Kreativ

ŠTÍTEK: klíšťata

Přisáté klíště může člověka pořádně potrápit. Ilustrační foto.

Pozor na klíšťata, na Přerovsku je hlášeno 18 případů borreliózy

Aktivita klíšťat je v Olomouckém kraji na pátém, nejvyšším stupni, který představuje mimořádné riziko. Podíl na tom má mírná zima a deštivé jarní počasí. V Olomouckém kraji bylo jen za květen hlášeno 32 případů lymeské borreliózy a 4 případy klíšťové encefalitidy, což jsou nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí.

Přisáté klíště může člověka pořádně potrápit. Ilustrační foto.

Klíšťata v nejvyšším stupni aktivity. V kraji přes 30 případů boreliózy

Mimořádným rizikem je aktuálně aktivita klíšťat. Podle stupnice hygieniků, je v Olomouckém kraji na čísle 5. To znamená, na nejvyšším možném stupni. Jen za květen bylo na území kraje hlášeno 32 případů lymeské borreliózy a 4 případy klíšťové encefalitidy, což jsou nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí.

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza jsou nejobávanější nemoci, které klíšťata přenášejí.

Na Zlínsku rostou počty borreliózy i klíšťové encefalitidy. Proočkovaní je nízké

Česko se potýká s výrazným nárůstem onemocnění způsobených klíšťaty. Ve Zlínském kraji jen za květen přibylo deset případů lymeské borreliózy a pět případů klíšťové encefalitidy, což je výrazný nárůst oproti stejnému období loňského roku. Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu se od začátku roku nakazilo 66 lidí klíšťovou encefalitidou a 786 lymeskou borreliózou.

Klíště obecné je zákeřný parazit, který může přenášet původce mnoha chorob, nejčastěji je to však lymeská borelióza a klíšťová encefalitida.

Klíšťata útočí i na Chebsku, odborníci varují před vysokým rizikem

Klíšťata jsou v tomto období nebývale aktivní a roste jejich snaha se na někoho přisát. Chebsko patří k lokalitám, kde je podíl klíšťat, připravených k napadení hostitele v přírodě na druhém nejvyšším stupni. Znamená to vysoké riziko. A výhled na příští dny neslibuje příliš velké zlepšení.

Tularémie postihuje hlodavce, zejména zajíce, králíky, myšovité hlodavce, křečky a veverky. Přenosná je však i na ostatní zvířata a na člověka.

Zaječí nemoc: Zákeřnou chorobu přenášejí i klíšťata. Jejich aktivita stoupá

Tularémie je známá jako zaječí nemoc. Přenášejí ji ale i klíšťata. I když v České republice nebývá tularémie příliš častá, nevyplatí se ji podceňovat. Tato nemoc může člověku způsobit vážné zdravotní komplikace a v neléčených případech až smrt. Existují dokonce obavy, že by mohla být použita jako biologická zbraň.

Proti klíšťatům na zahradě použijte jako přírodní repelent česnek.

Zbavte se klíšťat na zahradě: Vyrobte si účinný přírodní repelent

Česnek může být účinným pomocníkem v boji proti klíšťatům. Tito drobní nepříjemní parazité číhají v porostech v přírodě a často i v trávě na vaší zahradě. A protože mohou přenášet nebezpečné nemoci, je důležité snažit se klíšťata ze zahrady účinně vypudit. Pravidelné sekání trávy doplňte přírodním repelentem z česneku, který si snadno vyrobíte sami. 

Klíště Hyalomma marginatum.

Hygienici ve Zlínském kraji evidují dva případy klíšťové encefalitidy, loni 52

Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji eviduje letos první dva případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Onemocnění byla hlášena z Rožnova pod Radhoštěm a Huslenek na Vsetínsku, uvedli hygienici na svých webových stránkách. Za celý loňský rok bylo v kraji potvrzeno 52 onemocnění, což bylo více než v předchozím roce, kdy jich bylo 33.

Častým projevem první fáze boreliózy bývá jasně ohraničená zarudlá skvrna v místě přisátí klíštěte.

Klíšťata útočí i v Karlovarském kraji. Mimořádné riziko, varují odborníci

Klíšťata jsou v tomto období nebývale aktivní a roste jejich snaha se na někoho přisát. Karlovarský kraj patří k lokalitám, kde je podíl klíšťat, připravených k napadení hostitele v přírodě na nejvyšším stupni. Znamená to mimořádné riziko a varování před procházkami v listnatých a smíšených lesích. Bez repelentu ani na krok, varují odborníci.

Ilustrační foto.

Klíšťata útočí nejen v lese. Na místě je očkování, pomůžou i babské rady

Pokud se v těchto dnech chystáte do přírody, dejte si dobrý pozor. Český hydrometeorologický ústav varuje: většina území republiky se ocitla ve vysokém stupni aktivity klíšťat. Výstraha platí od 14. května a spolu s ní přichází i zvýšené riziko nakažení klíšťovou encefalitidou – závažným virovým onemocněním, které může mít trvalé následky.

Klíště. Ilustrační foto

Výstraha: Po procházce je nutné se prohlédnout. Klíšťat je všude plno

/KVÍZ, VIDEO/ Pokud se v těchto dnech chystáte na procházku, a nemusí to být jen do lesa, je nutné se potom prohlédnout. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výstrahu, ve které upozorňuje, že v těchto dnech je aktivita klíšťat mimořádná. Přitom v Česku bývá hrozba onemocnění po přisátí tohoto tvora stále podceňovaná.

Klíště. Ilustrační foto

Videopředpověď: Dávejte pozor na klíšťata. Jejich aktivita je nyní mimořádná

Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní a rovněž pylový semafor ukazuje nejvyšší stupně zátěže, upozornili meteorologové. Jaká jsou doporučení proti klíšťatům? Repelent, upřednostnění zpevněných cest před procházkami v listnatých a smíšených lesích, pozor i na vyšší trávu, houštiny apod. Jehličnaté lesy či posekaná tráva představují bezpečnější variantu.

Klíště. Ilustrační foto

VIDEOPŘEDPOVĚĎ: Pozor na klíšťata. Jejich aktivita je nyní mimořádná

Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní a rovněž pylový semafor ukazuje nejvyšší stupně zátěže, upozornili meteorologové. Jaká jsou doporučení proti klíšťatům? Repelent, upřednostnění zpevněných cest před procházkami v listnatých a smíšených lesích, pozor i na vyšší trávu, houštiny apod. Jehličnaté lesy či posekaná tráva představují bezpečnější variantu.

Výstraha před klíšťaty. Pro Pelhřimovsko platí mimořádný stupeň číslo 5.

Výstraha před klíšťaty. Pro Pelhřimovsko platí mimořádný stupeň

Aktivita klíšťat v České republice je vysoká a tento měsíc nadále poroste. Ve středu se ocitne na nejvyšším, mimořádném stupni. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který aktivitu klíšťat monitoruje. Lidé by měli být při pohybu v přírodě opatrní. Odborníci doporučují chodit po zpevněných cestách a používat repelenty. Klíšťata přenášejí různé nemoci, mezi nejznámější patří klíšťová encefalitida a borelióza.

Klíště obecné

Klíšťata na nás číhají skoro všude. Berounsko není výjimkou

Pokud se v příštích dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území České republiky. Výjimkou není ani Berounsko a jeho okolí s mnoha turistickými možnostmi, například v oblíbených Křivoklátských lesích. Výstraha platí od 14. května. Odborníci varují – s klíšťaty přichází i zvýšené riziko nákazou klíšťové encefalitidy, vážného virového onemocnění postihujícího mozek.

Klíště obecné se živí krví savců a přenáší mnohé život ohrožující choroby. Na svého hostitele číhá v úkrytu.

Valašsko: Odborníci vydali varování před extrémní aktivitou klíšťat

Zhruba polovinu území Vsetínska zasahuje varování před mimořádnou aktivitou klíšťat, které vydal Český hydrometeorologický ústav. V současnosti platí čtvrtý stupeň na pětistupňové škále, tedy vysoká aktivita. Ve středu 14. května odborníci očekávají nejvyšší, mimořádný stupeň.

Ilustrační foto.

Pozor na klíšťata! Na Olomoucku je velký nárůst borreliózy

Letos je zatím nejvíce případů lymské borreliózy za poslední roky. A vede Olomoucký kraj. Nejhorší situace je přitom v okrese Olomouc s 62 případy. Aktivita klíšťat nyní letí prudce nahoru. V polovině týdne bude podle předpovědi odborníků na maximu.

Pes na zahradě. Ilustrační foto.

Pozor na jarní nástrahy. Nebezpečí na mazlíčky číhá doma i na zahradě

Jarní počasí vítá nejen většina lidí, ale i mazlíčků, kteří si mohou více užívat pobytu venku. Přináší to ale i určitá rizika, a to v podobě kvetoucích rostlin, parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy, a v případě koček představují nebezpečí také otevřené ventilačky. Na co vše si dát pozor a jak zabránit neštěstí, radí přehled Deníku.

Klíště je potřeba odstranit co nejrychleji za každou cenu.

Vysoká aktivita klíšťat i na Blanensku. Hygiena hlásí první případy encefalitidy

Teplé dubnové počasí přispělo na jižní Moravě k intenzivnější aktivitě klíšťat. Spolu s tím se objevují i první případy klíšťové encefalitidy. Krajští hygienici dosud evidují dva, výskyt nemoci je časnější než v minulosti. ČTK to v pondělí řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je v celém kraji aktivita klíšťat na čtvrtém z pěti stupňů, s čímž souvisí i vysoké riziko, že roztoč člověka nakazí přenášenou nemocí.

Veterina doma, výjezdová veterinární služba z Liberce.

Očkování, ale i umírání mazlíčků doma řeší při výjezdech liberecká veterinářka

Na svoje zvířecí pacienty chce mít dost času, ušetří jim stres z návštěvy ordinace a majitelům starosti kolem. Veterinářka Jana Schrammová jezdí po Liberci a okolí a pomáhá s péčí o domácí mazlíčky, zejména o psy a kočky v jejich domovech. V rozhovoru pro Deník prozradila, pro koho jsou její služby ideální, jak probíhá eutanázie mazlíčků u majitelů doma a taky se podělila o tipy, co funguje nejlépe na klíšťata a jak můžete své kočce přípravkem proti klíšťatům ošklivě ublížit.

Klíšťata. Ilustrační foto.

Nebezpečí číhá v trávě. Každé přisáté klíště je riziko, říká krnovská lékařka

Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi patří Česko k zemím s vysokým rizikem klíšťové encefalitidy. Na Krnovsku,  Bruntálsku, Šumpersku a Jesenicku byl v minulých letech zaznamenán dokonce nadprůměrný výskyt encefalitidy. Podle lékařky Kateřiny Šprochové Firleyové z infekční ambulance SZZ Krnov před klíšťovou encefalitidou spolehlivě chrání očkování.

Odborníci varují před aktivitou klíšťat. Infikovaná jsou především v městských parcích.

V parcích měst číhá plno nakažených klíšťat. Hlavně v centrech, varují odborníci

Klíšťata se hojně vyskytují v městských parcích, především v těch umístěných v centrálních částech. Tam se navíc podle odborníků častěji nacházejí ta infikovaná. Je proto dobré mít se na pozoru, používat repelent, po návratu domů se zkontrolovat či chodit ve světlejším oblečení. Zájemci se mohou nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě. Klíště lze i nahlásit přes aplikaci, aby je odborníci mohli nadále zkoumat.

Klíště Hyalomma marginatum.

Alarmující vzestup klíšťové encefalitidy. Liberecký kraj hlásí 48% nárůst

Vysokou aktivitu klíšťat v Libereckém kraji uvádí ve své předpovědi hydrometeorologové. Varování určitě není dobré ignorovat, loni totiž došlo k téměř padesátiprocentnímu nárůstu počtu případů klíšťové encefalitidy na území našeho kraje. Liberecký kraj navíc patří k těm s nižší proočkovaností ve srovnání s celorepublikovým průměrem.

Klíště. Ilustrační foto.

Nebezpečí číhá v trávě. Klíšťata se probouzí, Praha hlásí mimořádné riziko

S příchodem jara se zvyšuje aktivita klíšťat po celé České republice, což přináší riziko nákazy Lymeskou borreliózou a klíšťovým zánětem mozku. Český hydrometeorologický ústav pravidelně monitoruje a předpovídá úroveň rizika, která se může lišit podle regionu. Odborníci doporučují preventivní opatření, jako je použití repelentů a důkladná prohlídka těla po pobytu v přírodě.

Jaké bude na Velikonoce počasí?

Počasí na Velikonoce: Meteorologové vyhlíží teplotní rekordy, přijdou i bouřky

Velikonoční svátky nabídnou díky dvěma státním svátkům, Velkému pátku a Velikonočnímu pondělí, prodloužený víkend, a tak nejen koledníky zajímá, jaké bude počasí. Podle meteorologů nás co do povětrnostních podmínek čekají nejhezčí Velikonoce za dlouhou dobu. Přesto se rozmarům počasí nevyhneme a v případě výletů do přírody nebo při plánování prací na zahradě je dobré se připravit na déšť a bouřky i silný sluneční svit a klíšťata.

Klíště obecné se živí krví savců a přenáší mnohé život ohrožující choroby. Na svého hostitele číhá v úkrytu.

Teplo klíšťatům svědčí. Jejich aktivita stoupá, repelenty už jsou nutností

Klíšťata už jsou v pohotovosti. Na většině území Česka je jejich aktivita aktuálně střední a postupně stoupá. Přestože vrchol jejich aktivity nastává v květnu a na podzim, chránit sebe i své mazlíčky má smysl už teď. Mohou totiž přenášet vážná onemocnění, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Les, procházka, jaro, klíště. Ilustrační foto.

Klíšťata už si brousí sosáky: s oteplením koncem týdne bude jejich aktivita růst

První přisátá klíšťata hlásili majitelé psů a koček už před víkendovým ochlazením. Na Mělnicku je v těchto dnech podle Českého hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat na středním riziku. S teplejším počasím na konci týdne bude ale stoupat. Neděle už má připomínat léto. A klíšťata si začnou hledat hostitele i mezi lidmi.

Srst zvířecích mazlíčků je v sezoně potřeba ošetřit vhodným antiparazitikem.

Voňavá vanilka v srsti psů a koček působí jako přírodní repelent, radí vědci

S mírnou nadsázkou by se dalo říct: zapomeňte na levanduli, eukalyptus či citronovou trávu. Přírodním repelentům teď vévodí úplně jiná vůně, kterou by si jen málokdo spojoval s odpuzovačem hmyzu. V nedávné studii přišli vědci s tím, že klíšťata a další hmyz, který saje krev psů a koček, může odpuzovat opojná vůně vanilky.

Eukalyptus dokáže překrýt vůni hostitele. Pro klíšťata se po jeho použití stáváme neviditelnými.

Klíšťata začínají být aktivní. Vsaďte na přirozený odpuzovač, jeho vůni nenávidí

Sluneční paprsky pomalu zesilují, což znamená, že se začínají probouzet i klíšťata. Jakmile se rtuť teploměru udrží stabilně nad nulou, vylezou ze zimního úkrytu a spolu s nimi i hrozba klíšťové encefalitidy, boreliózy a dalších infekčních onemocnění. Jestliže s klíšťaty nechcete mít co do činění, ale zároveň se chcete (nebo musíte) vyhnout použití komerčních repelentů, vsaďte na přirozený odpuzovač. Eukalyptový esenciální olej vám bude vonět, ale nechtěné parazity spolehlivě odežene.

Klíště je potřeba odstranit co nejrychleji.

Klíšťata už jsou na mnoho místech Česka. Hoví si v teple a vlhku

V předjaří se pomalu probouzí příroda a s ní i klíšťata. Odborníci upozorňují, že na mnoha místech Česka jsou tito roztoči už mírně aktivní. Je proto vhodné zkontrolovat po návratu domů svého psa i vlastní tělo a případné klíště odstranit. Pokud má někdo zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě, je nejvyšší čas. Deník přináší odpovědi na otázky ohledně současné situace, přenášených infekcí i vakcinace.