Praha - Na 95 tisíc dětí i dospělých by se mělo letos zúčastnit Noci s Andersenem, akce, při níž u příležitosti výročí narození slavného dánského pohádkáře nocují děti v knihovnách. Původně česká iniciativa se rozrostla nejen do dalších zemí, ale i na další místa - školy, nemocnice, domy dětí, divadla, muzea i domovy pro seniory. Čeští knihovníci akci pořádají proto, aby děti přiměli ke čtení a naučili je také chodit do knihoven. Sedmnáctý ročník pohádkové Noci s Andersenem se uskuteční v pátek 31. března ve více než 1620 registrovaných čtecích míst. V pondělí o tom informoval Roman Giebisch z Národní knihovny.
Rychnovsko - O poslední věci člověka a rozloučení s ním se ve většině případů postarají příbuzní. A pokud zemře osamělý člověk, který se nemůže spolehnout na své blízké, mívá peníze na pohřeb většinou ušetřené.
Mělník /PŘIDÁNO VIDEO/ – Hladkou výhrou 6:1 pokřtili novou halu v areálu Gymnázia Jana Palacha druholigoví futsalisté Olympiku. Hosté z Chotěboře připravili v závěrečném kole druhé ligy Západ domácí o čisté konto až v závěru, kdy proměnili první z celkem tří dlouhých penalt.
Brno – Cestu z ubytovny hledají jen těžko kvůli počtu dětí, romskému původu nebo tomu, že nemohou našetřit na kauci. Padesátka takových rodin hledá pomoc v brněnském projektu rychlého zabydlení. Poslední z nich se mají ubytovat ještě v tomto měsíci.
Mirošov – Prodejci rukodělného zboží zaplavili v sobotu ráno Domov Harmonie na okraji Mirošova. A atmosféru jarně laděných trhů dokreslilo sluníčko, které hřálo obyvatele sociálního zařízení i desítky návštěvníků.
Beroun - Městská knihovna Beroun uskutečnila další ročník už tradičního charitativního bazaru knih. Ten se konal v pátek a v sobotu a výtěžek z něho bude věnován Domovu sv. Anežky České pro seniory s projevy demence při Farní charitě Beroun.
Zora Machartová žije v Liberci a je ředitelkou zdejšího Občanského sdružení TULIPAN, prostřednictvím kterého již jedenáct let pomáhá lidem s handicapem najít práci a začlenit se do společnosti. Zora Machartová se v sociální oblasti pohybovala již na střední škole. Od šestnácti let pracovala jako dobrovolník Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v Liberci.
Tereza Melišová je žena mnoha aktivit a tváří. Žena, která zastává roli mámy, PR managerky, spisovatelky, ale také zakladatelky komunity na podporu sebevědomí – Věř si a především zakladatelky projektu POMÁHAT s radostí.
Zdeňka Frýbertová je maminkou dvou dětí se kterými bydlí v Hustopečích. Pracuje jako účetní a kosmetická poradkyně Mary Kay. Všechen svůj volný čas věnuje pomoci druhým.
Petra Říhová je žena, která na vlastní kůži pociťuje, jak je těžké být v dnešní době ženou. Snaží se ze všech sil být dobrou matkou, manželkou, přítelkyní, kolegyní i podnikatelkou.
Radka Fenclová je akční žena, která se nebojí pomáhat zvířatům i lidem. Již více než deset let se věnuje výcviku psů a canisterapii v rámci Mostecké psí školy Rastava.
Magdalena Majková je úžasná žena, která pomáhá druhým. Pracuje jako zdravotní sestra ve třech zařízeních. Po smrti manžela zůstala sama s dvanáctiletou dcerou, o kterou vzorně pečovala a pečuje dodnes. Jako samoživitelka stihla vystudovat Karlovu univerzitu. I v době, kdy byla její dcera nemocná, nepřestala pracovat.
Ludmila Jurkovičová je žena s velkým srdcem a nekonečnou touhou pomáhat druhým. Pochází z malé vesnice Božice na jižní Moravě. Je vystudovanou diplomovanou sestrou a nyní svými dovednostmi pomáhá coby vrchní zdravotní sestra v největší síti soukromých domovů seniorů v České republice.
Kateřina Vojáčková žije v obci Krásný Les nedaleko Frýdlantu. Odmalička milovala psy. Často se stávalo, že se při venčení svého pejska ujala nějakého opuštěného. Rodina se o něj vždycky postarala. Když jí bylo šestnáct let, založila se svou rodinou psí útulek Azyl Pes, s nímž rodičům pomáhala.
Lucie Poláková působí jako učitelka a zástupce ředitele na Vyšší odborné škole Cheb, kterou již sedmým rokem vede. Při vzdělávání studentů oboru sociální práce klade důraz na profesionální přístup studentů k budoucím klientům, toleranci k odlišnostem a zapojení studentů do občanské společnosti.
Andrea Něničková není jenom manželkou, matkou dvou synů, programovou vedoucí Městského kulturního střediska, ale také polovinou srdce humanitárního projektu Lvíček Míra. Tento projekt zajišťuje materiální pomoc pro děti z oblastí válečných konfliktů a zároveň se snaží o jejich problémech informovat.
Hana Čadová je žena s velkým „Ž" a s velkým srdcem. Letos oslaví významné životní jubileum. Hanka je vdaná žena a milující máma čtyř dětí žijící v Havířově. Povoláním je zdravotní sestra.
Lenka Janatová je úspěšná průkopnice a žena s velkým srdcem. Už je to pěknou řádku let, co se v České republice chopila projektu Kiwanis panenek. První panenky se ještě šili u ní doma, dnes již patří mezi nepostradatelné pomůcky v mnoha českých nemocnicích a jejich dětských odděleních.
Třiasedmdesátiletá Jana Kratochvílová je zakladatelka a dlouholetá ředitelka Domova Olga a chráněného bydlení v Centru Velan v Blansku. Jedná se o denní stacionář pro mentálně postižené spoluobčany v regionu. Klienti jsou dospělí muži i ženy, mohou zde trávit svůj čas s přáteli a odborným personálem.
Iveta Koudelová v roce 2011 založila Jistoty Domova. Organizaci, která pomáhá občanům z Mladé Boleslavi, ale i občanům z malých okolních obcí zvládat úskalí, která sebou nese nemoc nebo stáří.
Iva Volková vybudovala domov pro týrané psy Rafael Ops. Iva je (ne)obyčejná žena, která miluje zvířata, přírodu a vše živé, ale zejména psy. Jejím snem odjakživa bylo pomáhat němým bezbranným tvářím. Když nemohla nečinně přihlížet k utrpení psů, založila unikátní Dočasný domov na pomoc týraným psům.
Praha - Herečka Alena Vránová převzala v sobotu večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.
Helena Franclová vystudovala obory sportovní a kondiční specialista, sociální práce se zaměřením na komunikaci a psychoterapii, je diplomovaným fyzioterapeutem a držitelkou certifikátu Dobrého anděla.
Hedvika Zimmermannová je ředitelkou husitské diakonie, farářkou Církve československé husitské v Hrádku nad Nisou. V roce 1993 nastoupila jako farářka husitské církve do malé náboženské obce v Hrádku nad Nisou a toto povolání vykonává s krátkými přestávkami, kdy si „odskočila" na mateřskou dovolenou a na radnici do funkce místostarostky, dodnes.
Filipov – Komunikací s lidmi, kteří trpí demencí, se zabývá již více než deset let Mária Wirth. Ta „podlehla" metodě zvané validace Naomi Feil, která přispívá právě ke zlepšení života lidí s Alzheimerovou nemocí a jejich rodin.
Denisa Makki, letos čtyřicetiletá, působí v mnoha oblastech pomoci druhým. Je dobrovolnicí v mezinárodní humanitární organizaci ADRA, pod jejíž záštitou vystupuje v jednom brněnském Domově pro seniory jako společnice devadesátileté seniorce. V okruhu svých známých a rodiny pořádá charitativní sbírky obnošeného šatstva a domácích potřeb a sbírky pro útulek.
Praha - Zdeňka Šimáková se narodila v Mladé Boleslavi. V pěti letech se pak s rodiči přestěhovala do Prahy. Na dobu, kdy Evropu sužoval teror a válka, vzpomíná dodnes. Nejkrásnější den v životě, kdy si s milujícím partnerem řekli své ano, totiž prožila právě tehdy.
/FOTOGALERIE/ Ve středisku Helios Domova seniorů v Havířově se tento týden konal 8. ročník Missis senior. Letos byl tématicky zaměřen na televizní seriál z roku 1978 Nemocnice na kraji města.
Jana Červánková, zdravotní sestřička, zakladatelka a ředitelka mobilního hospice Domov, ale v první řadě maminka dvou dospělých synů a jednoho menšího sluníčka.
Alžběta Humlíčková je obětavá mladá žena, matka malého syna a milovnice zvířat, jejichž pomoci zasvěcuje prakticky veškerý volný čas. Je zakladatelkou Útulku Tibet, o.s. v obci Marefy u Bučovic, kde na plný úvazek a bez nároku na odměnu již od roku 2007 pomáhá společně s dobrovolníky hlavně hendikepovaným a opuštěným zvířatům.
Alexandra Jančová z Karlovarského kraje se věnuje jak školním dětem, tak opuštěným zvířatům. V roce 2010 založila občanské sdružení Konec toulání, tato organizace pečuje o zhruba 150 toulavých koček a pořádá umísťovací výstavy po celém kraji. O kočky, kterým se nepodaří najít nový domov, se paní Jančová obětavě stará natrvalo.
Plzeň, Domažlicko – Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard poděkoval za vynikající práci vybraným pracovníkům v sociálních službách organizací zřizovaných krajem. Ocenění v podobě pamětní medaile, děkovného listu a drobného daru si na krajském úřadě převzalo celkem 24 pracovníků a dva ředitelé.
Ústí nad Labem - Stíhání dvou mladistvých, kteří podle kriminalistů loni v září ubili v Ústí nad Labem bezdomovce, policie rozšířila o další násilné činy. "Čelí obvinění také z loupeže, ublížení na zdraví a těžké újmy na zdraví," řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté dokončují vyšetřování případu.
Mělník – Nová éra začíná. Futsalisté mělnického Olympiku v pátek odehrají svůj historicky první mistrovský zápas v nové domácí hale. V areálu Gymnázia Jana Palacha přivítají v závěrečném kole druhé ligy Chotěboř, nad níž v prvním vzájemném duelu vyhráli 4:3 po proměněné dlouhé penaltě v poslední minutě.
Libochovice – Sociální sítí facebook nedávno proběhla zpráva o plánu založit nový útulek pro psy v areálu bývalého prasečáku v Křesíně na Libochovicku.
Staří nebo zdravotně postižení lidé, kteří už nejsou schopni se o sebe bez cizí pomoci postarat, mají šanci žít v domovech s pečovatelskou službou. Provozují je ovšem především větší města, která mohou navíc uspokojit jen malou část žadatelů. Například v Mělníku počet žadatelů o čtyřicet takzvaných bytů zvláštního určení převyšuje až pětinásobně jejich nabídku.
Staří nebo zdravotně postižení lidé, kteří už nejsou schopni se o sebe bez cizí pomoci postarat, mají šanci žít v domovech s pečovatelskou službou. Provozují je ovšem především větší města, která mohou navíc uspokojit jen malou část žadatelů. Například v Mělníku počet žadatelů o čtyřicet takzvaných bytů zvláštního určení převyšuje až pětinásobně jejich nabídku.
Staří nebo zdravotně postižení lidé, kteří už nejsou schopni se o sebe bez cizí pomoci postarat, mají šanci žít v domovech s pečovatelskou službou. Provozují je ovšem především větší města, která mohou navíc uspokojit jen malou část žadatelů. Například v Mělníku počet žadatelů o čtyřicet takzvaných bytů zvláštního určení převyšuje až pětinásobně jejich nabídku.
Olga Bastlová žije celý život v Táboře. Vystudovala zde gymnázium a následně v Praze ČVUT pozemní stavitelství na stavební fakultě. Má za sebou i dvouleté studium na oceňování nemovitostí a pedagogické minimum.
PANEL DENÍKU / Hospodařit každý měsíc s rozpočtem okolo deseti tisíc a starat se přitom o tři malé děti není snadné. Pro Žanetu Dolenkovou z Olomouce je to však běžná realita.
Dobrovolně. Bez nároku na odměnu, ve svém volném čase, nezřídka i s přispěním vlastních peněz třeba za dopravu. To je práce dobrovolníků, kteří se snaží pomoci svému okolí.
Dobrovolně. Bez nároku na odměnu, ve svém volném čase, nezřídka i s přispěním vlastních peněz třeba za dopravu. To je práce dobrovolníků, kteří se snaží pomoci svému okolí.
Dobrovolně. Bez nároku na odměnu, ve svém volném čase, nezřídka i s přispěním vlastních peněz třeba za dopravu. To je práce dobrovolníků, kteří se snaží pomoci svému okolí.