Kreativ

ŠTÍTEK: internetový obchod

Ilustrační foto.

Toužil po značkových hodinkách, přišel o peníze

Další podvodný prodej na internetovém portálu řeší prostějovští policisté. Muž z Prostějovska si vyhlédl hodinky značky Garmin Fenix 7. Po domluvě s prodejcem za ně zaplatil, ale hodinek se nedočkal. Přišel tak o více než 10 tisíc korun.

Ilustrační foto.

Rybář chtěl prodat pruty a přišel o desetitisíce

Jeden klik na falešný odkaz a peníze byly nenávratně pryč. Tímto způsobem přišel v pátek o téměř třicet tisíc korun čtyřiačtyřicetiletý muž z Prostějovska. Na internetu prodával rybářské pruty a naletěl podvodnici.

Každá lahev je zálohovaná 10 Kč. Když suroviny spotřebujete, lahve vrátíte a vyměníte za jiný výrobek nebo si necháte vyplatit zálohu.

Dostáváme kvalitní suroviny k těm, kdo chtějí nakupovat udržitelným způsobem

Marek Lukesle začal před deseti lety svoji kariéru ve finančnictví, kde později založil firmu. V oboru se mu dařilo, ale uvědomoval si, že by rád tvořil i něco hmatatelného, kde je výsledek práce na první pohled vidět. V roce 2017 začal při návštěvách Prahy nakupovat v jednom z prvních bezobalových obchodů. V tu dobu se mu v hlavě začala rodit myšlenka Vratných lahví.

Podnikatel Jan Pánek

K e-shopu s vínem dovedla Jana Pánka cesta přes italskou záchranku

Cesta dnes úspěšného podnikatele k on-line byznysu a jeho e-shopu vinozarchivu.cz začala při studiu ČVUT, na studijních pobytech v USA a v Německu. Jan Pánek (39 let) startoval kariéru v průmyslových firmách v Itálii, domovské vlasti bývalé partnerky, kam se s ní odstěhoval po promoci. Tam působil také jako dobrovolník u záchranky.

Pokud chcete s barefoot botami začít, pro první krůčky je ideální příroda, měkký a rozmanitý povrch.

Chůze bez bot naučí chodit ladně jako modelka

Chůze naboso je pro nás nejpřirozenější a nejzdravější. Jenže kdo by chtěl běhat po městě bez bot? Řešením mohou být tzv. barefoot boty, doslova bosé boty, které se staly v posledních letech velkým trendem. Proč naše nohy v klasických botách s podpatky a úzkými špičkami trpí a jak to ovlivňuje naše zdraví?

Ilustrační foto

Mizí lízátka, voňavky i antivirové programy. E-shopy stáhly ruské zboží

Tento produkt již není v naší nabídce. Podobné hlášení se nyní objevuje na spoustě českých e-shopů. Ve většině případů se jedná o výrobky, které do českých domácností putují z Ruska. A mnohdy jde i o produkty, které má člověk spojené se západními značkami. Například Mentos, Rexona, Zewa či některá lízátka Chupa chups.

Při nakupování v e-shopech mohou zákazníci narazit na podvodné recenze. S těmi má zatočit nový zákon

Nové kladivo na prodejce. Zákon zakáže falešné recenze na e-shopech

Kupujete zboží na internetu? A čtete si před nákupem recenze od lidí, kteří si stejné zboží nebo službu koupili před vámi? Raději buďte na pozoru. Část takových doporučení - obzvláště pochvalných - totiž může být falešných. Píší je sami výrobci či prodejci zboží, aby zvýšili šanci, že si zákazník jejich výrobky koupí. Například průzkum mezinárodní poradenské společnosti Gartner spočítal, že celosvětově je 10 až 15 procent spotřebitelských doporučení podvodných. Napsali je neexistující lidé. Přitom až 90 procent zákazníků e-shopů uvádí, že na ně spotřebitelské recenze mají vliv a motivují je k nákupu.

Karlovarská radnice zřídila za pomoci hasičů v tělocvičně Základní školy Poštovní nouzové nocoviště pro uprchlíky z Ukrajiny

Válka na Ukrajině zvýšila zájem o spacáky či KPZ. Některé zboží je vyprodané

Prodejci v posledním týdnu evidují vysoký zájem o spací pytle, karimatky, ale také lékárničky nebo krabičky poslední záchrany (KPZ). Některé zboží je v současné době vyprodané. Češi také více kupují trvanlivé potraviny, těch je ale v obchodech dostatek. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky a analýzy společnosti Upgates, jejíž výsledky dnes zveřejnila v tiskové zprávě.

Statní vlajka Ukrajiny visí na budově radnice Brna-středu.

Lidé skupují ukrajinské vlajky. Nestíháme je vyrábět, uvedl brněnský e-shop

Na dračku jdou v Brně od úterního rána státní vlajky Ukrajiny. Specializované prodejny jsou zavalené objednávkami. Ve skladech jim zbývá pouhých pár posledních kusů. Okna lidí i firem zdobí modro-žluté barvy. Ukrajinu, do jejíž části vtrhla ruská armáda, nákupem vlajek podporují jednotlivci i zástupci různých institucí.

Ilustrační foto

Trendy, obchod a e-marketing v roce 2022

Společnost, služby, firmy a provozy se nám pomalu začínají vracet do normálu. I když otázkou zůstává, co vlastně tím „normálem“ máme na mysli? Svět se změnil a už není (a nebude) jako dříve. Změnily se principy fungování trhu, a především se změnilo myšlení lidí. A to je dobře! Říká se tomu pokrok. Na co se tedy máme připravit v roce 2022 i v letech následujících?  

Doručení nákupu, poslíček, kurýr - Ilustrační foto

Nákupy až domů. Donáškový prodej slaví deset let, Češi loni utratili 200 miliard

Stačí párkrát kliknout myší, peníze z účtu poslat přes mobil, pohodlně se usadit v křesle a pak s trochou nadsázky už jenom klidně čekat, až vám kurýr až domů ochotně přiveze tašku s nákupem. Spousta lidí dnes již jiným způsobem potraviny ani nenakupuje. Jejich prodej přes internet s donáškou až domů je přitom v Česku vlastně celkem nedávnou záležitostí. Jako první s ním právě před deseti lety přišla společnost Tesco.

Ilustrační foto

Mít kromě prodejny i e-shop se vyplácí. Prodej přes internet neustále roste

Aktuálně máme v ČR více než 50 tisíc malých a středních eshopů. Oproti začátku roku 2020 to představuje nárůst okolo 13 procent. Růst e-commerce v předchozích dvou letech téměř přesně kopíroval koronavirové vlny, s nimiž bylo úzce spojeno zavírání kamenných obchodů a omezení mnoha služeb.

Ilustrační foto.

Zásilky z Číny se po zavedení cla propadly. V návrat zájmu věří pošta i znalci

Zlatá doba pro čínské e-shopy prodávající Čechům doslova „za hubičku“ obaly a ochranná sklíčka na mobily i další drobnosti za pár korun skončila s příchodem loňského října. Od té chvíle se totiž i za takové zboží nově platí DPH, musí se také nechat proclít. To nyní za poplatek od zákazníků zařídí Česká pošta. S příchodem nové povinnosti se ale podle ní zájem o tyto zásilky skokově propadl.

Ilustrační foto

Jídlo, erotické pomůcky i kotle. Češi loni na internetu utratili 223 miliard

Češi loni v internetových obchodech podle dat nákupního rádce Heureka a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) utratili 223 miliard korun, meziročně o 14 procent více. I v uplynulém roce prodeje významně ovlivnila pandemie koronaviru. V on-line prostředí lidé nakupovali zboží, které dříve patřilo tradičně do kamenných obchodů, jako například zahradní skleníky nebo kotle. 

Unikátní e-shop. Dobročinný e-shop Dotek.

Dobročinný e-shop Dotek. Nakoupíte dekorace, knihy či třeba módní doplňky

První charity shop ve Zlínském kraji - vizovický Dobročinný obchůdek Dotek - bude v únoru slavit 10 let své činnosti. „K prvním kulatinám jsme se rozhodli dát dárek nejen obchůdku, ale také zákazníkům, bez nichž bychom nemohli existovat. Chceme jít s dobou. Zřídili jsme proto nový Dobročinný e-shop Dotek," říká Veronika Malinová, koordinátorka Dobročinného e-shopu Dotek.

Michal Hubík

Předáváme lidem kuráž do života. Začalo to prošlými proteinovými tyčinkami

Že by se stal podnikatelem? Tuhle myšlenku v sobě nikdy neměl. Je pravda, že jednou chtěl Michal Hubík (32 let) být dobrým šéfem. Takovým, pod kterým by i on sám rád pracoval, tvořil. Po více než jedenácti letech podnikání se mu to daří. Brněnská firma Aktin, jejímž je nyní výhradním majitelem, měla jen vloni obrat přes čtvrt miliardy korun. Zaměstnává osm desítek lidí a Michal se denně snaží tím dobrým šéfem skutečně být.

Nákupy v zahraničních e-shopech se mohou prodražit…

Banky odírají klienty e-shopů na kurzech. Ti o tom často ani netuší

Levné nákupy přes zahraniční e-shopy se mohou klientům nepříjemně prodražit, a to kvůli nenápadné finanční operaci bank. Ty pro převod z korun na cizí měnu využívají na mezibankovním trhu směnný kurz, který se liší od takzvaného středového kurzu. Lidé přitom obvykle očekávají, že se transakce provádějí podle něj. Ve skutečnosti ale mohou na každém převedeném dolaru tratit několik haléřů. Když se tyto „zanedbatelné“ ztráty sečtou za velké nákupy, může jít o stokoruny nebo i o vyšší částky.

Letošní Vánoce se mohou od těch předchozích lišit zejména menší nabídkou dárků

Předvánoční potíže. E-shopy šetří na krabicích, jsou příliš drahé

Mají před sebou dvě hlavní prodejní události roku – slevovou akci Black Friday a Vánoce. Tuzemské internetové obchody ale kromě výpadků v dodávkách zboží nově řeší i další problém: na trzích zdražuje papír, který nutně potřebují na balení. Šetření tak probíhá na všech frontách. 

Výdejna obchodu Mall v Praze-Holešovicích na snímku z 27. listopadu 2020

Obchod za 25 miliard. Polské Allegro kupuje e-shopy Mall Group a firmu WeDo

Polská společnost Allegro se dohodla na převzetí stoprocentního podílu v české skupině e-shopů Mall Group a v kurýrní firmě WeDo. Celková hodnota transakce je až 975 milionů eur (přibližně 24,7 miliardy Kč), uvedla v tiskové zprávě společnost Rockaway Capital. Spolu s investičními skupinami PPF a EC Investments je dosavadním spoluvlastníkem Mall Group. Mall koupily v roce 2016 spolu se srovnávačem Heureka.cz za více než 200 milionů eur, tedy asi 5,4 miliardy Kč.

Nákup drobného zboží z e-shopů mimo Evropskou unii vyjde ode dneška dráž. Povinnost zaplatit daň z přidané hodnoty (DPH) se nově vztahuje i na zásilky s hodnotou nižší než 22 eur.

Nákupy z Číny ode dneška podraží. Daň se nově vztahuje i na drobné balíčky

Nákup drobného zboží z e-shopů mimo Evropskou unii vyjde ode dneška dráž. Povinnost zaplatit daň z přidané hodnoty (DPH) se nově vztahuje i na zásilky s hodnotou nižší než 22 eur (zhruba 560 korun), které dosud byly od placení daně osvobozené. Změnu přinesla novela zákona o DPH přijatá v reakci na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu. Opatření mělo původně platit od července, český Parlament ho ale nestihl včas schválit.

Pošta, balíky - ilustrační foto

Zdanění drobných balíčků: Zásilky z e-shopů mimo EU podraží zřejmě od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo EU s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH zřejmě od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, ale novely zákona o DPH a celního zákona se zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září. Novely po podpisu prezidentem nabydou účinnosti následující den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což pravděpodobně nastane 1. října. ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

E-shopy jsou jednou z bezpečných a rychlých možností nákupu.

Pandemie změnila nákupní zvyklosti Čechů. Častěji nakupují v e-shopech

Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti době před pandemií si 41 procent lidí podle svých slov zvyklo častěji nakupovat v e-shopech a 42 procent lidí platí bezkontaktně už i v kamenných obchodech. V budoucnosti je 85 procent lidí rozhodnuto pokračovat v nákupech on-line, byť značná část z nich občas do kamenných obchodů ráda nahlédne. Vyplývá to z průzkumu společnosti Barion Payment

Obchody i letos čekají před Vánoci nápor.

Obchody se bojí Vánoc. Dodávky váznou, nakupujte včas, varují zákazníky

Obchodníci se již nyní tradičně připravují na vrchol sezony, který pro ně každoročně přichází před Vánoci. Ta loňská byla rekordní, tento trend navíc trvá již několik let. Nad tou letošní se ale podle nich zatím vznášejí otazníky. „Letos hrozí velké riziko, že výsledky vánoční sezony nebudou dobré,“ uvedl pro Deník prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Na slevu zákazníci obvykle slyší

Nová pravidla pro cenovky na zboží: Slevy se budou počítat jinak

Nalákali vás obchodníci na úžasnou slevu, ale u pokladny či při placení na webu jste se nestačili divit, jakou sumu vám nakonec naúčtovali? Anebo na „zlevněném“ zboží úplně chyběla cenovka? Těmto praktikám by už brzy mělo odzvonit. Důvodem je připravovaná novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou Česko musí do konce tohoto roku přijmout, aby sjednotilo svá pravidla s legislativou EU.

ZOOT CEO Milan Polák

Začínal jako model. Dnes Milan Polák podniká a vládne světu módy

Až se jednou setkáte s Milanem Polákem, neptejte se ho, zda má čočky. Nemá a ptá se ho prý na to několik lidí denně. Své výrazné oči před lety uplatnil jako pánský model - chodil po přehlídkových molech v oblečení Prada nebo Adidas, objevil se v mnoha módních časopisech, natáčel televizní reklamy a fotil kampaně pro Blažka nebo Volvo. 

Jako poražené z covidové krize vycházejí zejména oblíbené restaurace do nedávna hojně navštěvované zahraničními turisty.

Vítězové pandemie? Banky a e-shopy. Hospodám nepomohlo ani zdražení

Bohatí ještě více bohatnou, a chudí zase ještě více chudnou. Tak by se dal jednoduše shrnout efekt některých změn a vládních opatření, která do ekonomiky loni vnesla koronavirová pandemie. Kupříkladu čtveřice největších bank v zemi si tak oproti předchozímu roku v čistém zisku letos za první pololetí polepšila asi o 45 procent. Dobře si stojí například také e-shopy. Naproti tomu gastro a cestovní ruch jsou dál „na odpis“. Vyplývá to z průběžných výsledků o hospodaření za loňský a částečně i letošní rok, které firmy zveřejňují právě nyní, v období prázdnin.

Recyklace

Ať obal není odpad

Dřív stačilo vyhodit karton do modré popelnice a už jste si nesli nálepku eko-friendly. Rok 2021 má při nakládání s věcmi upgradovanou verzi: upcyklace, re-use, zero waste a recyklace. Zkrátka nevytvářet zbytečný odpad ani nevyhazovat zdánlivě zbytečné obaly. Jak na to?

Nakupování přes internet

Nákupy v e-shopech a GDPR. Pozor na to, s čím souhlasíte v úvodní tabulce

Pro většinu lidí jsou to jen „otravné tabulky“, které před návštěvou webové stránky odkliknou a nečtou, co potvrzují. Jenže to je chyba. Žádosti provozovatelů webů o svolení s použitím takzvaných cookies vyskakují z čím dál většího množství internetových stránek. Jde přitom o informace, které si navštívený web ukládá do našich prohlížečů a může je posléze využít pro přesné zacílení reklamy na konkrétního zákazníka. Proto je využívají například e-shopy. Správně by ale neměly. 

Celní pošta v Praze 5.

Konec levného zboží z čínských e-shopů. Ušetřit lze při hromadné objednávce

Doba extrémně levných nákupů na čínských e-shopech už za pár dní skončí. Ochranná sklíčka na mobily, kabely, sluneční brýle a další drobnosti už nebudou jen „za hubičku“. Sněmovna ve středu definitivně rozhodla o tom, že malé zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo Evropskou unii od 1. července nebudou osvobozeny od daně z přidané hodnoty (DPH). Nově také budou muset mít elektronické celní prohlášení.