Kreativ

ŠTÍTEK: Německo

Přípravný duel Proboštov (ve žlutém) - Chlumec (7:4)

FOTO: Proboštov v generálce přestřílel Chlumec, musí se obejít bez Blažka

V posledním přípravném duelu před startem krajských fotbalových soutěží vyhrál účastník I. A třídy z Proboštova nad o soutěž níže hrajícím Chlumcem 7:4. V sobotu druhý celek tabulky doma přivítá v derby Bílinu (14.30). „Postup? Když neklapne, nezblázníme se, ale určitě se o něj chceme poprat," říká předseda a zároveň brankář TJ Proboštov Michal Račuk. 

Černice - Tachov (v zeleném), 2. kolo Poháru PKFS.

S jídlem roste chuť. Vedení Tachova chce vyhrát pohár

Potvrdili výbornou formu i to, že I. A třída je jim malá. Fotbalisté Tachova vyhráli nedělní zápas druhého kola Poháru Plzeňského krajského fotbalového svazu na Doubravce proti Černicím 6:0, které hrají krajský přebor a jsou v ní deváté. Tachovský FK je na druhé postupové příčce I. A třídy do krajského přeboru.

Procházka Prahou.

Procházka Prahou se nikdy neomrzí, každý si tu krásně zafotí

Další z výprav do Prahy. Foťák pověsím na krk už ve vlaku a zastavuji se na oblíbených místech. Sherwood nabízí zátiší s kolečkem rajčete. Stále jen závidím Pražanům možnost si půjčit kolobrdu, kolo. Za fotoreportáž děkujeme Lence Hoffmannové.

Protitankové zátarasy, česky rozsocháče nebo ježky, v moskevských ulicích během druhé světové války. Podzim či zima 1941

Vynález českého legionáře pomáhá i Ukrajině. Ježka zdokonalil František Kašík

Na řadě fotografií z frontové oblasti současné Ukrajiny lze spatřit protitankové zátarasy v podobě těžkých železných traverz svařených či snýtovaných do zkříženého „ježatého“ tvaru. Tato překážka se česky jmenuje správně „rozsocháč“, ve většině zemí světa je však známá zejména jako „ježek“ nebo také „český ježek“. Jejím vynálezcem je totiž skutečně Čech. Legionář a později vedoucí opevňovacích prací major František Kašík.

V Děčíně pohřbili 13letého chlapce, stal se obětí násilného činu.

V Děčíně se loučili se zavražděným chlapcem. Petice žádá pro vrahy vysoký trest

Na dvě stě lidí se v pátek 4. března sešlo v obřadní síni v děčínských Folknářích. Pořádali tu poslední rozloučení s chlapcem, jehož znetvořené tělo našli přesně před týdnem v lesích pod kopcem Chmelník. Z vraždy podezírají 15letého a 18letého mladíka, tomu za to hrozí 20 let vězení, nebo i doživotí. Víc než 7 tisíc lidí už se podepsalo pod internetovou petici za co nejvyšší trest. Iniciovala ji matka jednoho z dětí ze školy, kam chodila i oběť trestného činu.

Skeletonistka Anna Fernstädtová.

Píchá si inzulin. Skeletonistka Fernstädtová se těší, až zmizí únava

Byl to šok, když týden před olympiádou v Pekingu lékaři zjistili, že Anna Fernstädtová má cukrovku prvního typu. Přišlo se na to z vyšetření krve po závodech ve Svatém Mořici. Závodnice s českoněmeckými kořeny se potýkala s únavou, při závodech se jí nedařilo a ztratila na váze. První reakce pochopitelně přinesla nemilé překvapení.

Obchod s motorkářským vybavením Black Heart

Speciality pro motorkáře. Za populární značkou Black Heart jsou léta tvrdé práce

V roce 2006 vznikla značka Black Heart. „Je společnost, která hrdě nabízí všem svým zákazníkům oblečení s rockabilly, rock n´roll, pin ups, punk rock, hot rod a psychobilly tématikou,“ píše se na webu firmy kterou v Olomouci vybudoval od píky Jan Hradil. Nyní jsou oblečení a doplňky pro motorkáře, nejen, od Black Heart známé a populární, stojí za tím mnoho let tvrdé práce.

Kvůli válce na Ukrajině z velkých hráčů na trhu zastavily vývoz do Ruska Plzeňský Prazdroj, budějovický Budvar či Pivovary Staropramen.

Rusové přijdou kvůli válce na Ukrajině o české pivo, pivovary o desetinu exportu

V Rusku nemiluji pouze vodku či kvas. Velkou oblibu si zde dlouhodobě drží i české pivo a pro tuzemské pivovary představuje Rusko dokonce třetí největší exportní trh. Jen v loňském roce se tam vyvezlo více než 500 tisíc hektolitrů piva, což je desetina celkového vývozu. Už teď je jasné, že loňská čísla čeští pivovarníci nepřekonají. Do země, která minulý týden napadla Ukrajinu, totiž pivovarníci uzavřeli pomyslné pivovody.

Šafařka své učitele bude i nadále posílat za vzděláním do ciziny.

Šafařka své učitele bude i nadále posílat za vzděláním do ciziny

Už od roku 2019 běží na Šafařce program Erasmus+ KA1, jehož cílem je posílat učitele za jazykovým a metodickým vzděláváním do ciziny. V loňském roce vycestovaly 3 paní učitelky německého jazyka na metodické kurzy do Německa, dvě paní učitelky si zase zdokonalily své znalosti angličtiny na Maltě. Také pan ředitel vycestoval na partnerskou školu do Chorvatska, aby mohl porovnat některá témata své manažerské a pedagogické práce s kolegy na tamní škole.

Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun

Mezi barvami dobra a zla umíme rozeznávat

Přestože náš národ v těchto dnech ukázal Evropě i celému světu, že se dokáže postarat i o ty, které z jejich země vyštvala válka, je důležité, že otevřenou náruč obyvatel České republiky oceňují právě Ukrajinci, prchající k nám před ruskou armádou.

Před dlouhou cestou... Na snímku je americká musherka Aliy Zirkleová se svými psy na cestě na Shaktoolik.

Od sousedů: Fond budoucnosti pro Ukrajinu, startuje Iditarod

Německo-český fond budoucnosti podpoří hranice přesahující iniciativy k pomoci ukrajinským uprchlíkům, informuje Donaukurier. O příspěvky mohou žádat nositelé i dalších humanitárních aktivit ke zmírnění utrpení lidí této země, třeba i pořadatelé benefičních koncertů v jejich prospěch. Každou akci může fond dotovat až do 4000 eur. Žádosti o podporu lze podávat kdykoliv.

Ivan Ivliev odjel na Ukrajinu bránit jako člen domobrany svou zemi. Před odjezdem uspořádal sbírku mezi studenty Technické univerzity v Liberci. Foto TUL

Uspořádal sbírku a s dary od lidí odjíždí student Ivan bránit svoji rodnou zemi

Neváhal ani chvíli. Dvacetiletý student Fakulty zdravotnických studí Technické univerzity v Liberci (TUL) Ivan Ivliev odjíždí zpátky na rodnou Ukrajinu, do Kyjeva, aby jako člen domobrany bránil svoji zemi. Ještě před odjezdem uspořádal spolu se spolužáky sbírku humanitární pomoci, do které přispěli i profesoři, zaměstnanci univerzity i třeba rodiče studentů.

Ivan Ivliev odjel na Ukrajinu bránit jako člen domobrany svou zemi. Před odjezdem uspořádal sbírku mezi studenty Technické univerzity v Liberci. Foto TUL

Uspořádal sbírku. Teď s dary od lidí odjíždí student bránit svoji rodnou zemi

Neváhal ani chvíli. Dvacetiletý student Fakulty zdravotnických studí Technické univerzity v Liberci (TUL) Ivan Ivliev odjíždí zpátky na rodnou Ukrajinu, do Kyjeva, aby jako člen domobrany bránil svoji zemi. Ještě před odjezdem uspořádal spolu se spolužáky sbírku humanitární pomoci, do které přispěli i profesoři, zaměstnanci univerzity i třeba rodiče studentů.

Pomocníci prchajícím z Ukrajiny.

Od sousedů: Jak vyplatí klienty S-banky v Rakousku

Potíže ruské Sbanky dopadly i na asi 35 000 skoro výlučně německých klientů tohoto peněžního ústavu ve Vídni, kterému dohled nad finančními trhy zakázal další obchodní provoz, píší OÖN. Dotčeno je také 120 rakouských společností, které jsou klienty této banky.

Ředitel pro kontrolu a řízení Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ Jiří Dittrich. Ve čtvrtek večer se chystá odjet na misi na Ukrajinu.

Záchranáři vyrážejí na Ukrajinu: Chtějí tam pomáhat zraněným ve válce

Vztahovalo by se pojištění zahrnující i újmu vzniklou při adrenalinových sportech také na případný malér ve válečné oblasti? Jakkoli se taková otázka může leckomu jevit jako zbytečná, snad i nepatřičná, právě na ni hledal odpověď záchranář Jiří Dittrich. Ředitel pro kontrolu a řízení Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ je totiž součástí tříčlenného týmu, který ve čtvrtek večer vyráží pomáhat do skutečně horké oblasti: na Ukrajinu.

Sovětský tank u Staroviček na Břeclavsku.

Ve Starovičkách řádil Jack Obalovač: sovětský tank zahalil do ukrajinských barev

/FOTO/ Říká si Jack Obalovač. Svými prvními dvěma díly se pochlubil ve čtvrtek nad ránem. Řidičům projíždějícím po silnici mezi Starovičkami a Hustopečemi na Břeclavsku se naskytl pohled na pomník s tankem T-34/85 připomínajícím osvobození od nacistického Německa, který dokola kolem zahalila fólie v ukrajinských národních barvách. Tentýž materiál využil tajemný umělec také k zahalení spodní části sochy sovětského vojáka v Čebíně na Brněnsku.

Rybníky a chov ryb na Hodonínsku začal vzkvétat po druhé světové válce.

Vodní svět v Hodoníně žije vlastním životem. K rybníkům to táhne nejen rybáře

Vykročte s námi do okolí hodonínských rybníků, které lemuje rákosí a mohutné stromy. Oáza klidu Písečného rybníku je rušena jen zpěvem vodního ptactva. Můžeme zde spatřit ledňáčka říčního, kormorány, občas sem zalétá i orlovec říční nebo orel mořský. Navíc si zde můžete koupit i čerstvého kapra k večeři. Děkujeme panu Hankovi za dnešní příspěvek.

Lidé prchající z Ukrajiny před ruskou invazí míři do Registračního humanitárního střediska, 2. března 2022 ve Vyšních Lhotách.

Vyšní Lhoty a příběhy z Ukrajiny, Tatiana pro útěk před válkou dostala padáka

/FOTOGALERIE/ Humanitárním střediskem pod Prašivou ve Vyšních Lhotách, které začalo sloužit jako mezistanice pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, od soboty 28. února prošlo okolo tisícovky lidí. Jen ve středu 2. března jich odtud odcestovalo na pět set, příjezd dalších k registraci v Česku byl očekáván v noci na čtvrtek 3. března

Situace na slovensko-ukrajinské hranici

Na ukrajinských hranicích se vydělává na uprchlících. Za osobu chtějí i 300 euro

Tisíce lidí, kteří utíkají před válkou v rodné zemi, se aktuálně nacházejí na ukrajinských hranicích. Pro ženy a děti přijíždějí do Maďarska, Polska či na Slovensko organizace i soukromé odvozy, podle svědků se však někteří „dobrodinci" snaží na tragédii vydělat. Po běžencích chtějí za odvoz z válečné zóny peníze.

XXXVII. Šumavský skimaraton 2022. Fabián Štoček (vlevo) ve vítězném objetí s věčně usměvavým Janem Šrailem.

FOTO, VIDEO: Prvenství v srdci Šumavy. Sněhový souboj parťáků vyhrál Šrail

Před blížícím se Vasovým během - věhlasným, náročným a doslova spektakulárním závodem na 90 km ve švédském Sälen-Mora, si Jan Šrail, rodák z Nové Hůrky u Prášil, v neděli zajel hlavní závod 37. ročníku Šumavského skimaratonu TV NOVA, který se konal v srdci malebné Šumavy jako další díl seriálu Stopa pro život, jenž sdružuje pět oblíbených velkých českých závodů v běžeckém lyžování.

V roce 1990 vyrostl v Děčíně utečenecký tábor pro uprchlíky z Rumunska.

Migranti z Rumunska oblehli Děčín. Před 32 lety pro ně vznikl tábor

Možná až stovky tisíc válečných uprchlíků zamíří v příštích týdnech či měsících do České republiky. Země v uplynulých třiceti letech zvládla několik velkých utečeneckých vln. Kromě té spojené s válkou v bývalé Jugoslávii zasáhla Děčín hned ta první v roce 1990, kdy se do Německa snažily dostat tisíce Rumunů. Nedaleko centra města kvůli tomu dokonce vyrostl shromažďovací tábor.

Nizozemští Židé čekají s batohy na nástupišti na deportaci z tábora Vught do vyhlazovacího tábora Sobibor

Děsivá Hitlerova továrna na smrt Sobibor: Kdo se dostal dovnitř, byl ztracen

Začátkem března 1942 začal v jihovýchodním Polsku nedaleko lokální železniční trati mezi Lublinem, Chelmem a Wlodawou vyrůstat vyhlazovací tábor Sobibor. O dva měsíce později, 3. května 1942, do něj přijel první pravidelný transport. Jen do konce července 1942 bylo v Sobiboru zavražděno nejméně 61 400 Židů. Většinu tvořili lidé z Německa, z Protektorátu Čechy a Morava a ze Slovenska.

Jarmila Doležalová

Zastavte válku, aby nikdo nezažil to, co já. Přeživší z Ležáků napsala Putinovi

Jarmila Doležalová, poslední z těch, kteří přežili vyhlazení Ležáků nacisty v roce 1942, napsala otevřený dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Žádá ho, aby zastavil válku na Ukrajině. Se sestrou Marií byla téměř před 80 lety vybrána na poněmčení, zůstaly tak jediné ze všech ležáckých dětí a obyvatel Ležáků, kteří druhou světovou válku přečkali. Je srdcem se všemi, kteří mají podobný osud nebo by ho mohli mít právě kvůli ozbrojeným, válečným konfliktům, uvedla v dopise.

Studenti Albrechtovy střední školy - cukráři a pekaři - se učili od italského mistra Renata Zary.

Českotěšínští cukráři a pekaři se učili od italského mistra

Přípravu tradičních italských dezertů, ale také slaných pochutin, jako jsou pizza, foccaccia, domácí plněné žemle, se přímo u italského mistra minulý týden učili budoucí cukráři z Českého Těšína. Kurz probíhal v moderním Cukrářském centru Albrechtovy střední školy, které zde vzniklo díky štědré podpoře Moravskoslezského kraje.

Trojice Kamil „hajsmi“ Hajšman, Dominik „MrMako18“ Makovský a Michal „Mikycz71“ Máj skončila po základní části až devátá. V play off ale zatím nenašla přemožitele

Hajšman si zahrál e-sportovou ligu a v Německu pomýšlí na posun v kariéře

Ještě loni přijížděl na kladenský ČEZ stadion jako soupeř hokejových Rytířů v dresu Přerova. Letos ale oblékl modrobílý dres, do ruky vzal ovladač a Kladno reprezentoval v e-sportové Enyaq Hockey League. Dvaadvacetiletý útočník Kamil Hajšman dovedl Rytíře až na čtvrté místo v soutěži a pomýšlí i na posun své hokejové kariéry. Momentálně nastupuje ve čtvrté německé lize za Adendorfer EC.

Trojice Kamil „hajsmi“ Hajšman, Dominik „MrMako18“ Makovský a Michal „Mikycz71“ Máj skončila po základní části až devátá. V play off ale zatím nenašla přemožitele

Hajšman si zahrál e-sportovou ligu a v Německu pomýšlí na posun v kariéře

Ještě loni přijížděl na kladenský ČEZ stadion jako soupeř hokejových Rytířů v dresu Přerova. Letos ale oblékl modrobílý dres, do ruky vzal ovladač a Kladno reprezentoval v e-sportové Enyaq Hockey League. Dvaadvacetiletý útočník Kamil Hajšman dovedl Rytíře až na čtvrté místo v soutěži a pomýšlí i na posun své hokejové kariéry. Momentálně nastupuje ve čtvrté německé lize za Adendorfer EC.

Borci z Wu-shu Pelhřimov úspěšně reprezentovali svůj oddíl na mezinárodní soutěži v rakouském Weizu

Pelhřimovský oddíl uspěl na mezinárodní soutěži v Rakousku

V sobotu 26. února se uskutečnil mezinárodní turnaj v různých bojových stylech a umění v rakouském Weizu. Na tento turnaj vyrazil i početný reprezentační tým Českého svazu kickboxu, který měl výhradní zastoupení v kickboxerských disciplínách - pointfighting, lightcontact, kicklight, fullcontact, K1 a formy. K vidění byly i další bojová umění - karate - sestavy (katy) i zápasy (kumite), grappling a brazilské jiu-jitsu, sebeobrana i thajský box a přerážení.

Kino v Hraničáři dnes uvede snímek Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida? Válečné drama je zpět v Hraničáři

Jestli mě vážně mrzí, že jsem pár nových filmů ve Veřejném sále Hraničář propásl, je to i snímek Quo vadis, Aida? Vznikl v koprodukci Bosny a Hercegoviny, Rakouska, Rumunska, Nizozemí, SRN, Polska, Francie, Norska i Turecka. Točila jej režisérka i scénáristka Jasmina Žbanič.

Kyjev po bojích v listopadu 1943

Čechoslováci už Kyjev jednou osvobodili. V roce 1943 byli v centru města první

V kontextu současného dění na Ukrajině není od věci připomenout, že před 79 lety osvobozovali ukrajinskou metropoli od nacistů právě českoslovenští vojáci. V centru města stanuli jako první - a Kyjev se tak stal jedinou evropskou metropolí, kterou během druhé světové války dobyli Čechoslováci, byť v rámci sovětské ofenzivy.