Červené Janovice Revitalizace rybníku Pohan byla slavnostně zahájena v úterý 18. srpna. Jedná se o rybník v sousedství rybníku Katlov, přičemž obě vodní plochy má od města Kutná Hora pronajaty známý rybář a cestovatel Jakub Vágner.
Blanensko – Příliš mnoho psů bez domova. To hlásí zařízení pro opuštěné psy na Blanensku. Útulek pro psy v Blansku i psí záchytná stanice v Boskovicích mají nyní kapacitu téměř naplněnou.
Blanensko – Lidí, kteří mají zapsaný trvalý pobyt na úřadě, neustále přibývá. Děje se tak z různých důvodů. Majitel nechce, aby měl nájemce v místě bydliště trvalý pobyt, nebo se chce daný člověk skrývat před úřady, či dokonce exekutory, aby nevěděli, kde se nachází. Může se tak snažit vyhýbat trestnímu stíhání. V Blansku má úřední adresu kolem sedmi stovek lidí a podle Dagmar Ševčíkové, která má na starosti evidenci obyvatel, počet lidí s trvalým pobytem na úřadě neustále narůstá. V Boskovicích se za poslední čtyři roky zvýšil počet takových lidí téměř o osmdesát. Ke konci minulého roku mělo na úřadě bydliště 370 osob.
Klášterec nad Ohří - Každoročně v letních měsících veřejnost diskutuje o nárůstu bezdomovců ve městě. Jak ale říká Jana Hotová, sociální pracovnice z Městského úřadu v Klášterci nad Ohří, počet bezdomovců ve městě zůstává stabilní:
Nejpopulárnější placená on-line hra na hrdiny - World of Warcraft - se dočká dalšího přídavku. V něm na hráče bude kromě velké nové lokace čekat také další hratelná postava, zvýšená maximální úroveň hrdinů a spousta dalších novinek a vylepšení pro hru. Aktuální čísla předplatitelů nevypadají pro studio nejlépe, jejich počet klesl o polovinu v porovnání s obdobím největší popularity.
Přines knihu, udělej radost a dobro a třeba se také zapoj do dobrovolnické činnosti pro své město. Právě takovou akci rozjela tento týden Mládežnická rada města Karviné ve spolupráci s místní knihovnou a Dobrovolnickým centrem, které v knihovně působí.
Praha – Nález těla muže oběšeného na stromě nedaleko Mníšku pod Brdy řeší od neděle středočeská policie. Mohlo by se jednat o 32letého místního muže, kterého již od minulé soboty postrádala manželka: před polednem se při odchodu z domova rozloučil tak, jako by se měl vrátit za pár minut, avšak už se neobjevil. K jeho nalezení nepřispělo ani několik rozsáhlých pátracích akcí; poslední z nich – i za účasti desítek dobrovolníků – se uskutečnila tuto sobotu.
Broumov - Na Slovensku dlouhodobě bojují s problémem nekontrolovaného množení opuštěných toulavých psů bez domova žijících v romských osadách na Slovensku.
Pec pod Sněžkou, Horní Maršov - Galerie Veselý výlet v Peci pod Sněžkou připravila výstavu nazvanou Kam se vypravit? aneb Turistické cíle podle Veselého výletu.
Břeclavsko – Přečíst knihu, povídat si, zajít na procházku nebo do divadla. Obyvatelé domova Betlém v Kloboukách u Brna pro lidi s postižením chtějí trávit volný čas jako většina lidí. Jsou však závislí na pomoci druhých. Pracovníci klobouckého zařízení nemohou pokrýt potřeby každého a dobrovolníků je málo. Nedostatek ochotných lidí pomáhat ve volném čase trápí i další organizace na Břeclavsku. Dobrovolníkem se při tom může stát téměř každý.
Od svých osmnácti let žije v mnichovském domově pro seniory pracovitý a usměvavý klient Venoušek. Nyní je mu už osmdesát let. Nikdy nikomu neodřekl pomoc a je dobrou duší tohoto zařízení.
Velké Losiny – Bezpečný a komfortní domov, v němž mohou starší lidé aktivně trávit své stáří. To je Senzion, nově zbudovaný komplex s nájemními byty ve Velkých Losinách. Neobvyklý penzion pro seniory si budou moci lidé prohlédnout v sobotu 15. srpna od 10 do 16 hodin. První obyvatelé se do něj nastěhují v září.
Tábor - Instruktorka Olga Kundrátová se i se svými svěřenkyněmi zapojila do sbírání kabelek pro rozvíjení dětského talentu. Pomohla i její dcera Petra.
Hradec Králové - Jako jeden velký podvod vnímá celou událost i lékař Pavel Bareš, který se o tom, že přišel o své pacienty, dozvěděl, až když mu začali zmatení klienti a jejich příbuzní telefonovat, co že se to vlastně děje.
Točník – Skupina historického šermu Okořská garda přináší na hrad Točník akci s názvem Oživení historie na hradě. Děti i dospělí si ji mohou užít v sobotu 15. srpna od 10 do 17 hodin.
Hradec Králové - Vyjádření k napjaté situaci v Domově U Biřičky poskytl Deníku lékař a předseda okresního sdružení České lékařské komory Eduard Havel. Záležitost je pro něho i půl roku po utajené hromadné přeregistraci téměř 350 klientů k jinému lékaři nedořešená.
Kutná Hora – Poděkování za milé přijetí si pro obyvatele Kutné Hory připravila tříčlenná rodina barmských emigrantů, kteří v roce 2013 našli ve městě svůj nový domov. Ve spolupráci s organizací Barmské centrum Praha uspořádali ve čtvrtek 13. srpna v městské knihovně besedu spojenou s ochutnávkou tradiční barmské kuchyně.
Hradec Králové - „Byl to podraz. Do pokoje za námi přišla skupina lidí a chtěli něco podepsat. Ani jsme nevěděli co," začíná své vyprávění klientka Domova U Biřičky. Je jí přes 70 let a jméno si přeje zachovat v utajení. Bojí se. Pod zárukou anonymity ale ochotně vypovídá, co se v domově dělo.
Višňové – Prodali veškerý majetek, ale na cestu za lepší budoucností to ještě nestačilo. Řeč je o rodinách z Pákistánu či Afgánistánu, které vyslaly na cestu do Německa či Švédska své děti samotné. Dva chlapci z takových rodin nyní bydlí v zámečku ve Višňovém, kde sídlí Výchovný ústav. Místní lidé se nejprve obávali, aby z domova nevznikl utečenecký tábor, ale nyní se již situace uklidnila. Mladíci zůstanou ve Višňovém zhruba měsíc, pak putují dál.
Hodonín – Policejní manévry zažili ve čtvrtek v podvečer lidé v Hodoníně. Členové uniformovaných hasičských a policejních jednotek pátrali po dvaadevadesátiletém důchodci, kterého od rána pohřešovala jeho rodina.
České Budějovice - Volejbalový Jihostroj Č. Budějovice vkročí do sezony se změnami v kádru. V pozici nahrávačské jedničky sice zůstává český reprezentant Filip Habr, ale společně s ním bude v klubu působit talentovaný Kristián Červinka.
Rychnov nad Kněžnou - Začala dlouho očekávaná oprava kanalizace a vodovodu v Lipovce. Rozdělena je do dvou etap.Akce je spojená také s rozvojem kvasinské průmyslové zóny. Průjezd Lipovkou je nyní omezen, lidé se však do svých domovů dostávají zatím bez větších problémů.
Hradec Králové - Na machinace s lékařskou péči v Domově U Biřičky si stěžuje i Česká lékařská komora. Krajský úřad vyzývá k nápravě opakovaně, ale marně.
Damašek - V několika syrských městech na západě země začalo ráno platit dohodnuté příměří. Syrská armáda se stáhla na novou obrannou linii a ustupuje před radikály, kteří zabírají nová území na severozápadě státu.
Praha /FOTOGALERIE/ - V úterý v pražské zoo pokřtil nejvyšší představitel Indického velvyslanectví Chargé d'Affaires pan Venkatachalam Murugan dvě mláďata sovy indické. Tyto vzácné sovy se podařilo letos v rámci českých a slovenských zahrad rozmnožit vůbec poprvé. Zoo Praha se tak stala čtvrtým chovatelským zařízením v Evropě, kde se tyto ptáky podařilo odchovat.
Pardubice /ROZHOVOR/ - Co mohlo vést dva nezletilé mladíky k brutálnímu útoku na 55letého bezdomovce na pardubickém autobusovém nádraží, jsme se zeptali psychologa Andreje Drbohlava, který se dlouhodobě věnuje výzkumu nejhorších forem deformace osobnosti a chování, jaké v prostředí lidské společnosti mohou vzniknout.
Prachatice - S tropickými teplotami musejí provozovatelé zařízení pro seniory dbát na dodržování pitného režimu svých klientů ještě více, než je tomu v chladnějším období.
Potřebná, ale především psychicky i fyzicky náročná je práce těch, kteří pečují o dříve narozené v mnichovském domově pro seniory. Obětavé ženy a muži jsou přitom velmi špatně placeni.
Ptactvo v kozmických ptačích loukách budou návštěvníci pozorovat shora. Ochránci přírody tam vybudovali novou rozhlednu, jejíž stavba vyšla na více než 600 tisíc korun.
Do pěti let bude v krajské metropoli téměř 79 tisíc lidí starších šedesáti let. Nároky na sociální služby pro tuto skupinu Ostravanů rostou. Město nyní chystá výstavbu dalšího domova důchodců.
Zašová – Nové bydlení získalo osmnáct tělesně postižených mužů z Domova pro osoby se zdravotním postižením v Zašové. V pondělí se přestěhovali do tří nových domků postavených za čtyřiadvacet milionů korun.
Pardubice /ROZHOVOR/ - Co mohlo vést dva nezletilé mladíky k brutálnímu útoku na 55letého bezdomovce na pardubickém autobusovém nádraží, jsme se zeptali psychologa ANDREJE DRBOHLAVA, který se dlouhodobě věnuje výzkumu nejhorších forem deformace osobnosti a chování, jaké v prostředí lidské společnosti mohou vzniknout.
Hodonín - Hledá se nový ředitel hodonínského S-centra. Krajští radní totiž odvolali z funkce ředitele Janu Trnečkovou, ale zároveň ji pověřili vedením tohoto domova pro sto čtyřicet důchodců. „Důvodem byly opakované a dlouhotrvající stížnosti na neřešení interpersonálních problémů na pracovišti. Vzhledem ke skutečnosti, že pravda a reálná skutečnost se v takových případech těžko nacházejí, rozhodla rada o vyhlášení výběrového řízení s tím, že dosavadní ředitelka je pověřená vedením a může se do výběrového řízení přihlásit," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví a sociální věci Marek Šlapal.
Hodonín - Hledá se nový ředitel hodonínského S-centra. Krajští radní totiž odvolali z funkce ředitele Janu Trnečkovou, ale zároveň ji pověřili vedením tohoto domova pro sto čtyřicet důchodců. „Důvodem byly opakované a dlouhotrvající stížnosti na neřešení interpersonálních problémů na pracovišti. Vzhledem ke skutečnosti, že pravda a reálná skutečnost se v takových případech těžko nacházejí, rozhodla rada o vyhlášení výběrového řízení s tím, že dosavadní ředitelka je pověřená vedením a může se do výběrového řízení přihlásit," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví a sociální věci Marek Šlapal.
Ústecký kraj – Domovy pro seniory, azylové domy, stacionáře, pečovatelské služby či nízkoprahová centra v Ústeckém kraji dostanou peníze na provoz a mzdy, které jim od začátku roku chybí. Stát totiž kraji pošle 75,7 milionů korun na dofinancování sociálních služeb.
Praha – „Hurá, dovolená, 14 dní daleko od domova a vše házím za hlavu." To je jedna z mnoha zpráv, které se v posledních letech pravidelně objevují v období prázdnin na sociálních sítích. Podle odborníků je to v podstatě pozvánka pro zloděje, aby se šťastnému dovolenkáři podívali do bytu. Společnost Next si udělala na sociálních sítích rychlý průzkum a zjistila, že lidé o svých cestách na dovolenou na Facebooku nebo na Twitteru informují dvakrát více než v roce 2013.
Vyšní Lhoty – Bez budíčku, zato se striktní večerkou. Běženci, pro které se zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku stane načas domovem, se sice z areálu svévolně nedostanou, uvnitř ale budou mít přes den volný režim. „Cizinci vstanou podle svého rozhodnutí. V osm hodin bude připravena snídaně, pokud ji budou chtít, vstanou v sedm třicet," popisuje začátek obyčejného dne ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný.
Ústecký kraj - Domovy pro seniory, azylové domy, stacionáře, pečovatelské služby či nízkoprahová centra v Ústeckém kraji dostanou peníze na provoz a mzdy, které jim od začátku roku chybí. Stát totiž kraji pošle 75,7 milionů korun na dofinancování sociálních služeb.
Kyjov – Pronikavý zápach z hnojiva sužuje v posledních dnech obyvatele Kyjova. Zemědělci po žních vracejí živiny zpátky do půdy a připravují se na novou výsadbu. Kvůli blížícímu se Slováckému roku kyjovská radnice na sociální síti Facebook žádá podniky, zda by bylo možné hnojení omezit.