S opadající vodou se částečně uklidnila situace ve městě Klimkovice. Část města je však stále bez proudu a městská část Hýlov, která je v kopci, nemá ani stálý přístup k pitné vodě, která je běžně vytlačována vodovodním řadem s využitím elektrické energie. Původní informace, že by dodávky proudu mohly být obnoveny dnes, se nepodařilo potvrdit. Hýlov je proto nyní zásobován pitnou vodou na etapy cisternami SmVak.
/VIDEO/ Více než v jiných částech regionu se letošní zářijové povodně na Slovácku projevily na Uherskobrodsku. Lví podíl na tom měla rozvodněná řeka Olšava, která se vylila z břehů na desítkách míst a způsobila tak rozsáhlá zaplavení polí, zahrad a sklepů.
Tisíce zaplavených budov po celém Česku. Bahno všude, podmáčené zdivo. Některé domy kvůli poškození po řádění živlu půjdou k zemi. O jejich osudu rozhodnou statici. Desítky až stovky jich v následujících dnech, jak bude opadávat voda, vyrazí do ulic posuzovat poškození obydlí. Deník přináší přehledné informace a rady pro obyvatele postižených oblastí, jak mají ve svých domech postupovat a minimalizovat ztráty na majetku a nevystavit se nebezpečí, v otázkách a odpovědích.
Bohumín je na většině míst také v úterý 17. září nadále bez elektřiny kvůli zaplavené elektrorozvodně v Pudlově. ČEZ zahájí pokusy o zprovoznění nejdříve tento pátek.
Velkou vodu se Trutnovsku podařilo ukočírovat. Východočeský okres se však potýkal s jiným problémem - masivním výpadkem proudu. Poruch bylo takové množství, že energetici v pátek vyhlásili kalamitní stav. Někteří lidé byli bez proudu i čtyři dny.
Česko se již několikátý den v řadě potýká s následky extrémních dešťů. Horní a střední toky řek pomalu klesají. Nejhorší povodňová situace panuje na jihu Čech, kde se naplnil rybník Rožmberk a voda začala téct přes bezpečnostní přeliv. Pojištěné škody dosáhnou podle prvotních odhadů asociace pojišťoven 17 miliard korun. S likvidací následků povodní nově pomáhá i armáda. Situace v Česku se podle premiéra Petra Fialy pomalu začíná uklidňovat. Deník situaci sleduje on-line.
Celé město Žacléř, tři čtvrtiny Úpice, velká část Vrchlabí, řada dalších míst. Tisíce domácností na Trutnovsku potkal během uplynulých dní delší výpadek elektrické energie. Jan Kouba z Křenova na Žacléřsku byl bez proudu čtyři dny. „Elektřina přestala jít v pátek a v pondělí večer ještě pořád nešla. Řekli mi, že nejdříve v úterý by to měli spustit,“ pokrčil rameny.
/FOTO, VIDEO/ Jak se dostanu do práce, do školy, k lékaři? Bude otevřený obchod s potravinami? Většina silnic uzavřených a pod vodou, na dalších padají stromy. Snad jen vlak, ale tam je také riziko zpoždění. Ještěže už alespoň nahodili po dlouhých hodinách elektřinu. Takto v neděli ochromila povodeň na řece Svitavě pětitisícový Adamov na Blanensku.
Bez dodávek vody, plynu a v omezeném spojení se světem jsou v pondělí 16. září lidé na Jesenicku. Deník mapoval situaci v Jeseníku a okolí k pondělní 10. hodině.
Elektrárna Chvaletice dnes po téměř pěti dnech částečně obnovila provoz. Musela jej přerušit 11. září odpoledne kvůli požáru kabelového žlabu. Dnes ráno provozovatel přifázoval zdroj zpět k síti a spustil výrobu na dvou blocích, uvedl za elektrárnu Petr Dušek. Požár kabelů se obešel bez zranění.
Povodně a silný vítr způsobily na Vysočině problémy v dopravě i energetice. Na železnici v některých úsecích nejezdí vlaky. Železničáři postupně obnovují provoz rychlíků mezi Náměští nad Oslavou a Jihlavou. Sesuv půdy omezil automobilový provoz na silnici I/23 mezi Třebíčí a Vladislaví. Problémy jsou ale s dodávkami elektrického proudu. Bez elektřiny je na Vysočině v pondělí dopoledne asi tisíc domácností, během dne byly dodávky energie obnoveny.
Podle posledního vývoje a propočtů z pondělního rána čeká Olomouc deseti až dvacetiletá voda. Městem by tedy povodňová vlna měla projít podle bezpečného scénáře.
Noc celkem klidná, ale ráno k uzoufání. Tak popsal v pondělí 16. září situaci v Bohumíně zdejší místostarosta Igor Bruzl. Spojení s městem nad Odrou fungovalo jen telefonicky, a to v nevalné kvalitě. Během hovoru musel Igor Bruzl sedět v okně radnice, aby byl při hovoru vůbec slyšet.
Do Litovle v neděli večer dorazila povodňová vlna, řeka Morava do pondělního rána zaplavila většinu města i příjezdové cesty. Voda začala odpoledne klesat.
Energetici vyhlásili na Trutnovsku kalamitní stav. Bez elektřiny se ocitla velká část Vrchlabí. Z hor se valila na město velká voda, hladina Labe výrazně stoupla hlavně v pátek a sobotu. Přidal se k ní silný vítr. V neděli už množství vody ubývalo.
Povodňová situace se v sobotu odpoledne výrazně zhoršila na Králicku. Silničáři museli uzavřít jedinou příjezdovou silnici do Dolní Moravy. Obcí se valí masa kalné vody z řeky Moravy. V horském středisku dál vydatně prší a vše komplikuje i silný vítr. Celá Dolní Morava je aktuálně bez elektrické energie.
Bez proudu bylo v neděli ráno v Česku kvůli nepříznivému počasí 260 tisíc domácností. V Ostravě se muselo obejít bez elektřiny deset tisíc odběrných míst a situace se má nadále zhoršovat.
Současná situace na Prostějovsku je na rozdíl od Jesenicka či Moravskoslezského kraje klidnější. Vodní toky se drží až na výjimky ve svých korytech, neprůjezdné jsou některé silnice. Obyvatele Plumlova trápí přerušení dodávek elektřiny.
Bez elektřiny se ocitl celý Chlumec, část Stradova, Telnice a Varvažov, Petrovice, Luční Chvojno, Povrly a další obce i na druhé straně Labe, jako například Zubrnice. Může za to počasí a stromy, které narušily elektrické vedení.
/FOTO, VIDEO/ Okres Mladá Boleslav zažil noc plnou deště a nárazového větru. Přestože se hladiny řek zvedají, stále se drží v korytech. Problémy by však mohly nastat se zpožděním v příštím týdnu, kdy hasiči očekávají vylití několika řek v celém kraji. Během noci z pátku na sobotu byla situace monitorována městy a obcemi, hasiči řešili mimořádné události, problémy se nevyhnuly ani dodavatelům elektřiny nebo železniční dopravě.
Nákup energií na burze Kroměříži ušetří v příštím roce deset milionů korun. Nakupují tam i další obce, jiné zůstávají léta věrné konkrétnímu dodavateli.
Na příští dny, kdy se očekávají problémy v souvislosti s hrozícími povodněmi, ale i silným větrem, se chystají také energetici. Mohlo by docházet k výpadkům elektřiny.
Ve středu odpoledne se po autimatickém nahlášení vydali hasiči do chvaletické elektrárny, kde hořel kabelový žlab. V důsledku požáru nyní elektrárna nebude dodávat elektřinu.
Na příští dny, kdy se očekávají problémy v souvislosti s hrozícími povodněmi, ale i silným větrem, se chystají také energetici na východě Čech. Mohlo by docházet k výpadkům elektřiny.
ČEZ Distribuce se intenzivně připravuje na možné výpadky elektřiny způsobené povodněmi a silným větrem, který meteorologové předpovídají na následující dny. Společnost přijala řadu preventivních opatření, aby zajistila rychlou obnovu dodávek elektřiny a minimalizovala dopady na své zákazníky. Také lesníci upozorňují, aby se lidé během následujících dní kvůli povodním, erozi půdy i vyvráceným stromům nevystavovali v lesích a okolí vodních toků zbytečnému riziku.
Zdražování cen energií má podle odborníků pokračovat. Tvrdí to v rozhovoru pro Deník energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. Proč je tomu tak a jak předejít vysokým platbám za elektřinu a plyn v příštích měsících? Spotřebitelé podle něj stojí před těžkou úlohou, jak se rozhodnout pro správnou variantu. „Případnou změnu dodavatele je ideální řešit 6 měsíců před koncem fixace,“ zdůrazňuje.
Zvyšování cen energií na burze. Nejistá situace ve světě. Růst cen emisních povolenek. Odborníci varují před nárůstem cen elektřiny a plynu v nadcházejících měsících a roce 2025. Podle nich je právě nyní vhodné zvážit fixaci cen energií nebo změnu dodavatele, aby lidé předešli budoucím vysokým platbám. Tématu se věnuje další díl seriálu Deníku Změny 2024/2025.
Vodní elektrárna Střekov, kterou na řece Labi provozuje Skupina ČEZ, se v září opět otevře veřejnosti. Stane se tak v sobotu 7. a následně i 14. září, a to v tradičním čase od 10 do 16 hodin. Poprvé se tak otevřou dveře zájemcům o prohlídku v 10 a naposledy v 15.30 hodin. U příležitosti Dnů evropského dědictví tak budou moci nahlédnout do všech důležitých vnitřních i venkovních částí elektrárny.
Obyvatelé Klášterce nad Ohří se musí připravit na plánované odstávky elektřiny, které se uskuteční ve dnech 4., 5., 10. a 11. září. Odstávky postihnou ulice Cihlářská, Osvobozená a Přívozní.
Do éry komunitní energetiky v srpnu vkročili lidé v Česku. Díky povolení sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů se rozšiřují možnosti majitelů fotovoltaiky. Jedním z cílů státu při tomhle kroku je v budoucnu posílit jejich energetickou soběstačnost. Jakýmsi centrálním mozkem pak má být Elektroenergetické datové centrum (EDC), nově vzniklá instituce pro správu a výměnu dat. Na této platformě se zájemci o sdílení elektřiny registrují. Deník se zaměřil na nejčastější otázky, které s tímto tématem souvisí. Za EDC odpovídal předseda představenstva Petr Kusý.
Elektřinu vyrobit na střeše chalupy a spotřebovat ji ve sto kilometrů vzdáleném bytě. Nebo v elektrárně na střeše školy, která je přes prázdniny prázdná a nemá téměř žádnou spotřebu, a využít ji třeba v budově úřadu, na zimním stadionu nebo na plavecké hale. Přesně to umožňuje systém sdílené elektřiny, který začal fungovat se zpožděním od začátku srpna.
Vyrábět elektřinu umí parkoviště v ulici 1.máje v Mohelnici. Fotovoltaické panely rozmístěné nad odstavnou plochou pro auta pokryjí zhruba pětinu spotřeby elektřiny sousedního krytého bazénu. Parkování „pod střechou“ si oblíbili i řidiči.
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany po řadě testů a analýz zvýšili výkon druhého výrobního bloku o dvanáct megawatt elektřiny z 500 na 512 Mwe. Jde o třetí jednotku, na které ČEZ zvyšuje výkon. Ročně to znamená zhruba tři sta tisíc megawatt elektřiny navíc.
Ušetřit na účtech za energii chce každý. I když se s ní během léta netopí, součástí domácností je celá řada dalších zařízení, která velké množství elektřiny spotřebovávají. Přitom jde udělat mnohé proto, aby člověk na elektřině výrazně ušetřil. Podívejte se, kolik elektřiny v létě spotřebuje lednička, klimatizace nebo vířivka.
Pozor na vládní sliby spotřebitelům, že budou mít z nově dostavovaných jaderných bloků levnější energii. Jakožto daňovým poplatníkům se jim totiž naopak prodraží, vysvětluje v rozhovoru pro Deník expert na energetiku a investor Michal Šnobr. Elektřina podle něj už nikdy nebude tak levná jako před rokem 2020.
Ústecký krajský soud zrušil uhelné elektrárně Počerady výjimku z limitu na vypouštění rtuti. ČTK to řekla mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Rozhodnutí je dnešním dnem pravomocné. Soud vyhověl žalobě ekologických organizací, které ve vyjádření pro ČTK uvedly, že nyní elektrárna bude muset zastavit provoz. Elektrárnu na Lounsku vlastní skupina Sev.en Energy. Mluvčí Eva Maříková ČTK řekla, že nejprve se musí vedení podrobně seznámit s rozsudkem, než ho bude komentovat.
Dne 7. srpna Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozsudek, kterým zrušil výjimku z limitu na vypouštění toxické rtuti z uhelné elektrárny Počerady v obci Volevčice na Mostecku. Elektrárna nyní musí zastavit provoz.
Český soběstačný dům stojí již pár let bez jakéhokoliv připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách, nedaleko Lipna nad Vltavou. Veškerou elektřinu získává celoročně ze slunce, využívá maximálně dešťovku a velice šetrně hospodaří s pitnou vodou i teplem. Nyní vyšla i stejnojmenná kniha – Český soběstačný dům: Výprava za možnostmi šetrnějšího života, která je, stejně tak jako dům samotný, plná sluneční energie.
Během čtvrteční bouřky spadl ve Smečně na Kladensku na transformátor strom. Obyvatele města následně vyděsily čtyři mohutné exploze. Jelikož k nim došlo u vojenského skanzenu, mnozí lidé ze Smečna se báli, že vybuchla munice. Po explozích se město navíc zahalilo do tmy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Čtvrteční avizovaná bouřka způsobila ve Smečně pád stromu na transformátor. Městem se ozvaly nejméně čtyři mohutné exploze. Lidé měli strach. Nad Smečnem vyšlehly plameny a jelikož k explozi došlo u vojenského skanzenu, mnozí se báli, že vybuchla munice. Potom se město zahalilo do tmy. Podívejte se na video.
Město Krnov, společnosti a příspěvkové organizace, které pod něj spadají, ušetří příští rok na platbách za elektřinu a plyn přes šest milionů korun. Podařilo se to díky výhodnému nákupu na Českomoravské komoditní burze v Kladně.
Česká vláda nedávno rozhodla o dostavbě dvou bloků jaderné elektrárny v Dukovanech, postaví je korejská firma KHNP. V příštích pěti letech budou politici jednat také o stavbě dalších dvou bloků v Temelíně. Kolik energie se dnes v Česku vyrobí z jádra a jak jsme na tom ve srovnání se sousedními zeměmi, zjišťovala datová redakce Deníku.