Poničená řepka na poli, kde Ztohoven před necelými dvěma týdny vysekali Pac-Mana, rychle obrůstá. V Krabčicích na Podřipsku ale i ve všední den odkládají lidé auta na parkovišti pro turisty. A řada z nich si po výšlapu na Říp dá tu práci sešplhat od rotundy špatně značenými stezkami k roudnické vyhlídce, odkud je hlava s jedním okem a tlamou dokořán vidět. Že za atrakcí jezdí lidé, potvrzuje Eliáš Molnár z turistické chaty na Řípu.
Kauza střetu zájmů premiéra Andreje Babiše míří k Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), který začal v Lucemburku fungovat 1. června. Instituce by měla převzít všechny závažnější věci s dopadem na unijní rozpočet, na kterých státní zastupitelství začala pracovat po listopadu 2017. Jen v Česku půjde zhruba o 60 trestních kauz. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil český zástupce v úřadu Petr Klement.
O tom, kdo v uplynulých dnech sklidil pole v Rovném na Podřipsku, je pravděpodobně jasno. Dnes se k obřímu obrázku ikonické videoherní postavičky do řepky přihlásila politicky angažovaná skupina Ztohoven. K předčasné sklizni nastoupilo podle vlastní fotky aktivistů asi dvacet lidí za soumraku. Mělo to být 22. května, v mezinárodní den biodiverzity. Ale i v den výročí spuštění videohry Pac-Man.
Místo obvyklejších kruhů do obilí na poli pod Řípem někdo vyrobil tvář videoherní figurky „Pac-Mana“: „nenažraného“ žlutého kolečka s jedním okem a výrazně rozevřenými ústy. Jak zjistil Deník, dotčené řepkové pole v katastru Rovného pod Řípem patří do skupiny Agrofert, který má ve svěřenských fondech premiér Andrej Babiš (ANO). Akci z posledních dní, kdy měla videoherní postavička 41. výročí, tak může mít na svědomí i někdo, kdo chtěl zkritizovat politiku premiéra, anebo jeho působení v zemědělství. Po pachateli pátrá policie, která škodu na části pole o celkové rozloze kolem 7 hektarů vyčíslila přes 350 tisíc korun.
Společnost Primagra z holdingu Agrofert v únoru podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi. Chce uvolnit dotace blokované na základě auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Soud se zatím zabývá tím, zda je žaloba přípustná. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, do kterých Babiš vložil akcie svých firem.
/FOTO/ Součástí projektu je výstavba bytového domu s podzemním parkováním a zřízení centra městské energetiky a smart city. To má sídlit v budově bývalých lázní.
Stát proplatil plastikářské firmě Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) dotaci 547 tisíc korun, přestože platby pro firmy z holdingu Agrofert byly kvůli auditu Evropské komise (EK) ke střetu zájmů preventivně pozastaveny.
/ROZHOVOR/ Evropská komise zveřejnila definitivní zprávu z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Podle ní je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Deník o tom hovořil s ekonomem Petrem Zahradníkem.
Z kritizovaných projektů v auditu Evropské komise týkajícího se dotací Evropské unie pro holding Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), byly proplaceny projekty za 3,1 milionu korun. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Celkově se zjištění v auditu týkají projektů za 113 milionů korun, poznamenala. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by věc měly dořešit české soudy.
Náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj pro řízení Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová v rozhovoru pro Deník uvádí, že k porušení evropských ani českých předpisů týkajících se konfliktu zájmu v případě Andreje Babiše podle českých orgánů nedošlo.
Evropská komise ukončila vyšetřování konfliktu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. A s konečnou platností konstatovala, že holding Agrofert, který je v Babišových svěřeneckých fondech, nemá od roku 2017 nárok na dotace z evropských fondů. Babiš je prvním premiérem EU, který takto porušil nařízení o konfliktu zájmů.
Andrej Babiš se stal prvním premiérem v EU, u kterého byl auditem Evropské komise prokázán střet zájmů. Andrej Babiš tvrdí, že podání na jeho konflikt zájmů podala česká Pirátská strana. Ve skutečnosti to byla ale česká pobočka Trasparency International (TI). Její ředitel Petr Leyer říká, že Evropská komise dala podezřením TI zapravdu a k podání na Babiše se hrdě hlásí.
Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise vyplatilo Česko firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz. Mluvčí Agrofertu serveru řekl, že holding nic vracet nemusí. Audit se týkal dotací Evropské unie pro Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO).
České republice mají být zastaveny dotace z Evropské unie, pokud nezačne vymáhat peníze po holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Shodla se na tom Evropská lidová strana, která je největší frakcí Evropského parlamentu. Žádá, aby bylo Česko kvůli tomu vyšetřováno Evropskou komisí pro porušování právního státu, podobně, jako je tomu u Polska a Maďarska.
Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu. A to proto, že od 9. února 2017, kdy bylo české ministerstvo pro místní rozvoj upozorněno na možný střet zájmů Andreje Babiše, do Bruselu žádné projekty Agrofertu k proplacení Evropské unii neposlalo.
Prezident Miloš Zeman se domnívá, že může, ale také nemusí sněmovnu rozpustit poté, co se na tom shodne 120 poslanců. Zeman to uvedl v pořadu Partie televize Prima k úvahám opozice o takové cestě k předčasným volbám. Zeman také zopakoval, že pokud by Sněmovna menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by kabinet Andreje Babiše (ANO) dovládnout v demisi.
Česká republika podle ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů konstatujícím střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. Přesto na základě požadavku Evropské komise pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové. Ministerstvo to dnes uvedlo ve vyjádření pro ČTK. Opoziční strany naopak vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět.
V řešení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) platí podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že neoprávněně vyplacené dotace by měla bývalá Babišova společnost Agrofert vrátit, aby nehrozilo, že to zaplatí čeští poplatníci. Vládu ale sociální demokraté zhruba pět měsíců před sněmovními volbami opustit kvůli kauze nechtějí, a to vzhledem křehké stabilitě, řekl Hamáček ČTK. Piráti ani úřednická vláda by podle něj nebyli dobrým řešením.
Evropská unie definitivně rozhodla, že český premiér Andrej Babiš je od roku 2017 ve střetu zájmů. České republice tak hrozí, že bude muset vracet dotace, které Agrofertu poskytla. Nové dotace z EU Agrofert už nedostane.
Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Dnes ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Babiš dnes střet zájmů znovu odmítl. Mluvčího Agrofertu Karel Hanzelka označil závěry Komise za absurdní.
Zní to jako bláznivý příběh, ale on se stal. Úplně normální fotbalový trenér už měl dost vládních restrikcí. Napsal premiérovi. A ejhle, Andrej Babiš se mu hned vzápětí ozval. Ne jednou, ale hned dvakrát! Z kritika je rázem hrdina.
Zní to jako bláznivý příběh, ale on se stal. Úplně normální fotbalový trenér už měl dost vládních restrikcí. Napsal premiérovi. A ejhle, Andrej Babiš se mu hned vzápětí ozval. Ne jednou, ale hned dvakrát! Z kritika je rázem hrdina.
Zní to jako bláznivý příběh, ale on se stal. Úplně normální fotbalový trenér už měl dost vládních restrikcí. Napsal premiérovi. A ejhle, Andrej Babiš se mu hned vzápětí ozval. Ne jednou, ale hned dvakrát! Z kritika je rázem hrdina.
Zní to jako bláznivý příběh, ale on se stal. Úplně normální fotbalový trenér už měl dost vládních restrikcí. Napsal premiérovi. A ejhle, Andrej Babiš se mu hned vzápětí ozval. Ne jednou, ale hned dvakrát! Z kritika je rázem hrdina.
Zní to jako bláznivý příběh, ale on se stal. Úplně normální fotbalový trenér už měl dost vládních restrikcí. Napsal premiérovi. A ejhle, Andrej Babiš se mu hned vzápětí ozval. Ne jednou, ale hned dvakrát! Z kritika je rázem hrdina.
Jen si to představte. V neděli sledujete derby pražských „S“, zrovna si u toho dáváte další sousto z večeře, když vám zazvoní telefon. Prosím? Tady Babiš, ozve se ze sluchátka.
Během pátečního zahájení pilotního provozu očkovacího centra O2 universum si premiér Andrej Babiš posteskl, že stát není firma, kterou lze řídit mnohem snadněji. Po téměř čtyřech letech v křesle předsedy vlády je to povzdech, jímž Babiš mimoděk přiznává, že jako politik selhal. Svoje zkušenosti z Agrofertu nedokázal přenést do veřejného prostoru. Tehdy měl kolem sebe jen zaměstnance, s nimiž mohl zacházet dle libosti. Politika je ale úplně jiná disciplína.
Rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Dnes to uvedl Městský soud v Praze. Pravomocně tak vyhověl správní žalobě organizace Kverulant.
Téměř třímerový krokodýl nilský z Klopiny na Šumpersku se po nedávném požáru dostal do hledáčku úřadů. Úředníci prověřovali, zda je jeho chov na zahradě a v přilehlém domku „papírově“ v pořádku. Rozhodovali ale také o tom, zda bude moci plaz pojmenovaný majitelem Dandouš ve svém domově zůstat.
Krokodýl nilský z Klopiny se po nedávném požáru dostal do hledáčku úřadů. Úředníci prověřovali, zda je jeho chov na zahradě a v přilehlém domku „papírově“ v pořádku. Rozhodovali ale také o tom, zda bude moci plaz ve svém domově zůstat.
Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje, později doplnil, že lhůta byla stanovena do 15. května. Termín však nemusí být konečný.
/ANKETA/ Do cesty před přijíždějící kamion se staví tři mladí lidé ve výstražných vestách. Jeden z nich drží nad hlavou transparent Dejte nám prosím 3 minuty se zvířaty. Řidič hlasitě troubí, ale těsně před nimi zastavuje. Okolo nákladního prostoru se hned sbíhají aktivisté z organizace Brno Chicken Save, aby se rozloučili s kuřaty, která za chvíli zamíří na jatka firmy Vodňanská drůbež. V pátek ráno pořádají u pobočky v Modřicích u Brna pietní akt, takzvaný vigil.
Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v tomto případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci ovšem upozorňují, že podle zákona o znalcích, mají znalci povinnost mlčenlivosti.
Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v tomto případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci ovšem upozorňují, že podle zákona o znalcích, mají znalci povinnost mlčenlivosti.
Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v tomto případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci ovšem upozorňují, že podle zákona o znalcích, mají znalci povinnost mlčenlivosti.
Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v tomto případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci ovšem upozorňují, že podle zákona o znalcích, mají znalci povinnost mlčenlivosti.
To, co předvedl předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička svou účastí na teplickém večírku pořádaném podnikatelem Petrem Bendou v době panujících přísných protiepidemických opatření, je naprosto neomluvitelné a musí za to nést následky. Složení poslaneckého mandátu opravdu nestačí…
Novela schválená minulý týden českou poslaneckou sněmovnou je nesmysl, nejen z pohledu jednotného trhu Evropské unie, ale především jde proti zájmům českých spotřebitelů a i velké části českých zemědělců, z nichž mnozí jsou vývozci. Je dokonce nebezpečná i pro Andreje Babiše, jehož impérium Agrofert má potravinářské závody hned v několika zemích EU. O tom, proč podobná novela neměla nikdy spatřit světlo světa a proč by měla být v další fázi odmítnuta už v Česku a ne až Evropskou unií, si poslechněte v nejnovějším podcastu „Evropa pro Čechy“.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje valašskomeziříčskou chemičku Deza, která patří do holdingu Agrofert, kvůli úniku zatím neznámé látky do ovzduší. V okolí závodu byl podle tamních obyvatel za začátku ledna cítit několik hodin silný zápach, uvedl dnes server iROZHLAS.cz. Deza pochybení odmítá.
Sněmovna schválila kvóty. Podle nich se v obchodech s rozlohou více než čtyři sta metrů čtverečních má už příští rokprodávat nejméně padesát pět procent vybraných potravin od tuzemských výrobců. Novela ovšem naráží na odpor některých odborníků i části veřejnosti. Proč?
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje valašskomeziříčskou chemičku Deza, která patří do holdingu Agrofert, kvůli úniku zatím neznámé látky do ovzduší.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila ve středu 20. ledna hlasy poslanců ANO, SPD, ČSSD a tří nezařazených (včetně dvou poslanců zvolených za ODS, ale nyní vystupujících za hnutí Trikolóra) zákon, podle nějž mají maloobchody nad 400 metrů čtverečních povinně prodat minimálně 55 procent vybraných potravin z české produkce. Návrh okamžitě vyvolal vlnu kritiky, vtipů i satirických komentářů.
Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc Kč), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování údajně neoprávněného přidělení unijních dotací velkým českým zemědělským podnikům. Exekutiva Evropské unie v tiskové zprávě oznámila, že má pochybnosti mimo jiné u dotací na restrukturalizaci a zavlažování farem, jejichž přidělení velkým firmám místo menším podnikům mohlo porušit unijní pravidla. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského se nejméně dva případy týkaly společností spojených s holdingem Agrofert. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že komise o zahájení kontroly ministerstvo dosud neinformovala.