Kreativ

ŠTÍTEK: Egypt

Trenér ČR Rastislav Trtík.

Házenkáři odjíždí na ME bojovně naladěni: Nejsme favority, ale chceme postup

Bojovně naladěni. Ve čtvrtek startujícího kontinentálního šampionátu se zúčastní i česká reprezentace. Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka se představí ve velmi silné skupině E v Bratislavě, kde mají za soupeře dva medailisty z posledního mistrovství světa. „Máme odvážný cíl, chceme se poprat o postup,“ přesto hlásí trenér týmu Rastislav Trtík.

Čeští házenkáři se v Ostravě chystají na mistrovství Evropy.

Covidový strašák? Přísný režim se vyplatil, nákaza mezi házenkáři se nerozšířila

Covidový strašák znovu obchází reprezentaci házenkářů. Před rokem se nákaza rozjela takovým způsobem, že Češi museli odpískat mistrovství světa. I letos během finální přípravy na evropský šampionát se objevila v národním týmu koronavirová nákaza, fatální dopad by to ale mít nemělo a účast na lednovém turnaji by neměla být v ohrožení.

Ke třem bodům by mohla přispět poněkud specifická příprava Liberečanů. Zatímco Blinka se připravoval na soustředění v Národním centru v Havířově, Shouman se Seibertem trénovali společně v egyptské Káhiře. Foto: SKST Liberec

Liberecké opory Shouman se Seibertem ladili formu v Káhiře, Blinka v Havířově

Den po svátku Tří králů vyrážejí do Hodonína liberečtí tři pingpongoví králové – Mohamed Shouman, Jakub Seibert a Michal Blinka. Aby stále mohli pomýšlet na play off, nesmí zaváhat. „Musíme vždy myslet na ty nejlepší výsledky," říká na rovinu týmová jednička, egyptský reprezentant Mohamed Shouman.

Zlatá maska z Číny je stará zhruba tři tisíce let.

Pohřbené město i ztracený obraz. Několik výjimečných objevů letos měnilo dějiny

Po těžkém roce, jako byl ten právě končící, by snad každého potěšil nález starých zlatých mincí ukrytých ve zdi či odhalení prastarého hodnotného talíře, který někdo schoval do šuplíku. Archeologové a výzkumníci několik podobných objevů v průběhu uplynulého roku 2021 učinili. Mnoho z nich změnilo pohled na dějiny lidstva.

Za potápěním k moři vyrážejí Potápěči z Vimperka každý rok. Letos to bylo k Rudému moři. Příští rok se chystají do Afriky.

Potápěč Bohumil Kantor: Dýcháme z tlakové lahve, bombu mají teroristé

Před třiačtyřiceti lety čtyři kamarádi Bohumil Kantor, Bohouš Kroupa, Radek Jurka a Milan Roučka založili ve Vimperku potápěčský klub. „Scházeli jsme se na chatě Milana Roučky na přehradě a potápěli se tam,“ vypráví Bohumil Kantor. Prý to tehdy nebylo o velkém potápění. Spíš se jen tak ponořit, pod hladinou vody v Husinecké přehradě toho moc vidět nebylo.

Kostra ukřižovaného muže, nalezená v Anglii

Mimořádný nález. Archeologové objevili v Anglii kostru muže, byl ukřižovaný

Archeologové provádějící vykopávky na místě někdejší římské osady v anglickém městě Fenstanton v cambridgském hrabství odkryli v minulých dnech kostru muže, jemuž mohlo být v době jeho smrti mezi 25 a 35 lety. Když později omyli jeho ostatky, zatajil se vědcům dech - muž měl patní kost probodenou hřebem, takže byl zřejmě po římském způsobu ukřižován. V Anglii je takový nález mimořádně vzácný.

Ceremoniální nádoba Rhyton představující jelení hlavu. Pochází z Řecka z roku 400 let před naším letopočtem

Miliardář se musí vzdát sbírky artefaktů za 1,5 miliardy. Poklady byly kradené

Se svou sbírkou se musí rozloučit. Nemá na výběr. Americký miliardář Michael Steinhardt vlastnil desítky ukradených historických artefaktů. Po čtyřech letech vyšetřování případu přistoupil na dohodu, kterou mu navrhli právníci. Musel odevzdat 180 ukradených relikvií v hodnotě více než 1,5 miliardy korun a do konce života nesmí sbírat žádné další předměty. 

Starší přirozeně zachovalá mumie peruánského muže, uložená do polohy plodu v lůně, se svázanýma rukama a nohama. V podobné poloze se nacházela i nově nalezená mumie, která však měla provaz hustě omotán i kolem těla.

V Peru našli 1200 let starou mumii muže. Byla v neobvyklé poloze a svázaná

Archeologové, kteří pracovali v Peru na vykopávkách na okraji hlavního města Lima, objevili mumii mladého muže, jejíž stáří odhadují na 800 až 1200 let. Předpokládají, že mladík zemřel ve věku mezi 18 a 22 lety. Mumie je zajímavá tím, že celé tělo bylo převázáno provazem a že byl mladík pohřben v poloze, jako by si rukama zakrýval tvář. 

Erich von Däniken při autogramiádě v Městském divadle Zlín 12. ledna 2012.

Jak se záhadolog Däniken uklonil Miroslavu Zikmundovi ve zlínském divadle

Kam až sahá věhlas Miroslava Zikmunda, jsem pochopil v lednu 2012 na přednášce Soumrak bohů a Tajemný Egypt světoznámého a populárního záhadologa Ericha von Dänikena ve Zlíně. Ten v samotném závěru svého povídání dal publiku v hledišti zlínského divadla možnost položit mu tři otázky. Jedním z těch, kteří se přihlásili, byl v první řadě sedící Miroslav Zikmund, jenž záhadologovi svůj dotaz sdělil, aniž se představil.

Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund. Legendárnímu českému cestovateli bylo 102 let

Ve věku 102 let zemřel slavný český cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina. Zikmund byl znám díky výpravám po celém světě, na nichž byl jeho souputníkem Jiří Hanzelka. Společně procestovali přes stovku zemí a rovněž jako první autem pokořili Núbijskou poušť. 

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic na rytině od Aegidia Sadelera.

Osudy Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic přiblíží literárně hudební pořad

Osobnost a život jednoho z nejvýznamnějších představitelů pozdního českého humanismu a renesance přibližuje literárně hudební autorský pořad Gabriely Špalkové a Ivana Paříka nazvaný Putování Kryštofa Haranta, který se koná v úterý 30. 11.od 18. hodin v přednáškovém sále Západočeské galerie v Plzni Pražská 13.

Jordánský generál a premiér Wasfi Tal, který se stal 28. listopadu 1971 obětí atentátu, spáchaného teroristickou skupinou Černé září

Černé září nevraždilo poprvé na OH v Mnichově. Zvěrstvo předvedlo už o rok dřív

Palestinská teroristická skupina Černé září se nejvíce "proslavila" masakrem izraelské sportovní výpravy na olympijských hrách v Mnichově 5. září 1972. Tím její řádění vyvrcholilo, ale nezačalo. První teroristickou akcí, přisuzovanou Černému září, byl atentát na jordánského premiéra Wasfiho Tala, spáchaný právě před 50 lety, 28. listopadu 1971. Vrazi jordánského předsedu vlády doslova rozstříleli.

Dělostřelci 11. československého pěšího praporu – Východního hájící Tobruk, podzim 1941

Jak Čechoslováci pomohli uhájit Tobruk. V šíleném pekle zabíjely střely i počasí

Byla to rozhodující chvíle. Právě před 80 lety, ve čtvrtek 27. listopadu 1941, prolomila novozélandská divize poprvé obležení libyjského přístavního města Tobruk. Německý polní maršál Erwin Rommel se ale záhy pokusil vrazit do vzniklého koridoru tankový klín. Kdyby uspěl, mohlo to znamenat zkázu i pro československé vojáky. Ale neuspěl.

Kateřina Padalíková posbírala na MČR ve Zlíně sedm zlatých medailí mezi ženami.

Famózní ploutvařka Padalíková pozlatila sedm z osmi startů na MČR

Plave od osmi let a odmalička slaví jeden úspěch za druhým. Osmnáctiletá ploutvařka přerovského klubu Fast Fins CZ Kateřina Padalíková rozšířila úctyhodnou sbírku mládežnických medailí o unikátní seniorské žně. Z mistrovství republiky ve Zlíně mezi ženami proměnila osm individuálních startů v sedm zlatých a jednu bronzovou medaili.

Mauzoleum rodu Kleinů v Sobotíně.

Hrobka Kleinů je zachráněna, stává se chloubou Sobotína

Hrobka rodu Kleinů v Sobotíně je zachráněna. Místní samosprávě se během několika let podařilo uskutečnit všechny záchranné práce, příští rok by se chtěla pustit do těch, které lidé na první pohled uvidí. Velkou proměnou prošel i přilehlý park.

Švestky se doporučují konzumovat při nemocích, jako je dna, revmatismus nebo jaterní choroby. Obsahují také vitamin E, který příznivě působí na nervovou soustavu. Prospívají rovněž vlasům, nehtům i pleti

Švestka? Tmavě modrá pochoutka i lék

Připadají vám švestky jako to nejobyčejnější ovoce, které u nás roste? Tak si představte, že ve starém Egyptě nebo třeba v Tibetu byly považovány za vzácnost, která se dávala bohatým nebožtíkům do hrobů jako lahůdka na cestu do věčnosti!

Kastelán zámku Opočno Tomáš Kořínek

Kastelán opočenského zámku: Záclony budeme shánět v Anglii nebo až v Maroku

Na velkou změnu se už nějaký čas chystá opočenský zámek. Do příští sezony vkročí s novými prohlídkovými trasami. Jedna z nich zavede návštěvníky do druhého, zatím nepřístupného patra. Lidé tu najdou nejen zařízené apartmány sester Josefa Colloredo-Mannsfelda, ale třeba i muzeum zajímavostí z depozitářů, které ukrývalo právě druhé patro.

Stanoviště drive-in v areálu SÚS Strakonice 6. října 2021.

Z auta volilo ve Strakonicích 12 lidí

Lidé v karanténě, kteří by jinak neměli možnost zúčastnil se voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 8. a 9. října, mohli vhodit svůj hlas do přenosné volební urny v areálu Správy a údržby silnic Strakonice ve středu 6. října od 8 do 17 hodin. Šlo o volební stanoviště, které je známe jako drive-in.

Jan Vodička (číslo 13) v akci.

Volejbalista Vodička o MS: Hrát proti Italům je zážitek. Thajci byli pobláznění

/ROZHOVOR/ Čeští volejbalisté věkové kategorie do 21 let se na mistrovství světa neztratili. V Cagliari a Carbonii vybojovali osmé místo. Smečař Jan Vodička měl po akci rozporuplné pocity: reprezentační výběr sice předčil očekávání, pouhé dva míče ho však dělily od semifinále. „Porážka s Argentinou nás bude dlouho bolet,“ přiznal Vodička, jenž se bezprostředně po příletu domů připojil k pražským Lvům, s nimiž se připravuje na sobotní extraligové utkání s Brnem.

Velbloud vytesaný do skály.

V Saudské Arábii objevili poklad. Může být starší než Stonehenge či pyramidy

Série velbloudů vyrytých do skály v Saúdské Arábii může představovat nejstarší zvířecí reliéfy této velikosti na světě. Po jejich objevení v roce 2018 vědci odhadovali jejích stáří na zhruba dva tisíce let. Nová studie však naznačuje jiné, mnohem starší, datum: plastiky mohou být až osm tisíc let staré.

Jiří Tóth před Restaurací a penzionem U Kukačků v Pihlově u Horní Plané.

Novou energií nabíjejí majitele penzionu v Pihlově skalní hosté

Až na konci okresu najdete u lipenského jezera u Horní Plané lokalitu U Kukačků. Zázemí turistům tam poskytují Autokemp a penzion DaJa U Kukačků, o kus dál Penzion a restaurace U Kukačků a Ranč U Kukačků. Penzion a restaurace U Kukačků stojí mezi nimi. Zastihli jsme tam manžela majitelky Jiřího Tótha. Byl zářijový všední den dopoledne, nádherně, ale po turistech prakticky ani vidu.