Chrudim - Účastníci Rotopedtours a Pěškotours 2013 opět zdolali rovník, tentokrát rovnou dvakrát a ještě kousek přidali! Ke krásnému výsledku výrazně přispěli také klienti chrudimského Lůžkového a sociálního centra pro seniory, o.p.s. Zúčastnilo se jich úctyhodných čtyřiatřicet! Dohromady ušli téměř 81 km a na rotopedu a šlapadlech ujeli dokonce 320 km. Pomyslně tak došli a dojeli až do rakouského Salzburgu.
Domažlice – Páni, dámy, beseda začíná… Tato slova vyzývají k tanci Česká beseda. Tento salónní tanec je pro starší generaci nerozlučně spjat s plesy a slavnostmi, ale pro většinu mladších je zcela neznámý.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Hračkami přeplněné dětské pokojíčky. Takový pohled je určitě většině rodičům důvěrně známý. Jsou však pokojíčky, které už tak veselé nejsou. Třeba proto, že chybí rodiče, kteří by svým ratolestem hračky koupili.
Praha - Armáda spásy otevře od 1. prosince svá denní centra také v noci, aby v nich mohli lidé bez domova přespat a přečkat mráz. Díky této službě „volná židle" bude moci pod střechou přenocovat v Praze i dalších městech republiky několik stovek potřebných. Novinářům to dnes řekl ředitel sociálních služeb Armády spásy František Krupa.
Postřekov – Třebaže letošní Chodský vánoční koncert bude 19. prosince v domažlickém arciděkanském kostele patřit tentokrát Chodskému souboru Mrákov, Postřekovští během adventu zahálet nebudou.
Praha – Mobilní telefon stále nepoužívají čtyři procenta dospělých Čechů. V roce 2007 to bylo 14 procent. Nejméně uživatelů je ve věku nad 75 let, i když za posledních sedm let se jejich podíl v této věkové kategorii zvýšil ze čtvrtiny na 70 procent. Vyplývá to z údajů ČSÚ.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Oba stejné světlemodré tričko, na něm žluté logo speciální školy v Jaroměři. Přesto se postavili proti sobě. „Bratrovražedný souboj," usmíval se Zijad Asad, jejich vychovatel, který duel nad zeleným stolem sledoval s úsměvem a batohem na zádech.
Ústí nad Labem - Nehoda tří osobních aut ve čtvrtek odpoledne zaměstnala ústecké policisty. Řidič stříbrné fabie se před domovem pro seniory na Bukově nevěnoval řízení a narazil do aut jedoucích před ním.
Krnov - Nejen tvrdou muzikou pravidelně ožívá krnovský mulitžánrový klub Wassabi v Soukenické ulici. V sobotu 30. listopadu se dočkají fanoušci hip hopových interpretů Igora, Marata a DJ Freezera, kteří vystoupí v Krnově vůbec poprvé.
Horní Studénky – Policistům se zatím nepodařilo najít pětačtyřicetiletého Jana Macka z Horních Studének. Pohřešovaný muž v úterý 26. listopadu večer odešel z domova a do současné doby se nevrátil. Jeho zmizení přišla rodina nahlásit na policii o den později. Policisté prověřili všechna zdravotní zařízení, ale v nich neuspěli.
Kolín – Novým přírůstkem psího útulku je asi roční kříženka, která dostala jméno Vydrbína (první snímek shora). Našla se v Jateční ulici. Je to milá, kontaktní, velmi aktivní fenka vhodná pro sportovně založeného chovatele.
Domažlicko - Kriminalisté obvinili sedmadvacetiletou ženu z malé obce na Domažlicku, která zanechávala svoji nezletilou dceru po dobu až čtyř měsíců v kotelně u domu. Dívka byla zcela odkázána na pomoc muže bez domova, který v kotelně přebýval s ní.
Praha /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Na mapě Evropy bychom si měli připadat jako černá ovce. Jako jediní v EU totiž Češi posílají do ústavů i děti mladší tří let – jen loni jich byly dva tisíce. Pro srovnání: v Polsku nyní uvažují o zákazu umísťovat do domovů mladší 12 let, na Slovensku pak reformu, o niž se snažíme my nyní, odstartovali v 90. letech minulého století.
Jsou to dva roky, co se u nás ve velkém psalo o tom, jak od roku 2014 žádné dítě do tří let neskončí v kojeneckém ústavu. U ohrožených dětí se stát rozhodl neodebírat rodinám v potížích děti a raději jim pomoci potíže překonat, a kde by to nešlo, bylo rozhodnuto upřednostnit před ústavem profesionální pěstouny. Rok 2014 je za dveřmi a dětí do tří let jsou kojenecké ústavy plné.
Příbram – Vidět zlaté prasátko se jen tak někomu nepoštěstí. Obzvlášť měsíc před Vánoci. Kdo ale zavítal včera na výtvarnou soutěž Příbramský anděl 2013 do sokolovny, mohl zlatá prasátka vidět na vlastní oči. A nejen to.
Horní Studénky – Policisté vyhlásili pátrání po pětačtyřicetiletém Janu Mackovi z Horních Studének. Pohřešovaný muž včera večer odešel z domova a do současné doby se nevrátil. Jeho zmizení přišla rodina nahlásit na polici rodina ve středu 27. listopadu.. Policisté prověřili všechna zdravotní zařízení, zatím ale neuspěli.
Střední Čechy - Před obchodním centrem sedí na lavičce tři bezdomovci. Kouří a vykládají si různé zážitky. Vedle nich se povalují igelitové tašky, ve kterých si nosí celý svůj život. Jeden z nich, co kouří v bezprstových rukavicích, si natáhne přes hlavu kapuci. Je listopad a nadcházející zima na sebe nenechává dlouho čekat.
Leština – Už čtvrt století se dobrovolníci z Českého svazu ochránců přírody v Leštině starají o zraněné ptáky, převážně dravce. Do zdejší záchranné stanice vozí lidé poraněná zvířata z celého Zábřežska, Mohelnicka i Šumperska.
Drahansko - Je to sedmdesát let, kdy se na Drahansku potýkali s německou okupací. Německá okupační správa se tehdy rozhodla rozšířit vojenský prostor na území třiceti tří obcí. Do konce března 1941 měla být dokončena první etapa vysídlování.
Střední Čechy - Před obchodním centrem sedí na lavičce tři bezdomovci. Kouří a vykládají si různé zážitky. Vedle nich se povalují igelitové tašky, ve kterých si nosí celý svůj život. Jeden z nich, co kouří v bezprstových rukavicích, si natáhne přes hlavu kapuci. Je listopad a nadcházející zima na sebe nenechává dlouho čekat. Bezdomovci si budou muset vyhledat teplé místo. V okresních městech ve Středočeském kraji se snaží být na ně připraveni. Spolupracují s městskými strážníky a i místními charitami.
Region - Ještě dva týdny a sejdeme se všichni na největším zpívání koled v naší republice, na akci Česko zpívá koledy. Ve středu 11. prosince v 18 hodin se potkáme v Bruntále, Krnově, Světlé Hoře a Vrbně pod Pradědem. Ale třeba ještě přibudou další místa.
Smržovka - „Byl to nejlepší ročník po všech stránkách, prostě největší pecka co za ty tři roky byla. Tančili jsme čtyři a půl hodiny," popsala organizátorka Velkého charitativního Zumba maratonu Martina Zelinková.
Točník - Hrad Točník na Berounsku se stal domovem dvou medvíďat, jmenují se Agáta a Martin a je jim deset měsíců. „Až otevřeme vozík s medvídky, hlavně nekřičte," žádal Václav Chaloupek stovky návštěvníků, kteří nedočkavě vyhlíželi nové obyvatele hradu.
Bruntál - Vedoucí úseku přímé péče Domova Pohoda Bruntál Miroslava Sedláková získala Cenu sympatie v soutěži o nejlepšího poskytovatele sociálních služeb v České republice.
Dobruška – Na čtyři dny v dobrušském Společenském centru – Kině 70 najde přechodný domov už jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Kromě promítání však zažije Dobruška i doprovodný program.Od čtvrtka do neděle se na stříbrném plátně objeví celkem osmadvacet snímků, které soutěží ve čtyřech kategoriích. Diváci se budou moci ponořit do světa dobrodruhů, kteří někdy jdou až za hranu svých možností, avšak jejich zážitky jsou nezapomenutelné. V Dobrušce budou snímky promítnuty v osmi blocích. První začíná už v pátek od 17.30 hodin. To však není všechno.
Sušice - Od pondělního večera pátrají policisté po 14letém Danielu Bartošovi ze Sušice na Klatovsku, který pravděpodobně utekl z domova. Pokud se skrývá někde venku, může být vzhledem k nízkým teplotám ohroženo jeho zdraví či dokonce život. Pátrači jsou ale zatím neúspěšní.
Přerov – Zbudovat nový pavilon ve stávajícím areálu Domova pro seniory a rozšířit jeho kapacitu, nebo raději uvažovat o využití budovy Chemoprojektu? Tento problém se snažila vyřešit pracovní skupina, kterou tvoří zastupitelé napříč politickým spektrem.
Opava - Jen pár stupňů nad bodem mrazu. Složené kartony jako podušky i přístřešky. Na dvě desítky lidí dobrovolně trávící noc pod širým nebem. I tak vypadal v Opavě průběh akce s názvem Noc venku.
Přerov – Zbudovat nový pavilon ve stávajícím areálu Domova pro seniory a rozšířit jeho kapacitu, nebo raději uvažovat o využití budovy Chemoprojektu? Tento problém se snažila vyřešit pracovní skupina, kterou tvoří zastupitelé napříč politickým spektrem.
Jakarta /VIDEO/ – Kvůli erupci indonéské sopky Mount Sinabung muselo uprchnout ze svých domovů již 15.000 lidí ze sedmnácti vesnic. Místní úřady nařídily, že v okolí pěti kilometrů od kráteru se nesmí nikdo zdržovat, rovněž zvýšily stupeň pohotovosti na nejvyšší možný, informovala agentura AP.
Horní Lideč – Pět milionů korun vynaložili zastupitelé Horní Lidče na opravy domu s pečovatelskou službou a na místní mateřskou školu. Rekonstrukce už v těchto dnech finišují.
V Česku zatím ojedinělé tkáňové centrum zahájilo ve čtvrtek oficiálně provoz v Olomouci. SpermBank International je podle zástupců společnosti výjimečná díky práci s databází dárců.
Domažlice – 24 míst pro klienty s lehčí formou Alzheimerovy choroby a těžké demence. Právě tolik by jich mělo být v plánovaném domově se zvláštním režimem, který by měl vzniknout přestavbou bývalých jeslí v domažlické Benešově ulici.
Praha - České rodiny v neděli znovu po roce usednou k obědu s rodinami přistěhovalců. Společné stolování má přispět k odbourávání předsudků a k hladší integraci cizinců. Projekt s názvem Rodina od vedle odstartovalo sdružení Slovo 21, letos se koná desátý ročník.
Český Krumlov - Podivně se zachoval počátkem listopadu řidič autobusu ke dvanáctiletému Františkovi. Když chtěl chlapec večer v 18.20 hodin s hudebním nástrojem v ruce v Českém Krumlově nastoupit do autobusu, řidič mu to nedovolil, odjel a chlapce nechal stát na nádraží.