Aktivita klíšťat je v Olomouckém kraji na pátém, nejvyšším stupni, který představuje mimořádné riziko. Podíl na tom má mírná zima a deštivé jarní počasí. V Olomouckém kraji bylo jen za květen hlášeno 32 případů lymeské borreliózy a 4 případy klíšťové encefalitidy, což jsou nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí.
Mimořádným rizikem je aktuálně aktivita klíšťat. Podle stupnice hygieniků, je v Olomouckém kraji na čísle 5. To znamená, na nejvyšším možném stupni. Jen za květen bylo na území kraje hlášeno 32 případů lymeské borreliózy a 4 případy klíšťové encefalitidy, což jsou nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí.
Na Domažlicku, ale i jinde v kraji vystoupala v těchto dnech aktivita klíšťat na pátý - tedy nejvyšší - stupeň rizika. Odborníci doporučují lidem, kteří se chystají do lesa, použít repelent a raději se pohybovat pouze po zpevněných cestách.
Česko se potýká s výrazným nárůstem onemocnění způsobených klíšťaty. Ve Zlínském kraji jen za květen přibylo deset případů lymeské borreliózy a pět případů klíšťové encefalitidy, což je výrazný nárůst oproti stejnému období loňského roku. Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu se od začátku roku nakazilo 66 lidí klíšťovou encefalitidou a 786 lymeskou borreliózou.
/MAPA/ Dvacet případů lymeské borreliózy a tři klíšťové encefalitidy přibyly za květen v Jihomoravském kraji. Oproti loňskému roku to je za stejné období výrazný nárůst.
Klíšťata jsou v tomto období nebývale aktivní a roste jejich snaha se na někoho přisát. Chebsko patří k lokalitám, kde je podíl klíšťat, připravených k napadení hostitele v přírodě na druhém nejvyšším stupni. Znamená to vysoké riziko. A výhled na příští dny neslibuje příliš velké zlepšení.
Tularémie je známá jako zaječí nemoc. Přenášejí ji ale i klíšťata. I když v České republice nebývá tularémie příliš častá, nevyplatí se ji podceňovat. Tato nemoc může člověku způsobit vážné zdravotní komplikace a v neléčených případech až smrt. Existují dokonce obavy, že by mohla být použita jako biologická zbraň.
Česnek může být účinným pomocníkem v boji proti klíšťatům. Tito drobní nepříjemní parazité číhají v porostech v přírodě a často i v trávě na vaší zahradě. A protože mohou přenášet nebezpečné nemoci, je důležité snažit se klíšťata ze zahrady účinně vypudit. Pravidelné sekání trávy doplňte přírodním repelentem z česneku, který si snadno vyrobíte sami.
Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji eviduje letos první dva případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Onemocnění byla hlášena z Rožnova pod Radhoštěm a Huslenek na Vsetínsku, uvedli hygienici na svých webových stránkách. Za celý loňský rok bylo v kraji potvrzeno 52 onemocnění, což bylo více než v předchozím roce, kdy jich bylo 33.
Klíšťata jsou v tomto období nebývale aktivní a roste jejich snaha se na někoho přisát. Karlovarský kraj patří k lokalitám, kde je podíl klíšťat, připravených k napadení hostitele v přírodě na nejvyšším stupni. Znamená to mimořádné riziko a varování před procházkami v listnatých a smíšených lesích. Bez repelentu ani na krok, varují odborníci.
Pokud se v těchto dnech chystáte do přírody, dejte si dobrý pozor. Český hydrometeorologický ústav varuje: většina území republiky se ocitla ve vysokém stupni aktivity klíšťat. Výstraha platí od 14. května a spolu s ní přichází i zvýšené riziko nakažení klíšťovou encefalitidou – závažným virovým onemocněním, které může mít trvalé následky.
/KVÍZ, VIDEO/ Pokud se v těchto dnech chystáte na procházku, a nemusí to být jen do lesa, je nutné se potom prohlédnout. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výstrahu, ve které upozorňuje, že v těchto dnech je aktivita klíšťat mimořádná. Přitom v Česku bývá hrozba onemocnění po přisátí tohoto tvora stále podceňovaná.
Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní a rovněž pylový semafor ukazuje nejvyšší stupně zátěže, upozornili meteorologové. Jaká jsou doporučení proti klíšťatům? Repelent, upřednostnění zpevněných cest před procházkami v listnatých a smíšených lesích, pozor i na vyšší trávu, houštiny apod. Jehličnaté lesy či posekaná tráva představují bezpečnější variantu.
Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní a rovněž pylový semafor ukazuje nejvyšší stupně zátěže, upozornili meteorologové. Jaká jsou doporučení proti klíšťatům? Repelent, upřednostnění zpevněných cest před procházkami v listnatých a smíšených lesích, pozor i na vyšší trávu, houštiny apod. Jehličnaté lesy či posekaná tráva představují bezpečnější variantu.
Varování před mimořádnou aktivitou klíšťat zveřejnil Český hydrometeorologický ústav na socální síti. Aktivitu klíšťat ovlivňuje především počasí, přináší v těchto dnech meteorologové aktuální informace.
Aktivita klíšťat v České republice je vysoká a tento měsíc nadále poroste. Ve středu se ocitne na nejvyšším, mimořádném stupni. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který aktivitu klíšťat monitoruje. Lidé by měli být při pohybu v přírodě opatrní. Odborníci doporučují chodit po zpevněných cestách a používat repelenty. Klíšťata přenášejí různé nemoci, mezi nejznámější patří klíšťová encefalitida a borelióza.
Na Nymbursku je v těchto dnech zvýšené riziko napadení klíšťaty. Podle aktuální mapy aktivity Českého hydrometeorologického ústavu platí v úterý vysoký stupeň a ve středu se očekává dokonce mimořádná aktivita. Odborníci doporučují zvýšenou opatrnost při pobytu v přírodě.
Pokud se v příštích dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území České republiky. Výjimkou není ani Berounsko a jeho okolí s mnoha turistickými možnostmi, například v oblíbených Křivoklátských lesích. Výstraha platí od 14. května. Odborníci varují – s klíšťaty přichází i zvýšené riziko nákazou klíšťové encefalitidy, vážného virového onemocnění postihujícího mozek.
Zhruba polovinu území Vsetínska zasahuje varování před mimořádnou aktivitou klíšťat, které vydal Český hydrometeorologický ústav. V současnosti platí čtvrtý stupeň na pětistupňové škále, tedy vysoká aktivita. Ve středu 14. května odborníci očekávají nejvyšší, mimořádný stupeň.
Prakticky celé území Kroměřížska zasahuje varování před mimořádnou aktivitou klíšťat, které vydal Český hydrometeorologický ústav. V současnosti platí čtvrtý stupeň na pětistupňové škále, tedy vysoká aktivita. Ve středu 14. května odborníci očekávají nejvyšší, mimořádný stupeň.
Klíšťata jsou v těchto dnech velmi aktivní a situace se ještě zhorší. Tak lze shrnout současnou zprávu Českého hydrometeorologického ústavu. Vysoký stupeň platí v úterý podle mapy aktivity klíšťat téměř v celé České republice včetně Příbramska. Ve středu pak má být aktivita dokonce na nejvyšším možném stupni.
Klíšťata jsou v těchto dnech velmi aktivní a situace se ještě zhorší. Tak lze shrnout současnou zprávu Českého hydrometeorologického ústavu. Vysoký stupeň platí v úterý podle mapy aktivity klíšťat téměř v celé České republice včetně Rakovnicka. Ve středu pak má být aktivita dokonce na nejvyšším možném stupni.
Klíšťata jsou v těchto dnech velmi aktivní a situace se ještě zhorší. Tak lze shrnout současnou zprávu Českého hydrometeorologického ústavu. Vysoký stupeň platí v úterý podle mapy aktivity klíšťat téměř v celé České republice včetně Kolínska. Ve středu pak má být aktivita dokonce na nejvyšším možném stupni.
Letos je zatím nejvíce případů lymské borreliózy za poslední roky. A vede Olomoucký kraj. Nejhorší situace je přitom v okrese Olomouc s 62 případy. Aktivita klíšťat nyní letí prudce nahoru. V polovině týdne bude podle předpovědi odborníků na maximu.
Jarní počasí vítá nejen většina lidí, ale i mazlíčků, kteří si mohou více užívat pobytu venku. Přináší to ale i určitá rizika, a to v podobě kvetoucích rostlin, parazitů, jako jsou klíšťata nebo blechy, a v případě koček představují nebezpečí také otevřené ventilačky. Na co vše si dát pozor a jak zabránit neštěstí, radí přehled Deníku.
Levandule lékařská, často označovaná jako levandule úzkolistá, je nejen okrasná rostlina s nádherně vonícími květy. Právě vůně květů zbarvených od typicky sytě fialové po bílou dělá z levandule přírodní repelent, odpuzující nezvané vetřelce ze zahrad i domácností.
Na sociálních sítích se objevila překvapivě jednoduchá metoda, jak snížit riziko přisátí klíštěte. Stačí omotat kotníky obyčejnou lepenkou. Klíšťata se na ni přichytí a k obnažené kůži se nedostanou. Metodu kvitují i odborníci, kteří se shodují, že jakákoliv fyzická bariéra může výrazně pomoci.
Teplé dubnové počasí přispělo na jižní Moravě k intenzivnější aktivitě klíšťat. Spolu s tím se objevují i první případy klíšťové encefalitidy. Krajští hygienici dosud evidují dva, výskyt nemoci je časnější než v minulosti. ČTK to v pondělí řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je v celém kraji aktivita klíšťat na čtvrtém z pěti stupňů, s čímž souvisí i vysoké riziko, že roztoč člověka nakazí přenášenou nemocí.
Na svoje zvířecí pacienty chce mít dost času, ušetří jim stres z návštěvy ordinace a majitelům starosti kolem. Veterinářka Jana Schrammová jezdí po Liberci a okolí a pomáhá s péčí o domácí mazlíčky, zejména o psy a kočky v jejich domovech. V rozhovoru pro Deník prozradila, pro koho jsou její služby ideální, jak probíhá eutanázie mazlíčků u majitelů doma a taky se podělila o tipy, co funguje nejlépe na klíšťata a jak můžete své kočce přípravkem proti klíšťatům ošklivě ublížit.
Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi patří Česko k zemím s vysokým rizikem klíšťové encefalitidy. Na Krnovsku, Bruntálsku, Šumpersku a Jesenicku byl v minulých letech zaznamenán dokonce nadprůměrný výskyt encefalitidy. Podle lékařky Kateřiny Šprochové Firleyové z infekční ambulance SZZ Krnov před klíšťovou encefalitidou spolehlivě chrání očkování.
Klíšťata se hojně vyskytují v městských parcích, především v těch umístěných v centrálních částech. Tam se navíc podle odborníků častěji nacházejí ta infikovaná. Je proto dobré mít se na pozoru, používat repelent, po návratu domů se zkontrolovat či chodit ve světlejším oblečení. Zájemci se mohou nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě. Klíště lze i nahlásit přes aplikaci, aby je odborníci mohli nadále zkoumat.
Vysokou aktivitu klíšťat v Libereckém kraji uvádí ve své předpovědi hydrometeorologové. Varování určitě není dobré ignorovat, loni totiž došlo k téměř padesátiprocentnímu nárůstu počtu případů klíšťové encefalitidy na území našeho kraje. Liberecký kraj navíc patří k těm s nižší proočkovaností ve srovnání s celorepublikovým průměrem.
S příchodem jara se zvyšuje aktivita klíšťat po celé České republice, což přináší riziko nákazy Lymeskou borreliózou a klíšťovým zánětem mozku. Český hydrometeorologický ústav pravidelně monitoruje a předpovídá úroveň rizika, která se může lišit podle regionu. Odborníci doporučují preventivní opatření, jako je použití repelentů a důkladná prohlídka těla po pobytu v přírodě.
Oteplující se počasí a zvyšující se aktivita klíšťat. A právě ta přinášejí zejména klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. V případě klíšťové encefalitidy došlo mezi lety 2023 a 2024 ve Zlínském kraji ke zvýšení počtu případů o 55 %.
Velikonoční svátky nabídnou díky dvěma státním svátkům, Velkému pátku a Velikonočnímu pondělí, prodloužený víkend, a tak nejen koledníky zajímá, jaké bude počasí. Podle meteorologů nás co do povětrnostních podmínek čekají nejhezčí Velikonoce za dlouhou dobu. Přesto se rozmarům počasí nevyhneme a v případě výletů do přírody nebo při plánování prací na zahradě je dobré se připravit na déšť a bouřky i silný sluneční svit a klíšťata.
Klíšťata už jsou v pohotovosti. Na většině území Česka je jejich aktivita aktuálně střední a postupně stoupá. Přestože vrchol jejich aktivity nastává v květnu a na podzim, chránit sebe i své mazlíčky má smysl už teď. Mohou totiž přenášet vážná onemocnění, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
S rostoucími teplotami na Kladensku stoupá i aktivita klíšťat. Varuje před nimi Český hydrometeorologický ústav. Odborníci doporučují zvýšenou opatrnost při pobytu v přírodě, používání repelentů a pravidelné prohlídky těla.
Na téměř celém Příbramsku je v těchto dnech podle Českého hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat na středním riziku. S teplejším a přeháňkovým počasím na konci týdne bude ale stoupat. Neděle už má připomínat léto. A klíšťata si začnou hledat hostitele.
První přisátá klíšťata hlásili majitelé psů a koček už před víkendovým ochlazením. Na Mělnicku je v těchto dnech podle Českého hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat na středním riziku. S teplejším počasím na konci týdne bude ale stoupat. Neděle už má připomínat léto. A klíšťata si začnou hledat hostitele i mezi lidmi.
S mírnou nadsázkou by se dalo říct: zapomeňte na levanduli, eukalyptus či citronovou trávu. Přírodním repelentům teď vévodí úplně jiná vůně, kterou by si jen málokdo spojoval s odpuzovačem hmyzu. V nedávné studii přišli vědci s tím, že klíšťata a další hmyz, který saje krev psů a koček, může odpuzovat opojná vůně vanilky.
Sluneční paprsky pomalu zesilují, což znamená, že se začínají probouzet i klíšťata. Jakmile se rtuť teploměru udrží stabilně nad nulou, vylezou ze zimního úkrytu a spolu s nimi i hrozba klíšťové encefalitidy, boreliózy a dalších infekčních onemocnění. Jestliže s klíšťaty nechcete mít co do činění, ale zároveň se chcete (nebo musíte) vyhnout použití komerčních repelentů, vsaďte na přirozený odpuzovač. Eukalyptový esenciální olej vám bude vonět, ale nechtěné parazity spolehlivě odežene.
Jihočeští hygienici letos zaznamenali 42 případů lymeské boreliózy. Je to méně než loni ve stejnou dobu. Aktivita klíšťat však už může být nyní relativně vysoká. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Jihočeští hygienici zaznamenali letos 42 případů lymeské boreliózy. Je to méně než loni ve stejnou dobu. Aktivita klíšťat však už může být nyní relativně vysoká.
V předjaří se pomalu probouzí příroda a s ní i klíšťata. Odborníci upozorňují, že na mnoha místech Česka jsou tito roztoči už mírně aktivní. Je proto vhodné zkontrolovat po návratu domů svého psa i vlastní tělo a případné klíště odstranit. Pokud má někdo zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě, je nejvyšší čas. Deník přináší odpovědi na otázky ohledně současné situace, přenášených infekcí i vakcinace.
Jaro s sebou kromě radosti z probouzející se přírody a teplého počasí přináší i plno nástrah. Týkají se alergií na pyly, klíšťat nebo proměnlivého počasí. Deník shrnuje, na co si dávat pozor, čemu lze předejít a co je dobré příliš neprovokovat.
Lymskou boreliózou loni na Vysočině onemocnělo 492 lidí, o 70 víc než v roce 2023. Meziročně přibylo i pacientů s klíšťovou encefalitidou. Loni jich bylo 67, rok před tím 49. Čtyři lidé kvůli ní museli být loni hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče, jeden pacient zemřel.
Představte si, že bydlíte ve městě se stovkami tisíc obyvatel, kde každý má přesně danou životní roli. Takový je život v mraveništi. Jedněmi z nejznámějších zástupců těchto živočichů v České republice jsou mravenci lesní. Jde o tvory, které charakterizuje řada impozantních skutečností.