Kreativ

ŠTÍTEK: Lidl

Ilustrační foto.

Krok k udržitelnosti. Lidé mohou začít vracet PET láhve zpět do obchodu

Vracení PET láhví od nápojů a nápojových plechovek k dalšímu využití v obchodech se od čtvrtka 23. února stává skutečností, i když zatím nejsou zálohované. Prozatím zkušebně k tomu poslouží navenek běžný automat, k němuž lidé obvykle chodí odevzdávat flašky od piva. Odměnou těm, kteří se zapojí, prozatím mají být poukázky na slevy.

Otevření Kauflandu v Turnově.

Otevření nového Kauflandu lidé v Turnově vítali potleskem. Ale zmátl je příjezd

/FOTO, VIDEO/ Desítky lidí si ve středu ráno nenechaly ujít otevření nového hypermarketu Kaufland na okraji Turnova. Zákazníci ale měli problém se k němu dostat. Adresu má provozovna na Sobotecké ulici, z ní je však vjezd k prodejně jen pro zásobování. Ten správný lidé najdou ze Svobodovy ulice, kde odbočí na kruhovém objezdu.

Pozemky svírané ulicí Za Žoskou a Boleslavskou třídou při výjezdu k obchvatovému kruhovému objezdu. Právě na nich vyrostou obchody a provozy.

Potvrzeno: v Nymburce vyroste nový Lidl. Město kývlo na stavbu v severní zóně

V Nymburce vyroste druhý obchod řetězce Lidl, a to na opačné straně města, než stojí ten první. Zastupitelé posvětili změnu územního plánu, díky níž v zatím nezastavěné zóně vpravo při výjezdu na Mladou Boleslav u odbočky na Bobnice vyrostou nové obchody v čele se zmíněnou prodejnou velkého řetězce.

Agrární komora České republiky si chce posvítit na ceny německých řetězců v Česku. Ilustrační snímek

Kdo může za drahotu v obchodech? Agrárníci chtějí prověřit německé řetězce

Kdo je viníkem současných vysokých cen potravin? Na tuto otázku chce znát odpověď Agrární komora České republiky. I proto se hodlá obrátit na Úřad pro ochranu veřejné soutěže, aby prověřil dvě německé skupiny, které mají na českém trhu dominantní cenu. V hledáčku antimonopolního úřadu by se dle agrárníků měly ocitnout řetězce Lidl a Kaufland pod křídly skupiny Schwartz a prodejny Penny a Billa z konsorcia REWE.

Světla místo kruhových objezdů vyrostou v problematickýchj místech silnice I/21.

Dvě světelné křižovatky by měly řidičům usnadnit průjezd Planou

Těžkou zkouškou nervů řidičů je již mnoho let průsečná křižovatka ulic Sadová a Nádražní (u Lidlu) a stejně tak křižovatka Tachovské ulice se silnicí I/21 v Plané. Řidiči zde musí zejména v době špičky často dlouho čekat, než se jim podaří vyjet na hlavní silnici a vydat se ať už směrem na Chodovou Planou, nebo na Novou Hospodu.

Na parkoviště je od pondělí zakázaný vjezd. Již zaparkovaná auta plánuje firma, která v místě bude stavět parkovací dům, odtáhnout.

VIDEO: Parkoviště u Veveří v Brně jsou uzavřená. Někteří řidiči zákazy ignorují

O několik stovek parkovacích míst dočasně přišli lidé v brněnské čtvrti Veveří. Dvě rozlehlá parkoviště u křižovatky ulic Šumavská a Veveří jsou od pondělí uzavřená a platí na ně zákaz vjezdu. Stejně tak na menší parkoviště před vstupem do obchodního domu Lidl. Na jejich místě město vystaví parkovací dům. Někteří lidé dopravní značení ignorují a na místo i tak přijíždějí zaparkovat. Za značkou zákaz vjezdu tak v pondělí ráno stály desítky aut.

Ilustrační foto.

Dva pardubické markety odstartují v létě zálohování PET lahví a plechovek

/ANKETA/ Pilotní projekt zálohy PET lahví a plechovek odstartuje ve dvou supermarketech v Pardubicích. V prodejnách Kaufland na Bělehradské ulici a v prodejně Lidl na Poděbradské se, pokud všechno půjde podle plánu, začne recyklovat v létě. Odměnou pro obyvatele zatím nebudou peníze, ale body na nákup. 

V prostoru nároží ulic Veveří a Šumavská v Brně, kde se bude stavět nový parkovací dům, přitom denně běžně parkují stovky aut.

Brno bez stovek parkovacích míst: prostor u věžáků na Šumavské vyklidí od aut

Problém pro bydlící a pracující v okolí, ale také pro návštěvníky a zákazníky nedalekých obchodů nebo úřadu ve výškových budovách. Obří parkoviště u ulic Šumavská a Veveří v Brně musí zůstat od pondělka 20. února 2023 vyklizené od aut. Na ploše, která musí zůstat prázdná, přitom běžně parkují stovky vozidel.

Slevy, akce, slevové letáky, ilustrační foto.

Do obchodu podle letáků. Sleva? Nižší než 25 procent neberu, říká seniorka

Není tajemstvím, že Česko je letákovou velmocí a slovo SLEVA pro mnohé zaklínadlem. Slevové letáky jsou posledních 25 let součástí našich životů a pravidelným obsahem domácích poštovních schránek. A pro řadu lidí také oblíbenou domácí „četbou“, napříč věkovým spektrem. Mnozí sledují slevové letáky pozorně a podle nich nakupují.

Miroslava Fraňková z Brna slevy vyhledává například v letácích Lidlu.

Vysoké ceny potravin: Sleva ovlivňuje, co budu jíst, přiznává důchodkyně z Brna

Čtvrtinu důchodu utrácí za potraviny letos osmdesátiletá Miroslava Fraňková z Brna. Při pohledu na rostoucí ceny však už nyní ví, že částka nadále stačit nebude. Stejně jako ona v atmosféře současného zdražování vyhledává nejrůznější slevové akce více lidí. Fraňková na ně sázela vždy. Jak sama říká, nikdy nebyla příliš bohatá, a koruny tak počítala už od mládí.

Fronta před Českou národní bankou v Brně ve čtvrtek 9. února ráno

Den druhý. Výroční tisícikoruna stále láká, u banky v Brně stáli zájemci frontu

U brněnské pobočky České národní banky již druhý den stojí řada lidí, kteří chtějí pamětní tisícikorunu. Ve čtvrtek ráno není fronta vedoucí k pokladnám tak dlouhá jako první den prodeje. I tak ale poslední příchozí stojí až u Lidlu na Malinovského náměstí. „My jsme přišli v šest hodin a bylo před námi asi tři sta lidí,” sděluje skupinka mladých lidí, kteří před devátou hodinou mají dveře do České národní banky už na dosah.

Fronta před Českou národní bankou v Brně ve čtvrtek 9. února ráno.

Zájem o pamětní tisícikorunu v Brně trval. Výměny skončily pro vyčerpání zásob

/VIDEO/ U brněnské pobočky České národní banky stála již druhý den řada lidí, kteří chtěli pamětní tisícikorunu. Ve čtvrtek nebyla fronta vedoucí k pokladnám tak dlouhá jako první den prodeje. I tak ale poslední příchozí stál ráno až u Lidlu na Malinovského náměstí. „My jsme přišli v šest hodin a bylo před námi asi tři sta lidí,” sdělila skupinka mladých lidí, kteří měli před devátou hodinou dveře do České národní banky už na dosah.

Stovky metrů dlouhá fronta čekala na tisícikorunu k třicátému výročí vzniku České republiky před královéhradeckou pobočkou ČNB.

Fronta jak na banány. Tisícovka k výročí rozdělení měny šla v Hradci na dračku

Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu ráno vinula od pobočky České národní banky v Hradci Králové. Důvod byl jediný. Je to třicet let, co česká a slovenská měna nahradila dřívější československou korunu, a při té příležitosti Česká národní banka vydala omezenou edici tisícikoruny s přítiskem v podobě bankovkového kolku a výročního loga. V hradecké pobočce banky byl o ni zájem obrovský.

Práce na terminálu B

VIDEO: Modrý autobusový terminál už se rýsuje. Hotovo bude v červnu

/FOTO/ Nový pardubický autobusový terminál, který město staví v sousedství hlavního vlakového nádraží, už roste. Cestující se mohou těšit na osm nových nástupních a odstavných míst, stání pro kola, lavičky, nové stromy i fontánu. Stavbu za 126 milionů korun pro město staví firma BAK, která v současné době dokončuje podhledy samotné budovy uprostřed terminálu a plochy dlážděné mozaikou. S financováním magistrátu pomohou evropské dotace.

Ve dvanáctitisícovém Vysokém Mýtě žijí aktuálně stovky cizinců. Nejsou to jenom ukrajinští běženci, kterých je tady asi šest stovek. Mnohem větší problémy řeší policie s agenturními dělníky v Ivecu z různých zemí Evropy. Ilustrační foto

Bitky, alkohol a krádeže. Agenturní pracovníci dělají ve Vysokém Mýtě potíže

Stovky cizinců, výtržnictví, krádeže v supermarketech a rostoucí počet přestupků. Ve Vysokém Mýtě přibývá problémů. Zatímco na začátku minulého roku tady měli policisté na stole jedenáct trestných činů, letos za stejnou dobu už skoro třicet. Důvodem je velké množství agenturních dělníků z různých zemí Evropy. Ti pracují ve společnosti Iveco, která vyrábí v Mýtě autobusy, a tvoří zhruba 18 procent z celkového počtu jejích zaměstnanců.

Zahrádkář Miroslav Zapletal žije už čtvrtým rokem na malém kousku půdy. Je to levnější než ve městě.

Robinson od řeky. Je mu 81 let a ani v zimě se mu nechce žít ve městě

/FOTO, VIDEO/ Miroslav Zapletal z Mostu se v roce 2019 přestěhoval na zahrádku u řeky Bílina v obci Želenice a už tam zůstal. Deník jeho příběh zveřejnil během covidové epidemie, kdy senior popsal, jak se dá čelit nouzovému stavu ve vlastnoručně postavené chatičce a na pár arech zeleně. Letos pan Zapletal tráví o samotě další zimu a ve věku 81 let nepřestává být příkladem lidské houževnatosti. „Do důchoďáku nechci,“ řekl reportérovi Deníku, který ho po třech letech opět navštívil.

První supermarket ve Velké Bíteši otevřou v pondělí

Ve Velké Bíteši otevřou první supermarket. Zákazníci pomohou místní škole

/FOTO, VIDEO/ Od pondělí ušetří obyvatelé Velké Bíteše peníze, čas i nohy. Ve městě totiž otevře vůbec první supermarket, na který místní čekají desítky let. Místní Lidl, který stojí ve Vlkovské ulici, vítají. Doteď totiž lidé museli kvůli větším nákupům jezdit do okolních měst jako Velké Meziříčí, Tišnov, nebo dokonce Brno.

Ilustrační snímek. Radary.

Pozor v Mýtě a Ústí! Tady dejte nohu z plynu. Radarů přibývá

Počet míst, kde si musí řidiči hlídat svoji rychlost, stále roste. Města si dané úseky pochvalují, proto hledají finance na rozmístění radarů do dalších lokalit. Ústí nad Orlicí má od loňského roku pět míst s měřením rychlosti, Vysoké Mýto má dvě stanoviště. Česká Třebová ale chystaný radar v lokalitě Křib odkládá.

Penny Market. Ilustrační foto

Supermarket ve Věžkách? Co na to řetězec

Jako houby po dešti rostou v posledních letech nové supermarkety, a to nejen ve velkých městech. V Kroměříži vznikl před třemi lety třeba nový Lidl. Stejný řetězec má zájem postavit prodejnu také v Hulíně. Mezi lidmi se navíc v posledních týdnech začala šířit zpráva, že by měl na Kroměřížsku vyrůst i nový Penny Market, a to údajně ve Věžkách, obci s necelými pěti stovkami obyvatel.