Fejeton Moniky Šavlové: Droga zvaná lajk
Přečtěte si fejeton Moniky Šavlové.
Přečtěte si fejeton Moniky Šavlové.
"Děláme je doma často a jdou skvěle obměňovat podle toho, jakou zeleninu máte rádi nebo podle toho, co vám zbývá v ledničce," říká oblíbená foodblogerka Markéta Chovancová známá jako Markéta v troubě.
Rád bych se s vámi podělil o zážitky z oslav 208. výročí bitvy u Chlumce a Varvažova. Moje děti, kluci ve věku 3, 5 a 7 let, se na „vojáky“ těšili. Nikdy nic takového neviděli, a proto jsme je se ženou v pátek 3. září vzali večer na slavnostní průvod městem. Než ale začnu svoje vyprávění o zážitcích z bojiště, musím vzpomenout oběti. A to nejen těch, co se opravdové bitvy kdysi zúčastnili a zde padli nebo si odnesli nějaké zranění. Ale i těch účinkujících, co v současnosti dobrovolně obětují nemálo ze svého volného času a peněz.
Do areálu Státních léčebných lázní Janské Lázně vyrážely v úterý hned tři posádky zdravotní záchranné služby. Zasahovaly u vážné komplikace zdravotního stavu tříletého dítěte.
Silničáři chtějí nejdříve znát, jak zafungovala zavedená opatření.
Na nebezpečném úseku v Karlových Varech I/6 zvaném U Střelnice, který dostal kvůli pěti srpnovým úmrtím označení Silnice smrti, se zatím dva pruhy realizovat nebudou. Otázkou je, zda k tomu silničáři vůbec někdy přístoupí. Už v nejbližších dnech tam ale bude umístěno měřící zařízení.
Slabší letní sezonu potvrdili památkáři. Na hradech a zámcích došlo v srpnu k meziročnímu propadu návštěvnosti o zhruba 160 tisíc lidí, v červenci ještě o čtyřicet tisíc více. Loňské překvapivě úspěšné první koronavirové léto se tak neopakovalo. Národní památkový ústav jedná se státem, jak vyřešit chybějící peníze ze vstupného.
Naplno makáme v přípravách na novu sezonu a přinášíme vám malý přehled toho na čem se právě dělá.
Čtrnáct lidských životů si vyžádal požár, který v noci na dnešek vypukl v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v převážně albánském městě Tetovo v Severní Makedonii. Uvedlo to podle místních médií ministerstvo zdravotnictví, podle kterého v nemocnici bylo celkem 26 pacientů, z nichž 12 vyvázlo se zraněním.
/FOTO/ Všechno začalo kapličkou. Postupně k ní přibyla lavička, stolek či zvonička. Autor? Neznámý. Obyvatele Němčiček na Břeclavsku překvapuje stále něčím novým neznámý dobrodinec, který pro potěchu sebe i ostatních na kopečku nad obcí zkrášluje výhled do okolní krajiny.
Jeden velký chaos, tvrdí shodně návštěvníci slavností. Velké fiasko. Takto nejčastěji hodnotí návštěvníci (ti, kteří měli to štěstí a protlačili se vstupní branou, i ti, kteří to vzdali) situaci u vstupu do areálu Slavie Havířov, kde se minulý víkend konaly městské slavnosti. Mnozí se stále nemohou smířit s tím, že ač si koupili lístek v předprodeji, museli stát až dvouhodinovou frontu, někteří rezignovali a nepřišli ani v sobotu. Přestože měli koupené vstupenky.
Ceny jogurtů a pribináčků stoupají, povzdechla si Kateřina Moravcová z Havlíčkova Brodu. Do budoucna se s tím musí smířit. Ceny mléčných výrobků dál porostou, předpověděl Jiří Kopáček předseda Českomoravského svazu mlékárenského.
Jaký bude letošní vánočním strom v Pardubicích? Zaměstnanci města začínají hledat strom, který bude zdobit Pernštýnské náměstí. Město chce sehnat strom, který se musí z nějakého důvodu pokácet. Hlavní ozdoba Vánoc má být jehličnan, nejméně patnáct metrů vysoký a hezký ze všech stran. Obyvatelé mohou své nabídky a tipy napsat přímo městský službám na jejich Facebooku.
Plné ruce práce měli v úterý 7. září večer hasiči, kteří zasahovali u požáru nízké budovy v Raspenavě na Liberecku.
TruckFest Merboltice je vhodný pro všechny, kteří mají v oblibě kamiony. Akce začala jen z legace a nadšení pro tyto vozy.
Měl by se bát Okamura o život? Ne kvůli hrozbám od Romů.
Nedostatek zdravotních sester a lékařů trápí ústeckou Masarykovu nemocnici. Chybí jí desítky kvalifikovaných pracovníků. Nemocnici tak nezbylo než se po odbornících poohlédnout nejen za hranicemi regionu, ale i státu a Evropské unie.
Kuriózní zásah prožili jihomoravští hasiči v pondělí krátce po druhé odpoledne. Z kanálu hlubokého přibližně tři metry totiž v Moravanech na Brněnsku nezachraňovali člověka, ale kozla.
Milí rodiče a prarodiče našich dětských diváků, rozhodli jsme se, že stejně jako to děláme už deset let v Karlových Varech, zahájíme letošní dětskou divadelní sezonu v Litvínově průvodem pohádkových postav městem.
Vždy s napětím sledovaná uzávěrka přihlášek na letošní automobilovou Rally Vyškov zakulatila počet startujících posádek na rovnou stovku. Motory rychlých aut se na cestách na severu okresu rozburácejí již v sobotu.
/FOTOGALERIE/ V pravý čas, přesně na první školní den se podařilo louňovické radnici obnovit provoz krajské silnice II/125 na hrázi Pivovarského rybníka. Od té doby po ní mohou po hrázi bez omezení jezdit i školní autobusy a těžké nákladní vozy.
Fanoušci se zlobí. Tedy přesněji jen jejich část. Povinné testování na koronavirus rozdělilo fotbalové příznivce na dva tábory. „Tak to si tam hrajte sami,“ vzkazují na sociálních sítích ti nejradikálnější.
Jako hromosvod na zlobu funguje v poslední době prvoligový FK Teplice. Fanoušci i široká veřejnost si na klubu ze Stínadel vybíjí svou frustraci, která se v nich nahromadí nejen při sledování sportu, ale i v každodenním životě. „S masivním nástupem internetu na nás doslova prší různé stížnosti a kritika. Nečastějším a nejvěrnějším stěžovatelem je ale jistý pan Novák, který nám s železnou pravidelností posílá své dopisy už několik desítek let," říká mluvčí „sklářů” Martin Kovařík.
Jako hromosvod na zlobu funguje v poslední době prvoligový FK Teplice. Fanoušci i široká veřejnost si na klubu ze Stínadel vybíjí svou frustraci, která se v nich nahromadí nejen při sledování sportu, ale i v každodenním životě. „S masivním nástupem internetu na nás doslova prší různé stížnosti a kritika. Nečastějším a nejvěrnějším stěžovatelem je ale jistý pan Novák, který nám s železnou pravidelností posílá své dopisy už několik desítek let," říká mluvčí „sklářů” Martin Kovařík.
Tento článek je součástí reklamní kampaně na deník.cz a titulek byl vytvořen v jednom z nářečí používaných v naší zemi. Text vyšel na deník.cz 21. srpna 2021.
V pátek večer měli odehrát další přípravné utkání na nový soutěžní ročník, který pro hokejisty druholigového SHC Klatovy začíná už 18. září na ledě Příbrami. Jenže, nestalo se tak - přihodila se vskutku nevídaná věc.
Ráda bych se se čtenáři Mosteckého deníku podělila o nápad, na který jsem narazila na sociální síti facebook a který by třeba mohl být inspirací pro obec Obrnice. Pro nápad jsem si pomyslně zajela až do dalekého Japonska.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech okresu Chomutov. Poznávejte s námi místní obyvatele a nahlédněte do životů jejich obcí. Právě připravujeme další díl!
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Teplicka. Poznávejte s námi místní obyvatele a nahlédněte do životů jejich obcí. Právě připravujeme další díl!
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Ústecka. Poznávejte s námi místní obyvatele a nahlédněte do životů jejich obcí. Další díl právě připravujeme!
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Mostecka. Poznávejte s námi místní obyvatele a nahlédněte do životů jejich obcí. Další díl právě připravujeme!
/FOTOGALERIE/ Hned první den největší kulturní akce roku v Havířově doprovázelo selhání pořadatelů. Ve frontě na pásky, které opravňují ke vstupu, zhruba po hodině od 16.30 čekaly odhadem dva tisíce lidí.
Kladno, stejně jako další města v republice, ztratilo rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS) jeden z aktuálně užívaných nástrojů k tomu, jak ve městě podle radnice zamezit obchodování s chudobou. Pojistka, ke které se kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) upínal, bylo vytvoření takzvaných bezdoplatkových zón, díky kterým se až dosud čtyři roky dařilo zamezovat účelovému stěhování nepřizpůsobivých obyvatel do Kladna. S tím je nyní konec.
Slavnostní průvod, sraz rodáků, dětský den, jarmark, posvícení a další bohatý program. Tak budou vypadat víkendové slavnosti v Havlíčkově Borové. Ve dnech 3. až 5. září je pořádáme při příležitosti dvoustého výročí narození rodáka Karla Havlíčka Borovského.
/FOTOGALERIE/ Jiří Véle (54) žije ve Svárově na Kladensku a jeho celoživotním koníčkem jsou přírodní vědy. Už jako malého kluka ho zajímali brouci, zkameněliny a stejně tak jsou jeho celoživotní vášní houby. Jak říká, přírodověda jde ruku v ruce se vším a jednotlivé obory jsou provázané.
ROZHOVOR/Piplá ho od vrhačských plenek. K jeho výchově zvolila mateřský přístup a ne ten chlapský direktivní. Nic to však neubralo k předání té nejvyšší odbornosti. A vyplatilo se. Dlouholetá trenérka pardubické Hvězdy Iva Tlapáková, kterou většina atletů zná spíše jako Toušovou, má největší zásluhu na tom, že se Jan Doležálek stal nejlepším juniorským kladivářem planety.
Pijeme čaj, abychom zapomněli na rámus tohoto světa, tvrdil čínský mudrc a milovník čaje, Tchien I-cheng. Po návštěvě čajovny Hóra, kterou najdete nedaleko litoměřického horního nádraží na dohled od Jiráskových sadů, mu dáváme za pravdu.
První tři kola debaty přitáhly mimořádnou pozornost uživatelů na deník.cz a na sociálních sítích. Úvodní souboj tří hlavních kandidátů na budoucího předsedu vlády – Andreje Babiše, Petra Fialy a Ivana Bartoše – v nějaké podobě vidělo přes 130 tisíc lidí. Další statisíce pak v tištěném Deníku. „Funguje formát debaty. Je nový, dynamický, neokoukaný. Lidé chtějí vidět lídry ve vzájemné interakci,“ říká Roman Gallo, šéfredaktor Deníku.
Ať je vtipný celý rok. Tak hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) komentovala na twitteru návrat školních radostí i povinností. S připomínkou, že v souvislosti s prvním školním dnem měla na programu Mnichovice, školu Magic Hill v Říčanech a novou školu Cihelna Roztoky. Přičemž začala na „domácím hřišti“, přesněji na domácím náměstí.
30letá motocyklistka z Teplicka havarovala 2. září v 17.40 hodin na silnici mezi dálnicí D8 a kruhovým objezdem Bystřany (ve směru od Ústí). Podle dosavadního šetření nejspíše dostala smyk, neovladatelný stroj i ona skončily vlevo v lanových svodidlech. Žena nehodu nepřežila.
Zhruba 5,4 tisíce sdílení během dvou dnů dosáhlo jen na českém Facebooku lživé video o španělské chřipce, podle nějž mělo tuto pandemii z let 1918 až 1918 vyvolat očkování zavedené Frederickem Gatesem, o němž je naznačováno, že je předkem Billa Gatese. Tato konspirační teorie je ale nepravdivá.
Opět trochu jiný vánoční strom bude mít letos Plzeň na náměstí Republiky. O jeho podobě rozhodnou lidé sami, dozdobení světelnými prvky si mohou vybrat v anketě na webových a facebookových stránkách města.
„Člověk by se měl chovat tak, jak si myslí, že by se měli chovat všichni.“ Tak zní citát prvního českého prezidenta Václava Havla. Benešovští gymnazisté si myslí, že by se všichni lidé měli naučit pomáhat druhým. Proto se rozhodli jít příkladem a zorganizovat v sobotu 4. září benefiční akci, která pomůže potřebným.
Hranická sportovkyně roku 2016 a 2019 Simona Křivánková obhájila titul mistryně republiky ve středním triatlonu. Závodnice Rocktechnik Triatlon Hranice ovládla závod Pilman a připsala si tak již třetí letošní vítězství v Českém poháru. To žďárské má navíc mistrovský punc.
Řemeslné pivo Nachmelená opice patří k symbolům Krnova. Pivovar uspořádal v areálu Zámečku loučení s prázdninami pod názvem Konec léta s opicí. Na apolitické akci jsou vítaní všichni bez ohledu na to, koho chtějí volit. Je na tom něco špatného, když se na Zámečku lídr SPD Tomio Okamura fotí se před logem pivovaru Nachmelená Opice?
Co bezpečně neznám, to nesbírám a už vůbec nejím. Pozor na muchomůrku tygrovanou nebo závojenku olovovou. Lze ji snadno zaměnit za „masáka“ a žampion.
Deset korun za kilometr. Každý, kdo se 11. září od deseti hodin projde naučnou stezkou kolem Velkého Dářka na Žďársku, podpoří zakoupení pomůcek pro bazální stimulaci v chotěbořském středisku FOKUSu Vysočina.
S peticí, která upozorňuje na zhoršující se dopravní situaci na sídlišti Východ v Tachově, vyrukovali nespokojení obyvatelé města po čtvrteční dopravní nehodě, při které neovladatelné auto řízené cizincem skončilo v dětském hřišti.
Liberecké Centrum Kašpar odstartovalo 8. ročník kampaně #Ušij tašku a zaměstnej člověka. Zapojit se není vůbec nic těžkého.
I třicet let po listopadu 1989 se mnoho míst v Česku se dodnes potýká s ekologickými následky z dob těžkého chemického průmyslu. Jde hlavně o závažnou kontaminaci povrchových a podzemních vod a horninového prostředí, ke které v minulosti došlo nevhodným nakládáním s těžkými kovy, pesticidy nebo ropnými látkami. Tuto pro velkou část obyvatel Česka velmi zásadní otázku řešil dnešní díl Cafe Evropa do 17:30 do 19 hodin.