Česko teprve zjišťuje, kolik domů je kvůli velké vodě pro jejich obyvatele nebezpečných a kolik jich půjde k zemi. Posuzování není jednoduché. Podle statika Vladislava Bureše u demolic po katastrofálních povodních neexistuje žádné obecné pravidlo. „Každou stavbu je potřeba hodnotit individuálně,“ říká autorizovaný inženýr v oboru statika a dynamika staveb a člen Oblastní kanceláře České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Liberec.
Liberec se připravuje na rozsáhlou rekonstrukci svého plaveckého bazénu, kterou provede společnost Metrostav DIZ. Po uplynutí lhůty pro podání připomínek může město konečně podepsat smlouvu a zahájit stavební práce. Projekt za téměř 750 milionů korun bez DPH má respektovat původní architektonický styl a přinést moderní sportovní zařízení.
Po víkendových deštích se situace v Libereckém kraji stabilizuje. Voda na tocích opadá a obce začínají sčítat škody na majetku. Hasiči a technické služby se připravují na intenzivní úklidové práce. Veřejná doprava a dodávky pitné vody se vracejí k normálu.
/FOTO, VIDEO/ První zápas, první výhra, první místo v tabulce. FBC Liberec zavítal v úvodním kole na půdu nováčka z Kladna a přestože výsledek 7:2 ve prospěch hostů vypadá jednoznačně, dlouho tomu tak nebylo.
/VIDEOANKETA/ Tři lídři by nabídli v Libereckém kraji ubytovací kapacity pro legální žadatele o azyl, dva by s takovým postupem nesouhlasili především s odkazem na to, že se jedná o záležitost měst a obcí. Vyplývá to z ankety Deníku mezi pěti lídry uskupení kandidujících do krajských voleb.
Volejbalistky prostějovského vékáčka zvládly i své třetí vystoupení na olomouckém Tomi-Remont Cupu proti domácím hráčkám a po roce tak tento zářijový turnaj znovu ovládly. Ve všech třech utkáních je už z pozice kapitánky vedla nově příchozí extraligová hvězda Nikola Kvapilová. Ta přišla po minulé sezoně z Liberce, tedy týmu, který v minulém ročníku Hanačky vyřadil v semifinále a nakonec obsadil druhou příčku, zatímco Prostějov pak vybojoval bronz. A jak sama říká, na Hané je nyní ráda.
V sobotu 7. září došlo v Liberci k dopravní nehodě na křižovatce ulic Dr. M. Horákové a Melantrichova, při níž byl zraněn chodec. Řidič, který nehodu způsobil, z místa ujel a policie nyní pátrá po svědcích a viníkovi. Žena byla převezena do liberecké nemocnice.
Až v říjnu se bude soud v Liberci znovu zabývat korupční kauzou, kde je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta. Líčení měla být i v tomto týdnu od dneška do čtvrtka, soud ale nevyrozuměl včas státního zástupce. Předseda senátu Pavel Pachner novinářům řekl, že to zjistili teprve v pátek minulý týden a státní zástupce trval na dodržení termínů. Podle soudce šlo o administrativní chybu a přehlédnutí v obsáhlém seznamu jmen, které bylo třeba o termínu konání líčení vyrozumět.
/FOTOGALERIE/ Na hosty z Innsbrucku nestačili, ale v obou dalších duelech Poháru primátora Kladna se domácí volejbalisté vytáhli hezkými obraty skóre a výhrami nad Libercem i Odolena Vodou. V turnaji, který kromě Kladna zavítal také do nové slánské haly na Hájích, tak končí druzí za vítěznými celkem z Rakouska. Kladeňáky nyní čeká ještě jedna příprava s Příbramí (20.9.), v dalším týdnu pak odstartují už extraligu na palubovce Odolena Vody (26.9.) a doma se poprvé představí zase proti Příbramí (28.9.).
/FOTO, VIDEO/ Ještě v týdnu volal sběratel mincí z Liberce, že by chtěl přijet na nedělní kolínské dopolední setkání sběratelů, které se poprvé po prázdninách konalo opět v salóncích Městského společenského domu v Kolíně a rezervoval si stůl. Nakonec nedorazil, stejně jako mnoho dalších.
Centrum pro integraci cizinců (CIC) slaví 10 let od založení své pobočky v Libereckém kraji. Organizace, která pomáhá migrantům s otázkami pobytu, pojištění, bydlení a nostrifikace diplomů, již podpořila přes 2 tisíce cizinců. Významnou součástí jejich činnosti je také výuka češtiny a podpora škol.
Potravinová banka Libereckého kraje vyhlásila sbírku pro složky Integrovaného záchranného systému a lidi postižené povodní. Zájemci mohou darovat balenou pitnou vodu a potraviny vhodné k přímé konzumaci. Město Liberec se přidal s materiální sbírkou na pomoc lidem v obci Višňová na Frýdlantsku
Lepší start do nového soutěžního ročníku si druholigoví házenkáři Náchoda a Dvora Králové nad Labem snad ani nemohli přát. Oba východočeští rivalové uspěli na venkovních palubovkách, když dokázali výrazným rozdílem vyhrát v Bělé pod Bezdězem respektive Jablonci nad Nisou.
Hladiny řek v Libereckém kraji kvůli neustávajícím dešťům v neděli navečer opět stoupaly. Aktuálně je stav ohrožení na řece Smědé ve Višňové. Hladina řeky ale v noci klesala a díky tomu se podařilo alespoň částečně obnovit přístup do obce. Od okolního světa byla odříznutá od nedělního rána. Na třetím povodňovém stupni jsou i další potoky na Frýdlantsku a Jeřice v Mníšku u Liberce, vyplývá to z údajů Povodí Labe a krajského povodňového portálu. Hejtman Martin Půta vyhlásil v neděli večer pro Frýdlantský výběžek stav nebezpečí a evakuováno bylo přes 50 lidí. Během ponělního odpoledne se evakuovaní mohli vrátit zpět do svých domovů. ČTK to řekli starosta Višňové Michal Scheidl (Devítka) a starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější).
Kvůli zvýšené poruchovosti distribuční sítě musel ČEZ v sobotu 14. září v 19 hodin vyhlásit kalamitní stav v jedenácti okresech, z toho čtyři jsou v Libereckém kraji. Kvůli silnému větru a velké vodě platí varování ve všech okresech Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec i Semily. V pondělí 16. září byl kalamitní stav ukončen.
Natěšení kladenských florbalistů, kteří se po dlouhých sedmi letech vrátili do Superligy, vydrželo před skvěle zaplněnou halou Bios jen něco přes půlku zápasu. Pak už kraloval mladý celek Liberce, který je však v nejvyšší soutěži už řadu roků a zkušenost a kvalitu ukázal také kladenskému publiku. Vyhrál nakonec vysoko 7:2.
/FOTO, VIDEO/ Vydatný déšť a hrozící povodňová aktivita se dotkla i vodní nádrže Harcov v Liberci, která prochází obnovou. Ta má zajistit větší bezpečnost liberecké přehrady a zároveň navýšení retenčního objemu. Aktuálně kvůli počasí probíhá vyklízení materiálu a strojů z prostoru pracoviště.
Čilý ruch panoval ve zbrojnici dobrovolných hasičů ve Vratislavicích nad Nisou na konci pracovního týdne. Do plnění pytlů pískem se zapojili liberečtí vězni, kteří tak opustili zdi Vazební věznice Liberec a jako sehraný tým se vrhli na plnění svěřeného úkolu.
Do labyrintu uzavírek v Liberci nově přibyla ulice Voroněžská. O její neprůjezdnosti informovalo město Liberec na facebooku. Zákaz vjezdu komplikuje zejména příjezd na parkoviště pod knihovnou.
Zpřístupnění řeky Nisy a její včlenění do veřejného prostoru, revitalizované prostranství, stánek občerstvení, veřejné WC, zpevněnou plochu či nový park. To vše přinese stavba náplavky a celková kultivace okolí sídla Krajského úřadu Libereckého kraje. Poklepáním na základní kámen a podepsáním protokolu o převzetí staveniště projekt oficiálně odstartoval v pátek 13. září.
Policisté tento týden vyšetřovali dopravní nehodu na území obce Sychrov, kde řidič nezvládl zatáčku a vyjel mimo silnici. Nehoda se obešla bez zranění a dechová zkouška na alkohol i drogy byla negativní.
Podél silnice I/35 z Turnova do Liberce staví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oplocení proti zvěři. Práce potrvají až do listopadu, žádná dopravní omezení pro řidiče ale nejsou v plánu.
Část voličů z pohraničního Hrádku nad Nisou na Liberecku dostala do schránek volební lístky z Ústeckého kraje. Chyba se dotkla voličů ze dvou okrsků, řekla vedoucí voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová, která se organizaci voleb věnuje už 30 let a podobnou záměnu lístků ještě nezažila.
Na varování meteorologů před extrémními srážkami a silným větrem zareagoval Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), kde aktuálně probíhají přípravy a opatření pro případ, že se prognózy vyplní. Dopravní podnik navýší počet záložních řidičů autobusů a bude v rámci smlouvy o poskytnutí prostředků pro Integrovaný záchranný systém připraven dodat autobusy pro případ evakuace obyvatel v rámci Libereckého kraje.
Šestý ročník soutěže Babička Libereckého kraje a Oslava Mezinárodního dne seniorů přilákal do Kulturního centra VRATISLAVICE 101010 šest finalistek z různých měst kraje. Vítězkou se stala Markéta Hajná z Jilemnice, která zaujala porotu svými dobovými kostýmy a sbírkou starých panenek.
Sedm let se pokoušeli vrátit do superligy a letos na jaře se jim to konečně povedlo. Je to už počtvrté, co se mezi elitu prodrápali a mají jednoznačný cíl: poprvé v historii soutěž udržet. V zemi stříbrných medailistů z mistrovství světa je to těžký úkol, ale zdá se, že tentokrát už by si z Kanonýrů nikdo střílet neměl.
V pátek 16. srpna došlo u Turnova k dopravní nehodě mezi nákladní soupravou a odstaveným osobním vozidlem. Incident způsobil zranění cestujících a policie nyní hledá svědky, kteří by mohli poskytnout důležité informace.
Opozice připravila trestní oznámení na zakázku města. Strana Zelení pro kraj nesouhlasí s výběrem zakázky na energetická opatření dvanácti městských budov kvůli výši ceny a také způsobu průběhu přípravy projektu. Zastupitelé za Zelené Jindřich Felcman a Jaromír Baxa spolu s předsedou TOP09 v Libereckém kraji Zdeňkem Chmelíkem ji hodnotí jako předraženou a připravili trestní oznámení.
V obavě z extrémního počasí ruší pořadatelé na Liberecku některé akce, nebo program přesouvají pod střechu. Konat se nebude cyklistický závod Road Classics přes Jizerské hory s dojezdem na Ještěd, Burger fest v Liberci ani pouť ve Vísce. Zrušení akcí plánovaných na tento víkend doporučila i povodňová komise Libereckého kraje, která zasedla ve čtvrtek 12. září dopoledne.
Šest policistů z libereckého Pohotovostního a eskortního oddělení se ve středu 11. září zapsalo jako prvodárci krve na transfuzním oddělení Krajské nemocnice Liberec. Tato akce je součástí výzvy „I tobě v žilách koluje naše krev!“, kterou pořádá Policie České republiky ve spolupráci se záchrannými složkami.
Varování před extrémními srážkami vydali meteorologové. Od čtvrtka do neděle by v některých oblastech Libereckého kraje mohlo napršet až 250 milimetrů vody. Očekávají se proto vzestupy hladin a povodňové ohrožení. Očekává se padesátiletá voda a na případné vylití řek z koryt se připravují i obce z Liberecka.
/FOTO, VIDEO/ Knihovníci, čtenáři a sprejeři spojili síly a vytvořili v úterý velký murál inspirovaný japonskými komiksy, Franzem Kafkou a jeho nejznámějším dílem Proměna. Streetartové dílo zpestřuje Hvězdnou ulici, murál je v blízkosti Základní škola Oblačná. Mega manga vznikla v rámci projektu KVK4GenZ#hackninudu.
V Liberci probíhají v ulicích Slavíčkova, Na Humnech a Oldřichova rozsáhlé stavební práce na obnově plynovodu. Firma Gasservis Liberec provádí nutnou údržbu a modernizaci infrastruktury, což způsobuje omezení dopravy a přesun parkovacích míst.
K záchraně koně, který uvízl v potůčku v libereckém Doubí vyjížděli ve středu 11. září před čtvrtou hodinou odpoledne hasiči z Liberce. Na místo události dorazil i veterinář, pod jehož dohledem celý zásah probíhal. Pomoc hasičů si zavoláním na tísňovou linku vyžádala sama majitelka lichokopytníka.
/FOTO, VIDEO/ Putování napříč Evropou má za sebou kolejiště, které si přivezl liberecký spolek Boveraclub z Nizozemska. Vytvořili ho manželé Valerie a Donald Sibleyovi, se kterými se členové spolku seznámili na modelářských výstavách v Německu, které přitahují tramvajové nadšence a modeláře z různých dopravních podniků a zemí. Navázali přátelský vztah a manželé je navštívili i v Liberci u příležitosti dnů otevřených dveří.
Zoo Liberec otevřela novou expozici tropických ještěrů. Návštěvníkům v ní představuje ohrožené gekony, anolise i jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů.
S prvním školním dnem mělo být hotovo. Řeč je o přístupové cestě na Králův Háj, jejíž oprava se protáhla. K uzavření Dvorské ulice došlo na začátku prázdnin z důvodu havárie kanalizace. Nutnost sanace podloží a mnohem horší stav komunikace způsobily zpoždění a opětovné zprůjezdnění je naplánováno až na 18. listopadu.
Policisté pátrají po patnáctileté Ivaně N. z Liberce, která je v současné době v ústavním zařízení a v sobotu 7. září se nevrátila z vycházky. Rodina žádá o pomoc veřejnost a předání případných informací policistům.
Pacient ve věku přes sedmdesát let dlouhodobě bojuje s rakovinou prostaty. Podstoupil už onkologickou léčbu a splňuje požadavky na výkonnostní stav. Nyní mu svitla naděje na prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Pavilon nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec (KNL) se stal jedním z prvních pracovišť, které pacientovi podalo nový lék. Jedna dávka vyjde na 35 tisíc euro a pacient jich potřebuje pět až šest. Pojišťovna hradí léčbu ve výjimečných případech.
Dva psy uvázané u sloupu na rozpálené dlažbě v Liberci zpozorovali strážníci ve čtvrtek 29. srpna, v horkém letním počasí, a rozhodli se zakročit. Po zhodnocení jejich stavu majiteli psy odebrali a předali je do péče městského útulku. Nyní ho podezírají z porušování zákona o ochraně zvířat.
Málo pohybu, ládování se sladkostmi, trávení přemíry času u počítače či na mobilu a nedostatek spánku patří mezi nešvary současné generace. Tyto návyky v mnoha případech vedou k obezitě, podle odborníků trápí kila navíc každé čtvrté dítě. Obezitu si pak přenáší většina z nich i do dospělosti a čelí riziku vážných onemocnění jako infarkt či cukrovka.
Parádní turnaj elitních volejbalových týmů uvidí od čtvrtka do neděle nejen kladenští fanoušci, ale také ti ve Slaném. Část turnaje se uskuteční v tamní nové hale, ženy Kladna zase sehrají dvě přípravná utkání s výběrem Národního volejbalového centra v Unhošti. A vrcholný volejbal chystá také kategorie U18.
České školy čelí opakovaně výhrůžkám. Policie ČR a ministerstvo školství situaci monitorují a poskytují školám metodiku pro zvládání těchto hrozeb. Závažnost výhrůžek je považována za nízkou, ale vznikají nová bezpečnostní opatření.
Nebylo to zadarmo, ale nakonec si domácí FTZS poradil s Vysokým Mýtem a po obratu z 0:2 na 5:2 mohl slavit druhé vítězství v řadě a skvělý vstup do nového ročníku 1. Futsal ligy.
Divadelní příběhy o šílené duši, zkušenosti s psychickými potížemi ve fotografii nebo zážitkové besedy. Celý měsíc plný nejrůznějších akcí se bude odehrávat i v Libereckém kraji v rámci tradičních týdnů duševního zdraví. Symbolem je zelená barva, kterou se rozsvítí také logo na střeše krajského úřadu.