně.
Na Tchaj-wanu najdete jen pár významnějších staveb starších dvaceti, třiceti let. Důvodem nejsou ani tak častá zemětřesení, ale to, že před padesáti, šedesáti lety byl Tchaj-wan chudou zemí. Součástí článku je i odpoveď na jednu ze soutěžních otázek, které se dozvíte v sobotu 5. září na Deník.cz.
Pěkný galimatyáš je ze startu fotbalové Ligy národů, soutěže reprezentačních mužstev, která se při minulém prvním ročníku uvedla velmi sympaticky. Nyní je na zavření, samozřejmě kvůli nemoci covid-19.
Matěj Buzgo z české biotechnologické firmy Inocure je jedním ze skoro čtyř desítek podnikatelů, kteří doprovázejí předsedu Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Jednání s tchajwanskými partnery mohou pro Buzgovu střední firmu přinést vstup do světa největších světových hráčů farmaceutického průmyslu. Využití nanočástic firmy Inocure může přinést v budoucnu průlom v léčbě rakoviny.
Někteří již vědí a někteří nevědí. Brná je nejstarší vinařská obec v regionu. Obyvatelé Brné se pěstováním vína živili před několika stovky let. Spolek Veselá Brná se k tomu hrdě hlásí. V centru tehdejší obce u kapličky vysadili místní vinaři tři hlavy vína.
Mimořádný úspěch českých destilátů v Číně. Stará žitná myslivecká nenašla konkurenci na soutěži China Wine & Spirits Awards. Výrazný dojem zanechala i desetiletá ultraprémiová švestkovice, která na stejném klání získala stříbrný kov. Čínský trh je navíc po výrobcích z Prostějova lačný, doposud bylo do nejlidnatější země vyvezeno několik desítek kontejnerů lihovin.
Čína porušila slovo, když v Hongkongu nedodržela zásadu jedna země a dva systémy. Na dotaz českých novinářů to dnes na Tchaj-wanu řekl předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Takový postup Číny není podle něj přijatelný a Česká republika by se za Hongkong měla postavit podobně jako to udělala třeba Británie. Vystrčil je od neděle na pracovní návštěvě Tchaj-wanu a jeho cestu Peking ostře kritizuje.
Strategická instituce české státní správy čelila loni kybernetické špionáži, za kterou patrně stálo Rusko. Ve výroční zprávě za rok 2019, kterou má ČTK k dispozici, na to upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad neupřesnil, jaká instituce byla napadena. Na informaci dnes upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Podle zprávy NÚKIB v Česku meziročně přibylo kybernetických útoků. České instituce se také potýkají s nedostatkem peněz i odborníků na kybernetickou bezpečnost, nejzávažnější je problém ve zdravotnictví.
Donedávna ukazovali turistům metropoli, teď jsou bez práce. Průvodci v metropoli patří k nejpostiženějším profesím. Pokles zakázek odhaduje Asociace průvodců ČR na 93 procent.
Na břehu krásného horského jezera Slunce a Měsíce si zakladatel novodobého Tchaj-wanu generál Čankajšek postavil nejen svoje letní sídlo, ale také křesťanský chrám. Součástí článku je i odpoveď na jednu ze soutěžních otázek, které se dozvíte v sobotu 5. září na Deník.cz.
Manželé Fejtovi provedou v rámci klubového večeru provincií Sečuan v Číně, kam cestovali do několika rezervací pro pandy, zítra od pěti hodin odpoledne ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, který je součástí jihlavské zoo. Přiblíží posluchačům místní kulturu, bambusové parky, nejstarší čajovou plantáž na světě a místní trhy v historických městech.
Znáte nejkolektivnější sport na světě? Dvaadvacetičlenná posádka se na mohutné lodi snaží co nejrychleji dostat do cíle. Na netradiční sport lákají nadšenci ostravského klubu dračích lodí.
Česká republika musí kvůli cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan počítat s následky. Čínský lid žádá sankce či dokonce přerušení hospodářských a diplomatických styků. Ve svém komentáři to napsal čínský státní deník Global Times, který českou stížnost na předchozí výhrůžky Pekingu označil za "gangsterskou logiku". Vystrčila popisuje jako klauna a sobce.
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vyzvala šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, aby se Evropská unie postavila za Česko po výrocích čínského ministra zahraničí. Piráti to dnes uvedli v tiskové zprávě. Na Borrella se obrací i europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), informovala na twitteru. Čínský šéf diplomacie Wang I v pondělí řekl, že předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Po rychlé reakci české diplomacie by podle Gregorové měla jednat i unie.
Návštěva předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu představuje překročení červené čáry. Prohlásil to čínský ministr zahraničí Wang I, který dnes v Berlíně jednal se šéfem německé diplomacie Heikem Maasem. Peking považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a Vystrčilovu cestu za porušení principu jedné Číny. Maas se Česka zastal, když řekl, že hrozby do politiky nepatří a že od mezinárodních partnerů očekává vzájemný respekt.
Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun v noci na dnešek SELČ udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii. Jou řekl, že Vystrčil je prvním předsedou Senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání Legislativního dvora, tedy v tchajwanském parlamentu. Vystrčil za udělení medaile poděkoval a s odvoláním na slavný výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho tchajwanským zákonodárcům řekl: "Jsem Tchajwanec." Na tiskové konferenci následně odmítl, že by návštěvou Tchaj-wanu porušil politiku jedné Číny.
Tchajwanské průmyslové investice jsou přes obrovský nepoměr vůči pevninské Číny stále vyšší než ty z Pekingu. Tchajwanští podnikatelé dávají práci více než 24 tisícům Čechů. Součástí článku je i odpoveď na jednu ze soutěžních otázek, které se dozvíte v sobotu 5. září na Deník.cz.
Jsou věkově trochu nevyrovnaný pár. Jemu jsou čtyři měsíce, jí tři roky. Ona dostala jméno, které by se dalo přeložit jako Hašlerka, on je ještě příliš mladý na to, aby už jméno měl.
Dalo se to čekat. Přesto šlo prohlášení čínského ministra zahraničí Wang I, v němž předsedovi českého Senátu pohrozil větou „přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus“, za hranu v diplomacii přijatelné rétoriky. Miloš Vystrčil mohl čekat, že se čínským komunistům nebude návštěva demokratického Tchaj-wanu líbit. Ale vyhrožovat takto druhému nejvyššímu českému ústavnímu činiteli je od Pekingu krátkozraké. Navíc v si-tuaci, kdy si s podobným vyhrožováním čínské ambasády spojuje část Čechů předčasný skon Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery.
Tchajpejská zoologická zahrada již určila luskouny, které z Tchaj-wanu dostane Praha. Za několik měsíců by mohli lidé v pražské zoo obdivovat nyní tříletou samičku a čtyměsíčního samce. A delegace předsedy Senátu Miloše Vystrčila se odzvěděla i to, že tchajwanské aerolinie chtějí zřídit přímou linku do českého hlavního města.
Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny úvodní čtyři závody nové sezony Světového poháru v rychlobruslení, které se měly konat v listopadu a prosinci. Mezinárodní bruslařská unie (ISU) zároveň odvolala také dva listopadové závody SP v rychlobruslení na krátké dráze.
Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa si dnes na pokyn ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením šéfa čínské diplomacie k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Ministerstvo to uvedlo na svém webu. Tlapa prohlášení Wanga I, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny, označil za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.
Na tuzemském trhu byl odhalen další potenciálně nebezpečný výrobek. Jde o tlakový hrnec Bravo De luxe, který může při upouštění páry zranit spotřebitele, odhalila Česká obchodní inspekce. Ta nařidíla zákaz dalšího prodeje a stažení výrobku z českého trhu.
Předsedu českého Senátu Miloše Vystrčila mrzí prohlášení čínského ministra zahraničí, zasahuje podle něj do vnitřních záležitostí České republiky. Wang I řekl, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že slova čínského ministra jsou za hranou. Náměstek ministra Martin Tlapa si následně předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením.
Uzavíral jsem si cestovní pojištění. Byl to ale problém, protože česká cestovní pojišťovna neměla Tchaj-wan na seznamu států světa. Nakonec mě ale pojistili. Jako zemi, kam jedu, napsali Čína. Není to nepravda. Tchaj-wan se ostatně sám oficiálně Čínská republika jmenuje. Součástí článku je i odpoveď na jednu ze soutěžních otázek, které se dozvíte v sobotu 5. září na Deník.cz.
Přílet české delegace na Tchaj-wan zaznamenala řada světových agentur a médií. Jde o druhou důležitou zahraniční návštěvou na ostrově, který se Čína snaží izolovat, připomněla AFP. Na počátku měsíce ostrov navštívil americký ministr zdravotnictví. Server francouzského rozhlasu RFI cestu předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila označuje za "mimořádně symbolickou".
Bilance obětí po sobotním zřícení dvoupatrové budovy s restaurací na severu Číny vzrostla na 29. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AP. Záchranáři z trosek vyprostili 57 přeživších.
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil dnes přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Po asi dvanáctihodinovém letu stroj tchajwanských aerolinií China Airlines přistál v hlavním městě ostrovní země Tchaj-peji. Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Na dnešní večeři s tchajwanským ministrem zahraničí Vystrčil cestu označil za historickou návštěvu.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je lhostejný vůči čínsko-českým vztahům a dopustil se vážného vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Po Vystrčilově odletu na návštěvu Tchaj-wanu to ve večerním vyjádření zaslaném ČTK uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v ČR. Čínská strana podle něj s cestou výrazně nesouhlasí a odsuzuje takový čin.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) odletěl dnes před 16:00 z pražského ruzyňského letiště na návštěvu Tchaj-wanu. Doprovází ho asi devadesátičlenná delegace, ve které jsou podnikatelé i další politici včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Cesta budí velkou pozornost. Protestuje proti ní Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou kolonii. Stavěli se proti ní i vysocí čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.
Nejméně 17 lidí přišlo na severu Číny o život při zřícení budovy, v níž se nacházela restaurace. Záchranáři z trosek zatím vyprostili 28 přeživších a pokračují v pátrání po dalších. Informovala o tom agentura Nová Čína.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil, druhý nejvyšší ústavního činitel, bude nejvýše postaveným politikem EU, který ostrov za poslední půlstoletí navštívil. Cestu podpořily desítky západních politiků, čeští vládní představitelé a prezident Miloš Zeman s ní ale nesouhlasí.