Polévkové středy pořádá pravidelně Charita Tábor. Ve středu 16. března se vařila Polévka, která pomáhá a rozdávali ji pracovníci Terénního programu Tábor lidem bez domova. Na konci Dobrovodské ulice u Jordánu byla k dostání poctivá, silná a vydatná polévka z brambor, fazolí, mrkví a cibule. Děkujeme Charitě Tábor za poskytnuté snímky.
Někdo se narodí ve velkoměstě a s přibývajícími životními zkušenostmi si uvědomí, že sem vlastně nepatří. Rodilí Ostravané Jan a Ladislav Tumovi nezávisle na sobě zjistili, že svým založením patří na vesnici. Přesun z městského ruchu na Osoblažsko oba bratři považují za nejlepší rozhodnutí v životě.
Pondělí 7. března se v DS Rybniční ve Strakonicích neslo v duchu oslav MDŽ. „Jsem ráda, že jsme se mohli sejít. Tři týdny jsme byli mimo provoz. Zužovaly nás covid i střevní chřipka. Dnes už je vše v pořádku, tak hezkou zábavu,“ přivítala zúčastněné vedoucí domova Jana Nevařilová. K poslechu hrála skupina Rytmix.
Hned 28 chlapců z dětského domova v Bortnykách na západní Ukrajině našlo od pondělí 14. března nový domov v Loukově na Kroměřížsku. Jejich evakuaci koordinovala Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) společně s ředitelem domova Ruslanem Markivem a Charitou Bystřice pod Hostýnem.
V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Boltův příběh byl dlouho smutný a bez naděje. Nic však není zcela bez naděje, dokud je člověk - či pes - naživu.
Arthur Curry, známý také jako Aquaman, je kocourek obratný a mrštný jako rybička uprostřed oceánu. Své jméno si Artík vysloužil i díky těžkému střetu s protějším živlem, ohněm, který díky všem superhrdinům přežil. Děkujeme Kamile Šťastné z táborského útulku za zaslání.
Udržet prodejny na venkově je velký problém. Mnohde v Olomouckém kraji to vzdali a obyvatelé musejí za nákupy do měst nebo se spokojit se sortimentem pojízdné prodejny. Ne tak v Komárově u Mladějovic. Přitom vesnice má i s klienty domova pro seniory pouhých 204 obyvatel. Prodejnu se smíšeným zbožím chce udržet stůj co stůj.
Starosta Kyjeva a bývalý boxerský šampion v těžké váze Vitalij Kličko v pátek oznámil, že ve městě, sužovaném z několika stran postupujícími ruskými silami, zůstávají stále ještě téměř dva miliony lidí. Za normálních okolností žije v ukrajinské metropoli kolem 3,5 milionu obyvatel. „Ukrajinské hlavní město má dostatek životně důležitých zásob, aby vydrželo několik týdnů. Jeho přístupy zůstávají prozatím otevřené,“ oznámil v pátek Vitalij Kličko.
Sobotní fotbalový duel FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi Opavou a Třincem bude věnován ukrajinským uprchlíkům, kteří museli opustit své domovy a nyní se nacházejí na území města Opavy. Slezský FC se v reakci na aktuální situaci na Ukrajině rozhodl v minulých dnech nabídnout ukrajinským občanům, kteří byli nuceni opustit své domovy, dočasné ubytování v prostorách Parkhotelu Opava.
Vytrhnout seniory z každodenního stereotypu a nabídnout jim nevšední kulturní zážitek – takový byl cíl Zimního hudebního pohlazení. V sále mostecké umělecké školy F. L. Gassmanna ho uspořádala pro klienty Domovů sociálních služeb Litvínov i ostatní seniory regionu teplárenská společnost United Energy.
Osud někdejšího S-centra v Hodoníně zajímá Transparency International. Nevládní protikorupční organizaci zaujalo dění okolo bývalého domova pro důchodce po tornádu, které loni areál poničilo natolik, že v něm provoz musel skončit.
Udržet prodejny na venkově je velký problém. Mnohde v Olomouckém kraji to vzdali a obyvatelé musejí za nákupy do měst nebo se spokojit se sortimentem pojízdné prodejny. Ne tak v Komárově u Mladějovic. Přitom vesnice má i s klienty domova pro seniory pouhých 204 obyvatel. Prodejnu se smíšeným zbožím chce udržet stůj co stůj.
Krásné a úctyhodné 100. narozeniny oslavila klientka Domova sociálních služeb Meziboří, příspěvkové organizace Ústeckého kraje. K významnému jubileu přijel klientce domova osobně pogratulovat také hejtman Jan Schiller se svým náměstkem pro oblasti sociálních věcí, bezpečnosti a sociálně vyloučených lokalit Jiřím Kulhánkem a vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Ústeckého kraje Petrou Lafkovou.
Maminka Renata z Českých Velenic už podruhé čelí těžké životní zkoušce. Ve čtrnácti letech přežila vážnou nehodu, při které v autě zemřeli dva lidé. Teď ji pomalu ničí nádor. Proti nepřízni osudu se snaží bojovat, i když lékaři nad ní už zlomili hůl. Hlavní snahou statečné matky teď je, aby její čtyři děti nezůstaly bez domova.
Stranou od pomoci Ukrajině nestojí ani Dětský domov ve Volyni. „Při páteční odpolední besedě dětí s vedením domova se děti domluvily, že by chtěly podle svých možností pomoci dětem na území válkou postiženého území Ukrajiny,“ řekl zástupce ředitelky domova Jiří Pán.
Maminkám s dětmi, které utíkají z Ukrajiny před válečnými útrapami, poskytuje první akutní pomoc a azyl město Olomouc prostřednictvím odboru sociálních věcí a domova pro ženy a matky s dětmi.
/FOTOGALERIE/ Psal se rok 1979, když tehdy pětileté Hance lékaři objevili nádor na mozku. Při operaci jí museli odebrat velkou část tkáně. V důsledku toho však došlo k mentální retardaci a oční vadě. Na jedno oko oslepla, na druhém začala vidět ‚trubicově‘. I když jí osud postavil do cesty překážky, Hanka byla jako dítě šťastná.
Ukrajinka Irina střídavě pracuje v České republice už dvacet let. Poslední týdny žije v Prachaticích a je zaměstnaná v Domově seniorů Mistra Křišťana. Má čtyři děti. Nikdy tady nechtěla zůstat, jen k nám jezdí vydělat peníze a uživit rodinu, na kterou je už devět let sama. Na tom stále trvá a ujišťuje, že v Česku rodina zůstane jen po nutnou dobu.
Senioři dětem, děti seniorům. To je hlavní myšlenka projektu organizace Mezi námi, který se snaží spojovat nejmladší generaci z mateřských škol s nejstarší generací v domovech pro seniory.
Žáci MŠ a ZŠ Tábor, ČSA 925 připravili výstavu na téma Domov. Výtvarné výrobky pak prodávali v Městské knihovně Tábor a výtěžek z prodeje poskytli lidem bez domova. Děkujeme Lence Knotkové za příspěvek.
Za okny je vidět i slyšet parkování auta. Už jsou tady! Z auta vystupuje mladá štíhlá žena, vysoký tmavovlasý muž a malý hubený kluk. Maminka, tatínek a syn.
V Rusku se narodil a vystudoval tam střední školu. V Česku, kam na prahu dospělosti odešel, absolvoval vysokoškolské studium. Už dlouhé roky podniká na českém realitním trhu. I díky jeho práci mají tisíce rodin nový domov. Domov, který dnes tolik chybí ženám, dětem a seniorům prchajícím před válkou. I lidem, kteří na Ukrajině sice zůstávají, aby se postavili proti násilí, jejich domovy ale ničí zbraně okupantů.
Masopustní veselí dorazilo i do Senior Centra v Blansku. Oživit všední dny trochou zábavy a humoru se rozhodli zaměstnanci centra a jejich záměr vyšel. Legrační maškarády vykouzlily úsměv na tvářích snad všech jeho klientů. Děkujeme zaměstnancům centra za dnešní příspěvek.
Agresi Ruské federace směrem k Ukrajině negativně vnímají jak obyvatelé, tak instituce v České republice. Masarykova univerzita v Brně dne 26. února ukončila s okamžitou platností smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami. Rektor Martin Bareš v dokumentech zaslaných do Ruska uvedl, že jsou však připraveni diskutovat o obnově spolupráci, pokud si budou moci být jistí, že principy demokracie, svobody a respekt sdílený s evropskými zeměmi 21. století v Rusku definitivně zvítězily. Jak situaci na Ukrajině vnímají sami Ukrajinci jsme se zeptali čtyřiadvacetileté brněnské studentky Masarykovy univerzity Julije Dumenko původem z Užhorodu.
V jídelně hotelu Záviš na náměstí v Hluboké nad Vltavou sedí několik desítek žen a dětí, které právě obědvají, všude zní ukrajinština. Nejsou to účastníci zájezdu, ale uprchlíci ze země, kde se bojuje. V rohu místnosti leží naskládané hromádky humanitární pomoci, hlavně hygienické potřeby i oblečení. Na terase česky vypráví novinářům paní Olesa Bulik o dlouhé cestě, kterou absolvovaly z rodné Koločavy na Podkarpatské Rusi, odkud vyjely počátkem víkendu. Do nového domova přijely zapůjčenými autobusy ČSAD Písek teprve v neděli podvečer.
Fotbalový Baník Ostrava se rozhodl poskytnout obyvatelům válkou postižené Ukrajiny konkrétní pomoc. Jednou z forem je nabídka ubytování malým fotbalistům z partnerského ukrajinského Ruchu Lvov. Baník už prostřednictvím své Akademie oslovil sportovního ředitele Akademie Ruchu Lvov Sergije Zajceva a nabídku mu tlumočil.
Na ulici se člověk dostane snadno. Cesta z ní už jednoduchá není. Ve žďárském parku U Ivana tak vzniklo ve čtvrtek 24. února improvizované stanové městečko, které lidem přiblížilo reálný život lidí bez domova.
Také pobočky Diecézní charity ostravsko-opavské vyvěsily ukrajinské vlajky. Charita na Ukrajině pomáhá prostřednictvím Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce od roku 2005. Z pohledu Charity bojové operace na Ukrajině nezačaly v pondělí, ale před osmi lety na územích ohrožených ozbrojenými separatisty.
Neobvyklou návštěvu přivítali v pátek 25. února v Domově Clementas v Mlékovicích. Mezi seniory se totiž objevil kůň. Jmenuje se Frodo, je mu sedm let a jeho velikost prozrazuje, že jde o plemeno minikoně. Na terapie s ním jezdí chovatelka Eva Bukričová.
Devadesátiletý Karel Dušánek z Domova pro seniory v Krči je jedním z těch, kteří, když opouštěli svůj domov, si do toho nového vzali domácího mazlíčka. V jeho případě andulky.
Inflace a růst cen energií se negativně promítnou i do nákladů na žití v domovech pro seniory a zdravotně postižené. Klienti si zde pravděpodobně už brzy připlatí za ubytování i stravu.
Nejen děti v mateřských a základních školách, ale i senioři slaví v těchto dnech masopustní veselí a karnevaly. Ve společenské místnosti, které místní říkají kavárnička, kolínského Domova pro seniory v ulici Nad Zastávkou se ve čtvrtek po obědě sešli jeho obyvatelé více či méně zamaskovaní.
/FOTOGALERIE/ Bylo jí 14 měsíců, když se dostala do dětského domova. Spolu se staršími bratry – čtyřletým a osmiletým – se stal jejím novým domovem plným tet a dalších dětí ten v Chanovicích.
Deník získal fotografie z norského Kristiansandu a německého Rostocku, kam se na jaře přestěhují oblíbené ústecké samice orangutana bornejského Dwang (Ňuninka) a Cantik. Podmínky v ústecké zoo jsou pro chov orangutanů nevyhovující, stěhováním si výrazně polepší. V nových domovech už na ně čekají i chovní samci.
Nikolaj Fjodorovič je jedním z mála mužů, kterému dovolili překročit hranici ze samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny do Ruska. Jeho věk (59 let) ho ušetřil od mobilizace, kterou v pátek nařídili separatističtí vůdci. Z Donbasu prchají mnozí lidé, mají strach z toho, co bude. Někteří se však vzápětí vrací zpět a doufají, že když přežili válku v roce 2014, zvládnou i případnou další.
Hlavním hrdinou nové knihy Aleny Mornštajnové nazvané Teribear: Tajemství modré krabice je maskot Nadace Terezy Maxové dětem – červený plyšový medvěd. Nabídka na napsání knížky pro děti přišla právě od nadace a od nakladatelství Albatros.
/ROZHOVOR/ Domov Ždírec na Jihlavsku oslavil loni pětadevadesáté narozeniny. Vedení dočasně zastává zástupkyně ředitelky a vedoucí ekonomického úseku Soňa Humpolíčková. „Naše zařízení by mělo klientům nahradit jejich domov, snažíme se jim přiblížit to jejich doma, i když to nejde zcela nahradit,“ říká.
/FOTOGALERIE/ Martina Burešová je velkou milovnicí zvířat. Věnuje jim svou lásku, energii, volný čas, groše vydané z vlastní peněženky ani nepočítá. A nejde jen o její vlastní psy a kočky. V obci nedaleko Peček provozuje spolek Radim kočkám, který pomáhá zvířatům, která nemají to štěstí, tedy domov natožpak dobrý.
"Útok na soukromí a naše rodiny," odsuzují poslanci jednání demonstrantů hnutí Chcípl PES. Přestože až na jeden výrazný incident v domově poslance Josefa Cogana nedošlo na Královéhradecku k výraznějším problémům, krajani a kolegové novopackého starosty zveřejnění adres politiků ostře kritizují.
Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí se potýká s nákazou koronaviru, vypomáhat tam začali hasiči. Pomoc hasičů je zatím plánovaná do pondělí osmadvacátého února.
Handicapovaní, kteří již nejsou sociálně izolování a nežijí v ústavních zařízeních, ale jsou součástí komunity a bydlí v běžných domácnostech – takový je jeden z vytyčených cílů sociální politiky Pardubického kraje. A zřejmě se daří ho plnit. Od roku 2010 kraj totiž vystavěl komunitní domácnosti pro více než pět stovek klientů.
O domov důchodců dlouhodobě bojují v Bučovicích na Vyškovsku. V minulosti jeho výstavba ztroskotala kvůli vysoké ceně a přednost dostaly budovy v Hustopečích na Břeclavsku nebo v Sokolnicích na Brněnsku. Nyní se rozhodli představitelé kraje bučovický projekt oživit. "Máme stavební povolení a chceme znovu posoudit, jestli bychom nenašli v tomto projektu nějaké úspory," řekl radní pro investice Vladimír Šmerda z ODS.
Lidé na Klatovsku by měli být obezřetní. Pohybují se zde podvodníci, kteří vybírají od lidí peníze na postižené lidi nebo akce. Proti tomu se ohradil i domov pro seniory v Janovicích nad Úhlavou, jehož jméno bylo takto zneužito.
Smutná zpráva dorazila z Nového Jičína. V požehnaném věku 97 let zemřel v pondělí 14. února v místní nemocnici pan Ludvík Šablatura. Válečný veterán, sportovec a také stavitel skokanských můstků v Harrachově.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Ve všední den dopoledne jsou prostory dlažkovického zámku vyprázdněné. Po jedné z chodeb se mihne jen uklízečka, která chvíli, kdy jsou tamní obyvatelé ve školách a školkách, využívá k nerušenému úklidu. V osmi prostorných bytech tu bydlí přibližně šedesátka dětí, které z různých důvodů nemohou být ve svých rodinách. I v dětském domově, který v bývalém zámku v Dlažkovicích slouží už od roku 1950, ale prožívají podobné radosti i starosti jako jejich vrstevníci z běžných rodin.
Přesun služeb pro důchodce v Habrovanském zámku? Záměr, který zástupci Jihomoravského kraje ohlásili pro budoucí roky, budí pochybnosti. Projevil je také starosta Habrovan na Vyškovsku Radoslav Dvořáček. „Už jsme jim to jednou úspěšně rozmluvili, od té doby tady je polovina míst vyčleněná právě pro důchodce. To je pro nás zásadní, protože míst pro ně v regionu není dostatek,“ potvrdil redakci Dvořáček.