O loňském pádu žokeje Filipa Minaříka v Mannheimu, který znamenal nejen konec jeho kariéry, ale bojoval i dlouho o život, se psalo po celém světě. Nyní se nejúspěšnější žokej české historie, žijící v Německu, vrací do Chuchle Areny na sobotní Evropský pohár žokejů. Pochopitelně ne v sedle koně jako v minulosti, ale v roli komentátora.
Antonín Štěpánek vyhrál 63. ročník tenisového turnaje Přebor Chodska v Domažlicích. První nasazený porazil 6:3 a 6:0 dvaadvacetiletého Dominiqua Grafa z Německa. Zápas vidělo zrhuba 60 diváků. Stejně starý Štěpánek je členem klubu 1. ČLTK Praha a je letošním mistrem republiky ve čtyřhře. Ve dvouhře došel do semifinále.
Přibližně 40 tisíc kilometrů nanovláken v půlkilovém válci tvoří česko-německý filtr na vodu značky Filbec. Firma, která ho vyrábí, počítá s tím, že do budoucna by měl sloužit pro dlouhodobé lety do vesmíru. Testováním prochází filtr na odborném pracovišti Technické univerzity v Liberci. Jeho vývoj stál 50 milionů.
V peklo na zemi se na sklonku 30. a na začátku 40. let 20. století proměnila Ukrajina, v té době domov nejen Ukrajinců, ale také Židů a Poláků. A rány pršely z několika stran - zatímco Ukrajinci ještě před vypuknutím války čelili obrovské vlně stalinského teroru, po napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem se terčem esesáků stali zase Židé. Symbolem obojího by mohlo být město Vinnycja.
Na soukromém pozemku nedaleko hranic s Německem vztyčil Klub českého pohraničí sochu vojáka se samopalem a psem. Odkazuje na dobu, kdy byly hranice ostře střežené a obehnané ostnatými dráty. Řadě lidí to však vadí, vidí v tom připomínku zrůdností komunistického režimu. Někteří politici dokonce hledají cesty, jak sochu odstranit.
Přesně před 83 lety se na česko-německé hranici v Habarticích na Frýdlantsku probouzeli obyvatelé do dusivé a napjaté atmosféry. V noci totiž došlo k přepadení tamní české celnice zfašizovanými bojůvkami ze sousedního Seidenbergu (dnes polského Zawidówa). Odstartovala tím série pohraničních bitek, která se neobešla bez obětí na životech.
Dvacetiletému zaměstnanci čerpací stanice v německém městě Idar-Oberstein se stala osudnou poctivost a dodržování nařízení. Muže zastřelil devětačtyřicetiletý zákazník, který si odmítal nasadit roušku. Zadržený střelec tvrdí, že ho stresují covidová opatření.
Autorka románu „Děti Volhy“ napsala před pár lety strhující příběh, který ji vynesl na pomyslnou kosmickou dráhu. Její „Zulejka otevírá oči“ (Prostor 2017) se stala světovým bestsellerem a předlohou televizního seriálu.
Zazvoní telefon a po pár větách víte, že možná můžete zachránit lidský život. Takový telefonát nezažije většina lidí ochotných darovat svou kostní dřeň nikdy. Najít shodu mezi dárcem a příjemcem je totiž doslova hledáním jehly v kupce sena. Občas se to ale podaří, stejně jako k tomu došlo v případě třiatřicetileté zdravotní sestry z Tábora.
Rozhodnutí Evropského soudu o pokutě půl miliónu euro za každý den těžby v polském dole Turów, kde soud nařídil předběžným opatřením ukončit 21.května těžbu, je pro polský důl likvidační. A to přesto, že se jedná jen o desetinu sumy, kterou česká vláda jako pokutu za neuposlechnutí předběžného opatření u soudu požadovala.
V živé paměti je ještě výbuch v bejrútském přístavu, kde loni 4. srpna explodovalo 2750 tun dusičnanu amonného, což mělo za následek více než 200 ztracených životů a 300 tisíc lidí bez přístřeší. K podobné explozi, jen ještě o něco děsivější a vražednější, došlo před 100 lety v sousedním Německu. Po výbuchu 450 tun směsi síranu a dusičnanu amonného v chemičce v Oppau zůstalo kolem 560 obětí.
/FOTO/ Z Jihlavy do Brna za 39 minut a do Prahy za 52 minut budou lidé jezdit po vysokorychlostní trati, která by mohla být hotová už za jedenáct let. Ve virtuální kavárně, kterou pořádala jihlavská radnice, to řekl Marek Pinkava, který ve Správě železnic připravuje trasu Praha – Brno – Ostrava.
Po dvouleté covidové pauze se do Olomouce vrací tradiční festival Divadelní Flora. Čtyřiadvacátý ročník má aktuální motto Krásný nový svět a probíhat bude od 10. října do 12. prosince.
Všímavý občan oznámil v pátek 17. září na linku 158, že v bývalé pískovně u Nového Města pod Smrkem je zaparkovaný obytný automobil s německými značkami a u něj se pohybují zvláštní lidé. Na místo okamžitě vyrazili policisté.
Odpočívadlo Am Heidenholz na dálnici A17 v Německu se stalo dějištěm smrtelné dopravní nehody. Kamion tam narazil do přívěsu a ten přimáčkl řidiče dalšího vozu.
Téma ochrany klimatu, o kterém se v české volební kampani téměř nemluví, je před nedělními spolkovými volbami v Německu tím nejzásadnějším. I když se na něm skoro všichni shodnou.
Firma Adametz je zahradnická společnost, která produkuje mladý a „polodospělý“ okrasný materiál pro zahradnická centra a realizátory, kteří pak výpěstky dále vysazují. Další částí produkce jsou polotovary, které se prodávají zahradnickým firmám a ty se poté pěstují do větších velikostí.
Před šesti lety začal Roman Kraus z Klášterce nad Ohří vyrábět reproboxy pro kytaristy. Založil si firmu Coffee Audio a jeho hudební aparáty nyní používají muzikanti z předních českých kapel jako Lucie, Monkey Business nebo Wohnout. Vychvalují si je také producenti z Kanady, USA, Anglie nebo Německa. Přečtěte si zajímavý příběh malé firmy, která se prosadila ve světě.
Tenistka Petra Kvitová nebude hrát finálový turnaj Poháru Billie Jean Kingové v Praze. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu před akcí WTA v Ostravě uvedla, že se kapitánovi Petru Pálovi omluvila, protože potřebuje odpočinek.
/FOTO/ V neděli skončil 18. ročník Nisa Film Festivalu v trojzemí na řece Nise. Filmový svátek letos představil na více než 20 promítacích místech v Německu, Polsku a České republice zhruba 60 filmů ve třech soutěžích a dalších filmových řadách.
Jaroslav Dolejš, číslo 55. Ne, to není věk fotbalového cestovatele a dobrodruha. Je to počet jeho fotbalových angažmá. Ano, velmi bláznivá cifra. Hráč, kterému je 47 let, si zahrál fotbal v Polsku, Německu, Rakousku ale i v Kolumbii. Divíte se? Není čemu, Dolejš má doma kolumbijskou manželku.
Jaroslav Dolejš, číslo 55. Ne, to není věk fotbalového cestovatele a dobrodruha. Je to počet jeho fotbalových angažmá. Ano, velmi bláznivá cifra. Hráč, kterému je 47 let, si zahrál fotbal v Polsku, Německu, Rakousku ale i v Kolumbii. Divíte se? Není čemu, Dolejš má doma kolumbijskou manželku.
Jaroslav Dolejš, číslo 55. Ne, to není věk fotbalového cestovatele a dobrodruha. Je to počet jeho fotbalových angažmá. Ano, velmi bláznivá cifra. Hráč, kterému je 47 let, si zahrál fotbal v Polsku, Německu, Rakousku ale i v Kolumbii. Divíte se? Není čemu, Dolejš má doma kolumbijskou manželku.
Jaroslav Dolejš, číslo 55. Ne, to není věk fotbalového cestovatele a dobrodruha. Je to počet jeho fotbalových angažmá. Ano, velmi bláznivá cifra. Hráč, kterému je 47 let, si zahrál fotbal v Polsku, Německu, Rakousku ale i v Kolumbii. Divíte se? Není čemu, Dolejš má doma kolumbijskou manželku.
Jaroslav Dolejš, číslo 55. Ne, to není věk fotbalového cestovatele a dobrodruha. Je to počet jeho fotbalových angažmá. Ano, velmi bláznivá cifra. Hráč, kterému je 47 let, si zahrál fotbal v Polsku, Německu, Rakousku ale i v Kolumbii. Divíte se? Není čemu, Dolejš má doma kolumbijskou manželku.
Jaroslav Dolejš, číslo 55. Ne, to není věk fotbalového cestovatele a dobrodruha. Je to počet jeho fotbalových angažmá. Ano, velmi bláznivá cifra. Hráč, kterému je 47 let, si zahrál fotbal v Polsku, Německu, Rakousku ale i v Kolumbii. Divíte se? Není čemu, Dolejš má doma kolumbijskou manželku.
Walteru Fischlovi bylo pár měsíců, když se jeho otec z rasových důvodů rozvedl s jeho matkou. Ta za války dokázala sebe i dítě ochránit falešnou identitou. Nejbližší příbuzní však zahynuli ve vyhlazovacích táborech.
Celosvětově rostoucí popularita cyklistiky a cvičení obecně urychlila také rozvoj německého výrobce kol CUBE, který nově expanduje a přivádí své výrobní kapacity zpět z Asie do Evropy.
Zatímco lidé v tuzemsku museli na nové Škodovky čekat velmi dlouho, k dealerům do západoevropských zemí se okamžitě dodávalo tolik aut, kolik vyžadovali. Navíc s lepší výbavou a třeba i změněným designem.
Ohlušující rámus z několik desítek let starých motorů rozeznívá v sobotu dopoledne areál bývalé raketové základny, takzvaný Bunkr, v Mokré-Horákově na Brněnsku. Sjíždí se tam totiž nejrůznější modely veteránů z Brna i širokého okolí. Automobilové nadšence neodrazuje ani brzký ranní začátek, naopak své tváře dychtivě lepí na nestažená okénka zaparkovaných vozů, aby mohli alespoň na malou chvíli nahlédnout dovnitř a vrátit se tak zpátky v čase třeba i do minulého století.
/FOTOGALERIE/ Stovky lidí v sobotu dorazily na Vypich v Praze 6, aby si zde připomněly bitvu na Bílé hoře z roku 1620. Od poledne si zde návštěvníci mohli poslechnout hudební představení a podívat se na výcvik pěchoty a jízdy. Samotné rekonstrukce bitvy od 15 hodin se zúčastnila asi tisícovka zbrojnošů. Ti na místo bojů dojeli z Česka i dalších evropských zemí. Bojovat budou ve stejném čase i v neděli.
Hlavního závodu 11. ročníku Ústeckého půlmaratonu se v sobotu 18. září zúčastnilo 866 běžců. Nejrychleji trať dlouhou 21,1 kilometrů uběhl Němec Tom Gröschel.
Žádná přehnaná euforie není namístě, i když Talent tým Plzeňského kraje po domácí porážce s Novým Veselím (30:32) druhý zápas extraligy zvládl a z Frýdku-Místku přivezl dva body za nejtěsnější vítězství 29:28.
Kontrola auta s rumunskou registrační značkou na dálnici D1 u Jihlavy přinesla překvapivé výsledky. Celníci zjistili, že v lůžkovém prostoru v nástavbě nad kabinou se nachází v úkrytu tři muži.
Kvůli covidu přišli žáci prvního stupně základních škol o více než roční výuku plavání. Proto jsou jimi dráhy bazénů obsazené více, než bývalo dříve zvykem.
V selském lese v Grafenau byla znovu objevena lištička vonná (Aphroditeola olida), nazývaná Venušina, která byla v Bavorsku nalezena naposledy před 44 lety, píše PNP.
Úvodní týden Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zakončí první letošní zastávka v Ústeckém kraji. Tou bude v neděli 19. září Česká Kamenice, kam festival zavítá teprve podruhé v historii.
Když dva homosexuálové, Stáňa Menčík a František Kořínek, zapózovali na Prague Pride v kostýmech fotografům, netušili, že je tato chvíle bude pronásledovat ještě několik let poté. „Od té doby byl snímek opakovaně použit s homofóbním podtextem v rámci politické kampaně SPD, vždy ho doprovázel nenávistný text,“ posteskl si Menčík. Oba muži se shodli, že je chování strany Tomia Okumary poškozuje a pokud SPD fotografie s texty neodstraní, budou se nejspíše bránit soudní cestou.
Manifestace za ochranu pastevectví je naplánována na dnešní večer ve vernéřovickém Písáku. Svůj nesouhlas s návratem a přísnou ochranou vlka chovatelé vyjádří zapálením protestní vatry v 18 hodin.
Padělky za více než půl milionu korun našli celníci při kontrole v prodejně na Cínovci u hranic s Německem. Zboží z pultu prodejny a také ze skladu zabavili.
Defenzivní záložník a nově také stoper FK Ústí nad Labem Michal Bílek dal během tří druholigových sezon v dresu Severočechů 11 branek, čtyři z toho z pokutových kopů. Slušný počin. Nyní by Arma jeho gólový příspěvek potřebovala víc než kdy jindy. „Nemůžeme dát gól. Šance jsou, ale těch branek dáváme strašně málo. Věřím, že když to protrhneme, tak pak budeme vyhrávat. A je jedno, kdo ten gól dá,” tvrdí penaltový specialista, o něhož měla v létě zájem Opava.
Třem stovkám tisíc lidí hrozí, že kvůli tomu, že se nenechali očkovat, ztratí práci. Francie pokračuje dál v tvrdém postupu proti neočkovaným zaměstnancům státu ve zdravotnictví, sociálních službách a mezi hasiči.
Všichni dnes žijící hadi se vyvinuli z hrstky druhů, které přežily náraz obrovského asteroidu, vedoucího k vyhynutí dinosaurů a většiny forem života na konci křídy. Naznačuje to nový výzkum Milnerova centra pro evoluci.