Prvního května 2004 rozšířila Česká republika mapu evropského společenství a připojila se mezi státy Evropské unie. Přístup ke společné politice a pravidlům dal popud ke vzniku lidové tvořivosti obyvatel i politiků, kteří během následujících dekád šířili i různé fámy nebo překrucovali fakta. Mezi jednu takovou fámu patřilo i tvrzení, že se Unie chystá Česku zrušit v abecedě písmeno Ř.
V dalším ročníku Zaměstnanecké ligy Deníku, který se hrál na umělce v Železném Brodě, si pohár, medaile a hlavně postup do dalšího kola vybojoval nováček, Silnice LK a.s. V posledním finálovém utkání porazil Clarios Česká Lípa, který letos pomýšlel na vítězství, vysoko 5:0.
Lidé z místní části Újezdečku vítají, že u nich podle posledního rozhodnutí ČEZu nebude velký závod na zpracování lithia. Mají ale nejasnosti o tom, kde bude avizované železniční překladiště vytěžené rudy.
/FOTO/ Ve východočeské Jaroměři vznikl park, ve kterém můžete poznávat opeřence z několika kontinentů. Jeho první část, která se zaměří na ptactvo z Afriky, Asie i Austrálie, se slavnostně otevře už v sobotu 4. května. Zatím bude k vidění 23 druhů ptáků i nejmenší plemeno ovce.
Neobvyklý úkaz na obloze, UFO nebo snad nová epizoda hvězdných válek? Při pozorování oblohy na jihu Moravy mnohé lidi uchvátil neobvyklý svítící úkaz. Vysvětlení tohoto jevu je však velmi prosté. Jednalo se totiž o raketu Falcon 9, která ve čtvrtek večer startovala z Kalifornie.
Regionální muzeum v Kolíně připravilo doprovodný program k aktuální výstavě Lichtenštejnové. 400 let knížecího rodu v Čechách. Zájemci se vydají na exkurzi po stopách slavného rodu v regionu.
Složky integrovaného záchranného systému vyrazily v pátek 3. května před půl desátou dopoledne na silnici u Studánky. Na tísňovou linku totiž zavolal iPhone a nahlásil, že by mohlo dojít k nehodě. Vzhledem k tomu, že na druhé straně nikdo nekomunikoval, nebraly záchranné složky oznámení na lehkou váhu.
Několik let nosila v hlavě sen, že až se bude vdávat, ušije si na svůj velký den svatební šaty. Při plnění svého snu zjistila, že šití šatů pro nevěsty je něco, co ji baví. Dnes má Monika Srovnalová z Tovéře na Olomoucku svatební a módní ateliér a sen o svatebních šatech už splnila desítkám nevěst.
Připravte se na dobrodružství a výzvy v srdci přírody! Dvanáctý ročník Švejkovy padesátky nabídne trasy pro každého – od rodin s dětmi po zkušené turisty a cyklisty. Sportovci už mají za sebou Trhosvinenskou padesátku. Podívejte se na video, jak ji zvládl tým NW Nová Ves.
/FOTO, VIDEO/ Kolínská restaurace Jiskra po čtyřech měsících znovu otevírá. Podnik nacházející se na stadionu Sparty Kolín v lesoparku Borky přebírá Tomáš Šulc, nevlastní syn předchozího dlouholetého provozovatele Lubomíra Šína, který v prosinci prohrál boj se zákeřnou nemocí.
První máj, lásky čas. Slova, která se potvrdila ve středu 1. května v brněnských porodnicích v Bohunicích a na Obilním trhu. V tento den totiž na svět přišlo celkem čtrnáct nových miminek, z toho sedm dívek a sedm chalpců. Prvomájový počet novorozeňat tak byl do jednoho stejný.
Dvanáctiletý chlapec zahynul ve středu večer při tragické nehodě na sídlišti Na Valtické v Břeclavi. Podle všeho na něj na hřišti spadla branka. Hřiště je po tragédii nepřístupné. „Od středečního večera je hřiště zajištěné proti vstupu. Je to na požadavek policie z důvodu pokračujícího vyšetřování," sdělila Deníku mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.
Dvanáctiletý chlapec zahynul ve středu večer při tragické nehodě na sídlišti Na Valtické v Břeclavi. Podle všeho na něj na hřišti spadla branka. Hřiště je po tragédii nepřístupné. „Od středečního večera je hřiště zajištěné proti vstupu. Je to na požadavek policie z důvodu pokračujícího vyšetřování," sdělila Deníku mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.
Automatické přepisování textu někdy dokáže notně překvapit, ale také pobavit. Chrudimský starosta František Pilný zachytil na svém mobilním telefonu stavbu májky a do popisku fotografie to také napsal. Ovšem netušil, že se text "májka" přepíše na slovo "majonéza". ¨
… neboli Stammtisch: – ein Tisch in Museums Café, wo man deutsch zuhört oder spricht. Dne 25.4.2024, to byla správná hranice překračující párty. Měli jsme zde zástupce různého věku i zkušeností, jak přišli ke Stammtisch a k němčině. A zrovna v muzeu, kde se největší výstava jmenuje Naši Němci.
V celém Česku hasiči zasahovali z noci na první květnový den u necelé dvacítky požárů, které měly přímou souvislost s pálením čarodějnic. Jenom ve Středočeském kraji vyjížděli čtyřikrát k požárů souvisejících s pálením čarodějnic. Jak dále uvedl středočeští hasiči na sociální síti sedmnáctkrát za večer vyjeli prověřit nahlášený požár, který byl hlídaným pálením.
Policie v Pardubickém kraji spustila preventivní akci, zaměřenou na alkohol za volantem. Dopadla skvěle. Nikdo z řidičů nedopadl při dechové zkoušce špatně.
Hasičské jednotky dobrovolníků vyjížděly v Ústeckém kraji na čarodějnice k několika požárům, většinou šlo ale o planý poplach či drobné zásahy. Po celém kraji asistovalo u pálení vater celkem sedmatřicet jednotek dobrovolných hasičů. “Vše proběhlo v klidu a bez komplikací,” uvedli hasiči na facebooku. Po ukončení pálení požářiště všude prolili vodou.
Devět zápasů čekali fotbalisté Lipníka nad Bečvou na triumf v I. A třídě. Napodesáté už to vyšlo. Outsider na svém hřišti v derby zaskočil trápící se Opatovice, které hlásí krizi. Zaváhání Chválkovic zapříčinil výborný výkon Hodolan, Velká Bystřice nic neponechala náhodě a zničila doma Slavonín. V Kovalovicích se hrálo menší derby Přerovska, k vidění byla červená a spravedlivá dělba bodů. Ohlasy v našem tradičním přehledu.
Tradiční akce Oregon dětem se odehraje v sobotu 4. května v lesoparku Borky v Kolíně. Dětský den plný zábavy pořádá T. K. Oregon při České tábornické unii.
Třikrát se vyspíte a budete si moc užít velkou porci muziky a zábavy. Ústecký majáles proběhne v Letním kině v sobotu 4. května a tradičně na něm nebude chybět populární kapela UDG, která má kořeny v Ústí nad Labem.
/FOTO, VIDEO/ Šest stížností na třídenní akci ve stylu technoparty na soukromém pozemku Na Ráji v Mělníku, kam dorazilo čtyři sta lidí, řešili mělničtí strážníci. V minulých letech jich přitom bývaly desítky. Na hluk si stěžovali na sociálních sítích především lidé ze vzdálenějších míst, třeba ze Střem, Vysoké nebo Nebužel.
/FOTOGALERIE/ Malé, velké, tlusté i tenké, někde na koštěti, jinde s kočkou. Nejrůznější postavy čarodějnic zaplavily obce Lány a Žilinu. V Lánech vše odstartovala výzva Ozdobme si čarodějnicemi Lány i Vašírov. To nejen v Žilině, ale i například Velké Dobré a Družci, soutěží o Miss čarodějnici.
Stavební práce a opravy uzavřou na celý letošní červen vnitřní prostory jindřichohradeckého plaveckého bazénu. Návštěvníkům tak v případě příznivého počasí zůstane otevřený pouze venkovní aquapark.
Připravte se na dobrodružství a výzvy v srdci přírody! Dvanáctý ročník Švejkovy padesátky nabídne trasy pro každého – od rodin s dětmi po zkušené turisty a cyklisty. Sportovci už mají za sebou Trhosvinenskou padesátku. Podívejte se na video, jak ji zvládl tým NW Nová Ves.
Vykrást auto u hradeckého obchodního centra se zloději nepovedlo díky všímavé ženě, která přivolala strážníky. Jednatřicetiletý muž si se svědky hlavu nedělal, do auta se dostal páčidlem.
/FOTO/ Čarodějnický rej v Kolíně bude, ale nebude hořet vatra. Město Kolín toto oznámilo v souvislosti s výstrahou před nebezpečím požárů, kterou v pondělí dopoledne vydal Hasičský záchranný sbor ČR v reakci na předpověď počasí.
Tradiční Čarodějnický rej na Krásné louce bude, ale nebude hořet vatra. Město Mladá Boleslav toto oznámilo v souvislosti s výstrahou před nebezpečím požárů, kterou v pondělí dopoledne vydal Hasičský záchranný sbor ČR v reakci na předpověď počasí. Ke stejnému kroku přistupují i další města a obce.
Východočeské muzeum, které sídlí na pardubickém zámku, získalo do svých sbírek nový cenný exponát. Lustr ze Železného Brodu ale není kompletní. Muzeum se proto obrací na veřejnost se žádostí o pomoc při získání dvou odpovídajících stínidel.
/FOTOGALERIE/ Návrat králů domů, tak by se dala popsat atmosféra z pondělního rána, kdy v Třinci i přes brzkou pátou ranní hodinu vítali fanoušci čerstvě korunované mistry extraligy. Nejen věrní domácí fandové si přivstali (nebo po bujarých oslavách nešli ani spát), aby vyjádřili podporu svému týmu. Slova o třineckém zázraku proudí vytrvale už od pozdních nočních hodin, kdy Masarykův pohár Oceláři vybojovali, ze všech koutů republiky. Na vybrané další příspěvky od uživatelů z celé země, se můžete podívat ve fotogalerii
Obrovská tragédie otřásla Slovenskem. Teprve sedmnáctiletá fotbalistka KFC Komárno při zápase zkolabovala. Ani okamžitá resuscitace nepomohla, mladá dívka v nemocnici zemřela.
/FOTO, ANKETA/ V úterý nastane filipojakubská noc. Své čarodějnické akce chystají i města. V souvislosti s výstrahou, kterou v pondělí dopoledne vydali hasiči, je však pravděpodobné, že tradiční ohně tentokrát čarodějnice nedoprovodí.
Rakovník – Skvělý rok má za sebou Tradiční pivovar v Rakovníku – Bakalář. Vloni se mu podařilo překonat historický výstav z roku 1990 (200 098 hl) a pivovar tak vyprodukoval více než 209 tisíc hl. tlatavého moku. Na tomto úspěchu se podílel hlavně export, a to zejména do tradičních východních destinací.
Na sobotním vyprodaném pražském Majálesu v Letňanech musela v závěru večera zasahovat policie. Spor vznikl mezi personálem akce a návštěvníky ohledně vracení zálohovaných kelímků.
Na sobotním vyprodaném pražském Majálesu v Letňanech musela v závěru večera zasahovat policie. Spor vznikl mezi personálem akce a návštěvníky ohledně vracení zálohovaných kelímků.
Českým Krumlovem se od sobotního večera po internetu šíří video ze zásahu českokrumlovské státní policie proti mladíkovi na jednom z českokrumlovských sídlišť. Provází ho popiska o tom, jak policisti zaklekli nevinného nezletilého mladíka a městská policie tomu přihlíží. Krajské ředitelství PČR už se k případu vyjádřilo. Prý s kamarádem poškozovali v Plešivecké ulici auta. Řeší se také to, zde nemají na svědomí i poškození aut z minulého víkendu.
Třepotá křidélky a za letu saje z květů nektar. Sociální sítě zaplavují fotografie a videa drobného živočicha, který připomíná nejmenšího ptáčka na světě. Lidé se často ptají, zda jde o kolibříka, nebo jiné zvíře. Už jste se také s „českým kolibříkem“ setkali? Ve skutečnosti jde o dlouhozobku svízelovou, lišajovitého motýla, který ptáčka obývajícího pouze americký kontinent jen připomíná. S dlouhozobkou se ale můžete, na rozdíl od kolibříka, potkat na celém našem území.
Při rekonstrukci starého domu čekají na stavebníky často nepříjemná překvapení. Nejinak to měl Lukáš Roubík. Na křivé zdi nakonec vyzrál pomocí OSB desek. Vyhnul se tak nahazování tun materiálu a ještě ho to vyšlo velmi levně.
Necelého půl roku funguje v kyjovské nemocnici nová ordinace dětského lékaře. Své potomky tam k pediatrovi zapsaly již stovky rodičů. Volná místa ale ještě zůstávají.
O brzkém zprovoznění druhé, jižní části obchvatu Opočna jsme už informovali. Nyní se můžete podívat na nejnovější záběry. Zřejmě se tu pofrčí už v červnu.
Zajímavým objevem se pochlubil na svém facebookovém účtu opočenský zámek. Jak dokazuje, o překvapení tu není nouze. Tentokrát jde o nádobu sloužící k nalévání nápojů až z Apulie.
Ještě neznají svého semifinálového soupeře, ale už vědí, že zápasy o finále budou hrát ve své domácí hale na Slunetě. Ústecký basketbalový klub nakonec zamítl variantu na zimním stadionu.
/ANKETA/ Řidičům začaly chodit pokuty z nového radaru pod Ještědem a není jich málo. Přísnost měření a výše pokut za drobné překročení rychlostního limitu vyvolaly vlny vášně a lidé si začali stěžovat i hledat způsoby, jak se bránit placení. Vznikla dokonce samostatná facebooková skupina.
Vrátit fotbalovou Zbrojovku do pozice silného a zdravého klubu, naplnit potenciál, který v ní dřímá, nebo dělat radost co největšímu počtu fanoušků. Takové cíle si mimo jiné dal po převzetí brněnského klubu jeho nový majitel Libor Zábranský, jedna věc se mu ale podařila ihned. Brněnské sportovní fanoušky rozdělil napůl, a zatímco jedni už vyhlížejí novou éru Zbrojovky, druzí vyjadřují frustraci z nečekaného řešení.
V minulých dnech proběhla v některých médiích a na Facebooku zpráva o tom, že výstavní síň Sokolská 26 v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, která byla součástí Centra kultury a vzdělávání, končí a její další program je ohrožen. Na podrobnosti jsme se proto zeptali Marcely Mrózkové – Heříkové, současné ředitelky Centra kultury a vzdělávání Moravské Ostravy a Přívozu.