
V karlovarském Bristolu uvízli Rusové, inkognito
Zahraniční klienti zůstali v lázních zablokovaní kvůli koronaviru.
Zahraniční klienti zůstali v lázních zablokovaní kvůli koronaviru.
Lázeňská místa jsou v současné době kvůli nouzovému stavu mrtvými městy. Chybí jak klienti lázní na lázeňské rehabilitační péči hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, tak samoplátci či hoteloví hostéa jednodenní návštěvníci.
V regionu se v pondělí 20. dubna otevřely první obchody a služby podle harmonogramu uvolňování koronavirových opatření. Ve vládním plánu však chybí odpověď na to, kdy budou moci opět přijímat pacienty lázně.
Zatímco letošní zahájení sezony mělo být pro všechny lázně v kraji unikátní, velkolepé a s řadou významných hostů, protože lázeňský trojúhelník zároveň napjatě očekával rozhodnutí o vstupu do UNESCO, místo toho radnice řeší, zda lázně po ataku koronaviru vůbec tuto zkázu ekonomicky přežijí.
„Pojďme se pokusit zachránit cestovní ruch a lázeňství v Karlových Varech a Karlovarském kraji,“ říká ředitel karlovarského infocentra Josef Dlohoš (na snímku).
Ve velmi svízelné situaci se nachází lázně na Šumpersku a Jesenicku. Řadí se sice mezi zdravotnická zařízení, stát jim ale znemožnil přijímat nové pacienty. S největší pravděpodobností tak budou muset propouštět personál, aby současnou krizi vůbec přežily.
Sanatoria Klimkovice přerušují provoz, v současné době není známo, na jak dlouhou dobu. Ve čtvrtek 9. dubna pobyt ukončí poslední pacienti. Dle požadavku krizového štábu Moravskoslezského kraje poté lázně připraví 162 lůžek v léčebně B pro případné ubytování seniorů v karanténně.
Tato země nyní krutě zkouší všechny lidi, kteří se snaží postavit čelem zákeřnému koronaviru, nepodlehnout panice, pomáhat druhým a s empatií a profesionálně přistupovat ke všem koroproblémům, které se vrší jeden za druhým.
V Lázních Slatinice se zastavil život. Uzavřeny jsou všechny provozy, kde se věnují pacientům s nemocemi pohybového ústrojí, nervovými, kožními či onkologickými onemocněními. Lázeňské domy jsou prázdné. V obci, kterou proslavily blahodárné účinky sirných pramenů, je rázem poloprázdno. Chybí zde nejen korzující pacienti, ale i turisté vracející se z Velkého Kosíře. Restaurace, cukrárny, ale i některé ordinace jsou uzavřeny.
/INFOGRAFIKA/ Na začátku příštího týdne začne v Praze fungovat nové odběrové místo, kde se budou moci lidé nechat testovat na nákazu novým typem koronaviru. Hlavní město z vlastní iniciativy zahájí jeho provoz v areálu Výstaviště Praha v Holešovicích. S doporučením od praktického lékaře nebo hygienika, zde budou lidé testováni v režimu drive-thru.
/FOTOGALERIE/ Za odpočinkem sem ročně vyrazí deset až dvanáct tisíc klientů. Teď resort počítá ztráty.
/FOTO/ Za odpočinkem sem ročně vyrazí deset až dvanáct tisíc klientů. Teď resort počítá ztráty.
Do karvinských lázní by se mohli dočasně přestěhovat senioři, kteří dlouhodobě pobývají v nemocnicích napříč krajem. Nemocnice totiž potřebují volná lůžka.
Předejít nákaze koronavirem, to je teď hlavní úkol domovů důchodců a léčebných zařízení na Teplicku. Senioři patří mezi skupiny lidí, které onemocnění COVID-19 ohrožuje nejvíce. Někde proto zavedli krizové plány a klienty izolovali od venkovního života.
/FOTOGALERIE/ Během necelých dvou týdnů karvinské Lázně Darkov kvůli vládním opatřením a zákazu provozu lázní téměř vylidní. Momentálně je v lázeňském provozu asi 140 klientů, poslední z nich podle mluvčího lázní Miroslava Slaného odjedou před Velikonocemi.
Českým lázním hrozí zánik. Kvůli koronaviru. Lázeňská zařízení, jež v Česku nabízela asi 13 procent kapacity pro přenocování v zemi, jsou kvůli nouzovému stavu ze čtyř pětin uzavřena. A za pár dní budou úplně prázdná, až skončí nynější léčebné turnusy, obávají se šéfové lázní.
Růžovou budoucnost lázní nyní nevidí ani karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), byť se o ni hodlá poprat.
O záchranu bojují i lázeňské hotely závislé na zahraniční klientele.
/ROZHOVOR/ Už týden jsou uzavřené, podobně jako spousta jiných zařízení, Městské lázně v Novém Městě na Moravě. Jejich měsíční ztráta prý dosahuje částky dvou milionů korun. „Dříve, než koncem dubna asi neotevřeme, tvrdí šéf lázní Jiří Brychta.
O práci přijde přibližně sto padesát lidí. Kdy se lázně opět otevřou, nelze vzhledem k situaci zatím upřesnit
Léčebné lázně Bohdaneč na Pardubicku přerušují provoz. Postupné omezování provozu potrvá do pátku, kdy se brány lázní zavřou.
Téměř prázdný lázeňský park, opuštěné wellness centrum, lázeňské domy téměř bez lidí. Vláda zakázala v souvislosti s koronavirovou epidemií prodej ubytovacích kapacit a také nástupy nových pacientů do lázní.
Téměř prázdný lázeňský park, opuštěné wellness centrum, lázeňské domy téměř bez lidí. Vláda zakázala v souvislosti s koronavirovou epidemií prodej ubytovacích kapacit a také nástupy nových pacientů do lázní.
Téměř prázdný lázeňský park, opuštěné wellness centrum, lázeňské domy téměř bez lidí. Vláda zakázala v souvislosti s koronavirovou epidemií prodej ubytovacích kapacit a také nástupy nových pacientů do lázní.
Téměř prázdný lázeňský park, opuštěné wellness centrum, lázeňské domy téměř bez lidí. Vláda zakázala v souvislosti s koronavirovou epidemií prodej ubytovacích kapacit a také nástupy nových pacientů do lázní.
Téměř prázdný lázeňský park, opuštěné wellness centrum, lázeňské domy téměř bez lidí. Vláda zakázala v souvislosti s koronavirovou epidemií prodej ubytovacích kapacit a také nástupy nových pacientů do lázní.
/FOTOGALERIE/ Demolice provozních budov se zastavila. Oživení proslulého lázeňského místa v Náchodě na břehu řeky Metuje i minerálky Ida bude běh na dlouhou trať.
Kdysi slavné Pernštejnské zahrady se znovu zaskví v celé kráse. V práci je nyní mají restaurátoři a zahradníci. „Je to opravdu nádhera. Na Pernštejně jsem byla asi před sedmi lety a musím přiznat, že jsem si ani nikdy nevšimla, že pod hradem nějaké zahrady jsou. I když jejich obnova není ještě hotová, vypadají skvěle,“ pochválila práci odborníků Kamila Urbánková z Tišnova.
Hotely zavírají a hosty nepřijímají. Finanční ztráty počítají ve velkém.
Premiér Babiš koncem února uvedl v televizi v souvislosti s koronavirem, že v nejhorším případě je připraveno přijímat zařízení v Karlově Studánce. Horské lázně Karlova Studánka jsou totiž státní podnik a zdravotnické zařízení přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví ČR. Jak to tam vypadá dnes?
Ještě počátkem týdne přijížděli do Lázní Darkov noví pacienti, ale dnes je všechno jinak.
Omezení se dotklo i lázní v Bechyni. Od čtvrtka již nepřijímají žádné další klienty, jak potvrdil provozní ředitel Josef Mičan. „Pouze doléčujeme ty, kteří zde už jsou,“ sdělil.
Každý konvoj s rouškami je tajný jako za války v Atlantiku, popisuje situaci ve zdravotnictví šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Dovoz i těch nejzákladnějších potřeb totiž komplikuje nesmyslné lpění na razítkách a byrokracii. Jako zcela nepružná se podle něj ukázala i většina státní správy. „Škody proto budou jako po válce,“ odhaduje následky koronavirové pandemie lékař.
Sanatoria Klimkovice zoufale shánějí, kde se dá, roušky a respirátory k ochraně zdravotního personálu i dalších pracovníků lázní, a také pacientů před rizikem šíření koronaviru.
Procházku lázeňským městem Poděbrady si mohou diváci vychutnat i z domova. A to nejen procházku současnou podobou, ale také do minulosti lázní. Umožní ji nový film s názvem Sen o lázních, který město poprvé představilo vloni na velkoplošné obrazovce na Jiřího náměstí na výročí 30 let od sametové revoluce.
Zdevastované Vrbenského lázně a sportovní hala jsou pro lidi ze Střekova a nejen je, symbolem porevolučního šlendriánu. Postavil je továrník Schicht jako součást péče o své zaměstnance a zpřístupnil všem.
V Sanatoriích Klimkovice platí zákaz návštěv a striktní zákaz opouštět lázně na víkend. Nedodržení opatření ukončilo pobyt jednomu z klientů.
Restrikce kvůli koronaviru se týkají až stovek větších i menších zařízení v celém regionu. Dopadly i na Priessnitzovy léčebné lázně.
/VIDEO, FOTO/ Zničený bazén i zcela nová herna a trampolíny. Zastupitelé Ústí si prohlédli „Vrbáče“.
/VIDEOANKETA/ Spolupracovnice Ústeckého deníku Martina Škanderová se ptala lidí ve Střekově, co si myslí o Vrbenského lázních.
Zavřeno, zrušeno. Na takové nápisy budou ode dneška po dobu jednoho měsíce ještě častěji narážet obyvatelé Šumperska a Jesenicka. Vláda vyhlásila na území celého Česka kvůli koronaviru nouzový stav. Opatření tak dočasně prakticky umrtví společenský, kulturní a sportovní život v regionu. Restrikce silně postihne i restaurace, zavřel i legendární Lesní bar u Lipové.
Své dveře návštěvníkům ve středu uzavřel i žďárský zámek. „Momentálně sice nemáme akci, na které by se najednou sešlo oněch vládou stanovených sto účastníků, avšak muzeem denně projdou stovky lidí a udržet takřka sterilní prostředí se při nejlepší vůli nedá,“ podotkl provozní ředitel žďárského zámku Pavel Haluza.
Největší investicí Třeboně je v současné době rekonstrukce Bertiných lázní. Ta probíhá od září loňského roku a skončit by měla v polovině letošního května.
Bezpečnostní opatření zavedli také v Městských lázních v Novém Městě na Moravě.
Recepty, násada od koštěte nebo ponožky. I to se dostane do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Chátrající lázně Jánské Koupele na Opavsku znovu změnily svého vlastníka. V roce 2016 koupili areál a zároveň s ním i firmu Baneba, které bývalé lázně patří, tenista Tomáš Berdych a opavský podnikatel Petr Lex. Nyní se ale společnost rozhodli prodat.
Chátrající lázně Jánské Koupele znovu změnily svého vlastníka. Ale ani to asi ještě není definitivní.
Demolicí ruin provozních budov začala obnova areálu bývalých lázní v Náchodě-Bělovsi. Na konci loňského roku je získala do vlastnictví společnost Priessnitzovy léčebné lázně z Jeseníku. Chystá oživení proslulého lázeňského místa na břehu řeky Metuje i minerálky Ida. Práce to ale bude na roky.
Státní léčebné lázně Janské Lázně intenzivně pátrají po novém zdroji teplé minerální vody. Do výzkumu zapojily geology a hydrogeology, na projektu spolupracují s Českým inspektorátem lázní a zřídel. Sondují terén, kde by mohly vyhloubit kilometrový vrt. Místo s potenciálním nalezištěm už mají. Objev nového léčivého pramene by znamenal pro lázeňské středisko převratnou událost.
/FOTO/ Státní léčebné lázně Janské Lázně intenzivně pátrají po novém zdroji teplé minerální vody. Do výzkumu zapojily geology a hydrogeology, na projektu spolupracují s Českým inspektorátem lázní a zřídel. Sondují terén, kde by mohly vyhloubit kilometrový vrt. Místo s potenciálním nalezištěm už mají. Objev nového léčivého pramene by znamenal pro lázeňské středisko převratnou událost.