![Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.](https://g.denik.cz/25/8e/liberecti-chemici-vymenili-sovetska-obrnena-vozidla-za-ceska-12_prazena-list-l.jpg)
Liberečtí chemici jsou v pohotovosti, mohou být nasazeni během pár dní
Armáda České republiky uvedla v úterý 1. března do pohotovosti liberecké chemiky. 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany z města pod Ještědem je elitou ve svém oboru.
Armáda České republiky uvedla v úterý 1. března do pohotovosti liberecké chemiky. 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany z města pod Ještědem je elitou ve svém oboru.
Třetí sezona Enyaq Hockey League je minulostí. Uplynulý víkend přinesl semifinálové a finálové souboje, po kterých si týmy rozdělily medailová umístění. Čtvrté skončilo Kladno, třetí Sparta, druhý Litvínov a první Pardubice. Zástupci Dynama potvrdili skvělou formu ze základní části a obhájili titul z loňského roku.
Už před předposledním kolem, které odstartuje ve středu, je jasné, že vítězem základní části budou obhájkyně loňského titulu, volejbalistky Dukly Liberec. Ani na druhém místě Králova Pole se už nemůže nic změnit. Liberecká parta ve středu od 19.00 přivítá TJ Sokol Šternberk. Do konce základní části zbývá sehrát dvě kompletní kola.
Florbalistky Kutné Hory zvládly oba duely 1. kola play off 1. ligy. V premiéře vyřazovací části si připsaly dvě vysoká a hladká vítězství a Turnovu dohromady nasázely 26 branek! Oba zápasy sledovala skvěle zaplněná Klimeška. V osmifinále play off narazí ženy na třetí tým po základní části, na Crazy girls FBC Liberec.
Magdalena Klížová a Adam Knop ze studia Yogaholick, které provozují v Liberci a Turnově, nezůstali neteční vůči válečnému konfliktu na východě Evropy. Za sebe poslali dar organizaci Člověk v tísni okamžitě. A jelikož si uvědomují, že jejich příspěvek jako jednotlivce je jen střípek, rozhodli se pro další pomoc.
Jizerskohorští záchranáři za sebou mají perný týden. Vyjížděli k více než devadesáti zásahům. Mimo jiné ke zraněným dvakrát slaňovali. Pomáhali také běžci, který si na zledovatělém povrchu zlomil bérec.
Dopravní policisté vyšetřují možnou dopravní nehodu, k níž mělo dojít ve čtvrtek 24. února v 10:45 hodin, na silnici, která spojuje Hejnice s Lázněmi Libverda.
Dotacemi v rámci Fondu ochrany vod podpoří Liberecký kraj obnovu vodohospodářské infrastruktury a výstavbu nových vodních děl v regionu. V Programu vodohospodářských akcí 2022 bude k dispozici 18 milionů korun.
Na východ míří potraviny, oblečení i léčiva. Odvážejí je tam dobrovolníci, nazpět vozí uprchlíky.
Život Ervína Šolce byl plný absurdních situací, rozporů a protimluvů. Narodil se totiž v Sudetech v česko-německé rodině a dospíval za druhé světové války. Věřil komunistickým ideálům, ale vstoupil do Hitlerjugend a bojoval ve wehrmachtu. V padesátých letech usiloval o vstup do KSČ, ale nebyl přijat, přestože tisíce jiných v té době do strany naháněli hrozbami. Podezírali ho, že je západním špiónem, ale zároveň byl evidován jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti… Pro web pametnaroda.cz příběh zpracovala Barbora Šťastná.
V rámci akce Týdny pro neziskový sektor TÝNES 2022, kterou od začátku hostí Krajská vědecká knihovna v Liberci, zahráli dobrovolníkům i veřejnosti mladí hudebníci.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Při návštěvě České Lípy jsme tamní starostce Jitce Volfové položili tři klíčové otázky.
Liberečtí stolní tenisté po houževnatém výkonu podlehli ve šlágru 16. kola extraligy na palubovce lídra soutěže vChebu 2:3. O vítězi rozhodl až pátý zápas, ve kterém domácí David Reitšpies porazil bez ztráty setu hostujícího Jakuba Seiberta.
Známé hudební skupiny i sóloví zpěváci zazpívají v Liberci na podporu Ukrajiny. Společně se sejdou v úterý 1. března na náměstí před libereckou radnicí, aby podpořili zemi zmítanou válkou.
Tematickou výstavu Sportovního klubu vozíčkářů Praha ze světa handicapovaných uvede liberecká SAREMA v Jedličkově ústavu. Vernisáž výstavy proběhne 1. března od 10 hodin, výstava s názvem potrvá do konce dubna. Výstavu společně uvedou organizátorka Michaela Krunclová, ředitel zařízení SAREMA Jan Lorenc a starostka České Lípy Jitka Volfová.
Od 1. března bude uzavřená lávka pro pěší v jablonecké ulici Horská. Stav lávky je havarijní, hrozí, že se stavba zřítí do kolejiště. Na začátku března bude demontována. Nová lávka letos nebude.
Nesouhlas s eskalací konfliktu ze strany Ruské federace projevili studenti Technické univerzity v Liberci (TUL), kteří se znepokojením sledují situaci na Ukrajině. Ta už několikátý den čelí útokům ruské armády.
Pravidelná zkouška sirén, která se koná v poledne každou první středu v měsíci, bude ve středu 2. března zrušená. Důvodem pro toto rozhodnutí je snaha předejít nežádoucí panice mezi obyvatelstvem a to i s ohledem na občany z Ukrajiny, kteří v Čechách vyhledávají bezpečí.
Vyměnit slibně se rozvíjející fotbalovou kariéru za tu futsalovou. Není to zase takový problém. O tom by mohl vyprávět Dmitrij Jerasov, který skončil ve fotbalovém Jablonci a aktuálně chytá futsal v Liberci.
Krajská nemocnice v Liberci omezila online komunikaci kvůli hrozbě hackerského útoku souvisejícího s konfliktem na Ukrajině.
/FOTOGALERIE/V rámci 25. kola Uniqa extraligy žen se volejbalistky týmu VK UP Olomouc střetly s brněnskými Šelmami a jejich cíl byl jasný. Nedopustit svou třetí porážku v řadě a poskočit v tabulce na třetí místo. A to se jim podařilo. Své sokyně udolaly 3:1 po setech 25:21, 20:25, 25:20 a 25:19 a mají tak, v případě dvou dalších výher, možnost uhrát svůj druhý nejlepší bodový výsledek za posledních deset let. Poslední dva zápasy pro ně navíc budou mít nádech krajských derby.
Stačilo pár hodin od agresivního napadení Ukrajiny Ruskem a vlna solidarity opět dobývá srdce Čechů, Liberecký kraj nevyjímajíc.
/LIDÉ ODVEDLE/ Miloš Zikmund je známou postavou Jablonce. Nyní bydlí v rodinném domě v Pasekách, je již v důchodovém věku, ale jeho celoživotní láska ho neopustila. Je jedním z mála, který ještě dnes dokáže opravit klasické natahovací hodiny.
/FOTO, VIDEO/ Oblíbená žitavská úzkokolejka, za kterou přijíždějí turisté z Česka, Německa i Polska, zažila velké stěhovací manévry. Kvůli opravě unikátního mostu přes řeku Mandavu musela být veškerá vozidla přesunuta z hlavní železniční stanice do nádraží Žitava předměstí a Bertsdorf.
V prvním setu dostaly ve Šternberku pořádný výprask, uhrály pouhých devět bodů. Pak se volejbalistky Frýdku-Místku vzpamatovaly a sokolské derby ve 25. kole extraligy vyhrály 3:1. Zisk tří bodů je udržel ve hře o play-off. Tým trenérky Alexandry Dedkové je dvě kola před koncem základní části v tabulce osmý s náskokem bodu právě před svými posledními soupeřkami.
V neděli nabídla florbalová Superliga druhé zápasy čtvrtfinále play-off a také play-down.
Liberecké Tygry tentokrát los poslal na led pražské Sparty a tady jim pšenka rozhodně nekvetla. Šelmy z podještědu tady schytaly pětibrankový výprask 5:2.
Tradiční masopust v centru Liberce proběhl poslední únorovou neděli. Masopustní průvod plný různých převleků a masek prošel Pražskou a Moskevskou ulicí za hudebního doprovodu. Na náměstí nechyběl ani bohatý masopustní trh a děti se mohly vyřádit a vyrobit si vlastní masky v připravené dílničce. Návštěvníci mohli ochutnat dobroty z pravé krkonošské zabíjačky a další pochutiny.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V únoru roku 2013 se ve Vratislavicích konal 3. reprezentační ples Městského obvodu Liberec Vratislavice nad Nisou a Základní školy ve Vratislavicích. Zavzpomínejte, jak se tehdy povedl.
Až dvě kola před koncem dlouhodobé části extraligy volejbalistů se rozhodlo o deseti účastnících letošního play off. Po prohře Beskyd v Příbrami je jasné, že právě klub z Frýdku-Místku a Zlín, který prohrál v Ústí nad Labem, se vyřazovacích bojů nezúčastní. Finišuje i nejvyšší soutěž žen, kde dominující liberecká Dukla nedala šanci pražskému Olympu a Královo Pole podobně přehrálo Přerov.
Jablonec v jarní části sezony fotbalové FORTUNA:LIGY ještě neprohrál, Liberec pět ligových zápasů za sebou nezvítězil. A to platí i po víkendovém Podještědském derby, které skončilo v 23. kole nejvyšší soutěže 1:1. Skóre otevřel v 54. minutě z penalty Michael Rabušic, v 77. minutě pak vyrovnal střídající Michal Černák. "Skončilo to nerozhodně, je to asi zasloužená remíza. Může nás zase trochu mrzet, že jsme v průběhu vedli, ale neudrželi jsme to,“ řekl Luboš Kozel, trenér FC Slovan Liberec.
Ve florbalové Superlize začalo jak čtvrtfinále play-off, tak také souboje v play-down. Do akce se tak dostal Liberec a také Česká Lípa.
Volejbalisté Kladna nadále drží třetí příčku extraligové tabulky. Svoje postavení potvrdili v hale liberecké Dukly, kde vyhráli nečekaně bez ztráty setu. Ukončili tak třízápasovou vítěznou sérii svého soka a sami natáhli šňůru výher na pět.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje zřídil v souvislosti s vývojem událostí Ukrajině telefonní linku a e-mailovou adresu, na které mohou občané zasílat nabídky humanitární pomoci a volných ubytovacích kapacit v Libereckém kraji.
Florbalisté vstoupí sobotním zápasem proti Liberci do čtvrtfinále nejvyšší české soutěže.
/ROZHOVOR/ Magické datum 22. 2. 2022 odstartovalo novou výstavu liberecké rodačky Blanky Kirchner v Oblastní galerii v Liberci (OGL). V krátkém čase je to její druhá výstava v krajském městě. Blanka Kirchner patří podle galerie k nejzajímavějším osobnostem českého výtvarného života posledních let.
V pavilonů tropů liberecké zoo vzniklo zbrusu nové paludárium, které obývají malé vzácné žabky listovnice pestré. Jedná se o výjimečný a raritní druh, který v celé Evropě chovají kromě Liberce pouze dvě instituce, Merrist Wood and Guilford College ve Velké Británii a německá Zoo Chemnitz. V Česku žabičky kromě Liberce zatím nechová zahrada žádná.
Karel a Michael Čtveráčkovi zahájili v pátek 25. února výstavu fotografií „Z papíráku“. Ta potrvá v Malé výstavní síni v Liberci na náměstí naproti radnici do 24. dubna 2022.
Dopravní uzavírky, náhradní doprava a zvýšený provoz v centru. Na to se musí připravit Liberečané v souvislosti s plánovanou uzavírkou na průtahu městem.
Nejvyšší futsalová soutěž pokračovala v pátek zápasy 20. kola. Duely se obešly bez překvapení, nejzajímavější výsledek se zrodil v Brně, kde tamní Helas nestačil na Liberec.
Liberečtí hokejisté před koncem základní části ukazují skvělou formu a nevzdávají se možnosti vybojovat si v tabulce čtvrté místo, které by bylo pro ně výhodnější do play off, protože by znamenalo automaticky postup do čtvrtfinále.
Čtyřiatřicetiletý Jaroslav Kovalenko neměl ve zvyku hned po probuzení číst noviny. Poslední měsíc však pro jistotu každé ráno kontroloval zprávy s obavou, že se tam objeví článek informující o tom, že začala válka.
Nejen hraním ve velkých centrech i na festivalech žijí slavné české rockové kapely. Už letos zjara na ně čekají show i v menších místech, zkraje března třeba bratrská parta Wohnout startuje jarním turné v Kulturním centru Vratislavice 101010 kousek od Liberce. Koncert jedné z našich nejzábavnějších kapel, české koncertní atrakce, tu začne 4. března ve 20 hodin.
U taxislužby jezdil sedmačtyřicetiletý Jarda Vestička čtyři roky. Osudným se mu stala jízda s dvěma muži, kteří mu zasadili 28 bodných ran.
U taxislužby jezdil sedmačtyřicetiletý Jarda Vestička čtyři roky. Osudným se mu stala jízda s dvěma muži, kteří mu zasadili 28 bodných ran.
Poslední tři kola základní části extraligy budou pro kladenské volejbalisty prubířským kamenem. O uhájení třetí příčky se budou snažit v Liberci, doma s obhájcem titulu Karlovarskem a v derby v Příbrami.
Před pobočkou ruské banky Sberbank na Soukenném náměstí v Liberci stála v pátek 25. února po poledni fronta lidí. Podobně jako například v Praze či Brně si sem přišli převést peníze do jiné banky ve strachu o bezpečnost svých úspor.
Před pobočkou ruské banky Sberbank na Soukenném náměstí v Liberci stála v pátek 25. února po poledni fronta lidí. Podobně jako například v Praze či Brně si sem přišli převést peníze do jiné banky ve strachu o bezpečnost svých úspor.
/FOTO, VIDEO/ Modrá a žlutá barva kam se podíváš. Hromady rolí s bílým polyesterovým plátnem a denní i noční směny. Přesně tak to v těchto dnech vypadá v liberecké firmě Libea, která vyrábí vlajky. Od minulého týdne výhradně ukrajinské. Zatím jich v rodinné firmě vytiskli téměř jeden kilometr a další hromada objednávek se kupí na stole.
/FOTO, VIDEO/ Modrá a žlutá barva kam se podíváš. Hromady rolí s bílým polyesterovým plátnem a denní i noční směny. Přesně tak to v těchto dnech vypadá v liberecké firmě Libea, která vyrábí vlajky. Od minulého týdne výhradně ukrajinské. Zatím jich v rodinné firmě vytiskli téměř jeden kilometr a další hromada objednávek se kupí na stole.