Čeká nás další prodloužený víkend plný fotbalu. Deník vám znovu přináší tipy na pět nejzajímavějších duelů. K tomu, jak už je zvykem, také přehled všech utkání od ligy až po okresní přebory. Podívejte se, které duely stojí za to o víkendu navštívit.
Čeká nás další prodloužený víkend plný fotbalu. Deník vám znovu přináší tipy na pět nejzajímavějších duelů. K tomu, jak už je zvykem, také přehled všech utkání od ligy až po okresní přebory. Podívejte se, které duely stojí za to o víkendu navštívit.
Zaměstnanecká liga je už tradiční fotbalová soutěž Deníku, jež se hraje turnajovým systémem. Účastníci se mohou těšit na skvělý zážitek a ti nejlepší, kteří se umístí na medailových pozicích, získají atraktivní ceny. Jedním takovým týmem byla i firma Clarios Plastics Czech spol. s.r.o., která se loni umístila na skvělém druhém místě.
/FOTO/ Sedm zápasů a dost. Rozstání poprvé na jaře ztratilo body, když překvapivě nestačilo před vlastními fanoušky na Ruprechtice a prohrálo 3:4. Ty si naopak připsaly druhý cenný skalp v řadě, jelikož v minulém kole zdolaly na domácí půdě lídra z České Lípy 3:1.
/FOTO, VIDEO/ Nevzhledné stavební buňky, které představovaly provizorní zázemí autobusového terminálu meziměstské hromadné dopravy v Liberci, už svému účelu dosloužily. Přesto udělají službu ještě jinde, město se je rozhodlo darovat.
Desítky milionů mrtvých a zraněných. Takový byl výsledek největšího válečného konfliktu 20. století. Oběti druhé světové války přibývaly i v posledních dnech a Liberecký kraj nebyl výjimkou. V krajském městě se situace diametrálně lišila od vnitrozemí, kde lidé osvoboditele vítali. „Je třeba si uvědomit, že Liberec patřil ke Třetí říši, lidé z velké části byli Němci. Tady konec války nevítali, pro ně to byla prohra,“ osvětlil situaci historik Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
/FOTO, VIDEO/ Sídliště Pod Holým vrchem v České Lípě, druhé nejstarší panelové sídliště ve městě, si i po desetiletích udržuje svou oblibu mezi obyvateli. Díky čistotě, zeleni a dobré dostupnosti služeb se stává vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Navzdory některým změnám, jako je nárůst automobilů, zůstává sídliště klidným místem.
Na tento okamžik čekal liberecký klub více než půl roku. Slovan Vesec naposledy zvítězil v mistrovském utkání 26. října minulého roku na půdě Jilemnice 4:3. Od té doby prohrál osm zápasů v řadě a není divu, že se nachází na samém dně tabulky I.A třídy. Výhrou v Jablonném se však přiblížil svým konkurentům Jilemnici a libereckému Rapidu, se kterými navíc hraje v následujících dvou kolech.
Krajský úřad otevřel vyhlídku na střeše svého sídla, od 5. května až do konce září je přístupná zájemcům z řad místních i turistů a nabízí podívanou na prstenec hor, který pulzující krajskou metropoli obepíná.
Náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (za ANO) si proti nedávnému obvinění z korupčního jednání podal stížnost ke státnímu zástupci. Odmítá jakoukoli vinu, i proto nemíní rezignovat na funkci náměstka primátora. Odvolat ho může jen zastupitelstvo.
Zimní údržba v Liberci byla nejdražší za posledních 12 let. Výdaje za údržbu komunikací, chodníků a veřejných prostranství dosáhly téměř 46 milionů korun, což je velký nárůst i ve srovnání s rokem předchozím.
Višňová versus Frýdlant. Dost možná největší derby v Libereckém kraji. Pikantnost tomu souboji dodává fakt, že Višňová se svým odvěkým rivalem neprohrála už více než dvacet let. Ano, osm let se tyto celky v soutěžích nepotkávaly, ale i tak se jedná o mimořádnou sérii, která byla o víkendu před skvělou diváckou kulisou prodloužena.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě v Libereckém kraji strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Druholigoví házenkáři Dvora Králové nad Labem si na závěr sezony připravili pro své fanoušky parádní výsledek. V hale Chodova, loňského spoluúčastníka první ligy, dokázali vyhrát vysoko 41:27, čímž uzavřeli velmi úspěšný soutěžní ročník.
/ROZHOVOR/ Řadu let patří k výrazným oporám královédvorských házenkářů. V první lize nastřílel stovky branek, letos se střelecky prosadil i v lize druhé. Svému týmu pomohl ke konečnému stříbru ve skupině SZČ. A před přípravou na nový soutěžní ročník Lukáš Picha věří, že v nové sezoně na tom podkrkonošský klub bude ještě lépe.
Losování na začátku května rozhodlo, které děti ze své spádové oblasti přijme do první třídy ZŠ Lesní v Liberci. Vybraných bylo 26 dětí a na 15 se nedostalo. Podle náměstka primátora pro školství Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) ale nehrozí, že by pro ně nebylo místo v jiných základních školách v Liberci.
Stolní tenisté TJ Šanov mají za sebou mimořádně úspěšnou sezonu, kterou odstartovali s cílem držet se v horních patrech tabulky. Nakonec ovládli základní část soutěže a dokráčeli až do finále play-off. Přestože postup do 2. ligy měli na dosah, v rozhodujícím třetím zápase finálové série podlehli Slovanu Bohnice těsně 6:7.
Mobilní telefony, peněženky, ale třeba i snubní prsteny nebo powerbanka – takové věci se shromažďují jako ztráty a nálezy a město Liberec je po třech letech může nabídnout k prodeji. Letos se prodej uskuteční v první polovině června, seznam nalezených věcí je k nahlédnutí na městském webu.
Manipulaci s nepohyblivými vozidly cvičili hasiči z centrální hasičské stanice v Liberci v podzemních garážích obchodního centra Plaza v Liberci, po určitou dobu dokonce zhasli světla, aby si ztížili podmínky.
/OSOBNOST DENÍKU/ O víkendu řídil hattrickem výhru své Bulovky na hřišti Vratislavic, když obstaral všechny branky při výhře 3:1. Milan Plesar tak v této sezoně zaznamenal trefy s pořadovým číslem 12, 13 a 14, což z něho dělá jednoho z nejlepších kanonýrů soutěže, který táhne svůj tým k záchraně v okresním přeboru.
/FOTO/ Po domácí překvapivé výhře proti Brandýsu nad Labem jel divizní nováček do Police nad Metují plný optimismu. Špatný vstup do utkání a brzké zranění jednoho z hráčů však ambice na bodový zisk poměrně rychle zhatili. Ve druhém poločase byl navíc vyloučen Beníček a místo vyrovnání Hrádek v závěru inkasoval rozhodující úder.
Umělé bytosti, kyberpunk, retro i nejrůznější cesty za štěstím. A ještě mnohem víc. To jsou témata a příběhy, jež přináší letošní Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů, který odstartoval v úterý v Liberci. Potrvá do 11. května a vítáni jsou tradičně nejen dospělí, ale i děti, ideálně celé rodiny. Protože tady se nesedí jen v kině, nýbrž také tvoří, zpívá a tančí.
Za parkování na městských parkovištích v Liberci budou moci řidiči zřejmě již brzy platit i přes další mobilní aplikace. Umožní to změna podmínek, kterou schválilo vedení města v důsledku sporu dvou technologických firem. Provozovatelé parkovacích aplikací se podle náměstka primátora Jiřího Šolce (za ANO) budou moci hlásit od května.
V Liberci dnes začne 24. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm, který nabídne do neděle to nejlepší ze současné světové a české animované tvorby. Ocenění za celoživotní přínos při slavnostním zahájení převezme výtvarník Vratislav Hlavatý.
Výstava nazvaná Dukla | Dunkerque a čtvrtý ročník semináře pro veřejnost Liberec v Říšské župě Sudety IV. To jsou akce, které uchystala Krajská vědecká knihovna v Liberci coby připomínku výročí konce druhé světové války. Vernisáž výstavy se před knihovnou uskuteční v úterý 6. května od 16:30, seminář následuje po ní.
Lesní koupaliště v Liberci prošlo velkou proměnou. Na staré kamenné platformě vyrostlo nové funkční zázemí, které připomíná prvorepublikovou plovárnu. Součástí jsou moderní šatny, které budou sloužit plavcům i běžcům, toalety a největší novinku představuje veřejná sauna, jejíž součástí je malá odpočívárna.
„Na trávě i na tribunách jako jeden tým, je nás tu fůra,“ tak začíná zatím stále aktuální klubová hymna libereckého celku. Minimálně toto spojení bude platit i dnes večer, tedy 6. května, kdy Slovan zve své fanoušky právě na stadion U Nisy, na jeho tribuny a do okolí, kde proběhne natáčení videoklipu k nové hymně. Ta zatím představena nebyla.
V Jablonci nad Nisou se odehrál dramatický zásah městské policie, který vedl k záchraně mladého muže s halucinacemi. Strážníci zasáhli v poslední chvíli, aby zabránili jeho skoku z okna. Incident, který se stal v ulici Podhorská, skončil zraněním jedné ze strážnic a převozem muže na záchytku.
/FOTO/ Konec druhé světové války si celý civilizovaný svět připomíná ve čtvrtek 8. května. V tento den, který je v Česku státním svátkem, otevře liberecká botanická zahrada své brány všem návštěvníkům zdarma, aby tak i ona přispěla svým dílem k oslavám tohoto letos kulatého jubilea.
Zoo Liberec získala do svého chovu nového samce bažanta Edwardsova. Patří mezi nejohroženější druhy ptáků na světě a v přírodě je již pravděpodobně zcela vyhubený, jeho budoucnost tedy závisí právě na chovech v lidské péči.
V Liberci o odvolání náměstka primátora Jiřího Šolce (nestraník za ANO) obviněného v korupční kauze nejspíš rozhodne mimořádné zastupitelstvo. Na jeho svolání je v koalici shoda a hledá se vhodné datum. Dnes budou o možných termínech jednat jednotlivé zastupitelské kluby. Řekl to předseda klubu Starostové pro Liberecký kraj (SLK) Ondřej Hájek. Radniční koalice tvořená SLK, ANO a Piráty má 25 z 39 mandátů. Ke svolání mimořádného zastupitelstva vyzvala už o víkendu i opoziční SPD.
Po domácím výbuchu s Karvinou dostal Slovan další facku, a to pořádnou. V rámci Play-off o umístění prohrál v Ďolíčku s domácími Bohemians vysoko 1:4 a je jeden zápas od konce sezony. Radoslav Kováč přišel na pozápasovou tiskovou konferenci velice rozladěn.
Na svoje zvířecí pacienty chce mít dost času, ušetří jim stres z návštěvy ordinace a majitelům starosti kolem. Veterinářka Jana Schrammová jezdí po Liberci a okolí a pomáhá s péčí o domácí mazlíčky, zejména o psy a kočky v jejich domovech. V rozhovoru pro Deník prozradila, pro koho jsou její služby ideální, jak probíhá eutanázie mazlíčků u majitelů doma a taky se podělila o tipy, co funguje nejlépe na klíšťata a jak můžete své kočce přípravkem proti klíšťatům ošklivě ublížit.
Liberec náklady na poslední fázi opravy frekventované Vítězné ulice odhaduje na 80 milionů korun. Vypsání zakázky budou radní města schvalovat příští týden. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kra) očekává, že práce začnou v létě.
Litvínovský hokejový klub získal novou posilu do obranných řad! Pomůže mu zkušený bek Michal Plutnar, který v nejvyšší české soutěži odehrál 423 zápasů. S Litvínovem podepsal Plutnar víceletou smlouvu.
Čtyři roky působil v zahraničí. Nejprve hrál KHL za Amur Chabarovsk a následně se přesunul do Švédska, kde oblékl dres dvou celků, konkrétně Frölundy a HV71. Teď se z třiatřicetiletého forvarda stává znovu Bílí Tygr. S Libercem podepsal smlouvu na tři sezony.
/FOTO/ V 8. fotbalové lize Liberecka předvedl lídr z Višňové brankostroj proti domácímu Novému Městu, když vyhrál hokejově 8:4. Hejnice připravily hostům z Krásného Lesa první porážku po osmi zápasech. Na Vratislavice padla deka a prohrály popáté za sebou. Poslední Vesec dokázal naplno zabodovat na hřišti Stráže. Machnín vyhrál třetí zápas v řadě a stoupá tabulkou. Rozstání vyplenilo Bílý Kostel a vyšvihlo se tak na 3. místo. Rynoltice podruhé vyhrály s nulou - tentokrát v Doubí.
Náměstek Jiří Šolc podle Deníku N dostal úplatek 200 tisíc korun jako sponzorský dar pro hnutí ANO od firmy Liberecký investiční fond (LIF), policie ho proto obvinila jako dalšího člověka v korupční kauze, která se rozeběhla loni. Šolc obvinění odmítá, rezignovat nehodlá a na Facebooku si postěžoval, že měl kvůli kriminalistům zkažené svátky. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít obvinění Šolce na další podobu radniční koalice, kterou tvoří SLK, ANO a Piráti.
Liberecký kraj zaznamenal v loňském roce nárůst návštěvníků o 1,54 %, přičemž většinu tvořili domácí turisté. Zimní sezona, podpořená ideálními sněhovými podmínkami, přispěla k meziročnímu nárůstu příjezdů o více než devět procent. Oblíbené destinace jako Liberec, Český ráj a Jizerské hory lákají turisty nejen v zimě, ale i po celý rok.
Náchodští házenkáři vyrazili na poslední duel sezony s minimálním počtem hráčů (8) a v hale Lovosic vybojovali výsledek, který jim sice nestačí na příčku druhou, zaručil jim však setrvání na místě třetím.
/FOTO, VIDEO/ Liberecká tělocvična TJ Lokomotiva hostila první květnovou sobotu výjimečnou akci, při které hrály hlavní roli švihadla a dobročinnost. Sportovní tým Skippies Liberec při příležitosti desátého výročí svého fungování uspořádal Maky Cup. První ročník soutěže in memoriam pro Markétku Hellebrandovou, která několik let sportovní tým reprezentovala a loni v pouhých šestnácti letech podlehla rakovině.
Přáním mnoha milovníků zvířat je ošetřovat cizokrajná zvířata v zoologické zahradě. Nemusí ale zůstat jen u snu. Zkusit si to můžou u vybraného tvora třeba v liberecké zoologické zahradě.
V korupční kauze spojené s libereckou radnicí čelí obvinění další náměstek, Jiří Šolc, který údajně přijal úplatek ve formě sponzorského daru pro hnutí ANO. Obvinění přichází v době, kdy se koalice SLK, ANO a Pirátů potýká s nejistotou ohledně své budoucnosti. Policie již dříve obvinila osm osob v rámci dvou větví vyšetřování, které se zaměřují na korupci při veřejných zakázkách a zneužití veřejné funkce.
Roční finská anabáze je u konce a čtyřiadvacetiletý útočník se vrací zpět pod Ještěd, odkud před sezonou odešel do země tisíců jezer. V Ilvesu Tampere odehrál i vinou zdravotních komplikací pouze 32 zápasů, ve kterých zaznamenal dvě branky a devět asistencí. S Libercem podepsal smlouvu na tři roky.
/FOTO/ Na železniční trať mezi Benešovem a Františkovem nad Ploučnicí zamířili v pátek 2. května odpoledne hasiči. U vagonu nákladního vlaku mělo dojít k zahoření brzd.
Zveřejňujeme jména zesnulých, s nimiž se jejich blízcí rozloučili nebo rozloučí v týdnech od 25. dubna do 9. května na Liberecku, Jablonecku a Turnovsku. Zarmouceným rodinám a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast.
Hostem cyklu Moderní výzvy lidstva (MVL) bude v pondělí 19. května od 11.15 hodin bývalý český hokejový trenér, osobní trenér Jaromíra Jágra a v současnosti mentální kouč Marian Jelínek.
Městská policie Jablonec nad Nisou zasahovala u opilého muže, který se během jedné noci dvakrát ocitl v nesnázích. Po prvním incidentu v ulici U Kostela, kde byl nalezen bez zranění, se situace zhoršila, když byl později objeven dezorientovaný v ulici Palackého.