Na děčínském pracovišti ČVUT v Praze se chystá špičkové vědecko-výzkumné centrum za více než 200 milionů korun. Projekt s názvem Polytechnická výzkumná infrastruktura ČVUT v Děčíně vybuduje a vybaví tři vzájemně úzce propojená centra pro biomateriály, umělou inteligenci (AI) a náročné vědecké výpočty. K úspěchu projektu, který společně podaly za ČVUT Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta dopravní, svými aktivitami přispělo také Inovační centrum Ústeckého kraje.
Velké modernizace se dočkala počítačová učebna detašovaného pracoviště ČVUT v Děčíně. Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) tak nyní mají nově studenti k dispozici 32 počítačových sestav s vysokým výpočetním výkonem pro dvě IT laboratoře, dva projektory a dvě grafické karty pro upgrade výpočetního serveru.
/ROZHOVOR/ Učebny plné moderních počítačů schopné zvládat náročné výpočetní výkony má ČVUT na svém děčínském pracovišti. Nyní může díky zmodernizovaným učebnám lépe pracovat s neuronovými sítěmi. Nové počítače si s jejich učením poradí za zlomek času v porovnání se stroji, které na děčínské jaderce doposud využívali. „Neuronovou síť můžete chápat jako takovou černou krabičku, kterou nakrmíte nějakými vstupy a vychází z ní výstupy, které se dají používat nejrůznějším způsobem. Dost časté využití neuronových sítí je pro klasifikaci,“ říká zástupkyně vedoucího katedry softwarového inženýrství FJFI ČVUT Dana Majerová
Výlet do nitra jaderné elektrárny, zážitek s virtuálními brýlemi, diskuse o obnovitelných zdrojích i ukládání energie nebo soutěže o gumové medvídky. To a mnoho dalších zajímavostí přináší do škol vzdělávací interaktivní projekt Setkání s energií, který v září započal druhou sezonu. Text nám poslal pan Vladislav Sobol. Děkujeme.
/FOTO/ Ve čtvrtek 16. listopadu uspořádalo České vysoké učení technické v Praze další ročník odborného semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Chemie na ČVUT. Přijelo kolem 50 pedagogů a studentů, z našeho Gymnázia Zikmunda Wintra se této bezplatné vzdělávací akce, akreditované ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, zúčastnili dva studenti se zájmem o chemii z maturitní třídy C4B – Kristýna Nováková a Adam Vondráček, za doprovodu svého vyučujícího chemie Kamila Březiny.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V Česku byl spuštěn celkově desátý jaderný reaktor. Provoz svého druhého školního štěpného reaktoru VR-2 v úterá 6. června zahájila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze. Využívat ho bude pro výuku a vědeckou činnost. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili zástupci fakulty. Celkové náklady na reaktor činily kolem 15 milionů korun.
Vědci z Fakulty elektrotechnické (FEL), Fakulty informačních technologií (FIT) a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) Českého vysokého učení technického představili ve středu 24. května výsledky pětiletého projektu Research Center fo Informatics (RCI) zaměřeného na výzkum umělé inteligence, robotiky a informatiky.
V pátek 11. listopadu uspořádalo České vysoké učení technické v Praze další ročník odborného semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Chemie na ČVUT. Přijelo na něj více než 40 pedagogů a studentů. Z rakovnického Gymnázia Zikmunda Wintra se vzdělávací akce zúčastnili tři studenti se zájmem o chemii za doprovodu svého vyučujícího chemie Kamila Březiny.
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k výstavbě jaderného reaktoru VR-2. Ten bude stát ve stejné reaktorové hale, kde už od roku 1990 fakulta provozuje školní reaktor VR-1 Vrabec. Celý proces přípravy i výroby organizuje Katedra jaderných reaktorů.
V České republice by mohly začít vyrůstat malé modulární jaderné reaktory (označované zkratkou SMR). Možnosti jejich produkce, umístění a začlenění do energetiky země představil v Ostravě Národní strojírenský klast a jím pozvaní odborníci.
Fyzikální ústav Akademie věd ČR je jednou z nejvýznamnějších výzkumných institucí v Česku, která pokrývá v podstatě všechny oblasti fyziky, a to nejen v oblasti základního výzkumu. Stále více se daří z vlastní iniciativy či ve spolupráci s firmami nalézat aplikace, které napomáhají zlepšovat každodenní život. A to i díky více než 1,5 miliardovým prostředkům z fondů EU.