V Domově Na Verandě v Berouně byl vyhlášen zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii, která zasáhla většinu klientů. Ředitelka Renata Mannelová uvedla, že z 48 klientů je zdravých pouze pět.
Návštěva prezidenta Petra Pavla s chotí Evou Pavlovou v Plzeňském kraji je u konce. Hlava státu zavítala 25. a 26. března do Plzně, na Klatovsko, jižní Plzeňsko a Rokycansko. Hlavními tématy byly zdravotnictví a jaderná energetika. V pořadí druhou oficiální cestu do regionu ukončil prezident v Mirošově, kde navštívil Domov Harmonie, jednal s hejtmanem a řediteli nemocnic a na závěr zodpověděl dotazy novinářů. Přitom přislíbil účast na květnových Slavnostech svobody v Plzni.
Po letech problémů a odkladů by měla během několika týdnů začít stavba nového domova pro zdravotně postižené v Děčíně – Boleticích. V nových bytech, které na místě původního zařízení vzniknou, najde svůj domov 18 lidí. Přestavba by měla město, které usiluje o získání dotace, vyjít na přibližně 84 miliony korun. Za poslední roky tak Děčín investoval do sociální oblasti částku převyšující 300 milionů korun. O samotné rekonstrukci domova v Boleticích se přitom mluví již mnoho let a byla pro nejrůznější problémy v minulosti odložena.
Výbuch v areálu Poličských strojíren způsobil evakuaci desítek obyvatel z okolí. Město zareagovalo a poskytlo pomoc třem imobilním občanům, kteří našli útočiště v místním domově pro seniory. ČTK to řekl Libor Vaščík z oddělení krizového řízení radnice v Poličce. Před 18. hodinou zasedl řídící štáb IZS, který rozhodl o úpravě perimetru pouze na objekt. Lidé se tak mohou vrátit do svých domovů.
/FOTOGALERIE/ Mezi psy k adopci, kteří čekají v mělnickém útulku DogPlanet, se na začátku jara nachází různorodá psí společnost. Od prcka s čivavími předky přes teriéry s papíry i bez nich až ke smutnému kříženci středoasiata, pro kterého je samota peklem. Podívejte se v naší galerii na členy smečky útulku, který má sídlo v Řípské ulici.
Kraj opraví do konce roku fasádu a střechu Střední školy stavební v Třebíči. Náklady bez daně přesahují dvaadvacet milionů korun. Bude to druhá velká investice do školy v posledních letech. Loni začala přístavba domova mládeže za bezmála sedmapadesát milionů korun. Má zvýšit kapacitu domova ze čtyřiadvaceti na pětasedmdesát míst. Vyplývá to z informací kraje a vyjádření ředitele školy Jiřího Kůrky.
Neúnavná bojovnice za práva dětí bez domova. Tak znají Miladu Temcsákovou v brněnské Lesné. Další z Dobrých duší z Deníku přitom není jen pěstounkou, ale i člověkem, který pomáhá ostatním. Ve sklepě panelákového domu proto žena vybudovala Koníkovský skládek.
/FOTO, VIDEO/ Zatímco kraj tento týden zrušil veřejnou zakázku na rekonstrukci dětského domova v Sedloňově na Rychnovsku a radní již v prosinci rozhodli, že se tam děti nevrátí, zástupci horských obcí vyzývají zastupitele, aby se celá věc ještě přehodnotila.
Na brněnské Lesné ji znají jako neúnavnou bojovnici za děti bez domova. Milada Temcsáková není jen pěstounkou, ale i člověkem, který svou pomoc šíří dál. Ve sklepě panelového dobu vybudovala Koníkovský skládek, který nabízí pomoc nejen ostatním pěstounům, ale i matkám v nouzi. Je Dobrou duší z Deníku.
Sokolov letos upraví zahradu domova pro seniory Čtyřka. Zpříjemnění venkovního prostředí vyjde oproti předpokladům o milion dráž, tedy na 3,27 milionu bez DPH. ČTK to dnes řekla místostarostka Renata Oulehlová (ANO). Práce na zvelebení zahrady začnou tento měsíc a hotovy by měly být do konce června.
Přísná disciplína, kontrolované vycházky, spartánské vybavení a nepohodlí. Tak dříve vypadala řada internátů v Česku. Dnešní domovy mládeže už by mnozí bývalí středoškoláci nepoznali. Studentům poskytují nejen pohodlné ubytování, ale také výchovné strategie, které se snaží aktivně rozvíjet jejich talent i dát prostor k zábavě, společenskému vyžití nebo přivýdělku.
Domov pod hradem Žampach poskytuje pět druhů sociálních služeb. Hlavní centrum pobytových sociálních služeb se nachází v zámeckém areálu na Žampachu. Mezi nepobytové služby náleží služba sociální prevence - sociálně terapeutické dílny. Je to služba, pro zdravotně postižené spoluobčany, kteří mají zachované jisté pracovní schopnosti, avšak jejich zdravotní omezení jim aktuálně nedovoluje uplatnit se na otevřeném nebo chráněném trhu práce. Posláním sociálně terapeutických dílen je tedy dlouhodobá a pravidelná podpora udržování pracovních návyků, dovedností a seberealizace.
Několik měsíců žila na nábřeží v Sušici na Klatovsku obklopená různými taškami. Žena bez domova však až dosud odmítala pomoc. Nyní změnila názor. Ulevilo se tak vedení města i jeho obyvatelům.
Žena bez domova několik měsíců pobývala na nábřeží v Sušici, kde byla obklopena taškami, pomoc dosud odmítala, až nyní změnila názor. Obyvatelům i vedení města se ulevilo, často řešili její situaci. Díky městské policii, sociálním službám a charitě má žena již kde spát.
Diakonie Valašské Meziříčí rozšířila kapacitu svého domova se zvláštním režimem pro seniory s demencí. Nově zde najde péči o 13 lidí více, celkově tak domov poskytne zázemí 55 klientům.
Třetí březnové úterý se každoročně po celém světě slaví Světový den sociální práce. Letos to vychází na 18. března. Vzhledem k náročnosti této práce a nejasné představě veřejnosti o její přesné náplni, je určitě vhod si tento den připomenout. A vyzdvihnout fakt, že lidé, vykonávající tuto profesi či spíš poslání, mají obrovský přínos nejen pro jednotlivce a jejich rodiny, ale pro celou společnost.
Příbuzní, kteří se roky neviděli, bývalí spolužáci, kolegové či přátelé, které životní cesty rozdělily. To jsou jen příklady krásných nečekaných setkání v domově pro seniory SeneCura v Písku, kde se dlouhodobě zaměřují na aktivní a společenský život svých klientů. Kromě plánovaných aktivit se zde ale odehrávají i zcela překvapivé momenty, které dokazují, že vzpomínky a lidská pouta přetrvávají i přes uplynulé roky.
Stavba nového domova pro seniory se zvláštním režimem, která od léta loňského roku výrazně pokročila, by měla být zkolaudována na podzim letošního roku. Pak se budou prostory uvnitř vybavovat nábytkem a dalším nezbytným zařízením pro budoucí uživatele.
Celkem dvanáct lidí najde bydlení v novém domově pro osoby se zdravotním postižením, jehož výstavba začne v Bučovicích už příští rok. O možném vybudování domova pro sedmdesát důchodců pak plánují ještě v březnu jednání zástupci města a kraje. K dispozici je pozemek po dříve věhlasném nábytkářském podniku UP Bučovice.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Labradora Rami našli se zarostlým kravským řetězem kolem krku, Rex vyrůstal zavřený na zahradě a Sorbona se prostě zbavil majitel, který ho nezvládal. Všichni psi z útulku Pet Heroes v Lanškrouně si s sebou nesou smutný příběh. Šanci na nový domov ale mají díky ošetřovatelům, kteří jim věnují svůj volný čas.
/FOTO, VIDEO/ V sobotu 15. března se v sále ZŠ Studentská v Mnichově Hradišti konal slavnostní večer spojený s předáním Ceny Jiřího Flekny. Tato nově vzniklá cena je určena výjimečným osobnostem se zdravotním postižením, které svým odhodláním, tvorbou či veřejnou činností inspirují ostatní. Akce, organizovaná Spokojeným domovem, byla nejen důstojným připomenutím odkazu Jiřího Flekny, ale také oslavou lidské vůle a talentu.
Podobně jako v minulých letech, tak i letos připravilo vedení poděbradského Domova seniorů Luxor pro své klienty sice trochu opožděné, ale příjemné rozloučení s masopustem. Neformální přátelské setkání v jídelně domova navíc doprovázelo zabíjačkové hodování.
Karlovarský kraj vyhlásil soutěž na zpracovatele projektové dokumentace na úpravy Domova pro osoby se zdravotním postižením Vilík v Chebu. Záměr zahrnuje rekonstrukci nynější budovy, vybudování přístavby a úpravu okolí. Nepřekročitelná nabídková cena včetně odborného dozoru projektanta byla stanovena na 3,7 milionu korun, cena bude hlavním hodnotícím kritériem, uvedl krajský radní Erik Klimeš (ANO).
Větší komfort pro klienty, větší kapacita, víceúčelový sál. Tak nějak by v budoucnu měl vypadat Domov pro seniory Hvízdal v Českých Budějovicích. Město plánuje výstavbu nových budov.
Stojí o lásku, vlídné slovo i pohlazení. Dva psí tuláci ztratili cestu domů. Na novou rodinu nebo své původní majitele čekají ve strakonickém útulku psí dědeček Tonda i temperamentní Fantom.
K dokončení směřuje rekonstrukce pavilonu A v Domově seniorů v Břeclavi. Stavebníci dokončují zateplení budovy, střešní konstrukce je už hotová. Dokončené nebo před dokončením jsou i další práce.
O seniory v uherskohradišťském domově bude pečovat také robot s umělou inteligencí Robin. Je navržený tak, aby poskytoval emoční podporu a zmírňoval pocity osamělosti u seniorů.
Slavnostní zahájení 29. ročníku soutěže Vesnice roku 2025 se sice uskutečnilo už 26. února 2025 v tiskovém centru Senátu Parlamentu ČR, ale symbolický start v Olomouckém kraji proběhl na jihu Prostějovska. Příznačně ve Vrchoslavicích, které získaly krajský titul v loňském roce. Letos napíše soutěž již svůj 29. ročník. Absolutní vítěz získá 750 tisíc korun, další statisíce obdrží speciálně oceněné obce.
Zlínský kraj otevřel v pondělí 10. března nové chráněné bydlení v Krásně nad Bečvou, místní části města Valašské Meziříčí. Bydlení vzniklo úpravami bývalého penzionu Magnolie, který hejtmanství koupilo vloni za necelých 13 milionů korun.
V pátek 7. března se v Domově sociálních služeb v Hořicích uskutečnila krásná oslava Mezinárodního dne žen, která rozzářila tváře všech přítomných. Tento den se stal nezapomenutelným díky skvélé atmosféře, květinám a milým gestům, která rozveselila každou ženu.
SeniorCentra SeneCura v Liberci a Telči byla oceněna prestižní certifikací Kvalitní nutriční péče, kterou uděluje organizace Nutriční péče. Ocenění bylo slavnostně předáno na konferenci Asociace poskytovatelů sociálních služeb v Táboře. Tato certifikace dokazuje, jak centrum klade důraz na kvalitní, chutnou a vyváženou stravu, která odpovídá individuálním potřebám seniorů a předchází výživovému deficitu.
Pomoc lidem se zdravotním postižením i nová pracovní místa má obyvatelům regionu poskytnout plánovaný domov pro zdravotně postižené v Uherském Ostrohu. Zahájení projektu za 100 milionů korun je na spadnutí.
Plná energie, hravá, přátelská k dospělým i dětem. Taková je dvouletá Schelby, která už několik měsíců toužebně vyhlíží někoho, kdo by jí nabídl důstojný domov.
„Ne každý dům je domov.“ To je motto kampaně zaměřené na problematiku domácího násilí. Tu přichystala pardubická organizace SKP-CENTRUM prostřednictvím svého Intervenčního centra ve spolupráci s Pardubickým krajem.
Stačil jeden okamžik a život rodiny se obrátil vzhůru nohama. Romana po tragické nehodě přišla o spřízněnou duši a zůstala sama s dětmi. Pomocnou ruku nabídla i Charita Semily, zájemci mohou přispět na transparentní účet.
Azylové domy, noclehárny, denní centra, výdej potravin, ošacení, možnost práce i bydlení v klasickém bytě. Frýdek-Místek nenechává v oblasti sociální péče pro lidi bez přístřeší, osoby ohrožené bezdomovectvím či chudobou nic náhodě. Nabízí širokou paletu pomoci.
Večer plný inspirace, kultury i zábavy nabídne slavnostní předání Ceny Jiřího Flekny. Ocenění, udělované výjimečným osobnostem se zdravotním postižením, bude spojeno s doprovodným programem a následným Bále Spokojeného domova. Akce přinese nejen zajímavá vystoupení a setkání s inspirativními lidmi, ale také možnost podpořit dobrou věc.
Karlovarský kraj zahájil kroky k modernizaci a rozšíření Domova pro osoby se zdravotním postižením Vilík v Chebu. Rada kraje schválila vyhlášení zadávacího řízení na zpracování projektové dokumentace, která se bude týkat nejen rekonstrukce stávajícího objektu, ale také výstavby nové budovy a úprav venkovního prostoru.
Kladenští hokejisté jeli do Mladé Boleslavi v pozici, ve které už o nic nešlo. Ale přeci jen by se něco našlo. Eduards Tralmaks mohl zabojovat o post nejproduktivnějšího hráče celé soutěže. Na to mu ale chybělo propastných pět bodů. Když Kladno ještě ve 48. minutě prohrávalo 1:5, nic nenapovídalo tomu, že by se lotyšskému sympaťákovi mohlo zadařit. Pak ale přišel nevídaný uragán v podobě sedmi gólů Kladna a pěti bodů pro Tralmakse. Po zápase byl nový král extraligové produktivity viditelně dojatý. „Kladno je můj domov, třeba sem jednou vrátím,“ usmál se lotyšský reprezentant.
Neustále byla zavřená v malém kotci plném bahna, neznala okolní svět. Fenka Sindy žila v hrozných podmínkách. Její majitelka ji ale dobrovolně vydala, a tak se Sindy nyní vzpamatovává ve Psím domově Nora ve Studánce na Tachovsku. A už brzy začne hledat nového pána.
V těchto dnech slaví Domov důchodců Horní Planá obrovský úspěch. Tento domov získal v certifikačním systému Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR to nejvyšší komplexní ocenění, Značku kvality v sociálních službách s hodnocením 5 hvězd.
Pardubický kraj zahájil výběrové řízení na dodavatele pro nový přírodní areál u Domova u fontány v Přelouči. Projekt, který navrhla architektka Kateřina Waldhauser, zahrnuje smyslovou zahradu s edukačně odpočinkovými zónami. Tento prostor o rozloze 4 200 m² bude sloužit veřejnosti i klientům domova a nabídne relaxační a vzdělávací možnosti.
Fenka Sindy musela žít v hrozných podmínkách. Celý den i noc byla zavřená v malém kotci plném bahna, to měla i v boudě bez podestýlky, takže v něm musela i spát. Byla navíc na místě, odkud vůbec nikam neviděla, takže neznala ani okolní svět. Její majitelka ji dobrovolně vydala, a tak se Sindy teď už vzpamatovává v Psím domově Nora na Tachovsku. Zatím se dává do kupy, ale brzy už začne hledat nového pána.
Výstava nazvaná Rukama domov, která v pondělí 3. března začne ve Výstavním pavilonu v centru Kopřivnice na Novojičínsku, představí regionální rukodělnou tvorbu. Návštěvníci uvidí rozmanité výtvory od ručně vyráběných šperků a keramiky přes textilní doplňky až po dřevěné dekorace. ČTK to sdělila Ilona Mazalová z kopřivnické radnice.
Když v devatenácti opouštěla svůj domov v kanadském Vancouveru, netušila, že její cesta již do rodného domova nepovede. Čtyřměsíční výlet do Thajska se Maegan Smithové prodloužil na patnáct let a nakonec svůj nový domov našla v Brně, kde pracuje jako učitelka angličtiny. Do České republiky s sebou přinesla i svůj talent a za mixážním pultem pod uměleckým jménem Magzy baví návštěvníky klubů a festivalů po celé zemi.
Život ubíhá rychle a ten zvířecí bohužel ještě rychleji. Někteří chlupatí přátelé však nemají to štěstí zažít lásku domova. V redakci Chomutovského deníku jsme se rozhodli změnit jejich osud a pomoci těm, kteří čekají na druhou šanci. V našem seriálu Tlapky hledají domov vám představíme čtyřnohé kamarády z útulků, kteří touží po rodině. Tentokrát vám přinášíme příběh Lerryho, 10měsíčního štěněte z Útulku Klášterec nad Ohří, které hledá svůj domov.
Životní cesta aligátora jménem Muja patří bezesporu k těm nejobdivuhodnějším příběhům konkrétních zvířat. Psal se rok 1937, když Muja našel, tehdy jako asi dvouletý, svůj nový domov v bělehradské zoo. Od té doby ji neopustil. Dodnes je záhadou, jak se mohl dožít tak vysokého věku. I s ohledem na to, jaké hrůzy už během svého života zažil.